خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
بلیط شیراز تهران
Barabas Ropa de hombre
فایلهای علمی
تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی

پایان نامه بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی در 135 صفه ورد قابل ویرایش

دانلود پایان نامه بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی

پایان نامه بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی 
مقاله بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی 
پروژه بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی 
تحقیق بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی 
دانلود پایان نامه بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی 
مدیریت
 سازمانهای ورزشی 
 سازمان
ورزش
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 521 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 135

پایان نامه بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی در 135 صفه ورد قابل ویرایش 

 

فصل اول :

مدیریت – فرایند اساسی مدیریت 

 

مدیریت به عنوان رشته ای مجزا و متفاوت، پس از انقلاب صنعتی به وجود آمد. دامنه نقش و تئوری های اساسی آن در طی سالیان تغییر کرده. اما مقصود آن – حصول اطمینان از دستیابی به هدفهای موسسه یا سازمان و به حداکثر رساندن بهره وری و کارایی همچنان باقی مانده است .

مدیریت

 عبارت است از کارکردن با و از طریق دیگران برای رسیدن به هدفهای سازمان و هدف های کارکنان.

مدیریت هنر انجام امور به وسیله دیگران، جهت نیل به اهداف یک سازمان می باشد.

 

تاکید این تعریف :

در این تعریف به سه نکته تاکید شده است.

  • ·   تاکید بر انسان ها در سازمان
  • ·   توجه به هدفها و نتیجه ها  
  • ·   ادغام هدف های فردی اعضاأ با هدفهای سازمان  
  • ·   مدیریت کار کردن  با منابع مالی و منابع فیزیکی است جهت دستیابی به اهداف سازمان توسط برنامه ریزی، سازماندهی، رهبری و کنترل عملیات .

 

 

 

 

 

 

 

  • ·   مدیریت : هنر انجام امور به وسیله دیگران ، جهت نیل به اهداف یک سازمان می باشد.

مدیریت ورزشی :  

تمام جنبه های مدیریتی در ورزشهای سازمان یافته و تجارت ورزشی را در بر می گیرد . متخصصان در این قلمرو با مدیریت تسهیلات بودجه بندی برنامه ریزی، سازماندهی و کارکنان سرو کار دارند.

 

 

فرآیند مدریریت :

فرآیند برنامه ریزی، سازمان دهی، رهبری و اعمال کنترل بر تلاش ها و کارهای اعضای سازمان و نیز مورد استفاده قرار دادن منابع سازمان برای دستیابی به هدف های اعلام شده از سوی سازمان می باشد.

1 – Management

2 – Sport Management

3 – American Management Association

 

آیا مدیریت علم [1] است یا هنر [2]  ؟

علم رشته ای از حقایق، دانشها که تحت نظم و قاعده معینی در آمده و قابل اثبات است علم چیزی است که مشاهده می شود. دارای نظام بوده و تعمیم پذیر است.

 

هنر :

هنر عبارت است از مهارت در انجام کاری که بوسیله تجربه، تکرار و مشاهده بدست آمده باشد، آیا مدیریت یک پدیده اکتسابی است و یا با انسان زاده می شود ؟

مدیریت را آمیزه ای از زمینه های ذاتی و توانائیهای اکتسابی می دانند. در زمینه های ذاتی مدیران به مدد استعدادها ی نهفته در وجودشان سازمان را اداره، کارکنان را ارشاد و راهنمایی و اهداف را به مرحله نهایی می رسانند. در زمینه های اکتسابی با فراگیری فنون و یافته های روز، تفکر علمی و منطقی را چراغ راه خود قرار می دهند. در پدیده مدیریت هم می توان از غریزه های ذاتی و با انسان زاده شده بهره گرفت و هم در اثر فراگیری تکنیک های خاص تخصصی روز مهارت مدیریت را بصورت اکتسابی بدست آورد.

 

مقصود مدیریت :

حصول اطمینان از دستیابی به هدف های سازمان و به حداکثر رساندن بهره وری و کارایی.

 

سازمان و نیاز به مدیریت

بیشتر مردم عضو یک سازمان هستند، مثل دانشکده، تیم ورزشی، یک گروه موسیقی ، برخی از این سازمانها به صورت رسمی سازمان یافته اند شرکتهای بزرگ اقتصادی، سازمانهای آموزشی ( دانشکده ها ) و بعضی ها ساختار غیر رسمی دارند، مثل یک تیم فوتبال محلی، حال سازمانها چه رسمی باشند چه غیر رسمی ، از افرادی تشکیل می شوند که گرد هم می آیند و گروه تشکیل می دهند. زیرا آنها منافع خود را در این
می بینند که همکاری کنند و در جهت تامین یک هدف مشترک به پیش بروند . . .  بنابراین هدف [3] یا مقصود یکی از ارکان رسمی هر سازمانی است . هدف ها متفاوتند مثل پیروزی در یک مسابقه، سرگرم کردن مردم، فروش یک کالا. و هر سازمانی برای تامین هدف دارای یک روش است که آن را برنامه [4] می گویند. برنامه به صورت چگونگی آماده  سازی یک تیم، تبلیغ یک محصول. پس بدون برنامه نمی توان کاری کرد.

 

حرفه مدیریت بطور کلی به سوالات زیر پاسخ می دهد :

چه می خواهیم انجام دهیم ؟

( تشخیص و تعیین هدف  )

با چه برنامه ای می خواهیم انجام دهیم ؟

( برنامه ریزی برای نیل به هدف )

با چه نظم و تشکیلاتی انجام می دهیم .

 ( سازماندهی، ساختاری مناسب )

  • ·   مدیریت در سازمانهای ورزشی به تشخیص فعالیت های لازم ، گروه بندی فعالیت ها با توجه به منابع انسانی و مادی موجود ، دادن اختیار و عمل و ارتباط واحدهای گروه بندی شده با یکدیگر می پردازد.

 

حرکت افراد و گردش کار سازمانها از :

وضعیت موجود به وضعیت مناسب و مطلوب بی تردید در راستای :

1 تشخیص و تعیین هدف = هدف گذاری

2 برنامه ریزی برای نیل به هدف = برنامه ریزی سنجیده

3 سازماندهی هوشمندانه = ساختار سازمانی متناسب

4 پیگیری ، نظارت و کنترل صورت می گیرد.

مهارت های مدیران

مدیران برای انجام نقش های خود بایستی دارای مهارت ها و توانمندیهای ویژه ای باشند :

1 مهارت فنی [5]  : توانایی در کاربرد دانش تخصصی یا تخصصی های ویژه ، فنون و ابزاری که لازمه انجام وظایف خاصی است. بهره گیری از فنون و به ثمر رساندن اهداف.

2 – مهارت های ادراکی و تصمیم گیری [6]  : توانایی فهمیدن پیچیدگی های سازمان، تجزیه و تحلیل معضلات، درک و آگاهی از واقعیتها درک عقاید متعدد و انتخاب بهترین.

3 – مهارت طراحی و حل مساله [7] : مدیریت باید توان حل مساله را به طریقی که به نفع سازمان تمام شود، داشته باشد. یافتن راه حلهای عملی برای مسایل سازمان.

4 – مهارت انسانی و ارتباطی [8] : توانایی کار و برقراری ارتباط با مردم ، درک موقعیت و ایجاد و انگیزه کاری در افراد که حیاتی ترین مهارت لازم برای هر مدیری است. همین که فردی از سطح پایین به سطوح بالاتر سازمانی ترفیع می یابد. برای  اینکه مثمرثمر باشد، به مهارت فنی کمتر و مهارت ادراکی ( مفهومی ) بیشتری نیاز دارد.

5 – مهارت هوش عاطفی [9] : ظرفیت یا استعداد فرد برای شناختن احساسات خود و دیگران ، بر انگیختن خود و پیش بردن عواطف خوب و سالم در در روابط با دیگران . هوش عاطفی جنبه های غیرشناختی هوش را در بر می گیرد با توانائیهای اجتماعی و احساسی عاطفی فرد سر و کار دارد یک مدیر خوب باید توانایی فهم احساسات، حالات روحی و هیجانات خود را داشته باشد، نقاط قوت و ضعف خود را بداند ( خود آگاهی ) بر تکانه های عصبی ، احساسات و عواطف خود کنترل داشته باشد ( مدیریت خود کنترل عواطف )، نسبت

به احساسات و عواطف دیگران آگاه باشد ( همدلی ) ، هنر مراوده و ارتباط با مردم را بداند(مهارت اجتماعی مدیریت روابط ) در خود ایجاد انگیزش برای حرکت به سوی اهداف نماید ( خود انگیزی ) .

 

 


 

دانلود پایان نامه بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی مدیریت سازمانهای ورزشی ,

پایان نامه بررسی مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق

پایان نامه بررسی مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق در 110 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پایان نامه بررسی مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق

پایان نامه بررسی مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق
مقاله بررسی مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق
پروژه بررسی مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق
تحقیق بررسی مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توا
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 14079 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 110

پایان نامه بررسی مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق

در 110 صفحه ورد قابل ویرایش 

 

مقدمه: 

بهبود در رکوردهای ورزشی مدیون پژوهش های متخصصان  در زمینه های مختلف تربیت بدنی و علوم ورزشی است. یکی از این زمینه ها که پژوهش های بسیاری نیز در آن صورت گرفته، علم تمرین وابسته به فیزیولوژی ورزش می باشد.

ورزشکاران و قهرمانان رشته های مختلف ورزشی با توجه به ماهیت رشته ورزشی خود از نظر عوامل مختلف آمادگی جسمانی و حرکتی دارای نیازها و اولویت های ویژه ای می باشند.

به عبارت دیگر، هر یک از رشته های ورزشی  به یکی از عوامل قدرت، استقامت، توان، انعطاف پذیری، سرعت  و یا تلفیقی از آن ها نیاز دارند که با توجه به نوع رشته ورزشی با یکدیگر متفاوتند (حسینی، 1377 ).

قدرت عضلانی، پایه و اساس برنامه های بدن سازی و آمادگی جسمانی بوده که در رشته های مختلف ورزشی جایگاه خاصی دارد. به  عنوان مثال: در رشته ورزشی شنا و نجات غریق علی رغم نیازی که به عامل قدرت احساس می شود، عامل سرعت در اولویت بعدی  قرار می گیرد (کاستیل و همکاران، 1369).

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت ورزشکاران در رشته های سرعتی، برخورداری از توان بی هوازی و سرعت عکس العمل بالاست. از آنجا که فعالیت هایی نظیر شنای سرعت، وزنه برداری، دوومیدانی و به طور کلی ورزش­های سرعتی نیاز به تولید نیروی بیشینه عضلانی دارند،  برای تامین انرژی موردنیاز خود شدیداًً به دستگاه فسفاژن[1] (آدنوزین تری فسفات- فسفوکراتین) متکی هستند. تمرین های سرعتی بی هوازی علاوه بر کسب قدرت، با ایجاد تغییراتی در کارایی حرکت، ظرفیت انرژی زایی هوازی و ظرفیت تامپونی، باعث بهبود در اجرای مهارت شده و در

 

رویدادهای ورزشی که فوق العاده بی هوازی هستند،  خستگی را به تعویق می اندازد(ویلمور و همکاران، 1384).

