خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
بلیط شیراز تهران
Barabas Ropa de hombre
فایلهای علمی
تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی سنجش معنوی با شادکامی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد

پایان نامه کارشناسی بررسی سنجش معنوی با شادکامی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد مقدمه شادکامی ذهنی عبارتست از «ارزیابی‌های شناختی و هیجانی فرد از زندگی‌اش» این ارزیابی از سویی واکنش‌های هیجانی به حوادث و در سویی دیگر قضاوت‌های شناختی 5 درصد رضایت و به سرانجام رساندن وظیفه را در بر می‌گیرد بنابراین، شادکامی ذهنی مفهوم وسیعی است که تجربه هیجانها

دانلود پایان نامه بررسی سنجش معنوی با شادکامی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد

پایان نامه کارشناسی بررسی سنجش معنوی با شادکامی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد
بررسی سنجش معنوی با شادکامی
شادکامی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 299 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 86

پایان نامه کارشناسی بررسی سنجش معنوی با شادکامی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد

 

مقدمه

 

شادکامی ذهنی عبارتست از «ارزیابی‌های شناختی و هیجانی فرد از زندگی‌اش». این ارزیابی از سویی واکنش‌های هیجانی به حوادث و در سویی دیگر قضاوت‌های شناختی 5 درصد رضایت و به سرانجام رساندن وظیفه را در بر می‌گیرد. بنابراین، شادکامی ذهنی مفهوم وسیعی است که تجربه هیجانهای مطلوب، سطوح پائین هیجان‌های منفی و رضایت بالا از زندگی را در بر می‌گیرد. شادکامی ذهنی، ادراکات و ارزیابی‌های افراد از زندگی‌شان در ابعاد هیجانی، عملکردهای روان شناختی و اجتماعی، منعکس می‌شود. جزء هیجانی شادکامی ذهنی شامل دو مولفه شادکمی 6 و رضایت از زندگی 7 است. در پژوهش حاضر نیز به این بخش از شادمانی ذهنی پرداخته شده است. (کار، 2003)[1].شادکامی چندین جزء اساسی را در بر می‌گیرد؛ جزء هیجانی که فرد شادکام از نظر خلقی، شاد و خوشحال است. جزء اجتماعی که فرد شادکام از روابط اجتماعی خوبی با دیگران برخوردار است و می تواند از آنها حساسیت اجتماعی دریافت کند و سرانجام جزء شناختی، که باعث می‌شود فرد شادکام اطلاعات را به روش خاصی پردازش کرده، مورد تغییر و تفسیر قرار دهد که در نهایت، باعث احساس شادی و خوش‌بینی در وی می‌گردد. از این رو، در شادکامی، ارزشیابی افراد از خود و زندگی‌شان می‌تواند، جنبه‌های شناختی، مثل قضاوت در مورد خشنودی از زندگی و یا جنبه‌های هیجانی از جمله خلق یا عواطف، در واکنش به رویدادهای زندگی را در بر می‌گیرد. (والویس و همکاران، 2004)[2].احساس شادکامی عبارت است از مقدار ارزش مثبتی که یک فرد برای خود قائل است و همچنین متغیری چند جزئی است که عبارت از خشنودی از زندگی، خلق و هیجانات مثبت و خوشایند و نبود خلق منفی و شادکامی هدف مشترک انسانها است که همه برای رسیدن به آن در تلاش هستند.شاد بودن آرزوی قلبی بسیاری از افراد بشر است یکی از موضوعاتی که به تازگی مورد توجه روان شناسان قرار گرفته است «دانش شاد بودن» روان شناسان امروزه  به سلامت روانی و شادکامی اهمیت فراوان می‌دهند.سلیگمن (2003)[3] پیش‌بینی کرده تا سال 2015 از هر دو نفر انسان ساکن کره زمین یک نفر دچار افسردگی باشد به همین دلیل امروزه مطالعات مربوط به شادمانی و عوامل مرتبط با آن از جمله مهمترین اولویت‌های روان قرار گرفته است. شادی عامل بسیار مهمی در زندگی است که از آن طریق، فرد همیشه دارای یک حس خوب درباره ی زندگی خود و دیگران است و فرد احساس نومیدی را از خود دور می‌کند و ضعف‌های خود را می‌پذیرد (آرجیل، آرکایل، 1975).[4] شادی در افراد با کارایی بیشتر، امید، قدرت تفکر بیشتر، موقعیت تحصیلی و کیفیت زندگی همراه بوده است و برعکس افسردگی از قدرت استدلال و کارایی می‌کاهد. (ویلیام، گرتمام، 2001)[5].و با توجه به آنکه دینداری مساله است که هر انسانی به مسلک خالنی از آن اعتماد دارد . در تحقیق حاضر برآنیم که رابطه بین شادکامی و سنجش معنوی را بررسی کنیم .

 

فهرست مطالب

 

 

 

مقدمه.. 2

 

بیان مسأله.. 3

 

ضرورت اهمیت تحقیق.. 5

 

اهداف پژوهش:.. 7

 

اهداف پژوهش:.. 7

 

هدف کلی :.. 7

 

اهداف جزئی.. 7

 

فرضیه های پژوهش:.. 8

 

تعریف نظری و عملیاتی متغیرهای پژوهش.. 8

 

فصل دوم :.. 10

 

پیشینه پژوهش.. 10

 

دینداری.. 11

 

ضرورت بررسی پدیده دینداری.. 14

 

تعریف مفاهیم و اصطلاحات.. 15

 

بررسی نظریه‌های جامعه شناختی در حوزه دینداری: 16

 

نظریه دینی دورکیم.. 16

 

نظریه تفهمی وبر.. 18

 

نظریه مارکس درباره دین.. 20

 

دینداری از نظر واخ.. 22

 

رویکرد کارکردگرایی اسمیت.. 23

 

رویکرد کارکردگرایی براون.. 24

 

رویکرد کارکردگرایی اودی.. 25

 

رویکرد کارکردگرایی دیویس.. 26

 

نظریه جامعه شناسی شناخت برگر و لاکمن.. 27

 

الگوی دینداری لنسکی.. 30

 

الگوی دینداری گلاک و استارک.. 31

 

نظریه دگرگونی ارزشی اینگلهارت.. 34

 

شادكامی.. 35

 

تعریف شادكامی.. 36

 

نظریه های مربوط به شادكامی.. 38

 

شادكامی از دید صاحب نظران.. 39

 

عوامل موثر بر شادكامی.. 44

 

عوامل موقعیتی.. 44

 

عوامل فردی.. 45

 

بررسی مطالعات تجربی قبلی.. 47

 

پژوهش‌های خارجی.. 47

 

پژوهش‌های داخلی.. 48

 

فصل سوم :.. 55

 

روش پژوهش.. 55

 

طرح کلی پژوهش.. 56

 

جامعه آماری.. 56

 

نمونه آماری.. 56

 

روش نمونه گیری.. 57

 

ابزار گردآوری اطلاعات.. 57

 

پرسشنامه شادکامی آکسفورد.. 57

 

پرسشنامه گرایشات دینی:.. 58

 

روش تجزیه و تحلیل داده ها.. 59

 

فصل چهارم :.. 60

 

تجزیه و تحلیل داده ها.. 60

 

بخش اول آمار توصیفی.. 61

 

بخش دوم آمار استنباطی.. 65

 

فصل پنجم :.. 68

 

بحث و نتیجه گیری.. 68

 

بحث و نتیجه گیری.. 69

 

محدودیت پژوهشی.. 70

 

پیشنهادات.. 70

 

منابع:.. 71

 

 

دانلود پایان نامه بررسی سنجش معنوی با شادکامی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی سنجش معنوی با شادکامی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد ,

پایان نامه رابطه بین هوش هیجانی با سبک دلبستگی در بین دانشجویان پزشکی ادبیات و عمران

پایان نامه رابطه بین هوش هیجانی با سبک دلبستگی در بین دانشجویان پزشکی ادبیات و عمران بخشی از متن پایان نامه مقدمه هوش هیجانی دراصل توانایی باز شناختن، اداره کردن و استفاده از هیجان هایمان در مسیرهای سازا و مثبت است همچنین هوش هیجانی بازشناختن حالات هیجانی دیگران است تا به شیوه هایی عمل کنیم که همه باهم احساس خوبی داشته باشیم و رواب

دانلود پایان نامه رابطه بین هوش هیجانی با سبک دلبستگی در بین دانشجویان  پزشکی ادبیات و عمران

پایان نامه رابطه بین هوش هیجانی با سبک دلبستگی در بین دانشجویان  پزشکی ادبیات و عمران
 رابطه بین هوش هیجانی با سبک دلبستگی 
دانشجویان  پزشکی ادبیات و عمران
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 482 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 86

پایان نامه رابطه بین هوش هیجانی با سبک دلبستگی در بین دانشجویان  پزشکی ادبیات و عمران

بخشی از متن پایان نامه :

 

مقدمه

هوش هیجانی دراصل توانایی باز شناختن، اداره کردن و استفاده از هیجان هایمان در مسیرهای سازا و مثبت است. همچنین هوش هیجانی بازشناختن حالات هیجانی دیگران است تا به شیوه هایی عمل کنیم که همه باهم احساس خوبی داشته باشیم و روابط متقابل سالم و قابل اعتمادی خلق کنیم. تحقیقات نشان داده است که هوش عقلانی نسبت به هوش هیجانی کمتر موجب موفقیت در زندگی می شود همه ما می دانیم وجود دارند افرادی که از لحاظ دانشگاهی با استعداد هستند اما از لحاظ اجتماعی بی عرضه و ناموفق هستند. هوش هیجانی در این گونه افراد ناپیداست. هوش هیجانی به شما کمک می کند که به طور واضحی با دیگران ارتباط برقرار کنید و روابط قوی ای در محیط کار و زندگی شخصی خود خلق کنیم. همچنین هوش هیجانی به شما کمک می کند تا خودتان را برانگیزانید و به خود انگیزه دهید تا مسائلتان را حل کنید و به اهدافتان برسید.