یکی از بهترین شیوه­های افزایش توان بی­هوازی در رشته­های سرعتی، تمرین­های نسبتاًًً جدیدی به نام پلایومتریک[2]است است (ماساموتو و همکاران 2003، رابینسون و همکاران2004، میلر2002، مقدم1381). این تمرین­ها اولین بار توسط والری بورزوف[3] از قهرمانان رشته­ی دوومیدانی اجرا شد و منجر به رسیدن وی به عرصه­ی قهرمانی در دوومیدانی گردید و  سپس، پژوهش­های بیشتری در جهت تأثیر این شیوه­ی­ تمرینی در سایر رشته­های ورزشی نیز شروع شد(رادکلیف و همکاران، 1381). اصطلاح پلایومتریک اولین بار در سال 1975به وسیله­ی فرد ویلت[4]، یکی از مربیان دوومیدانی به وجود آمد که از دو واژه­ی پلایو + متریک به معنای فزایندگی قابل ارزیابی گرفته شده است.

 مزیت این نوع تمرین­ها در این است که موجب آمادگی دستگاه عصبی- عضلانی می­شود و در نتیجه به ورزشکار اجازه می­دهد تا در فعالیت­هایی که همراه با تغییر جهت هستند، به شکل نیرومند و سریعی عمل کند. ورزشکاران رشته­هایی مثل: بسکتبال، والیبال، دوهای سرعت، پرش

ارتفاع، اسکی،  شنا و سایر ورزش­هایی که به توان بالایی نیاز دارند، از این نوع تمرین­ها بسیار سود می­برند. از مزایای دیگر تمرین­های پلایومتریک، نوع حرکت­های آنست.

در این روش تمرینی، حرکت­هایی چون: لی­لی کردن، پریدن، جهش با یک پا، جهش با هر دو پا و تاب خوردن وجود دارد که آموزش و یادگیری آن­ها نیز بسیار آسان است(شارکی، 1374).

از طریق این تمرین­ها ورزشکار قادر خواهد بود انقباض درون گرای[5]  قوی­تری را پس از انقباض برون گرا[6] اعمال کند. از این­رو با توجه به این­که تمرین­های پلایومتریک منجر به افزایش توان می­شود، نقش این شیوه­ی تمرینی در مهارت­هایی مانند شنا ] و نجات غریق[ که عامل توان در آنها نقش اصلی را ایفا می­کند مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده که این تمرین­ها در بهبود رکورد و پیشرفت ورزشکاران مؤثر است(کاستیل و همکاران، 1369).

بیان مسئله:

برای این که ناجی غریق[7] بتواند به سرعت شنا کند باید قادر باشد نیروی زیادی را به سرعت و با شدت کافی از طریق دست­ها و پاها برای پیشروی در آب به کار ببرد. به بیان دیگر برای پیشروی در آب به قدرت و سرعت انقباض نیاز دارد که هر دو عامل را می­توان از طریق تمرین­های پلایومتریک بهتر افزایش داد (امیرخانی، 1381).

به­طور کلی تمرین­های پلایومتریک، تمرین­ها یا حرکت­هایی هستند که برای دست یابی به نوعی از حرکت واکنشی- انفجاری، قدرت و دامنه حرکتی را با یکدیگر پیوند می­دهد. از تمرین­های پلایومتریک اغلب به عنوان تمرین­های پرشی و پرش­های عمقی یاد می شود در حالی که هر تمرین یا حرکتی که از بازتاب کششی برای تولید واکنش انفجاری استفاده کند، نوعی تمرین پلایومتریک است (بومپا، 1382). با توجه به این­که در عملیات نجات غریق اکثر انقباض­های عضلانی از نوع درون­گرا می­باشد و این مهارت به هماهنگی عصبی عضلانی بالایی نیاز دارد؛ تمرین­های پلایومتریک باعث افزایش نیروی انقباض درون­گرا (کوتاه شونده) و افزایش هماهنگی عصبی- عضلانی می­شود و پژوهش­های انجام شده روی تمرین­های مختلف ورزشی در زمینه­ی این تمرین­ها، بیانگر اثر مثبت آنهاست(بومپا، 1382).

از سوی دیگر بهبود توان از عناصر مهم افزایش قابلیت اجراهای ورزشی است که به صورت حاصل ضرب نیرو در سرعت بیان می­شود. توان عضلانی برای پرتاب­ها، پرش و ضربه­ها ضروری است.  به­علاوه توان برای تغییر جهت سریع و افزایش شتاب و حرکت در شروع رشته­هایی مثل دوهای سرعت و شنا در مسافت های کوتاه مدت نیاز است.

از آن­جا که در رشته­ی نجات غریق، هدف ناجیان غریق، رساندن رکورد به پائین­ترین حد ممکن است، در نتیجه فرد ناجی باید از توان و آمادگی بی­هوازی بالایی برخوردار باشد تا بتواند از عوامل سرعت جسمانی در این رشته به خوبی استفاده کند(چو، 1378).

با در نظر گرفتن اوقات استراحت کم و عدم دسترسی همه­ی ناجیان به وسایل بدن سازی(وزنه)واحتمال آسیب­دیدگی آن­ها در اثر کار با وزنه،  یکی از دغدغه­های آن­ها راجع به مفید بودن تمرین­های بدن­سازی بدون وزنه جهت بالا بردن توان بدنی و بهبود رکوردها می­باشد.

تمرین­های پلایومتریک بر توان بی­هوازی افراد تأثیر دارد (رابینسون و همکاران 2004 ، ماساموتوو همکاران 2003، میلر2002، شهدادی 1378، آروین1377). اما در شرایط محیطی و اجتماعی مختلف این تأثیر یکسان نیست. با توجه به زودبازده بودن و عدم نیاز به وسایل خاص، این سوال مطرح می شود که:

آیا انجام تمرین­های پلایومتریک در آب، به اندازه­ی انجام این تمرین­ها در خشکی، موجب بهبود توان بی­هوازی ناجیان غریق و ارتقاء رکورد­های آن­ها می­شود؟ با توجه به این مسأله، پژوهشگر قصد دارد تأثیر دو روش تمرین پلایومتریک درون آب و خارج از آب را در توان بی­هوازی ناجیان غریق مورد بررسی و مقایسه قرار دهد تا چنان چه تفاوت معنا داری را مشاهده نمود بر اساس آن به ناجیان پیشنهاد کند تا از آن تمرین خاص استفاده نمایند.

 


 

دانلود پایان نامه بررسی مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق ,

پایان نامه معرفی و بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی

پایان نامه معرفی و بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی در 89 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پایان نامه معرفی و بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی

پایان نامه معرفی و بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی
مقاله معرفی و بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی
پروژه معرفی و بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی
تحقیق معرفی و بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی
دانلود پایان
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 66 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 89

پایان نامه معرفی و بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی در 89 صفحه ورد قابل ویرایش 

 

پیشگفتار :

با حمد و سپاس خداوند منان و با درود به پیامبر اسلام ( ص) و با سلام به حضرت مهدی صاحب الزمان (ع) پژوهش و نگارش این تحقیق معرفی در بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی می باشد كه به اختصار بیان شده .

درابتدا برخود لازم میدانیم از همه اساتید محترم و گرامی دانشگاه آزاد میمه به خصوص جناب آقای مهندس چدنی  ، كه فانوس دانائیشان روشنگر راه پرفراز و نشیب دانشجویان و جویندگان حقیقت می باشد تشكر و قدردانی نمائیم .

در آخر از همكاری آقایان مهندس فرهای مددی و جیحون شلیله كه در طول نگارش این پژوهش مارا یاری فرمودندنیز تشكر و قدردانی می نمائیم .

 

چكیده :

جریان آب زیرزمینی به داخل تونلها همیشه یك مشكل فنی و محیطی عمده برای سازه های زیرزمینی بوده است . پیش بینی جریان آب زیرزمینی با استفاده از ابزارهای تحلیلی و عددی اغلب به علت عمومیت دادن و مختصر سازی پارامترهای مهم ، خصوصا“ در محیطهای نامتجانس همانند سنگهای متبلور ناموفق و بدون  نتیجه موثر، مانده است . برای مشخص كردن پارامترهایی كه در این سنگها جریانهای آب را كنترل می كنند، یك تجزیه تحلیل آماری اصولی در یك تول كه در سنگهای متبلور سخت، در جنوب سوئد قرار دارد ، انجام شده است . این پارامترها  شامل ، متغیرهای مهم عارضه ای ، فنی و زمین شناسی در سنگهای متبلور سخت و همچنین در پوشان سنگها می باشند. مطالعات مشخص كرد كه عوامل زیادی به خصوصیات سنگ و همچنین خصوصیات پوشان سنگ وابسته می باشند. همچون تعداد شكافها، ضخامت پوشان سنگ ، نوع خاك و میزان مواد پركننده در بین سنگها كه مقدار چكه و نشت را كنترل می كنند. این مطالعات نشان میدهد كه یك تفاوت آشكار بین پارامترهایی كه نشتهای عمده و نشتهای جزئی را كنترل می كنند وجود دارد. نشتهای كوچكتر بیشتر به زهكشی توده سنگ مرتبط می باشد. در صورتیكه نشتهای عمده مشخصا“ به پارامترهای مختلف در پوشان سنگ بستگی دارند. در صورتی كه پوشان سنگ

وتوده سنگ بعنوان یك سیستم مشترك مطرح شوند، پیش بینی جریانهای آب  زیرزمینی احتمالا“ با خطا همراه است .

فهرست مطالب

عنوان :                                                                                              صفحه

1- مقدمه . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     1

2- سنگ ها . . . . . .. . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     4

3- مشكلات ناشی از نشت آب . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . .. . . . . . . . .     5

4- آب در روزنه ها و شكاف ها . . . . . . . . . .. . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . .     5

4-1- چرخه آب شناختی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     5

4-2- روزنه داری نخستین و ثانوی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .      6

4-3- سفره آب زیرزمینی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .      7

4-4- واحد های زمین شناختی آبده ، نیم آبده و نا آبده . . . . . . . . . . .      7

5-  حركت آبهای زیرزمینی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .       7

6- قانو ن دارسی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .       7

7- ضریب نفوذ پذیری یا هدایت هیدرولیكی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .      8

8- ضریب انتقال . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .      8

9-نشست ناشی از زهكشی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    10

10- حل شدن سنگ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     10

11- رسانندگی هیدرولیك سنگ ها . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     11

12- نگرشهای هیدرودینامیكی در مورد سنگها . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     13

13- تونل بولمن در جنوب سوئد . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    20

14- زمین شناسی و فرایند نشت در تونل بولمن . . . . . . . . . . . . . . .      22

15- پیش بینی جریانها و جمع آوری اطلاعات جربان های روبه داخل آبهای زیرزمینی در تونل بولمن . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     25

16- اطلاعات ورشهای بكاربرده شده درمطالعه موردی تونل بولمن   28

17-مطالعه جریانات ورودی آب با استفاده از نقشه های تونل. . . . .      32

18-نتایج  بدست آمده . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .      35

18-1- متغیرهای توپوگرافی . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .      36

18-2- متغیرهای خاك . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     38

18-3- متغیرهای سنگ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     38

18-4- متغیرهای تكنیكی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . .      38

18-5- متغیرهای ژئوفیزیكی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     39

19-آنالیزرگراسیون مركب چندگانه متغیرهای مستقل درارتباط با تونل بولمن . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   45

19-1-آنالیز  رگرسیون درمقیاس 100 متری تونل بولمن . . . . . . .    45

19-2-آنالیز رگرسیون درمقیاس 500 متری تونل بولمن . . . . . . . .    46

20-بحث و بررسی نتایج بدست آمده از مطالعه موردی تونل بولمن48

21-نتیجه گیری . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     58

22-معادل فارسی واژه های انگلیسی بكار برده شده درمتن . . . . . .     58

23- منابع . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    61

 

فهرست اشكال
عنوان                                                                                                صفحه

شكل 1: ارتباط بین نشت واندازه مخزن درسنگهای پوشاننده . . . . . . .  3

شكل 2: تونل بولمن در جنوب سوئد . . . . . . . . . . . . ….. . . . . . . . . . . . . . .  3

شكل 3: مفاهیم سفره آب . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . …. . . . . . . . . . . . . . .   6

شكل 4: نفوذ پذیری هیدرولیكی سنگها و توده های سنگی . . . . . . . . .   11

شكل 5: رابطه بین نفوذ پذیری و عرض شكستگی . . . . . . . . . . . . . . . .   12

شكل 6: نمودار همبستگی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..... . . . . . . . . . . .  19

شكل 7: جهت اصلی تمام  درزه ها و تركها. . . . . . . . . . . . …. . . . . . . . . . . 23

شكل 8: توجیه اصلی تمام تركهای دارای نشت . . . . . . . . … . . . . . . . . .    23

شكل 9:  توزیع فراوانی تركها و تركهای دارای نشت . . … . . . . . . . . . . .  24

شكل 10: توزیع هندسی شكافهای با نشت جزئی . . . . . … . . . . . . . . . . .  34

شكل 11: توزیع هندسی شكافهای با نشت عمده . . . . . …. . . . . . . . . . .   34

شكل 12: توزیع لگاریتمی نرمال  تركهای با نشت جزئی …. . . . . . . . . .   34

شكل 13:     توزیع فراوانی شكافهای با نشت عمده . . . . . . ….. . . . . . .    36

شكل 14: نتایج كراسكال والیز آنووابه وسیله رتبه بندی. . . . …. . . . .     43

فهرست جداول

عنوان                                                                                                صفحه

جدول 1: فهرست متغیرهای هیدرولوژی  ، توپوگرافی و   تكنیكی كه در تونل بولمن مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفته اند.. . . . .  . . . . . .    30

جدول 2:   نتایج عمده همبستگی متغیرهای مختلف در ارتباط با نشت عمده و جزئی شكافها . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .       37

جدول 3: نتایج حاصل از آنالیز واریانس كراسكال والیزآنووا متغیرهای توپوگرافی . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .       37

جدول 4: نتایج حاصل ازآنالیزواریانس كراسكال والیزآنووامتغیرهای خاك37

جدول 5: نتایج حاصل ازآنالیزواریانس كراسكال والیزآنووامتغیرهای سنگ38

جدول6:نتایج حاصل ازآنالیزواریانس كراسكال والیزآنووامتغیرهای تكنیكی39

جدول7:نتایج حاصل ازآنالیزواریانس كراسكال والیزآنووامتغیرهای ژئوفیزیكی                     

                                                                                                              39

جدول8: فرمول های رگرسیون خطی برای نشتهای عمده و جزئی در مقیاس 100 متری . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  47

جدول 9: فرمول های رگرسیون خطی برای نشتهای عمده وجزئی در مقیاس 500 متری . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   47

 

1-    

2-   مقدمه :

نشت آب به داخل تونلها و حفریات سنگی مشكل فنی عمده ای برای این سازه‌های زیرزمینی می باشد. تراوش جریانهای آب به داخل سازه زیرزمینی باعث افزایش چشمگیر جهانی در هزینه های ساخت آن شده است. در ابتدا پمپاژ آبی كه به درون سازه تراوش می كندامری ضروری است . سپس افزایش تعداد نگهداری هاو ایجاد پیش حفریات كه هركدام از آنها مشكلاتی را به همراه دارندباید اتخاذ شود. یك قسمت قابل توجه از هزینه ها در هنگام حفر تونل در سوئد مربوط به عملیات پیش دوغاب ریزی[1] است كه برای محدود كردن جریان های آب ضروری می باشد. همچنین جریانهای زیاد آب به داخل تونل می تواند به طور جدی نیروی كاررا تحت خطر قرار دهد وموارد مطالعاتی بسیاری و گزارشهای متعددی درباره از دست رفتن زندگی افراد درج شده است . همچنین در حضور جریانهای بزرگ آب ، شرایط كاركردن سخت تر واز سرعت كار كاسته می شود. نتیجه محیطی مستقیم جریانهای آب ، افت فشار سطوح آب زیرزمینی در لایه های آبدار و سفره‌های آب زیرزمینی می باشد. افت فشار[2]  طویل المدت بر نمو گیاهان ، منابع  آب  زیرزمینی و همچنین بر شیمی آبهای زیرزمینی تاثیر می گذارد (13). نشستی كه در نتیجه كاهش فشار آب در لایه های خاكی اتفاق می افتد به ساختمانهای روی سطح زمین خسارت وارد می كند ( شكل 1) . به دلیل مشكلاتی كه جریانهای ورودی آب ایجاد می كنند تلاش شده تا حداقل جریانهای ورودی عمده تعیین محل و پیش بینی شوند. پیش بینی های صحیح و موفق در انتخاب مسیر نهفته تونل وشیوه ساخت آن و همچنین در تشخیص شعاع تاثیر[3]  و مخروط فرو رفتگی[4] یا افت فشار كه توسط جریانهای ورودی ایجاد  شده است كمك می كند. این مسائل دركاهش هزینه‌های ساختمانی و زیست محیطی موثر است امروزه مفهوم پیش بینی به مقدار زیادی به قابلیت اطمینان در مدل سازی جریان اب زیرزمینی وابسته می باشد . در سنگهای شكاف دار و با تخلخل كم مانند سنگهای اذرین سخت تلاشهای فراوانی در جهت توسعه روشهایی كه سعی بر در آوردن خصوصیات پیچیده هندسی شكافها و درزه ها مطابق مدل یعنی می باشد انجام گرفته است (11). همچنین روشهای دیگری برای حل مشكلات جریان در سنگ شكاف دار همانند آنالیز ها و تجزیه تحلیلهای بدون بعد[5]  ، شبیه سازی اتفاقی[6] و مدل فاقد كیفیتهای ظاهری و واقعی بكار برده می شوند (14)  .

دانلود پایان نامه معرفی و بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه معرفی و بررسی عوامل موثر در میزان نفوذ آبهای زیرزمینی به داخل تونلهای معدنی ,

پایان نامه تحلیل روشهای كاهش ضریب تمركز تنش با تغییرات شکل هندسی به روش المان محدود توسط نرم افزار CATIA

پایان نامه تحلیل روشهای كاهش ضریب تمركز تنش با تغییرات شکل هندسی به روش المان محدود توسط نرم افزار CATIA در 175 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پایان نامه تحلیل روشهای كاهش ضریب تمركز تنش با تغییرات شکل هندسی به روش المان محدود توسط نرم افزار CATIA

پایان نامه تحلیل روشهای كاهش ضریب تمركز تنش با تغییرات شکل هندسی به روش المان محدود توسط نرم افزار CATIA
مقاله تحلیل روشهای كاهش ضریب تمركز تنش با تغییرات شکل هندسی به روش المان محدود توسط نرم افزار CATIA
پروژه تحلیل روشهای كاهش ضریب تمركز تنش با تغییرات شکل هندسی به روش المان محدود توسط نرم افزار CATIA
تحقیق تحلیل روشهای كاهش ضریب تمركز تنش با
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 6817 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 175

پایان نامه تحلیل روشهای كاهش ضریب تمركز تنش با تغییرات شکل هندسی به روش المان محدود توسط نرم افزار CATIA

در 175 صفحه ورد قابل ویرایش  

 

مقدّمه :

در15ژانویه1919، در خیابان تجاری بوستون واقعه ای وحشتناک رخ داد. مخزن بزرگی با27 متر قطر و حدود 15 متر ارتفاع، ناگهان شکست و بیش از 5/7 میلیون لیتر شیره قند در خیابان ریخت .

ناگهان قسمت بالای مخزن به هوا و پهلوها به دو طرف پرتاب شدند. ساختمانی در آن نزدیکی، که کارمندانش در حال صرف نهار بودند، فرو ریخت و چند نفر مدفون شدند و قسمتی از مخزن به ایستگاه آتش نشانی برخورد کرد و تعدادی آتش نشان کشته و مجروح شدند.

به هنگام فروریختن، قسمتی از مخزن به یکی از ستونهای ساختمان بلند شرکت راه آهن بوستون اصابت کرد. این ستون کاملا قطع شد... و ساختمان از حالت قائم خارج و چند فوت نشست کرد... . بر اثر غرق شدن در شیره قند، یا خفگی، و یا در اثر برخورد با آوار دوازده نفر جان باختند، بیش از 40 نفر مجروح شدند. تعداد زیادی اسب که در آن ساختمان می زیستند غرق شدند، وبقیه را نیز بر اثر شدت جراحات مجبور بودند بکشند.

شکست مخزن شیره قند شناخت وقایعی را که به شکست زودرس قطعات مهندسی منجر می شوند، الزامی می کند. گاهی سایر سازه ها نیز به همین سرنوشت دچار می شوند. برای مثال، در بلژیک، کانادا، اتریش و ایالات متحده آمریکا در طی پنجاه سال گذشته چندین پل فرو ریخت ، علاوه بر آن تا به حال در تعداد بسیاری کشتی باری شکست رخ داده است. از مطالعات بعدی نتیجه گیری شده است که این شکستها، که به دو قسمت شدن کشتی منجر می شود، ناشی از تمرکز تنشها در قسمت بالای کشتی و امکان پذیر بودن عبور ترک از قسمت جوش است،جوشهایی که صفحات فولادی دا به همدیگر وصل می کند همچنین نواقص جوشکاری و کیفیت نامطلوب فولاد به فرآیند شکست کمک می کند. اخیرا تعداد زیادی شکست در کشتیهای حامل نفت رخ داده است که به آلودگی سواحل و محلهای غنی از ماهی منجر شده است.

 

 

 

 

 

 

 

جالب است بدانیم که مسیر شکست در کشتیهای باری شبیه به مسیر شکست در کشتی مسافربری تایتانیک است که در سال 1912 با کوه یخ برخورد و غرق شد، درنتیجه باعث مرگ 1500 مسافر و خدمه کشتی شد. بقایای این کشتی را ابتدا در سال 1985 دکتر رابرت بالارد(Robert Ballard) و همکارانش در عمق 6/3 کیلومتری از سطح اقیانوس اطلس کشف کردند. گاردز و همکارانش حدس زدند که غرق شدن کشتی تایتانیک ناشی از شکست ترد ساختار فولادی است که در اثر برخورد با کوه یخ در شمال اقیانوس اطلس رخ داده است. گانن گزارش کرده است آزمون شکست شارپی  که روی یک قطعه از بدنه کشتی در˚-1C انجام شده، تقریباً برابر با دمای آب در لحظه وقوع فاجعه بوده، و تأیید کرد که بدنه کشتی از فولاد ترد ساخته شده است. این فولاد ترد به وجود درصد گوگرد زیاد و یا به دمای زیاد دگرگونی ترد-نرم مرتبط شده است. به علاوه، لبه های قطعاتی که پیدا شده بود... ناصاف، و تقریبأ خرد شده بود و بر روی خود فلز نشانه ای از خمش نبود.