هوش هیجانی 4 توانایی اساسی را شامل می شود:

1)خود آگاهی: این توانایی که از هیجان های خود آگاه باشید و اثرات آن را بازشناسی کنید در حین اینکه با ادراک درون عمیق تصمیمات خود را هدایت کنید.

2)خودسازماندهی: این توانایی که از هیجان ها و رفتار خود را کنترل دهید و خود را با دگرگونی های شرایط محیطی وفق دهید

3)توانایی حس کردن، فهمیدن و واکنش نشان دادن به هیجان های دیگران و اینکه از لحاظ اجتماعی احساس راحتی کنید

4)سازماندهی ارتباط: توانایی القا کردن، تأثیر گذاشتن و ارتباط برقرار کردن با دیگران در حین اینکه تعارضات را اداره می کنید هوش هیجانی کلید موفقیت و تاب آوری (انعطاف پذیری) است.

دلبستگی یک پیوند عاطفی است که با تمایل به جستجو در مجاورت یک فروپاشی و ماندن در کنار آن، که در موقعیت استرس زا مشخص می شود تعریف میشود. (بالبی[1] ، 1969، برگ [2]، لورا[3]؛ 2007).تحقیقات متعددی ارتباط سبک های دلبستگی با اختلالات روان شناختی بویژه اختلال افسردگی را نشان داده‌اند احمدی طهور سلطانی و همکاران، (1390)؛ جهان‌بخش و همکاران، (1390)؛ خراشادیزاده و همکاران، (1390). در طی تحقیقی تحت عنوان رابطه سبک های دلبستگی و افسردگی در دانشجویان، نشان دادند که افراد افسرده از سبک دلبستگی ناایمن دوسوگرا و افراد غیر افسرده از سبک دلبستگی ایمن برخوردارند.

کسی که به خدا شرکت می ورزد (در عجز و بیچارگی) بدان ماند که از آسمان در افتد و مرغان در فضا بدنش را با منقار قطعه قطعه بربایند تا تند بادی او را به مکانی (دور از هر وسیله نجات) در افکند.

بیان مسأله

ما همیشه نمی توانیم چیزی را که برای ما اتفاق می افتد کنترل کنیم اما می توانیم توانایی خودمان را تقویت کنیم تا بر چالش های هیجانی، آسیب و فقدان غلبه کنیم. تفاوت بین پیروزی و شکست در زندگی کمتر حاصل چیزی است که برای ما اتفاق می افتد بلکه بیشتر بستگی دارد به اینکه ما چگونه نسبت به تجربه های فشار زای هیجانی و دردناک و غم انگیز واکنش نشان می دهیم. بقا و معنادار زندگی کردن به بهره برداری از منابع هوش هیجانی بستگی دارد چالش های زندگی ممکن است فرصت های نهفته ای را تقدیم کنند برخی از افراد مصیبت های بیش از اندازه تجربه می کنند حتی آن افرادی که به بهترین شکل زندگی می کنند نمی توانند خودشان را از دل شکستگی های گاه و بیگاه، فقدان، آسیب و تجارب فشار زا که اضطراب و افسردگی را ایجاد می کنند حفظ کنند افرادی که برای غلبه بر چالش ها منابع فردی و بین فردی هستند نه تنها زنده می مانند بلکه در طی این فرایند قوی ترهم می شوند تجربیات سخت و دردناک زندگی علاوه بر اینکه ما را ضعیف می کنند می توانند ما را قدرتمند کنند. چالش هایی که فشارهای روانی طاقت فرسا تولید می کنند ممکن است رشد سلول های جدید مغزی را برانگیزانند سلول های ساقه ای که قادرند سلول های جدید باز تولید کنند در آمیگدان (بادامه مغز) یافت شده است آمیگدان مغز برای خاطرات و ادراکات هیجان است این مطلب به ارتباط بین چالش های هیجانی و رشد سلول های جدید در طول زندگی اشاره دارد.

باز تولید کننده آمیگدال (بادامه مغز) یافت شده است آمیگدال مخزن مغز برای خاطرات و ادراکات هیجانی است این مطلب به ارتباط بین چالش های هیجانی و رشد سلول های جدید در طول زندگی اشاره دارد از آنجایی که فشارهای هیجانی طاقت فرسا از رشد سلول های جدید در طول زندگی اشاره دارد از آنجایی که فشارهای هیجانی طاقت فرسا از رشد سلول های مغز جلوگیری می کنند این پتانسیل (توان)احیا کننده ممکن است با تاب آوری (انعطاف پذیری) ارتباط داشته باشد. تاب آوری توانایی غلبه کردن بر چالش ها و حل کردن تعارض هاست. محقق برجسته آلن ان اسکور در تحقیق ابتکاری خود سازمان  دهی عاطفه و منشا خود به مطالعاتی اشاره می کند که نشان می دهد رشد مغز در کودکان جوان در طول دوره هایی که کشمکش و ستیز به راه حل منتهی می شود افزایش پیدا می کند ارتباط بین تجربه های چالش انگیز، راه حل، و رشد سلول مغز ممکن است کاتالیزوری (سازمان دهنده) باشد برای رشد و توسعه ی انسان در حال پیشرفت.

چالش های زندگی می توانند منابعی را فراهم کنند به وسیله ی هوش هیجانی به دست آمده است تاب آوری افراد را قادر می سازد که هنگام مواجهه با چالش ها و مشکلات زندگی با آن ها مبارزه کنند و سرانجام بر آن ها غلبه کنند تاب آوری از توانایی های زیر سرچشمه می گیرد:

1)به سرعت و با قابلیت سطوح استرس خود را به سطح متعادل برسانید

2)از لحاظ هیجانی آگاه باقی بمانید و این توانایی را داشته باشید که هیجان های خود را تحت کنترل در آورید.

3)به طور موثری نشانه های غیر کلامی را ارسال و دریافت کنید.

4)با افراد دیگر در فعالیت های تفریح شادی آور شرکت کنید

5)تعارض را با شیوه های قابل اعتماد حل و فصل کنید.

شهریاری خسیه (1387) در پژوهشی در رابطه با هوش هیجانی و سلامت عمومی دانشجویان به دست آورد، هوش هیجانی و سلامت عمومی رابطه منفی معناداری دارند از آنجایی که نمره بیشتر در آزمون سلامت عمومی به معنی وضعیت بدتر دانشجو است در نتیجه رابطه مثبت است.

دلبستگی یک پیوند عاطفی است که با تمایل به جستجو در مجاورت یک فروپاشی و ماندن در کنار آن، که در موقعیت استرس زا مشخص می شود (بالبی[4]، 1969، برگ ، لورا؛ 2007).

تحقیقات متعددی ارتباط سبک های دلبستگی با اختلالات روان شناختی بویژه اختلال افسردگی را نشان داده‌اند (احمدی طهور سلطانی و همکاران، 1390؛ جهان‌بخش و همکاران، 1390؛ خراشادیزاده و همکاران، 1390). در طی تحقیقی تحت عنوان رابطه سبک های دلبستگی و افسردگی در دانشجویان، نشان دادند که افراد افسرده از سبک دلبستگی ناایمن دوسوگرا و افراد غیر افسرده از سبک دلبستگی ایمن برخوردارند (احمدی طهور سلطانی و همکاران ، 1390).[1] Bowlby

[2] Brg

[3] Lora

[4].Bowlby

دانلود پایان نامه رابطه بین هوش هیجانی با سبک دلبستگی در بین دانشجویان  پزشکی ادبیات و عمران


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه رابطه بین هوش هیجانی با سبک دلبستگی در بین دانشجویان پزشکی ادبیات و عمران ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی عزت نفس در بین زنان متأهل و مجرد

پایان نامه کارشناسی گرایش روانشناسی بالینی بررسی عزت نفس در بین زنان متأهل و مجرد چکیده «عزت» در اصل لغت به معنای شدت و قهر و غلبه است و لازمة آن شکست ناپذیری و عدم چیره شدن در مقابل قوای دیگر است برخی گمان کرده اند که واژة «عزت» و «کرامت» هر دو به یک معنا بوده و معادل هم می باشند در حالیکه وقت در معنای لغوی این دو کله، آنها را از یکدیگر

دانلود پایان نامه بررسی عزت نفس در بین زنان  متأهل و مجرد

پایان نامه کارشناسی گرایش روانشناسی بالینی
بررسی عزت نفس در بین زنان متأهل و مجرد
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 156 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 115

پایان نامه کارشناسی گرایش: روانشناسی بالینی

بررسی عزت نفس در بین زنان متأهل و مجرد

چکیده:

«عزت» در اصل لغت به معنای شدت و قهر و غلبه است و لازمة آن شکست ناپذیری و عدم چیره شدن در مقابل قوای دیگر است. برخی گمان کرده اند که واژة «عزت» و «کرامت» هر دو به یک معنا بوده و معادل هم می باشند در حالیکه وقت در معنای لغوی این دو کله، آنها را از یکدیگر متمایز می سازد.

عزت نفس فضیلتی است که بین دو اخلاق رذیله قرار گرفته است و انسان در صورت انحراف از این صراط مستقیم، به دو مسیر انحرافی، یکی تکبر و دیگر تذلل گرفتار می شود. قرآن کریم تمامی عزت ها را تنها از ان خدا دانسته است و از دستیابی به عزت حقیقی تنها در سایة تقرب به خداوند ممکناست، راهکار عملی در راه رسیدن به عزت نفس واقعی همان اعقتاد و ایمان به مبدأ معاد و انجام عمل صالح و شایسته است.

قرآن کریم تبعیت از اولیا کفر و نیز انجام معاصی و گناهان را مستمسک عده ای برای رسیدن به عزت معرفی کرده است و بیان می دارد که این راهها هیچگاه نمی توانند عزتی را برای رسیدن به همراه بیاورند.

در این تحقیق، به بررسی عزت نفس بین زنان متأهل و مجرد پرداخته شده بدین ترتیب که میزان عزت نفس را با تست کوپر اسمیت مورد سنجش قرار داده ایم.

نمونه تحقیق 30 نفر زن متأهل و 30 نفر مجرد در نظر گرفته شد، پس از به دست آوردن نمرات خام، جدول توزیع فراوانی، شاخصهای گرایش مرکزی و پراکنش، نمودارهای چند ضلعی ترسیم شد و در نهایت از طریق ازمون t گروههای مستقل به بررسی تفاوت بین عزت نفس دو گروه پرداختیم.

از آنجائیکه t به دست آمده کوچکتر از t جدول بود. به این نتیجه رسیدیم که تفاوتی بین عزت نفس زنان متأهل و مجرد وجود ندارد.

 مقدمه:

در جوامع کنونی و بویژه با ورود به قرن بیستم و یکم اکثریت قریب اتفاق افراد به اصول بهداشتی مربوط به ابعاد مختلف جسمانی خویش اگاهی دارند و به والدین از طریق رسانه های گروهی و به فرزندان از طریق آموزشگاهها این مهم توصیه و سفارش می شود همچنین در روانشناسی شخصیت و روانشناسی اجتماعی مباحث جنجال برانگیزی مطرح می شوند، این مباحث جذایت خاصی را برای محققین ایجاد نموده و زمینه مساعدی را برای پرپایی تحقیقات بنیادی و کاربردی فراهم ساخته اند. یکی از موضوعاتیکه همواره به مانند پلی ارتباطی بین روان شناسی شخصیت و روانشناسی اجتماعی را ایجاد می کند مبحث خویشتن است در مبحث خویشتن عزت نفس، کنترل خویشتن و ... عنوان می گردد. ولی اکثریت جامعه متأسفانه به امر بسیار مهم بهداشت روانی خود و فرزندان اهمیت نمی دهند و بهتر آنکه بیان نمائیم آگاهی ندارند در حالی که بر حسب آمارهای کشورهای مختلف تعداد افراد مبنی بر مشکلات و معضلات روانی رو به فزونی است.

در این میان یکی از مباحث مهم در امر بهداشت روانی عزت نفس یا همان خود بزرگواری می باشد که یکی از خصوصیات مهم و اساسی شخصیت هر فردی را تشکیل می دهد و به طور حتم روی سایر جنبه های شخصی انسان اثر می گذارد و کمبود یا فقدان آن باعث عدم رشد سایر جنبه های شخصیت یا نما موزونی آنها خواهد شد و حتی ممکن است پایه گذار بیماریهای روانی گوناگون مانند افسردگی، کمرویی، پرخاشگری و ترس ... می شود.

عزت نفس از جمله سازه های روانشناختی است که در چند دهه اخیر مورد توجه بسیاری از روانشناسان و پژوهشگران قرار گرفته است. اهمیت عزت نفس برای کسانی که با نواجوانان سر و کار دارند امری روشن است. به طور کلی ارزیابیهایی که فرد از خود می کند عزت نفس او را شکل می دهد. همچنین عزت نفس درج تصویب، تأیید، پذیرش و ارزشمندی است که فرد نسبت به خود احساس می کند. 

 

فهرست مطالب

عنوان                                    صفحه

چکیده......................................................................................................................

مقدمه.........................................................................................................................

بیان مسئله..................................................................................................................

اهداف و اهمیت تحقیق..............................................................................................

فرضیه های تحقیق....................................................................................................

سؤال تحقیق...............................................................................................................

تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرهای تحقیق.............................................................

تعاریف مفهومی ..........................................................................................................

تعریف عملیاتی..............................................................................................................

مفهوم خود ....................................................................................................................

ابعاد عزت نفس ..............................................................................................................

1- تنفر از خود ..............................................................................................................

2- شک و تردید درباره خود .........................................................................................

3- تأیید خود ................................................................................................................

دلایل عمده تأکید بر مفهوم «خود» در مکاتب روانشناسی معاصر....................................

مفهوم «نفس» بیانگر کلیات و عامل وحدت رفتار انسان در روانشناسی اسلامی..............

تفاوت عزت و کرامت ....................................................................................................

تفاوت عزت با تکبر.........................................................................................................

عزت حقیقی و ظاهری...................................................................................................

عوامل دستیابی به عزت حقیقی.......................................................................................

کژراه های کسب عزت واقعی .......................................................................................

الف) پذیرش ولایت کافران به جای مؤمنین...................................................................

ب) جستجوی عزت به وسیله ی گناه ...........................................................................

روشهای تغییر و افزایش میزان عزت نفس ...................................................................

الگوی یادگیری اجتماعی...............................................................................................

مؤلفه های اساسی عزت نفس .....................................................................................

علل پیدایش پدیده خویشتن و عزت نفس....................................................................

عوامل مؤثر در ایجاد و تقویت عزت نفس.....................................................................

نقش و اهمیت عزت نفس در نوجوان .........................................................................

نقش خانواده در شکل گیری عزت نفس ....................................................................

عوامل مؤثر در رشد عزت نفس...................................................................................

زمینه های عزت نفس ................................................................................................

عزت نفس اجتماعی ...................................................................................................

عزت نفس تحصیلی....................................................................................................

عزت نفس خانوادگی .................................................................................................

عزت نفس جسمانی ..................................................................................................

عزت نفس کلی...........................................................................................................

عزت نفس و عملکرد سودمند.....................................................................................

علت اصلی کدام است.................................................................................................

فصل دوم: پیشینه پژوهش:..........................................................................................

نفس در نظریه دانشمندان اسلامی ..............................................................................

عزت نفس در متون اسلامی .......................................................................................

عزت نفس از دیدگاه روان شناسان .............................................................................

نظریه مازلو..................................................................................................................

نظریه راجرز...............................................................................................................

نظریه کوپر اسمیت.....................................................................................................

نظریه اریکسون..........................................................................................................

نظریه فروید...............................................................................................................

نظریه آلبرت الیس.......................................................................................................

چرا عزت نفس اهمیت دارد و به آن نیازمندیم............................................................

ب: پیشینه عملی ........................................................................................................

تحقیقات انجام شده....................................................................................................

1- تحقیقات انجام شده در خارج .............................................................................

2- تحقیقات انجام شده در داخل ایران ......................................................................

فصل سوم: روش شناسی تحقیق.................................................................................

مقدمه .........................................................................................................................

جامعه مورد تحقیق.......................................................................................................

نمونه و روش نمونه گیری...........................................................................................

روش جمع آوری اطلاعات ........................................................................................

مشخصات پرسشنامه...................................................................................................

فصل چهارم: روش تجزیه و تحلیل .............................................................................