 

تصاویری را که گروه تحقیق بالارد از اجزای بدنه کشتی تایتانیک گرفتند، مارشال بررسی و نظریه شکست ترد فلز را، که باعث غرق شدن آن بود تأیید کرد. «قطعات شبیه به قسمتهای ترک خوردة پوستة تخم مرغ است و به نظر می رسد که شکست بدون توجه به بستها و مرزهای صفحات گسترش یافته است» عقیده بر این است که جداشدن نهایی قسمت جلو و عقب کشتی به روش زیر رخ داده است:

وقتی قسمت جلوی کشتی به کوه یخ برخورد می کند به زیر آب می رود، بنابر این قسمت عقب کشتی به سمت بالای آب می آید. قسمت معلق عقب کشتی ماکزیمم ممان خمشی را به وسط کشتی اعمال می کند و کشتی را دونیم می کند، این کار روی یا نزدیک به عرشه بالای کشتی، که تنش خمشی از نوع کششی است، رخ داده است. در نتیجه، کمانه کردن قسمت جلو کشتی نزدیک به قسمت پائین به وضوح دیده می شود، این علائم نشان دهندة وجود تنشهای خمشی فشاری نزدیک به کف کشتی است.

با توجه به حوادث ناگوار توأم با هزینه های جانی و مالی، پر واضح است که شناخت پدیده تمرکز تنش و راههای پیشگیری و تعدیل آن امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد. 

 

عنوان                                                                             صفحه

مقدمه : ...................................................................................................................................  1

فصل اول : تمركز تنش

1- تمرکز تنش  ..................................................................................................................  4

1-1- ضریب تمرکز تنش  ...............................................................................................  5

(1-1-1) – تئوری الاستیسته ........................................................................................  7

(2-1-1) - روش فتو الاستیسته ..................................................................................  11

(3-1-1) – روش کرنش نسبح ....................................................................................  14

(4-1-1) – روش تشابه الکتریکی ...............................................................................  16

(5-1-1) – روش غشاء الاستیک  ...............................................................................  17

2-1- روشهای کاهش ضریب تمرکز تنش ................................................................  17

 فصل دوم : معرفی روش اجزای محدود   

1-2- مقدمه .......................................................................................................................  23

2-2- تاریخچه ....................................................................................................................  23

3-2- ساختار روشهای عددی ........................................................................................  25

1-4- 2- ارکان روش اجزای محدود ...........................................................................  28

2-4-2- روش تحلیل ......................................................................................................  29

 

فصل سوم : گسسته سازی مسئله 

3-1 – مقدمه  ...................................................................................................................  34

3-2 – تقریبات هندسی  ...............................................................................................  34

3-3 – ساده سازی از طریق تقارن ..............................................................................  36

3-4 – شکل و رفتار اجزای اساسی ............................................................................  38

3- 5 – انتخاب نوع جزء ................................................................................................  40

3- 6- اندازه و تعداد اجزا ...............................................................................................  44

3-7– شکل و اعوجاج اجزا ............................................................................................  47

3-8– محل گره ها ...........................................................................................................  49

3-9- شماره گزاری گره ها و اجزا  .............................................................................  50

3-10- جمع بندی ..........................................................................................................  55

فصل چهارم : توابع میانیابی و اجزای ساده

4-1- مقدمه  ......................................................................................................................  56

4-2- اجزای ساده مرکب و چند تایی  .......................................................................  59

4-3- چند جمله ای ها  .................................................................................................  61

4-4- مختصات طبیعی ...................................................................................................  66

4-5- کمیات برداری ........................................................................................................  69

4-6- جز متقارن محوری ................................................................................................  69

4-7- جمع بندی ..............................................................................................................  70

 

فصل پنجم : فرآیند مدل سازی و پردازش نتایج

5-1- اعتبار و دقت مدل  ...............................................................................................  71

5-2- خواص مدل ............................................................................................................  71

5-3- اعمال فشار ثابت روی سه جزء خطی .............................................................  76

5-4- اعمال فشار ثابت روی سه جزء درجه دوم ....................................................  77

5-5- مسئله اتصال انگشتی ...........................................................................................  79

5-6- شرایط قیدی ..........................................................................................................  79

5-7- مدلهای مشابه اجزای محدود با شرایط مرزی مختلف ................................  81

5-8- روش تغییر چگالی شبکه ...................................................................................  83

5-9- ریز کردن شبکه .....................................................................................................  85

5-10- شبکه های کوچک شدنی در بررسی همگرایی ........................................  86

5-11- روش اعو جاج اجزاء ..........................................................................................  90

5-12- شاخص های اعو جاج اجزا  ............................................................................  91

5-13- پردازش نتایج ......................................................................................................  94

5-14- کنترل کردن مدل ..............................................................................................  97

فصل ششم : تقارن زیر مدل کردن و بررسی اعتبار 

6-1- مقدمه  ....................................................................................................................  102

6-2- مدل متقارن و بار گذاری نامتقارن  .................................................................  102

6-3- تقارن محوری ........................................................................................................  104

6-4- انواع تقارن .............................................................................................................  108

6-5- زیر مدل سازی و زیر سازه سازی ....................................................................  108

فصل هفتم : تحلیل المان محدود : CATIA

7-1- مقدمه ......................................................................................................................  115

7-2- تعریف پارا متر المان بندی  .............................................................................  122

7-3- المان بندی کلی ...................................................................................................  124

7-4- خواص فیزیکی مدل ...........................................................................................  125

7-5- تعریف جرم ...........................................................................................................  130

7-6- قید گزاری  ............................................................................................................  131

7-7- اعمال بار گزاری ...................................................................................................  132

7-8- انجام آنالیز .............................................................................................................  133

7-9- مشاهده نتایج ........................................................................................................  133

فصل هشتم : تحلیل و نتایج تحلیل

پیوست و ضمائم ...............................................................................................................  160

منابع و مآخذ  ...................................................................................................................  167

دانلود پایان نامه تحلیل روشهای كاهش ضریب تمركز تنش با تغییرات شکل هندسی به روش المان محدود توسط نرم افزار CATIA


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه تحلیل روشهای كاهش ضریب تمركز تنش با تغییرات شکل هندسی به روش المان محدود توسط نرم افزار ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان

پایان نامه نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان در 177 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پایان نامه نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان

پایان نامه نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان
مقاله نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان
پروژه نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان
تحقیق نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان
دانلود پایان نامه نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان
نگاهی به زند
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 175 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 177

پایان نامه نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان

در 177 صفحه ورد قابل ویرایش 

فهرست

عنوان                                                                                    صفحه

 

چکیده

پیشگفتار

 

بخش اول:اوضاع سیاسی ، اجتماعی، فرهنگی و ادبی

 جهان عرب و لبنان در قرن نوزدهم

-اوضاع سیاسی

- اوضاع اجتماعی

- اوضاع فرهنگی و ادبی

 

بخش دوم: نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی

فصل اول:تاریخچه زندگی ناصیف یازجی

-        اصل خاندان

-        در دربار امیر بشیر شهابی

-        زندگی ناصیف در بیروت

-        وفات یازجی

-        مقام و منزلت ناصیف یازجی

فصل دوم:گذری بر آثار شیخ ناصیف یازجی

 

بخش سوم:بررسی مجمع البحرین

فصل اول: ویژگی مقامات

فصل دوم:برگزیده ای از مقامات شیخ ناصیف یازجی

-        المقامه الطبیه

-        المقامه العقیقیه

-        المقامه النجدیه

 

بخش چهارم: پژوهشی در دیوان یازجی

فصل اول:ویژگیهای شعر ناصیف

فصل دوم:اغراض شعری

-        مدح

-        رثا

-        حکمت

-        غزل

-        تاریخ شعری

 

 

منابع و ماخذ

    ملخص الرساله

 

پیشگفتار

زمانیکه از ادبیات عصرنهضت سخن می گوییم، بیشتر افراد چنین گمان می کنند که در این دوره تمامی ادیبان و شاعران از هر آنچه که رنگ و بوی ادبیات کلاسیک داشت ،گریزان شدند و علیه سبک قدیم شوریدند؛ اما با مطالعه بیشتر و عمیق تر پی می بریم که در عصر نهضت ادبی ، استادانی وجود داشتند که بر اصالت عربی و اسلوبهای کهن اجدادشان سخت پایبند بودند.

اینان توانایی و مهارت بسیاری در زمینه های مختلف ادبیات و نیز علوم بلاغی و لغوی داشتند و بر حفظ آنها تاکید می کردند.از جمله این اساتید،"شیخ ناصیف یازجی" را می یابیم که کمتر کسی به شناخت این ادیب و شناساندن سبک و آثار وی پرداخته است.

شیخ ناصیف در سال 1800م در لبنان میان خانواده ای اصیل متولد شد . او از همان کودکی به آموختن علم و ادب پرداخت و از ده سالگی به سرودن شعر روی آورد.بیشتر اشعار این استاد در زمینه حکمت و رثا است. او هیچگاه ابزار مدح را در راه چاپلوسی و کسب مال دنیا به خدمت نگرفت.بسیار بر حفظ ارزشهای ملی – عربی پایبند بود و در تمام ظواهر زندگی اش  به واقع عمل می نمود.

یازجی تمام عمرش را صرف مطالعه و تحقیق و تالیف کرد وچنان شهرتی کسب نمود که دانشجویان و اساتید از اقصی نقاط کشورهای عربی به سوی او می آمدندتا از سرچشمه دانش او جرعه ای نوشند.

شیخ ناصیف فرزندانی نیک تربیت نمود که برخی از آنها در زمینه شعر و ادب مشهور می باشند. از جمله فرزندان او "شیخ ابراهیم یازجی" است که راه پدر را ادامه داد.

شیخ ناصیف بجز مجال ادب در زمینه صرف و نحو و علوم بلاغی و منطق و طب و موسیقی از خود آثار ارزنده ای بجا گذاشت.

اما در زمینه ادبیات ،مقامات او در خور توجه می باشد. کتاب "مجمع البحرین " شامل شصت مقامه است که به شیوه مقامات حریری نگاشته شده است. این کتاب مجموعه لغوی عجیب و با ارزشی می باشد که در بر دارنده حوادث تاریخی و تفاصیل دقیقی راجع به آداب و رسوم عربها در زندگی و منش و جنگها و افتخارات آنهاست.همچنین پر از ضرب المثل و معما می باشد.

بجز مجمع البحرین ،یازجی دیوان شعری از خود به جا گذاشت که موضوعات مختلفی چون غزل ، مدح،رثا ،حکمت و تاریخ شعری را در بر می گیرد. ولی در مجموع می توان گفت دیوان وی رنگ و بوی حکمت دارد چرا که شیخ علاوه بر آنکه قصاید مستقلی در زمینه حکمت سروده ، در مدح ها دو رثاهایش هم حکمت بسیاری آورده است . شبخ ناصیف در اشعارش بسیار رهروی متنبی می باشد .او متنبی را بسیار دوست می داشت و سبک وی را تقلید نمود . بنابراین اشعار یازجی به همان سبک قدیم سروده شده است و در نهایت جزالت و فخامت لفظ و معنا می باشد .