فصل پنجم: خلاصه بحث و نتیجه گیری......................................................................

مقدمه............................................................................................................................

خلاصه..........................................................................................................................

نتیجه.............................................................................................................................

محدودیتهای پژوهش.................................................................................................

پیشنهادات..................................................................................................................

منابع............................................................................................................................

ضمایم....................................................................................

 

 

 

دانلود پایان نامه بررسی عزت نفس در بین زنان  متأهل و مجرد


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی عزت نفس در بین زنان متأهل و مجرد ,

بررسی عفونت ویروس هپاتیت B در بیماران کاندید آنژیوگرافی قلبی در بیمارستان امام اردبیل وعوامل مرتبط با آن

پایان نامه بررسی عفونت ویروس هپاتیت B در بیماران کاندید آنژیوگرافی قلبی در بیمارستان امام اردبیل وعوامل مرتبط با آن چکیده مقدمه وهدف عفونت با هپاتیت B یک مشکل جهانی بهداشتی است HBV عامل 8060 % از موارد کانسر اولیه ی کبد در جهان و یکی از سه علت مرگ در آسیا و آفریقا است ایران از لحاظ شیوع HBV در وضعیت متوسط قرار دارد وبه طور متوسط 2% مردم

دانلود بررسی عفونت ویروس هپاتیت B در بیماران کاندید آنژیوگرافی قلبی در بیمارستان امام اردبیل وعوامل مرتبط با آن

پایان نامه بررسی عفونت ویروس هپاتیت B در بیماران کاندید آنژیوگرافی قلبی در بیمارستان امام اردبیل وعوامل مرتبط با آن
دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
حجم فایل 5009 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 81

پایان نامه بررسی عفونت ویروس هپاتیت B در بیماران کاندید آنژیوگرافی قلبی در بیمارستان امام اردبیل وعوامل مرتبط با آن

ضمیمه پاورپوینت موضوع پایان نامه در 86 اسلاید

چکیده :   

مقدمه وهدف : عفونت با هپاتیت B یک مشکل جهانی بهداشتی است. HBV عامل 80-60 % از موارد کانسر اولیه ی کبد در جهان و یکی از سه علت مرگ در آسیا و آفریقا است ایران از لحاظ شیوع HBV در وضعیت متوسط قرار دارد وبه طور متوسط 2% مردم ناقل ویروس هستندولی میزان شیوع آن دراستان های مختلف متفاوت است .یکی ازمشکلات عفونت هپاتیت B نبود بیماریابی فعال وغربالگری مناسب است وهدف ازانجام این مطالعه بررسی عفونت ویروس هپاتیت B در بیماران کاندید آنژیوگرافی قلبی در بیمارستان امام خمینی اردبیل وعوامل مرتبط با آن در سال 1391 می باشد.                                                               مواد و روش ها : در این مطالعه مقطعی بیماران کاندید آنژیوگرافی قلبی در سال 1391 بررسی و 66 بیمار HBS Ag مثبت شناسایی وانتخاب شدند .جمع آوری داده ها شامل اطلاعات فردی مانند سن،جنس وریسک فاکتورهای مرتبط با بیماری مانندجراحی، مداخلات دندانپزشکی و... از طریق پرسشنامه وبا مصاحبه حضوری یا تلفنی انجام شد. در انتها نتایج وارد برنامه آنالیز آماری spssv16 گردید.                                            نتایج: مطالعه حاضر بر روی اطلاعات 66 بیمار صورت گرفت ونشان داد که 47%بیماران در بازه ی سنی 80-60 سال قرار دارند.7/69%مرد،97%متاهل،6/63%بی سواد،9/92%بدون سابقه ابتلادراعضای خانواده، 53% با سابقه جراحی و7/72%با سابقه مداخلات دندانپزشکی بوده اند.وهیچ یک سابقه واکسیناسیون نداشتند. 5/4%بیماران بدون هیچ ریسک فاکتوربرای بیماری بودند.همچنین بین تعداد ریسک فاکتورها با تعداد رگ های گرفته شده،سطح تحصیلات،جنس،سن ووضعیت تاهل ارتباط معناداری وجود نداشت(p>0.05).ولی بین بیماری کرونری قلبی وبیماری هپاتیت رابطه معنی دار وجود داشت (p<0.017).                                   نتیجه گیری : این بررسی نشان داد که شیوع ویروس با افزایش سن ودر مردان بیشتر بوده واز بین ریسک فاکتورهاسابقه جراحی ومداخلات دندانپزشکی شیوع بیشتری داشته واکثر بیماران دارای دوریسک فاکتور همزمان برای بیماری هستند.همچنین بین بیماری قلبی کرونری وبیماری هپاتیت ارتباط وجود دارد. باتوجه به این نتایج به نظر می رسدواکسیناسیون افراددر معرض خطر وتوجه به بهداشت مراکز دندانپزشکی واتاق های عمل ضروری است .                                                                           کلیدواژه ها :هپاتیت ب ، آنژیوگرافی قلبی ، ریسک فاکتور.

 


 

1-1 مقدمه:                                                                                  هپاتیت های مزمن طیفی از بیماری ها با شدت متفاوت هستند که در آن ها حد اقل برای 6 ماه التهاب و نکروز کبدی وجود دارد . انواع خفیف تر بیماری پیشرونده نیستند یا پیشرفت آهسته دارند ،در حالی که انواع شدید تر ممکن است با اسکار وتخریب ساختاری کبد همراه بوده ،ودر صورت پیشرفت منجر به سیروز شوند(3). 

هپاتیت های مزمن به چندین دسته طبقه بندی می شوند این دسته ها شامل هپاتیت مزمن ویروسی ، هپاتیت مزمن دارویی ، و هپاتیت مزمن خود ایمن می شوند . در بسیاری موارد شواهد بالینی و آزمایشگاهی کافی وجود ندارد تا هپاتیت را به یکی از این دسته ها منسوب دانست؛ اعتقاد بر این است که این موارد ایدیوپاتیک نیزجز دسته هپاتیت مزمن خود ایمن هستند.گاهی ویژگی های بالینی وآزمایشگاهی هپاتیت های مزمن در بیماری های مادرزادی – متابولیک مثل بیماری ویلسون و بیماری کبد چرب غیر الکلی وحتی گاهی در بیماران باصدمات کبدی الکلی مشاهده می شوند(3).

اگرچه تمامی هپاتیت های مزمن ویژگی های بالینی ، آزمایشگاهی وهیستولوژیک مشترک دارند ، هپاتیت های خود ایمن و ویروسی آنقدر جدا هستند که باید جداگانه بحث شوند(3).

تا کنون 5 نوع ویروس هپاتیت شناسایی شده است که شامل انواع A ، B ، C ، D و E هستند وپیش بینی می شود که دو نوع عامل ویروسی دیگر یعنی H و F نیز در آینده به طور کامل شناخته شود. ویروس های شناخته شده عمدتا ازدسته ی RNA ویروس ها هستند وفقط نوع B از دسته ی DNA ویروس ها است . انواع A وE بدون پوشش بوده از طریق دهانی مدفوعی منتقل شده ،در بدن انسان فقط در کبد تکثیر یافته وفقط هپاتیت حاد را ایجاد می کنند(13).

هپاتیت های ویروسی با انتقال انتریک ( HAV و HEV ) هردو خود به خود محدود می شوند وباعث هپاتیت مزمن نمی شوند .در عوض تمامی طیف بالینی –پاتولوژیک هپاتیت های مزمن در هپاتیت مزمن B  وC وافزوده شدن هپاتیت D بر روی هپاتیت مزمن B به وجود می آید(3).

عفونت با ویروس هپاتیت B از مهمترین معضلات بهداشتی در سراسر دنیا محسوب می شود(7). 

دانلود بررسی عفونت ویروس هپاتیت B در بیماران کاندید آنژیوگرافی قلبی در بیمارستان امام اردبیل وعوامل مرتبط با آن


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی عفونت ویروس هپاتیت B در بیماران کاندید آنژیوگرافی قلبی در بیمارستان امام اردبیل وعوامل مرتبط ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی عوامل اجتماعی موثر بر میزان رضایت از زندگی زناشویی زنان متاهل

پایان نامه کارشناسی علوم تربیتی بررسی عوامل اجتماعی موثر بر میزان رضایت از زندگی زناشویی زنان متاهل شهرستان مشکین شهر مقدمه یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در زندگی افراد جامعه می افتد،ازدواج استازدواج مرحله ای است که علاوه بر زندگی شخصی فرد،جامعه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و همانگونه که کلود روی استروس1 می گوید«برخوردی است دراماتیک بین فرهنگ و

دانلود بررسی عوامل اجتماعی موثر بر میزان رضایت از زندگی زناشویی زنان متاهل

پایان نامه کارشناسی علوم تربیتی
 بررسی عوامل اجتماعی موثر بر میزان رضایت از زندگی زناشویی زنان متاهل شهرستان مشکین شهر
 بررسی عوامل اجتماعی موثر بر میزان رضایت از زندگی
میزان رضایت از زندگی زناشویی زنان متاهل
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 212 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 85

 

پایان نامه کارشناسی علوم تربیتی بررسی عوامل اجتماعی موثر بر میزان رضایت از زندگی زناشویی زنان متاهل شهرستان مشکین شهر

پایان نامه کارشناسی علوم تربیتی

بررسی عوامل اجتماعی موثر بر میزان رضایت از زندگی زناشویی زنان متاهل شهرستان مشکین شهر

*به همراه یافته های جمعیت شناختی دانش آموزن و پرسشنامه

 

بخشی از متن پایان نامه:

مقدمه

 یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در زندگی افراد جامعه می افتد،ازدواج است.ازدواج مرحله ای است که علاوه بر زندگی شخصی فرد،جامعه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و همانگونه که کلود روی استروس می گوید:«برخوردی است دراماتیک بین فرهنگ وطبیعت،یا میان قواعد اجتماعی و کشش جنسی» (ساروخانی،23:1386)ازدواج همچنین نظام فرهنگی از آراو عقاید تربیتی،نهادی از نقش ها و هنجارها و تجربیات تعاملی پیچیده ای برای زنان و مردان است.(ریتزر،56:1374).

ازدواج از جنبه جامعه شناختی،دارای ساختار،ماهیت ،کارکرد وپیادهای اجتماعی پیش بینی شده و پیش بینی نشده مثبت یا منفی،آسیب زا یا آسیب زدااست که کنش و واکنش اعضای جامعه و ساختارهای اجتماعی را متاثر می سازد،خصوصا پیامدهای نامطلوب ازدواج های غیراصولی،از یک سو ساختار،ماهیت و کارکردهای خانواده را در طول زمان دچار تغیر و تحول می سازد و از سوی دیگر ارزش های محوری جامعه را تحت تاثیر قرارمی دهد.

با توجه به شرایط جامعه ایران و مسائل ومشکلاتی که در سر راه انجام ازدواج و زناشویی به وجود آمده،توجه به این مسئله وپیامدها و عواقب آن برای افراد از اهمیت خاصی برخوردار است،چرا که اگر این خشت از همان ابتدا کج نهاده شود،دیوار خانواده سرانجام فرو خواهد ریخت.لذا پرداختن به علل و انگیزه نهای سوق دهنده به سوی انجام این پیوند از اهمیت بسزایی برخوردار خواهد بود؛به گونه ای که اگر توجه واقعی به این عوامل نگردد،مسلما میزان رضایت طرفین از ازدواج و زندگی زناشویی مطلوب نخواهد بود و بالطبع عواقب خوشایندی را نیز برای این خانواده ها نمیتوان متصورشد.

 در بین نهاد های مختلف جامعه، کانون مقدس خانواده بهترین مکان برای تربیت جسم وروان است. خانواده کانون نوع دوستی و یگانگی زن ومرد می باشد که برای آنها بهترین فرصت برای اتفاق و اتحاد  براساس صمیمیت هر چه بیشتر و دوام هرچه فزون تر اخلاقی،جسمانی و روانی به وجود می آورد(ابراهیمی بختور،46:1364). باتوجه به این که غالبا مدیریت فضای درون خانه را زنان می سازند یا هدایت می کنند و یا عهده دار می باشند،لذا رضایت زنان از زندگی مشترک،تاثیر بسیارزیادی در چگونگی فضای سالم وآرامش بخش خانه خواهد داشت.(هولاب،43:1378). رضایت زناشویی باعث می شود زوجین آرامش را در زندگی ببینند و با آرامش و رضایت آنها فرزندان نیز در خانواده به خوبی تربیت می شوند و آثار آن را در جامعه از خود نشان خواهند داد. بنابراین به دلیل اهمیت ویژه خانواده و اهمیت مقوله رضایت زناشویی در ثبات و پایداری خانواده ها  و افزایش بهداشت روانی همسران و فرزندان، محققین در صدد کشف رمز و رازهایی هستند که موجبات رضامندی زناشویی را فراهم می سازد.

 

بیان مسئله

     اختلافات زناشویی و طلاق جز آسیب های حاد جامعه به شمار می رود و پژوهشگران طلاق را در زمره فشارهای روانی شدید (رتبه اول از نظر شدت) ارزیابی کرده اند و آن را جز رویدادهای فشارزای زندگی رتبه بندی کرده اند.

علی رغم اینکه آمار طلاق در ایران نسبت به کشورهای دیگر پایین تر است. اما صرفا آمارپایین طلاق نمی تواند توجیه منطقی در باب بالا بودن سلامت بهداشت روان خانواده و سازگاری زناشویی بین زوجین باشد چرا که در برخی کشورها،ازجمله ایران بخاطر مسائل فرهنگی، سنتی و حتی قانونی، طلاق به سادگی امکان پذیر نیست. پس اگردرجامعه ای آمار طلاق ناچیز باشد، الزاما به معنای ازدواج های موفق و رضایت زناشویی نیست. بسیاری از زوج ها در خانواده هایی زندگی می کنند که طلاق روانی برآن حکمفرماست(صادقی،23:1376). بنابراین بررسی همه عوامل موثر بر رضایت زندگی زناشویی در مسیر کاهش ناآگاهی های زوجین در ارتباط با یکدیگر و کاهش نارضایتی های مختلف ناشی ار عوامل فرهنگی،اجتماعی،سیاسی ،اقتصادی و . . .  رهنمون  می­شود.

در سال های اخیر احساس امنیت و آرامش و روابط صمیمانه میان زن ومرد به سستی گراییده و سطح رضایت زناشویی کم شده است(ستوده,47:1379). آمار طلاق در تهران در دو ماهه اول 1381،5832 مورد و ازدواج 2827مورد در دفاتر ثبت احوال استان تهران به ثبت رسیده است. یعنی از هر دو ازدواج یکی به طلاق انجامیده است. در استان تهران در سال 1384 ،طلاق حدود 20درصد ازدواج ها را شامل می شد. طی نه ماه اول سال 1385،طلاق در تهران 13درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش یافت. در همین مدت ازدواج نیم درصد کاهش یافته است. در همین مدت حدود 91هزار مورد ازدواج و 19 هزار طلاق در استان تهران به ثبت رسیده است،یعنی 21 درصد ازدواج ها به طلاق انجامیده است. استاندار تهران عنوان می کند که در حال حاضر 95درصد جوانان و نوجوانانی که در بازداشت گاه به سر می برند،فرزندان طلاق هستند(بخارایی،65:1387). این آمار وضعیت نابسامان خانواده ها و کاهش رضایت از زندگی زناشویی در کشور مارا بیان می کند زیرا کاهش رضایت از زندگی زناشویی سبب بروز اختلافات خانوادگی و درصورت حل نشدن سبب بروز طلاق می تواند باشد. طبق آمار گرفته شده از سازمان ثبت احوال استان اردبیل آمار ازدواج در سال 1389،2341و آمار طلاق 255 مورد بوده است که در مقایسه با آمار سال 1388،که 2452 مورد ازدواج و 211 مورد طلاق را ثبت کرده اند از میزان ازدواج کاسته شده و بر میزان طلاق افزوده شده است و این شهرستان در مقایسه با کل استان اردبیل بیشترین آمار مربوط به طلاق را دارا می باشد . این امر نشان دهنده اختلافات زناشویی زیاد که متاثر از عوامل اقتصادی،اجتماعی،سیاسی،فرهنگی، روانی و. . . می باشد است. درمورد رضایت اززندگی زناشویی زنان در شهر مشکین شهر تاکنون مطالعات مدونی انجام نشده است و با توجه به گذار انواع خانواده ها از گسترده به هسته ای، سطح استقلال زنان در زندگی بیشتر شده است. از آنجا که درمورد دیدگاه ها و انتظارات زنان  شهرستان مشکین شهر از زندگی اطلاع دقیقی در دست نیست، بنابراین با توجه به اهمیت و نقش رضایت از زندگی در روابط بین زوجین و با توجه به نتایج پژوهش های مختلف در این زمینه لزوم توجه و بررسی این متغیر در جهت کاهش اختلافات و تعارضات خانوادگی و افزایش رضایت در روابط زناشوییی احساس می شود. بنابراین این پژوهش درصدد است عوامل اجتماعی مرتبط بر رضایت از زندگی زناشویی در بین زنان متاهل شهرستان مشکین شهر را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. تا به این سوال پاسخ دهد که آیا بین عوامل اجتماعی (پایگاه اجتماعی،اشتغال،تحصیلات،میزان درآمد)با میزان رضایت از زندگی زناشویی ارتباط وجود دارد؟

                                                                                                                        

 