این رساله شامل چهار فصل می باشد :

فصل اول به اوضاع سیاسی ،اجتماعی ،ادبی و فرهنگی جهان عرب در قرن  نوزدهم به صورت مجمل پرداخته شده است .

در فصل دوم زندگی « شیخ ناصیف یازجی » و آثار وی مورد برسی قرار گرفته است .

در فصل سوم به صورت مجزا مقامات شیخ – که اثر گرانبهایی است- و نیز سبک شیخ در مقامات آمده است .

و در فصل آخر دیوان شعری شیخ همراه با ترجمه برخی اشعار وی و بیان برخی نکات بلاغی مورد کنکاش واقع شده است .

در پایان از تمامی اساتید ارجمندم به خصوص استاد محترم جناب آقای دکتر جعفری و استاد گرامی جناب آقای دکتر شایگان مهر نهایت تشکر  را دارم ، ونیز بسی لازم است از سر کار خانم وحدانی استاد محترم دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد واحد مشهد که مرا از راهنمایی بی شائبه شان  بهره مند نمودند تقدیر و تشکر نمایم .

در ضمن از کتابداران محترم آستان قدس رضوی و کتابخانه دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد و از تمام دوستان عزیزم که مرا در این مهم یاری رساندند از جمله خانم حاتمی کمال تشکر را دارم  و از خداوند برای تمام این بزرگواران توفیق روز افزون خواستارم .

 

 

   اوضاع سیاسی و جغرافیایی كشورهای عربی ولبنان

در سالهای بین 1800 تا اوایل قرن بیستم جهان عرب شاهد تحولات بسیار بزرگی در زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ادبی و .... بود.

این سال ها شاهد حضور دولت های غربی در كشورهای اسلامی و دخالت مستقیم آنها در تمام امور این سرزمین ها بود.

دولت هایی چون فرانسه و انگلیس، رقیبانی سختكوش بودند كه در جهت و راستای منافع استعماری شان به اشغال و چپاول سرزمین های عربی می پرداختند. هرچند حضور آنها در این كشورها چندان به طول نینجامید ولی آثار این حضور تا مدت ها  -وحتی به جرأت می توان گفت تاكنون- در بیشتر زمینه های سیاسی، اجتماعی، ادبی، دینی و فرهنگی باقی ماند.

از آن سو، دولت عثمانی به ضعف گراییده بود و همین عامل وجود كشورهای بیگانه را در جهان اسلام پررنگ تر می كرد تا بدانجا كه از خلافت عثمانی جز نمادی تهی چیزی باقی نمانده بود.

در مصر به فاصله چند سال از خروج فرانسویان از خاك آنجا، محمدعلی پاشا در سال 1805 م بر تخت پادشاهی نشست([1] ). او در ابتدای حكومتش، تمام هم و غمش را صرف كشورگشایی نمود و موفق شد كشورهایی چون سودان، شام و برخی دیگر از سرزمین های عربی را تصرف نماید هرچند بعدها به دلایلی مختلف سربازان مصری مجبور شدند خاك سوریه را ترك گویند اما حكومت «محمدعلی » و جانشینش « اسماعیل پاشا، » دوران شكوفایی سرزمین مصر از جهات مختلف محسوب می شود.

سوریه در آن روزگار از نظر سیاسی، بحران های زیادی به خود دید. در ابتدای قرن نوزدهم طعمه حاكمان مستبدی چون «جزار» و« عبدالله پاشا » یا دیگر فرمانروایان لبنانی و غیره بود و پس از آنكه به مدت نه سال تحت تصرف مصر بود دوباره به حاكمیت دولت عثمانی درآمد و آشفتگی ها و نابسامانی ها، دیگر بار ادامه پیدا كرد. همین اوضاع آشفته سبب شد تا بسیاری از ادیبان سوری ترك دیار كنند و به لبنان یا مصر یا حتی اروپا مهاجرت نمایند.

اما در لبنان، عصر « امیر بشیر شهابی » (1789-1840) عصر شكوفایی بود(1) . او دربار خود را مركز تجمع نویسندگان و شاعرانی چون « نقولا ترك » ،« پطرس كرامه » و« ناصیف یازجی» كرد.

پس از دوران شهابیها اوضاع لبنان آشفته شد تا به حوادث سال 1860 و بالاخره به استقلال لبنان و حكومت فرمانداران انجامید و آن آغاز شكوفایی نهضت مدارس و معارف بود اگر چه در این دوره آزادی روزنامه ها محدود گردیده بود.

برخی لبنانی ها نیز به خاطر اوضاع آشفته كشورشان به ناچار به مصر -كه از همه نظر بسیار اوضاع مناسبی داشت- و آمریكا مهاجرت كردند اما در همان كشورها هم در نهضت ادبی جهان عرب تأثیر بسزایی گذاشتند كه در اینجا مجال بیان آن نیست.

سایر كشورهای عربی هم آماج جنگ های پی در پی میان بیگانگان و مسلمانان بود. اما می توان گفت مصر و سرزمین شام اوضاعی بسیار بهتر از آنها داشتند و از همین دو سرزمین بود كه نهضت ادبی شكل گرفت و تا سایر كشورها پیش رفت.

 


1- جرجی زیدان، تاریخ آداب اللغه العربیه، دارالفكر، چاپ اول 1996 م، ج 4، صص 12-11.

1- حنا الفاخوری، تاریخ الأدب العربی، چاپ دوم، 1380 هـ.ش، انتشارات توس، تهران، ص 902.

دانلود پایان نامه نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی و بررسی مقامات و دیوان ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی مرکز همایشهای مشهد با اصول معماری

پایان نامه بررسی مرکز همایشهای مشهد با اصول معماری در 340 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پایان نامه بررسی مرکز همایشهای مشهد با اصول معماری

پایان نامه بررسی مرکز همایشهای مشهد با اصول معماری
مقاله بررسی مرکز همایشهای مشهد با اصول معماری
پروژه بررسی مرکز همایشهای مشهد با اصول معماری
تحقیق بررسی مرکز همایشهای مشهد با اصول معماری
دانلود پایان نامه بررسی مرکز همایشهای مشهد با اصول معماری
 مرکز همایش
همایشهای مشهد
اصول معماری
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 44449 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 340

پایان نامه بررسی مرکز همایشهای مشهد با اصول معماری

در 340 صفحه ورد قابل ویرایش 

 

 

حوزه اول:پیشنهاد طرح تحقیق

پیشگفتار:

مشارکت به معنای عام خود از گذشته های بسیار دور در زندگی انسان وجود داشته ولی به معنای جدید خود بخصوص در عرصه ی سیاست پس از جنگ جهانی دوم در جهان غرب آغاز شده و به شرق گسترش یافت.

این مشارکت در بعضی کشورهای صنعتی جهان (بخصوص آنهایی که در جنگ شکست خورده بودند) در زمینه ی اقتصاد و صنعت آغاز شد تا مردم را در حاکمیت شریک سازند و پایه های اقتصاد و صنعت مستحکم گردد و به اقتدار حکومت ها کمک کند و به حاکمیت مشروعیت بخشد. (نظر به تئوری ایجاد تمدن های بزرگ پس از جنگ های بزرگ)

دخالت آگاهانه ی مردم در تمام عرصه های زندگی امروزه شرایطی را می تواند به وجود آورد که آنها بتوانند در سرنوشت خود مداخله نمایند.

در ایران مشارکت های سنتی در امور شهر و امور مذهبی از گذشته وجود داشته و با وجود تمام
دگرگونی های صدساله ی اخیر ایران هنوز هم با قدرت در شهرها و روستاهای دور و نزدیک وجود دارد.

عزاداری های مذهبی ـ ساختن مسجد نمونه هایی از این مشارکت های مردمی اند که به صورت سنتی اتفاق می افتد.

مشارکت های مردمی جدید را می توان برنامه هایی دانست که دولت برای تحقق اهداف خاص خود به کار می گیرد و با ساماندهی و برنامه ریزی های لازم تلاش دارد تا در زمینه هایی که در زندگی اجتماعی جامعه پیشینه ای داشته، مشارکت مردمی را جلب کند.

برای نمونه تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا از تلاش های دولت برای جلب مشارکت مردمی در اداره مور شهرهاست.

از نظر تاریخی می توان آغاز الگوی مشارکتی جدید اداره امور شهرها در ایران را انقلاب مشروطیت در سال 1287 هـ .ش دانست. در واقع تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب قانون اساسی و متمم آن، خود نخستین تجربه های مشارکتی به شمار می روند، موضوعی که با توجه به خودکامگی همیشگی نظام سیاسی ایران قبل از انقلاب بی سابقه می نمود.

با توجه به افزایش جمعیت شهرنشین از سال 1335 و ازدیاد شهرها هنوز قسمت اعظم جامعه سنتی از اصول شهروندی بی بهره اند. گسترش کالبد شهر، پیچیدگی و تنوع روابط اجتماعی ـ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در شهر از جمله مشکلاتی است که مدیریت شهری ایران با آن درگیر است.

بدون شک "فرهنگ شهروندی" در شهرهای ایران هنگامی تحقق خواهد یافت که به شهروندان مسئولیت شرکت در اداره امور جامعه واگذار شود.

طرح موضوع واهمیت آن

حیات مدنی از جدی ترین موضوعاتی است که به جامعه ی بشری رنگ و بوی انسانی و حرکت و رشد می بخشد و فضای شهری از جمله فضاهایی است که حیات مدنی در آن جریان یافته وحادثه ها وواقعه ها رخ می دهند.

وقایع و حوادث حیات مدنی را به حیات واقعه ای تبدیل نموده و سبب می گردند خاطره ها شکل گیرند. بنابراین فضای شهر مکان اصلی حیات واقعه ای است و محل انباشت خاطره های فردی و جمعی.

با توجه به افزایش جمعیت شهرنشین در ایران و روند رو به رشد آن نیاز به تبادل اطلاعات و مراودات فرهنگی در جهت بهتر شدن اداره ی امور شهرها امری لازم و ضروری می نماید.

اداره ی امور شهرها می تواند به صورت دولتی ـ مردمی که چیزی جز کنشی متقابل از روابط رسمی و غیررسمی نیست اتفاق بیفتد زیرا حکومت ها تنها و بدون حضور مردم نمی توانند حکومت کنند و برای اداره ی امور به مردم متکی اند. بنابراین تنها بخشی از تصمیم گیری ها و فعالیت های مختلف مربوط به زندگی شهری می تواند به صورت رسمی و دولتی اتفاق افتد و سایر تصمیمات مرتبط با حیات مدنی شهرها باید به وسیله مردم و با مشارکت عمومی به وقوع بپیوندد.

چیستی پروژه:

 مرکز همایش های مردمی فضایی عمومی ـ مردمی در عین حال دارای رسمیت جهت فرآیندها و روابط رسمی و غیررسمی و کنش و واکنش مردم و دولت از طریق گفتمان می باشد.

مرکز همایش های مردمی "مشهد" به منظور پاسخگویی به برخی نیازهای فرهنگی ـ اجتماعی و تأمین مکانی مناسب و در خور شخصیت شهر مشهد به عنوان بزرگترین شهر مذهبی کشور و یکی از کلان شهرهای ایران جهت برگزاری جلسات و همایش ها و سمینارها و سایر فعالیت های مردمی و جمعی و مکانی جهت استقرار نهادهای مردمی (NGO) ها و تشکل ها و نمایندگی ارگانهای دولتی و غیردولتی مختلف مرتبط با مردم در نظر گرفته شده است.

با توجه به معنای معماری گذشته ی ایران از جهت ایجاد فضاهای شهری و هسته های کالبدی محلی و اجتماعی لزوم بررسی  الگوبرداری از نظام و اصول پایدار معماری در این دوره خالی از اهمیت نیست و نیز کوششی است در جهت هویت مند نمودن فضای معماری در قالب یک معماری ایرانی در دوره ی معاصر.

در این راستا لازم است به بازشناسی مختصر موضوعاتی چون مردم، فرهنگ، پیشینه ی تمدن، هویت، هویت مندی فضا، تبادل فرهنگی مردم، شهرنشینی، سنت ها و ارزش ها، جنبش های اجتماعی، فضای شهری گذشته و امروز ویژگی های عام و خاص فضای جمعی و ... پرداخته شود.

 

 

 

حوزه اول:پیشنهاد طرح تحقیق .........................................................................  1

  پیشگفتار ............................................................................................................................................... 2

   طرح موضوع واهمیت آن.................................................................................................................... 3

  چیستی پروژه........................................................................................................................................ 4

 

 

حوزه دوم: شناخت ..........................................................................................  6

بخش اول: مطالعات پایه ...................................................................................................... 7

فصل اول: شناخت مراکز همایش..................................................................................... 7

   شناخت مراکز همایش......................................................................................................................... 7

   تاریخچـه احداث فضاهای اجتماعی................................................................................................... 8

    در دوران معاصـر.............................................................................................................................. 10

   تعریف مراکز همایش شهـری............................................................................................................ 12

   وظایف مراکز برگزاری همایش های شهر ........................................................................................ 12

ویـژگی های مراکز برگزاری همایش های شهر.................................................................................... 13

سیتی هال .............................................................................................................................................. 14

تعریف سیتی هال................................................................................................................................... 15

تاریخچـه و منطق تمرکز تجهیـزات خدماتی در شهر.......................................................................... 16

ضرورت ایجاد مرکز همایش های مردمی در شهـر مشهـد ................................................................ 21

تجزیه و تحلیل کلی پراکنـدگی ادارات، سازمانهای دولتی و عمومی در شهر مشهد........................... 22

طرح ایجاد مجتمـع های اداری خدماتی............................................................................................... 23

محاسن ایجاد مجتمـع اداری ـ خدماتی................................................................................................ 24

کاربـری های مستقـر............................................................................................................................. 25

 

فصل دوم:  بررسی تعاریف ـ و ضوابط عملکـردی کیفی، فضاهای مرکز همایش............ 28

انواع گردهم آیی و تعاریف آن............................................................................................................... 28

    کنفـرانس Conference........................................................................................................................ 29

    کنوانسیـون........................................................................................................................................................ 29

    سمینار Seminar........................................................................................................................................ 31

    سمپوزیوم (Symposium)................................................................................................................... 31

    میـزگرد (Round  Table) .................................................................................................................. 32

    فوروم (Forum).......................................................................................................................................... 33

    مجمع (Assembly)................................................................................................................................. 33

    کارگاه آمـوزشی (Workshop)............................................................................................................ 33

    سخنـرانی (Lecture)................................................................................................................................ 34

    کمیسیـون (Commission)  ............................................................................................................... 34

    کمیتـه (Committee)............................................................................................................................. 34

    مناظـره............................................................................................................................................................... 35

    انستیتـو (Institute) ................................................................................................................................. 35

    جلسـه ............................................................................................................................................................... 35

  گروه بنـدی گردهمائی ها .............................................................................................................................. 36

   الف) گروه اجلاس های بستـه.................................................................................................................... 36

   ب) گروه اجلاسهای باز..................................................................................... 36

      

انواع مراکز اجتماعات و استانـداردهای موجود ........................................................................ 37

تالار اجتماعات.......................................................................................................................... 37

مراکز برگـزاری گردهمایی....................................................................................................... 38

تالار و اصـول و معیارهای کلی در طراحی آنها ...................................................................... 38

اکوستیک در تالارها................................................................................................................... 39

حجم.......................................................................................................................................... 39

فرم............................................................................................................................................. 40

پخشایی...................................................................................................................................... 40

حـدود تقـریبی حجم سالن ها.................................................................................................. 41

حجم مناسب فضاهای مختلف در مراکز گردهمایی به ازاء هر نفر شرکت کننده.................. 42

فصل سوم : نیازهای فضایی ولازمه های کلی مراکز گردهمایی............................................. 43

فرمهای مربوط به سطوح زیر بنا............................................................................................... 43

 

تنـوع بهره گیـری از فضا و قدرت در نوع سالنهای اجتماع ................................................... 46

سالنهائی که اختصاصاً برای برگزاری کنفرانس و کنگره طرح می شوند................................. 47

سالنهای هنری چندمنظوره........................................................................................................ 47

تغییرات در ابعاد سالن ............................................................................................................. 48

پیش بینی انجام تغییرات در نحوه چیدن و نوع صندلی ها ..................................................... 49

طراحی ادیتوریومها.................................................................................................................... 50

پلان های مستطیل شکل............................................................................................................ 52

پلان های بادبـزن شکل............................................................................................................. 56

پلانهای شش ضلعی .................................................................................................................. 59

پلانهای مدور و بیضوی............................................................................................................. 61

سالنهای نمایشگاهی................................................................................................................... 63

شکلهای نمایشی پلانها............................................................................................................... 66

    الف ـ سالنهای با صحنه مرکزی ............................................................................................................................................. 67

    ب ـ سالنهای به شکل قطاع دایره (با زاویه مرکزی گسترده تا 135 درجه) ............................................................ 67

    پ ـ سالنهای به شکل قطاع دایره (با زاویه مرکزی 90 درجه) .................................................................................... 67

    ت ـ سالنهای شش ضلعی (با زاویه صفحه 60 درجه) .................................................................................................. 68

    ث ـ سالنهای مستطیل شکل...................................................................................................................................................... 68

    ج ـ سالنهای بادبزن شکل ......................................................................................................................................................... 68

معیـارهای طراحی ........................................................................................................................ 69

معیارهای مربوط به پخش صدا بدون استفاده از تجهیـزات صوتی ............................................ 69

      الف ـ توانائی های شخصی سخنـران..................................................................................................................................... 69

       ب ـ فرم پلان و حجم تالار و چگونگی استقرار حضار..................................................................................................... 69

       پ ـ مشخصات و ویژگی های آکوستیکی محیط................................................................................................................ 70

تقویت و تعدیل صدا به کمک وسائل و تجهیـزات صوتی ........................................................... 70

روابط بین سالن و صحنه .............................................................................................................. 73

ارتفاع شاخص دیـد به سکو.......................................................................................................... 75

ارتفاع صحنه یا سکو....................................................................................................................... 76

تراز چشم ناظر .............................................................................................................................. 76

فاصله قائم بین تراز متوسط چشمان ناظر و بالاترین نقطه روی سر ........................................... 76

حداکثر زاویه قائم دید رو به بالا.................................................................................................... 77

حداکثر زاویه قائم دید رو به پائین................................................................................................. 77

جزئیات طراحی ردیف صندلی ها................................................................................................. 77

شیب کف سالن ............................................................................................................................. 78

خطوط منظر................................................................................................................................... 79

زاویه دید به پرده نمایش................................................................................................................ 79

فاصله دیـد .................................................................................................................................... 80

زاویه قائم دیـد .............................................................................................................................. 81

معیارهای مربوط به مشاهـده تصاویر تلویزیونی........................................................................... 81

سکو یا صحنـه................................................................................................................................ 81

سقف ادیتوریوم و تأسیسات و تجهیـزات آن................................................................................ 82

ملزومات مربوط به مسائل آکوستیک............................................................................................. 84

ملزومات مربوط به نورپردازی و روشنائی.................................................................................... 84

ملزومات مربوط به تهویه مطبوع................................................................................................... 85

ملزومات مربوط به کنترل حریق................................................................................................... 85

ملزومات مربوط به نمایش بر روی پرده....................................................................................... 86

ملزومات مربوط به دید حضار...................................................................................................... 86

ملزومات مربوط به سقف صحنه برای نمایشهای بزرگ............................................................... 86

جایگاه............................................................................................................................................. 87

گنجایش جایگاه.............................................................................................................................................................................................. 87

آرایش جایگاه.................................................................................................................................................................................................. 88

جزئیات مربوط به صندلیها و نحوه چیـدن آنها........................................................................................ 88

         صندلیهای ثابت و دائمی............................................................................................................ 88

        مبانی مربوط به اندازه های بدنی انسان................................................................................................................................................. 89

          وضعیت ......................................................................................................................................................................................................... 90

          وزن ................................................................................................................................................................................................................. 90

          ارتفاع............................................................................................................................................................................................................... 91

          پشتی صندلی................................................................................................................................................................................................. 91

          عرض صندلی............................................................................................................................................................................................... 91

          عمق صندلی.................................................................................................................................................................................................. 92

          شیب صندلی ................................................................................................................................................................................................ 92

          دسته صندلی.................................................................................................................................................................................................. 92

          زیردستی جهت نوشتن.............................................................................................................................................................................. 92

          راحتی صندلی............................................................................................................................................................................................... 93

         صندلیهای ثابت ادیتـوریوم........................................................................................................................................................................ 93

استانـدارد میزها و ترتیب چیدن آنها به شکلهای مختلف ........................................................... 95

ملزومات صحنه در سالنهای چندمنظوره....................................................................................... 95

             کلیات.................................................................................................................................... 95

             طراحی موقعیت صحنه یا سکو............................................................................................ 97

انواع صحنه یا سکو................................................................................................................ 97

       صحنـه مرکزی....................................................................................................................................................................... 97

       صحنه انتهائی............................................................................................................................................................................. 98

       پیش صحنه................................................................................................................................................................................ 98

تطبیق پذیـری صحنه............................................................................................................................................................. 100

            بیرون صحنـه........................................................................................................................ 102

            تراز هم سطح با کف صحنه اصلی....................................................................................... 102

 

            تراز هم سطح با کف جایگاه................................................................................................ 103

            تراز پائین تر از کف سالن..................................................................................................... 103

            تراز هم سطح با کف زیرزمین و انبارها............................................................................... 103

            صحنه های قابل برچیده شدن.............................................................................................. 104

            ابعاد صحنـه ها .................................................................................................................... 105

           ابعاد صحنه برای اجزای تئاتر و نمایشهای معمولی ......................................................................................................... 105

          ابعاد صحنه برای اجرای کنسرت های گروهی106

اداره کردن صحنـه .............................................................................................................. 106

سیتم تعلیق .......................................................................................................................... 107

صحنه هابا سکوهای بالا و پائین شونده.............................................................................. 110