دانلود بررسی عوامل اجتماعی موثر بر میزان رضایت از زندگی زناشویی زنان متاهل


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی عوامل اجتماعی موثر بر میزان رضایت از زندگی زناشویی زنان متاهل ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی عوامل اجتماعی موثربر گسترش کار خیابانی کودکان

پایان نامه کارشناسی بررسی عوامل اجتماعی موثربر گسترش کار خیابانی کودکان در شهر اردبیل درسال 90 مقدمه مسئله رفع فقرکودکان وحل مشکلات بچه های خیابانی موضوعی است که باهمکاری همه جانبه ی سازمانهای دولتی وغیردولتی بین المللی وهمکاری تنگاتنگ ومشترک بافعالان حقو

دانلود بررسی عوامل اجتماعی موثربر گسترش کار خیابانی کودکان

پایان نامه کارشناسی بررسی عوامل اجتماعی موثربر گسترش کار خیابانی کودکان در شهر اردبیل درسال 90
 بررسی عوامل اجتماعی موثربر گسترش کار
 گسترش کار خیابانی کودکان در شهر
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 190 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 91

پایان نامه کارشناسی بررسی عوامل اجتماعی موثربر گسترش کار خیابانی کودکان در شهر اردبیل درسال 90

 مقدمه

مسئله رفع فقرکودکان وحل مشکلات بچه های خیابانی موضوعی است که باهمکاری همه جانبه ی سازمانهای دولتی وغیردولتی بین المللی وهمکاری تنگاتنگ ومشترک بافعالان حقوق کودک حل فصل خواهدشد.این کودکان بیشتربخاطرفقراقتصادی،عدم تامین مالی خانواده وبخاطرامرارمعاش،تامین هزینه های درسی خودویا خواهروبرادرخود مجبور به انجام کارهای خیابانی وبعضاغیرقانونی میشوند.

بچه های خیابانی بیشترازکودکان دیگردرمعرض تجاوزهای جنسی وبیماریهاییای دزوخشونتهای جنسی قراردارند.درایران حدود بیست انجمن وسازمان غیردولتی فعال درزمینه ی حمایت ازکودکان وجودداردکه ازجمله مهمترین موسسه ی غیردولتی کودکان وزنان انجمن شورای نویسندگی برای کودکان ونوجوانان،موسسه آموزش کودکو...میتوان اشاره نمود.

کودکان خیابان عمدتا مشکلات بیشتری دارندومورد سوءاستفاده های بسیاری قرارمی گیرندوخطرات فراوانی آنهارا تهدیدمی کند.گرایش به مصرف سیگاروموادمخدر،بهره کشی ازآنها بصورت فروش یااجاره،مشارکت درارتکاب جرایم ازقبیل سرقت وتوزیع موادمخدر،قرارگرفتن درباندهای فساد وقاچاق به دیگرکشورها ازپیامدهای حضور وکارکودکان درخیابان است ( قاسم زاده،1389).

 

فهرست مطالب

عنوان                                     صفحه

 

فصـل اول

مقدمه.. 2

بیان مسئله.. 4

سوالات تحقیق.. 5

اهمیت وضرورت موضوع.. 6

اهداف کلی.. 7

اهداف جزیی.. 7

فرضیه های تحقیق.. 8

تعاریف نظری وعملیاتی.. 8

فصل دوم:ادبیات تحقیق

 

مبانی نظری تحقیق.......................................................................................................

پیشینه تحقیق....................................................................................................................................

چارچوب نظری.......................................................     .......................................

فرضیات تحقیق ................................................................................................         ...

مدل اولیه تحقیق..................................................................................................

 

 

 

فصـل دوم

2-1- کودک خیابانی.. 11

۱.کودکان خیابانی چه کسانی هستند؟.. 12

۲.چراتوجه به کودکان خیابانی ضروری است؟.. 14

۳.چه عواملی درایجادپدیده کودکانخیابانی موثراست؟   16

۴.چه اقداماتی درارتباط باکودکان خیابانی درکشورماانجام شده است؟.. 18

2-3- کودک کارخیابانی.. 23

2-4- تعاریف.. 25

2-5- تعریف سازمان ملل متحدازکودکان خیابانی   26

2-6- آمارها.. 27

2-6-1- آسیا.. 27

2-6-2- افریقا.. 28

2-6-3- امریکایلاتین.. 29

2-6-4- اروپاوامریکای شمالی.. 29

2-6-5- روسیه.. 30

2-6-6- ایالات متحده.. 30

2-6-7- درایران.. 30

2-7- تحقیقات درموردکودکان خیابانی ایران.. 31

2-8- کودکان کار.. 34

2-9- آمارکودکان کار.. 35

2-10-قوانین مربوط به کارکودکان درایران وجهان   36

2-11- فعالیتهای جهانی برای کودکان خیابانی   38

2-12- تاریخچه ساماندهی کودکان خیابانی درایران   41

2-14- آئین نامه ساماندهی کودکان خیابانی.. 42

2-15- مشاوره باکودکان خیابانی.. 43

2-16- مداخلات روانشناختی.. 45

2-17- مشاوره.. 46

 

فصـل سـوم

3-1- فرآینداجرای تحقیق:.. 49

3-2- جامعه آماری:.. 49

3-2-1- حجم نمونه:.. 49

3-2-2- شیوه نمونه گیری :.. 50

3-3- روش جمع آوری اطلاعات :.. 51

3-4- برازش داده ها :.. 52

3-5- روایی وپایایی ابزارسنجش.. 52

فصل سوم :روش شناسی تحقیق  

3-1 روش تحقیق...................................................................................................

3-1-1 جامعه اماری و برآورد حجم نمونه...........................................................................

3-1-2 واحد تحلیل..................................................................................................

3-1-3 روش نمونه گیری.......................................................................................

3-2 شیوه کد گذاری متغیر ها......................................................................................

3-3 روایی و پایای تحقیق..........................................................................................

3-4 اعتبار.........................................................................................................

تعریف مفاهیم.....................................................................................................

فصل چهارم:تجزیه و تحلیل

4-1 آمار توصیفی.....................................................................................................

4-2 جداول یک بعدی متغیر ها .....................................................................................

4-3 آمار استنباطی ...................................................................................................

4-3-1آزمون پیرسون............................................................................................

 

 

فصل پنجم

5-1- بحث ونتیجه گیری.. 74

5-2- محدودیتهای پژوهش.. 76

5-3- پیشنهادات.. 77

منابع.. 78

فصل پنجم:بحث ونتیجه گیری

5-1 بحث و نتیجه گیری..........................................................................................

5-2 پیشنهادات................................................................................................

5-3 محدویت های تحقیق........................................................................................

فهرست منابع فارسی .............................................................................................

فهرست جدول ها

عنوان                                                                                                                   صفحه

جدول4-1.........................................................................................

جدول 4-2........................................................................................

جدول4-3.......................................................................................

جدول 4-4.....................................................................................

جدول4-5.........................................................................................

فهرست نمودار ها

عنوان                                                                                                    صفحه

نمودار4-1.........................................................................................

نمودار 4-2........................................................................................

نمودار ل4-3.......................................................................................

نمودار 4-4.....................................................................................

نمودار 4-5.........................................................................................

 

دانلود بررسی عوامل اجتماعی موثربر گسترش کار خیابانی کودکان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی عوامل اجتماعی موثربر گسترش کار خیابانی کودکان ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی عوامل فرهنگی اجتماعی موثر بر جرم

پایان نامه کارشناسی علوم اجتماعی (پژوهشگری) بررسی عوامل فرهنگی اجتماعی موثر بر جرم چکیده هدف این پژوهش بررسی عوامل فرهنگی اجتماعی موثر بر جرم می باشد در پژوهش حاضر ازروش توصیفی – پیمایشی استفاده شده است به منظور گردآوری داده ها از پرسشنامه محقق ساخته مشتمل بر 29 سوال بسته می باشد که تعدادی به صورت اسمی و تعدادی به صورت تر

دانلود پایان نامه بررسی عوامل فرهنگی اجتماعی موثر بر جرم

پایان نامه کارشناسی علوم اجتماعی (پژوهشگری) 
بررسی عوامل فرهنگی اجتماعی موثر بر جرم
دسته بندی علوم اجتماعی
فرمت فایل doc
حجم فایل 495 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 64


پایان نامه کارشناسی علوم اجتماعی (پژوهشگری) 


بررسی عوامل فرهنگی اجتماعی موثر بر جرم

چکیده

هدف این پژوهش بررسی عوامل فرهنگی اجتماعی موثر بر جرم می باشد . در پژوهش حاضر ازروش توصیفی – پیمایشی استفاده شده است به منظور گردآوری داده ها از پرسشنامه محقق ساخته مشتمل بر 29 سوال  بسته  می باشد  که تعدادی  به  صورت  اسمی  و  تعدادی به  صورت   ترتیبی براساس ضریب  آلفای  کرونباخ  بر آورده شده است،  نمونه آماری  مشتمل بر 100 نفر ،که از طریق نمونه گیری تصادفی انتخاب شده است . نتایج حاصل از بررسی ها نشان می دهد از نظر پاسخگویان عوامل فرهنگی اجتماعی بر جرم موثر می باشد .