جابجائی افقی صحنه .......................................................................................................... 110

ملزومات عمومی صحنه ها.................................................................................................. 112

       پرده ایمنی................................................................................................................................................................................... 112

      پرده پیش صحنه............................................................................................................................................................................ 113

      پرده های صحنه............................................................................................................................................................................. 113

      استفاده از دکورهای پیش ساخته............................................................................................................................................... 114

      روش نمایش چنـدتصویری....................................................................................................................................................... 116

    اندازه و چگونگی تصاویر...................................................................................................... 116

شیـوه های نمایش بر روی پرده........................................................................................... 117

        الف ـ پروژکسیون مستقیم .............................................................................................................................................................. 117

        ب ـ پروژکسیون غیرمستقیم................................................................................................................................................................ 117

            پ ـ پروژکسیون از پشت پرده..................................................................................................................................................... 117

 

اتاق پروژکسیون.................................................................................................................... 118

پرده های نمایش................................................................................................................... 119

           الف ـ پرده های یکراست........................................................................................................................................................... 119

            ب ـ پرده های جمع شونده........................................................................................................................................................... 120

            پ ـ پرده های قابل حمل     ....................................................................................................................................................... 120

        مشخصات و جنس پرده ها........................................................................................................ 120

 

فصل چهارم: بررسی فضاهای جمعی و سابق آنها در ایران و جهان...................................... 122

ویژگی‌های عام فضاهای جمعی ................................................................................................122 

ساختمان‌ها و فضاهای همگانی ایران در دوره بعد از اسلام............................................................... 124

كاروانسراهای ایران                                                                                                  ........... 124

پیشینه تاریخی                                                                                                   125

ویژگی‌های معماری كاروانسراهای ایران......................................................................................... 127

میادین                                                                                                               129

میدان، فضایی شهری برای گفت و گو............................................................................................ 129

نتیجه                                                                                                              131

میدان‌های پیاده شهری .................................................................................................................... 132

تاریخچه مختصری از میادین سنتی در ایران .................................................................................... 136

تاریخچه مختصری از میادین اروپایی .............................................................................................. 140

آگوارا                                                                                                                                                141

 فوروم                                                                                                                                              141

پیاتزا                                                                                                                                                 142

انواع میدان............................................................................................................................................ 143

    میدان‌های عمومی..................................................................................................................................................................................................... 143

    میدان‌های تجاری...................................................................................................................................................................................................... 143

    میدان حكومتی........................................................................................................................................................................................................... 143

    میدان‌های نظامی..............................................................................
ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی مرکز همایشهای مشهد با اصول معماری ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان

پایان نامه بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان در 60 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پایان نامه بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان

پایان نامه بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان 
مقاله بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان 
پروژه بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان 
تحقیق بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان 
دانلود پایان نامه بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان 
 پرورش خلاقیت 
 دانش آموزان
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 129 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 60

پایان نامه بررسی بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان در 60 صفحه ورد قابل ویرایش 

چكیده تحقیق:

تحقیق انجام شده در رابطه با راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان دوره راهنمایی ناحیه3 كرج می باشد كه با توجه به این مطلب بیان مساله اینكه از چه راهها وشیوه هایی قوه خلاقییت و ابتكار دانش آموزان دوره راهنمایی را رشد و تقویت نماییم.

با توجه به ضرورت و اهمیت موضوع مورد تحقیق یعنی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان و نقش مهم و حیاتی آن در آموزش و پرورش به ویژه در مدارس لازم است كه این موضوع مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.

لذا در این راستا برای این تحقیق سوالات زیر مطرح گردیده است.

1)               مدیران و معلمان به چه میزان در رشد و پرورش قوه خلاقیت دانش آموزان می توانند تاثیرگذار باشند.

2)      انجام فعالیت های گروهی (پژوهی _ ورزشی, .... ) تا چه حد در رشد و تقویت قوه خلاقیت دانش آموزان موثر است؟

3)               چه عواملی مانع رشد و پرورش قوه خلاقیت و ابتكار در دانش آموزان می باشند؟

4)               چه تفاوتی میان دانش آموزان خلاق در مقایسه با سایر دانش آموزان مشاهده می شود؟

 

 

جامعه آماری و حجم نمونه:

در این تحقیق جامعه آماری تعداد 10 مدرسه راهنمایی از مدارس راهنمایی آموزش و پرورش ناحیه 3 كرج انتخاب گردیده است.

و نمونه آماری نیز تعداد 60 نفر از همكاران مدارس مربوطه می باشند كه بطور تصادفی انتخاب شده اند.

 

ابزار گردآوری اطلاعات:

جهت جمع آوری اطلاعات در این تحقیق از پرسشنامه استفاده شده است كه به پرسشنامه مورد نظر شامل 20 سوال پاسخ بسته در 5 طیف ( خیلی كم, متوسط, زیاد, خیلی زیاد ) طراحی گردیده است.

 

خلاصه تحقیق:

در پایان پس از جمع آوری اطلاعات بدست آمده از پرسشنامه مشخص گردید كه مدیران و معلمان نقش بسیار مهم و تعیین كننده ای در رشد و پرورش قوه خلاقیت دانش آموزان می توانند ایفا نمایند.

همچنین نتیجه گیری شد كه فعالیت گروهی دانش آموزان (ورزشی_  پژوهشی, .... ) تا حد خیلی زیادی می توانند در رشد و شكوفایی قوه خلاقیت آنان تاثیر گذار باشند

 طبق نتایج حاصل از پرسشنامه مشخص شد كه عوامل مهمی می توانند باعث و مانع رشد خلاقیت در دانش آموزان شوند كه از آن جمله می توان به نداشتن هدف مشخص در زندگی, نداشتن انگیزه در امر یادگیری, دلسرد بودن دانش آموزان,كمروئی دانش آموزان, آشفته بودن افكار دانش آموزان و...  اشاره نمود.

در پایان تحقیق نتیجه حاصل شد كه دانش آموزان خلاق از لحاظ شخصیتی و عملكرد با سایر دانش آموزان تفاوتهایی دارند كه از آن جمله می توان به داشتن روحیه و حس استقلال طلبی_ اعتماد به نفس, مداومت و پشتكار در فعالیت های یادگیری, قدرت تجزیه و تحلیل مسائل مختلف و.... اشاره نمود.

 

دانلود پایان نامه بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی قرآن در قرآن

پایان نامه بررسی قرآن در قرآن در 261 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پایان نامه بررسی قرآن در قرآن

پایان نامه بررسی قرآن در قرآن
مقاله بررسی قرآن در قرآن
پروژه بررسی قرآن در قرآن
تحقیق بررسی قرآن در قرآن
دانلود پایان نامه بررسی قرآن در قرآن
قرآن
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 502 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 261

پایان نامه بررسی قرآن در قرآن در 261 صفحه ورد قابل ویرایش 

پیشگفتار

«الحمدالله الذی انزل علی عبده الكتاب»[1] ستایش خاص خدایی است كه این كتاب استوار را بر بندة خویش فروفرستاد. خداوند این كتاب را بر بندگانش نازل كرد تا بندگان خود را از گمراهی نجات دهد و راه نجات را در تمسك به این كتاب و اهل بیت پیامبر (ص) قرار داد. همچنانكه پیامبر (ص) در حدیث معروف ثقلین می‎فرمایند: «إنی تارك فیكم الثقلین كتاب الله و عترتی اهل بیتی. ما إن تمسكتم بهمالن تضلوا بعدی ابدا» من در بین شما دو چیز گرانقدر باقی گذاشتم. كتاب خدا و عترتم كه اگر به آن متمسك شودی هرگز گمراه نخواهید شد»[2]

قرآن در تمامی ابعاد فردی، اجتماعی، مادی، معنوی، دنیوی و اخروی هدایت انسان را تأمین كرده است.

استاد مطهری می‎فرمایند:

«قرآن مثل بعضی كتابهای مذهبی نیست كه یك سلسله مسائل رمزآسا در مورد خدا و خلقت و تكوین مطرح كرده باشد و حداكثر یك سلسله اندرزهای اخلاقی هم ضمیمه كرده باشد. قرآن اصول معتقدات و انكار و اندیشه هایی را كه برای یك انسان به عنوان یك موجود با ایمان و صاحب عقیده لازم و ضروری است و همچنین اصول تربیت و اخلاق و نظامات اجتماعی و خانوادگی را بیان كرده است.»[3]

پس از آنجا كه شناخت قرآن یكی از ضروری ترین و مهم ترین نیازهای هدایتی بشر است. شناخت آن به سادگی میسر نیست. برای یافتن آن نیز باید به خود قرآن مراجعه كرد و قرآن را در قرآن یافت.

نویسندة معروف اسلام «سید قطب» در مقدمه كتاب خود «تصویر فنی قرآن مجید» بحث جالبی تحت عنوان «من قرآن را پیدا كردم» دارد كه خلاصه اش این است.

«این كتاب داستانی دارد، تا كتاب به چاپ نرسیده بود آن را در نزد خود نگاه داشتم ولی امروز كه كتاب برای چاپ فرستاده می شود، ناچارم آن را فاش كنم:

در كودكی كه برای نخستین بار قرآن را می خواندم، با اینكه فكر من قادر به درك معانی بلند آن نبود، چیزهایی از آن احساس می كردم. هنگامی كه بعضی از آیات را می خواندم، عكس ها و تصویرهای جالبی در ذهن من نقش می بست. من از این تصویرهای ساده و قدرت خلاقة قرآن، فوق العاده لذت می بردم. و با آن، مدت ها سرخوش بودم، آن ایام با خاطرات شیرینش گذشت.

هنگامی كه قدم در محبط مدرسه گذاشتم وتفسیر قرآن را در كتب تفسیر خواندم و اقوالات این و آن و احتمالات گوناگون را مطالعه كردم. دیدم دیگر اثری از آن «تصویرهای روح پرور» و آن جمال دل انگیزی كه در كودكی می دیدم، در اعماق فكر من پیدا نیست. متحیر شدم، مگر این همان قرآنی نیست كه من در كودكی می خواندم و آنقدر از معانی آن لذت می بردم ! چرا امروز اینقدر مشكل و پیچیده و خالی از آن روح و زیبایی و لذت شده است؟! مگر این قرآن دیگر است؟ آن تصویرهای زنده و روح پرور كجاست؟ ناچار گفته های این و آن و آن همه احتمالات مختلف و احیاناً نامفهوم را رها كرده به مطالعه عمیق خود قرآن پرداختم و قرآن را در خود قرآن جستجو كردم، نه در گفته های این و آن.