 فهرست مطالب


قدردانی و سپاس.. ت‌

تقدیر و تشکر.. ث‌

چکیده.. ج‌

فصل اول.. د‌

مقدمه.. 1

1-1 بیان مساله.. 2

1-2  اهمیت و ضرورت تحقیق.. 4

1-3  اهداف تحقیق.. 7

1-3-1-اهداف کلی تحقیق.. 7

1-3-2- اهداف جزیی تحقیق.. 7

فصل دوم.. 8

2-1) پیشینه خارجی تحقیق.. 9

2-2) پیشینه داخلی تحقیق.. 11

2- 3)مبانی نظری.. 15

نظریه فشار.. 17

محرومیت نسبی.. 18

نظریه کنترل اجتماعی.. 18

مکتب تحققی.. 19

نظریه آنومی ( بی هنجاری )  دورکیم.. 20

نظریه یادگیری اجتماعی.. 20

2 -3 )مبانی تئوریک.. 21

2- 4 ) فرضیات.. 23

2- 5 ) تعاریف.. 23

ب) تعاریف عملیاتی.. 25

مدل تحلیلی :.. 26

فصل سوم.. 30

فصل چهارم.. 32

بخش اول آمار توصیفی.. 33

بخش دوم آمار استنباطی.. 39

فصل پنجم.. 44

بحث و نتیجه گیری.. 45

محدودیت های پژوهش.. 52

پیشنهادات.. 53

 

دانلود پایان نامه بررسی عوامل فرهنگی اجتماعی موثر بر جرم


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی عوامل فرهنگی اجتماعی موثر بر جرم ,

بررسی میزان و عوامل موثر بر اعتیاد به مواد مخدر در استان اردبیل در میان مردان بالای 18 سال

پایان نامه بررسی میزان و عوامل موثر بر اعتیاد به مواد مخدر در استان اردبیل در میان مردان بالای 18 سال مقدمه اعتیاد داستان تلخ زندگی انسانهایی است که خود را پای آتش پیر میسازند و درجهنم تقدیرمی سوزند و ندای باطنی خود را به گوش انسانهای سالم و بیدار میرسانند و آنان را به نجات و دستگیری خود فرا می خوانند (عقیقی بخشایشی، 1356، ص3) مصرف مواد مخ

دانلود بررسی میزان و عوامل موثر بر اعتیاد به مواد مخدر در استان اردبیل در میان مردان بالای 18 سال

پایان نامه بررسی میزان و عوامل موثر بر اعتیاد به مواد مخدر در استان اردبیل در میان مردان بالای 18 سال
 بررسی میزان و عوامل موثر بر اعتیاد به مواد مخدر
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 98 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 105

 پایان نامه بررسی میزان و عوامل موثر بر اعتیاد به مواد مخدر در استان اردبیل در میان مردان بالای 18 سال

 مقدمه

 اعتیاد داستان تلخ زندگی انسانهایی است که خود را پای آتش پیر میسازند و درجهنم تقدیرمی سوزند و ندای باطنی خود را به گوش انسانهای سالم و بیدار میرسانند و آنان را به نجات و دستگیری خود فرا می خوانند. (عقیقی بخشایشی، 1356، ص3) مصرف مواد مخدر سابقه بسیار طولانی دارد و اقوام مختلف آن را به صورتهای متنوع مورد استفاده قرار می دهند. اگر چه نحوه استفاده و تأثیر اینگونه مواد بر جسم و روح در اغلب موارد به لحاظ دارویی و درمانی است و هنوز هم مشتقات و ترکیبات برخی از مواد مخدر به عنوان داروهای تسکین دهنده مورد استفاده قرار می گیرند، لیکن در دنیای امروز اکثر افراد فقط تغییرات روانی را در مصرف اینگونه مواد جستجو می کنند و هر روز بر تعداد مصرف کنندگان افزوده می گردد و مواد مخدر صورتهای پیچیده و متنوعی به خود می گیرد. بدون تردید مصرف بی رویه و روز افزون مواد مخدربه عنوان یکی از بزرگترین مشکلات قرن حاضر تلقی می گردد و زیانهای ناشی از آن در زمینه های اجتماعی و اقتصادی بسیار سنگین است. (صالحی، 1371، ص5)

اعتیاد به مواد مخدر به عنوان یک مشکل اجتماعی پدیده ای است که علاوه بر زمینه های ناسالم اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، زمینه های شخصیتی، روانی و تربیتی نیز در چگونگی ابتلا به آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در اثرتحقیقات انجام شده در این زمینه میتوان گفت که ضعف شخصیت، ناهنجاریهای روانی، عدم تعادل و بی ثباتی اوضاع اقتصادی، فقر فرهنگی و آموزشی و بالاخره زندگی پردغدغه ناشی از صنعت و تمدن و فقدان روابط انسانی مناسب، ترک صله رحم، فراموش شدن سنتهای پسندیده فرهنگی و اسلامی، بتدریج فرد را در مقابل مشکلات و گرفتاریهایی قرار می دهد که خود را عاجز وناتون و تنها یافته و در نتیجه سعی می کند از واقعیتها فرار کند و به مکانیسمهای مختلفی نظیر اعتیاد به مواد مخدر متوسل شود.

اعتیادنه تنها خود زائیده مسائل مختلفی است، بوجود آورنده عوارض مختلف جسمی و فکری و از همه خطرناکتر منزوی شدن، رکود اجتماعی و زائد و مصرفی شدن فرد می گردد. (اخلاقی بوزانی، 1375،ص2) استفاده از مواد مخدرنه تنها موجب انحرافات اخلاقی در فرد می گردد بلکه باعث عوارض جسمی، روانی و در نتیجه موجب آسیبهای اجتماعی می گردد. از مهمترین این عوامل تأثیر ماده مخدر روی سیستم عصبی و مرکزی فرد و در نتیجه اختلال در عاطفه و خلق و خوی فرد است.

فهرست مطالب

عنوان  صفحه

مقدمه     8

طرح موضوع و تعریف آن    11

ضرورت واهمیت تحقیق       13

الف) ضرورت و اهمیت نظری موضوع            13

ب) اهمیت و ضرورت عملی موضوع   15

اهداف تحقیق        16

مقدمه     18

علل اعتیاد            24

عوامل اعتیاد         25

جمع بندی دیدگاههای نظری  39

بررسی راههای پیشگیری از اعتیاد      42

اعتیاد از دیدگاه اسلام           47

درمان یا ترک اعتیاد            51

ایجاد آمادگی و زمینه های لازم در معتاد برای ترک اعتیاد   52

نقش مددکار اجتماعی در زمینه اعتیاد   65

علل بازگشت به اعتیاد         67

پیشینه تحقیق        70

سوالات تحقیق       79

فرضیه های تحقیق 79

تعاریف عملیاتی     79

تعارف نظری        80

روش تحقیق          82

جامعه آماری         82

نمونه آماری         82

روش تجزیه و تحلیل داده ها   83

بخش اول آمار توصیفی        85

بحث ونتیجه گیری  93

محدودیت ها         94

پیشنهادات            94

 

دانلود بررسی میزان و عوامل موثر بر اعتیاد به مواد مخدر در استان اردبیل در میان مردان بالای 18 سال


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی میزان و عوامل موثر بر اعتیاد به مواد مخدر در استان اردبیل در میان مردان بالای 18 سال ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان به مراکز خود معرف برای ترک اعتیاد

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان به مراکز خود معرف برای ترک اعتیاد در شهر اردبیل چکیده هدف از پژوهش حاضر بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان به مراکز خود معرف ترک اعتیاد می باشد جامعه آماری پژوهش حاضر کلیه معتادان مراجعه کننده به واحد معتادین خود معرف جهت ترک می باشد که از بین آنها 20 نفر به شیوه نمو

دانلود بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان به مراکز خود معرف برای ترک اعتیاد

پایان نامه بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان به مراکز خود معرف برای ترک اعتیاد در شهر اردبیل
بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان
بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان به مراکز خود معرف برای ترک اعتیاد در شهر اردبیل
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 99 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 100

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی

بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان به مراکز خود معرف برای ترک اعتیاد در شهر اردبیل

چکیده

هدف از پژوهش حاضر بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان به مراکز خود معرف ترک اعتیاد می باشد . جامعه آماری پژوهش حاضر کلیه معتادان مراجعه کننده به واحد معتادین خود معرف جهت ترک می باشد که از بین آنها 20 نفر به شیوه نمونه گیری در دسترس انتخاب شده اند و پرسشنامه عوامل موثر بر اعتیاد توسط محقق ساخته ده بود در اختیار این افراد قرار گرفت نتایج نشان داد که تعداد مراجعه کنندگان مجرد ،. مراجعه کنندگانی که درآمد پایین ، تعداد مراجعه کنندگانی که شغل آزاد دارند ، تعداد مراجعه کنندگانی که تحصیلات آنها در سطح دیپلم است و تعداد مراجعه کنندگانی که به دلیل مشکلات روحی و روانی بالاتر از بقیه عوامل است .نها در سطح دیپلم است بیشتر ازست

 

 

کلمات کلیدی : اعتیاد

 

مقدمه

 

اعتیاد داستان تلخ زندگی انسانهایی است که خود را پای آتش پیر میسازند و درجهنم تقدیرمی سوزند و ندای باطنی خود را به گوش انسانهای سالم و بیدار میرسانند و آنان را به نجات و دستگیری خود فرا می خوانند. (عقیقی بخشایشی، 1356، ص3) مصرف مواد مخدر سابقه بسیار طولانی دارد و اقوام مختلف آن را به صورتهای متنوع مورد استفاده قرار می دهند. اگر چه نحوه استفاده و تأثیر اینگونه مواد بر جسم و روح در اغلب موارد به لحاظ دارویی و درمانی است و هنوز هم مشتقات و ترکیبات برخی از مواد مخدر به عنوان داروهای تسکین دهنده مورد استفاده قرار می گیرند، لیکن در دنیای امروز اکثر افراد فقط تغییرات روانی را در مصرف اینگونه مواد جستجو می کنند و هر روز بر تعداد مصرف کنندگان افزوده می گردد و مواد مخدر صورتهای پیچیده و متنوعی به خود می گیرد. بدون تردید مصرف بی رویه و روز افزون مواد مخدربه  عنوان یکی از بزرگترین مشکلات قرن حاضر تلقی می گردد و زیانهای ناشی از آن در زمینه های اجتماعی و اقتصادی بسیار سنگین است. (صالحی، 1371، ص5)

اعتیاد به مواد مخدر به عنوان یک مشکل اجتماعی پدیده ای است که علاوه بر زمینه های ناسالم اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، زمینه های شخصیتی، روانی و تربیتی نیز در چگونگی ابتلا به آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در اثرتحقیقات انجام شده در این زمینه میتوان گفت که ضعف شخصیت، ناهنجاریهای روانی، عدم تعادل و بی ثباتی اوضاع اقتصادی، فقر فرهنگی و آموزشی و بالاخره زندگی پردغدغه ناشی از صنعت و تمدن و فقدان روابط انسانی مناسب، ترک صله رحم، فراموش شدن سنتهای پسندیده فرهنگی و اسلامی، بتدریج فرد را در مقابل مشکلات و گرفتاریهایی قرار می دهد که خود را عاجز وناتون و تنها یافته و در نتیجه سعی می کند از واقعیتها فرار کند و به مکانیسمهای مختلفی نظیر اعتیاد به مواد مخدر متوسل شود. 

 

 فهرست مطالب

 

مقدمه.. 1

بیان مسئله.. 4

ضرورت واهمیت تحقیق.. 6

فرضیه ها.. 9

تعاریف عملیاتی.. 9

مقدمه.. 11

علل اعتیاد.. 17

عوامل اعتیاد.. 18

جمع بندی دیدگاههای نظری.. 32

بررسی راههای پیشگیری از اعتیاد.. 35

اعتیاد از دیدگاه اسلام.. 40

درمان یا ترک اعتیاد.. 44

ایجاد آمادگی و زمینه های لازم در معتاد برای ترک اعتیاد   45

نقش مددکار اجتماعی در زمینه اعتیاد.. 58

علل بازگشت به اعتیاد.. 60

پیشینه تحقیق.. 63

روش تحقیق.. 72

جامعه آماری.. 72

نمونه آماری.. 72

روش تجزیه و تحلیل داده ها.. 73

بحث و نتیجه گیری.. 81

محدودیت پژوهشی.. 82

پیشنهادات.. 83

 

دانلود بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان به مراکز خود معرف برای ترک اعتیاد


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی عوامل موثر بر مراجعه معتادان به مراکز خود معرف برای ترک اعتیاد ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی عوامل موثر در بزهکاری کودکان و نوجوانان

پایان نامه علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری بررسی عوامل موثر در بزهکاری کودکان و نوجوانان شهر اردبیل مقدمه بی گمان جوامع بشری در هر شرایطی به همزیستی مسالمت آمیز با همنوعان خود نیازمند است آنچه مسلم است تا به امروز به دلیل تفاوت اصول عقیدتی و معیارهای سنجش بر سر بسیاری از تعارضات و اختلافات تفاهم و توافق عمومی حاصل نشده است با این وصف تما

دانلود پایان نامه بررسی عوامل موثر در بزهکاری کودکان و نوجوانان

پایان نامه علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری
بررسی عوامل موثر در بزهکاری کودکان و نوجوانان شهر اردبیل
دسته بندی علوم اجتماعی
فرمت فایل doc
حجم فایل 88 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 75

 پایان نامه علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری

بررسی عوامل موثر در بزهکاری کودکان و نوجوانان شهر اردبیل

مقدمه

 

بی گمان جوامع بشری در هر شرایطی به همزیستی مسالمت آمیز با همنوعان خود نیازمند است آنچه مسلم است تا به امروز به دلیل تفاوت اصول عقیدتی و معیارهای سنجش بر سر بسیاری از تعارضات و اختلافات تفاهم و توافق عمومی حاصل نشده است با این وصف تمام انسانها از هر قشر و قبیله نژاد و مذهب دین و عقیده اتفاق نظر دارند که یکی از محوری ترین اعمال فردی و اجتماعی تربیت و هدایت درست کودکان برای آینده می باشد.کودکان و نوجوانان هر جامعه آینده سازان آن جامعه به شمار می رود بنابراین مسایل آنان از جمله مسائلی است که باید توجه ویژه ای مبذول داشت.

طبعاً اگر اطفال به هر دلیل از ابعاد جسمانی و روانی و رفتاری به کمبود یا انحرافی مبتلا گردند .....باز پروری آنان مستلزم هزینه های مضاعفی خواهد بود.در واقع یکی از مسائل پیچیده و ناراحت کننده فعلی که توجه بسیاری از محققینِ،جامعه شناسان،جرم شناسان و متخصصین امر را به خود معطوف داشته،موضوع مجرمین کم سن و سال و یا به اصطلاح اطفال و نوجوانان بزهکار می باشد که روز به روز هم گسترش بیشتر می یابد.بنابراین در طول سالهای گذشته مطالعات فراوانی در این زمینه صورت گرفته اما با این حال کافی به نظر نمی رسد و انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه را طلب می کند.پس در تحقیق پیش رو سعی بر این است تا عوامل زمینه ساز بزهکاری را در میان کودکان و نوجوانان شهر اردبیل بررسی نماییم.  

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه.. 9

طرح موضوع و تعریف آن.. 10

ضرورت واهمیت تحقی ق.. 11

الف) ضرورت و اهمیت نظری موضوع :.. 11

ب) ضرورت و اهمیت عملی موضوع :.. 12

اهداف تحقیق.. 14

بزهکاری.. 16

مقدمه.. 16

علل بزهکاری.. 28

بزهکاری نوجوانان.. 30

عوامل موثر در بزهکاری اطفال و نوجوانان.. 33

تاثیر وسایل ارتباط جمعی.. 35

انواع بزهکاری.. 36

درمان بزهکاری.. 36

تئوریهایی راجع به بزهکاری.. 38

نظریه های روان شناختی بزهکاری.. 44

مکتب تبادل روانی.. 44

نظریه جامعه شناختی بزهکاری.. 45

نظریه همنشینی افتراقی ساترلند.. 45

نظریه برچسب.. 46

بی سامانی اجتماعی رابرت مرتون.. 46

بزهکاری در حقوق اسلامی.. 47

رویکرد پیوند افتراقی.. 48

رویکردهای التفاطی.. 50

پیشگیری از بزهکاری.. 51

درمان نوجوانان بزهکار.. 54

سوالات تحقیق.. 57

فرضیه های تحقیق.. 57

بین میزان تحصیلات والدین و بزهکاری کودکان و نوجوانان رابطه وجود دارد... 57

روش تحقیق.. 58

جامعه آماری.. 58

نمونه آماری.. 58

روش تجزیه و تحلیل داده ها.. 59

بخش اول آمار توصیفی.. 61

بحث و نتیجه گیری.. 69

محدودیت ها.. 70

پیشنهادات.. 71

 

دانلود پایان نامه بررسی عوامل موثر در بزهکاری کودکان و نوجوانان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی عوامل موثر در بزهکاری کودکان و نوجوانان ,