دیدم قرآن بار دیگر، همان قیافة جذاب و دلپذیر، همان تصویرهای دل انگیز و جان پرور خود را به من نشان داد و من مسحور این منظره ها شدم! البته این نقشها و صورتهایی كه در این موقع مشاهده می كردم به آن سادگی دوران كودكی نبود؛ چرا اینكه آن روز تنها صورتهای زنده و روح دار آن را می دیدم ولی امروز در پشت آن ها هدفهای عالی و مقاصد بزرگ و پرارزش قرآن را نیز می بینم و در هر حال جاذبه و كشش آن همیشگی و لایزال است. شكر خدا كه من قرآن را پیدا كردم …»[4]

در پایان برخورد لازم می دانم كه از زحمات مسئولین دانشكده، كتابخانه و مخصوصاً استاد گرانقدر جناب آقای محمدی تشكر كنم كه با راهنمایی های خود، در انجام این پروژه مرا بسیار یاری كردند. و امیدوارم كه این پژوهش بتواند قرآن را از دیدگاه قرآن هر چند در حد ناقص و ابتدایی معرفی كند. «ربنا تقبل منا انك انت السمیع العلیم»[5]

 

 

اهمیت موضوع

قرآن كریم تجلی خداوند است، همانطوریكه بشر نمی تواند به شناخت خدا نایل بیابد نمی تواند به شناخت تجلی او، قرآن نیز نایل بیابد، بشر خودش نمی تواند به سادگی قرآن را بشناسد، انسان نیازمند هدایت است و قرآن هم كتاب هدایت. و ما نیازمند به معرفی خود قرآن هستیم.

شناخت قرآن از دیدگاه خود قرآن دارای چنان ضرورت بی بدیل است كه هیچ منبع دیگری نمی تواند جایگزین شود. اهمیت این پژوهش وقتی روشن می‎شود كه به نكات ذیل توجه كنیم:

1-  نخست اینكه اگر بخواهیم در مورد قرآن كریم صحبت كنیم به اولین مساله ای كه برخورد می كنیم این است كه عقل و حواس ما نمی تواند به همة مراتب قرآن وقوف پیدا كند، عقل انسان با همة پیچیدگی هایش در برابر عظمت قرآن به زانو درمی آید و ساكت می نشیند.

2-  ثانیاً كلام الهی مانند صاحب كلام، بزرگ و فضائلش لایتناهی است كه انسان این موجود محدود نمی تواند سخن را در مورد قرآن كمال برساند. بر این اساس ما برای شناخت قرآن نیز باید به خود قرآن مراجعه كنیم تا ابعاد آن را خود معرفی كند.

تبیین موضوع

قرآن كریم سخن خداوند[6]، ثقل اكبر، كتاب جاویدان راهنمای بشر[7] در تمامی عرصه های زندگی است. هیچ مساله ای در قرآن فروگذار نشده است.[8] در عظمت آن همین بس كه خود می فرماید: لو انزلنا هذا القرآن علی جبل لرأیته خاشعا متصدعا من خشیه الله.[9]اگر این قرآن را بر كوهی نازل كرده بودیم، مسلماً او را می دیدی كه خاشع و از ترس خدا متلاشی می‎شود. و یا اینكه رسول اكرم (ص) می‎فرمایند: «فضل القرآن علی سائر الكلام كنضل الله علی سائر خلقه»[10] یعنی برتری قرآن بر دیگر سخنان همچون برتری خداوند بر خلق خود اوست.

قرآن كریم بزرگترین هدیه الهی است برای انسانها كه ایشانرا به سوی سعادت جاودانی هدایت می‎كند. قرآن مهمترین دلیل بر حقانیت اسلام و رسالت پیامبر گرامی (ص) كه همواره با بیان اعجاز آمیزش حجت را بر همة آدمیان تمام می‎كند[11]. «هنگامیكه قرآن به توصیف خود می پردازد افقهایی از شناخت را در برابر ما می گشاید كه چون به پژوهش بیشتر در آنها می‎پردازیم می توانیم از خصایص قرآن و صفات عالی و كمالی آن آگاه شویم. در فهم كتاب خدا باید از خود قرآن مدد گرفت. هیچ بعدی از معرفت نیست كه راهنما و بینه ای از آن در این كتاب آسمانی نباشد.[12]»

قرآن كه مبین هر چیز است نمی تواند مبین خود نباشد. و این رساله به تبیین قرآن از دیدگاه خود قرآن اختصاص داده شده است.

برای شناخت قرآن راههای مختلف و معرفهای مختلفی وجود دارد. راه عقلی، تاریخی و سندی و … یكی از معرفها هم خود قرآن است كه به بهترین وجه خود را معرفی كرده است. این رساله بر اساس این معرف كار خود را شروع كرده است.

پیشینة موضوع:

بدیهی است كه متن اصلی خود قرآن می‎باشد و پس از آن قدیمیترین منابع روایات تفسیری و متون تفسیری اسلامی است و از صدر اسلام تاكنون دربارة قرآن پژوهشهای بسیاری شده و مطالعات گوناگون انجام شده است و هر كدام از آنها از جهتی قرآن را بررسی كرده اند و دربارة آن ها سخن به زبان آورده اند و به حق هم این پژوهش ها در خور توجه است اما درباره این موضوع به طور خاص سیر كتابهایی نگاشته شده است كه مهمترین آنها عبارتند از:

آشنایی با قرآن اثر استاد مطهری، قرآن حكیم و قرآن در قرآن اثر آقای جوادی آملی و قرآن در قرآن اثر محمدباقر بهبودی سیری در علوم قرآن اثر یعقوب جعفری قرآن شناسی اثر آقای مصباح یزدی.

سوالات اصلی و فرعی تحقیق:

1-   تعریف لغوی و اصطلاحی قرآن چیست؟

2-   اسامی و نام های قرآن در قرآن كدام است؟

3-   ویژگی های قرآن از دیدگاه قرآن كریم كدام است؟

4-   آموزه های قرآن را بنویسید؟

5-   شیوه های پیام رسانی قرآن چیست؟

6-   آداب قرائت قرآن چگونه است؟

7-   رسالت قرآن چیست؟

8-   مخاطبان قرآن چه كسانی هستند؟

روش تحقیق:

این تحقیق به روش كتابخانه ای صورت گرفته است كه با مراجعه به كتابخانه و بررسی كتب مختلف تدوین شده است.

در تفسیر تبیان نیز آمده است:

«و قوله إذا قرأت القرآن» خطاب لنبیه محمد صلی الله علیه و سلم انه متی قرأتَ القرآن، جعلنا بینك، یا محمد و بین المشركین «حجابا مستورا» ای كان بینك و بینهم حجابا من آن یدركوا ما فیه من الحكمة و ینتفعوا به و قیل: مستورا عن ابصار الناس …»[13]

: و سخنش «إذا قرأت القرآن» خطاب به پیامبر اكرم (ص) است. هنگامیكه قرآن تلاوت می نمایی بین تو و مشركین حجاب مستور قرار می‎دهیم یعنی حجابی كه مانع شود آن ها حكمت آیات را دریابند و از آن بهره جویند و بنا به قولی حجاب مستور یعنی از دیدگان مردم پوشیده مانده است.

2- تلاوت :

«تلی تیلو» این واژه به معنای پی در پی آمدن و دنبال كردن است. طوری دنبال چیزی بروید كه مثل اینكه دارید تبعیت می‎كنید. تلاوت قرآن یك مرحله از قرائت بالاتر است. یعنی قرآن را به قصد متابعت كردن و عمل كردن می خوانید. تلاوت در حقیقت قرائتی است كه به عمل ختم می‎شود. معلم قرآن باید عمل به قرآن كند و پیامبران بزرگترین ؟؟؟ قرآن بودند. «وابعث فیهم رسولا منهم یتلوا علیهم»[14]

از پیامبر در مورد آیه «یتلونه حق تلاوته»[15] سوال شد. ایشان فرمودند : یتبعونه حق اتباعه: تبعیت می كنند از قرآن آن طور كه سزاوار است. هر تلاوتی حتماً قرائت است ولی هر قرائتی حتماً تلاوت نیست. تمسك و درس گرفتن زیرمجموعه های تلاوت است.

«ولكن كونوا ربانین بما كنتم تعلمون الكتاب و بماكنتم تدرسون»[16]

: «خداشناس و خداپرست باشید چنانچه از كتاب به دیگران این حقیقت را می آموزید و خود نیز می خوانید.»[17]

«یكی از وظایف مهم انبیاء علیهم السلام «تلاوت آیات الهی» بود كه می بایست سخنان خدا را با روشی كه مخصوص آنهاست به مردم ابلاغ می كردند و می خواندند. خداوند خود آیاتش را بر پیامبران تلاوت می كرد و آنگاه آنها مامور به تلاوت بر مردم می شدند.

در مقابل تلاوت آیات خدا كه توسط پیامبران صورت می گرفت، مردم چند نوع عكس العمل از خود نشان می دادند.

گاهی عكس العمل آنها مساعد بود و در جهت اهداف انبیاء حركت می كرد و موجب افزایش ایمان افراد و انتشار اهداف آن پیامبر می شد. «و إذا تلیت علیهم آیاته زادتهم ایمانا»[18] و چون آیات الهی بر آنها خوانده می‎شود بر ایمانشان می افزاید. یا «و إذا تتلی علیهم آیات الرحمن خسرّوا سجدا و بكیا»[19] و چون بر آنها آیات خداوند تلاوت می‎شود سجده كنان و گریان می افتند.

و گاهی هم پاسخ نامطلوبی می دادند و در مقابل تلاوت آیات خدا به مسخره كردن و یا تكذیب آن می پرداختند و این به وضع محیط و روحیه های متفاوت افراد بستگی داشت.

«و إذا تتلی علیهم آیاتنا بینات تعرف فی وجوه الذین كفروا المنكر.»[20]

: چون آیات بینات ما بر آن ها تلاوت می‎شود در سیمای كافران ناراحتی احساس می كنی.

«و إذا تتلی علیه آیاتنا ولی مستكبرا كأن لم یسمعها»[21]

یعنی : و چون آیات، بر او تلاوت می‎شود خودخواهانه پشت می‎كند گویا كه آن را نشنیده است.

فضیلت تلاوت قرآن

در حدیثی از پیامبر اكرم (ص) دربارة فضیلت تلاوت قرآن فرموده اند:

«خانه های خود را با تلاوت قرآن روشنایی بخشید و آن ها را مانند قبرها (كه مردگان در آن نماز و دعایی ندارند) قرار ندهید. همانگونه كه یهود و نصاری در كنیسه ها و كلیساهای خویش نماز گذارده و خانه های خود را به كلی از عبادت و نماز تهی كردند. خانه ای كه تلاوت قرآن در آن زیاد باشد خیر و بركت پیدا می‎كند و اهل آن خانه در گشایش قرار می گیرند و آن خانه به اهل آسمان نورافشانی، همانطوری كه ستارگان، اهل دنیا را روشن می كنند.»[22]

3- ترتیل

واژة «رتل» انتظام الشیء و التساقة علی اللستقامه، نظم بخشیدن به یك چیز و هماهنگ كردن آن بر طریق مستقیم. آیات الهی در قرآن دارای یك نظم و جنبش هستند و هماهنگ با نیازهای فكری و روحی انسان و با هدف درمان دردهای بشر و رشد دادن آنهاست.

وقتی كافران گفتند چرا قرآن یكباره نازل نشد در جواب گفته شد:

«كذلك لنبثت به فؤادك و رتلناه ترتیلا»[23]

ترجمه : تا قلب ترا محكم كنیم و از این رو آن را به تدریج بر تو خواندیم.

قرآن هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ معنا یك نظم خاصی دارد. توجه به ترتیل یعنی به توجه به این جنبش هم در ظاهر و هم در باطن، ترتیل بر دو قسم است: ترتیل لفظی، ترتیل معنوی :

ترتیل لفظی :

1-   رعایت تلفظ صحیح حروف (تجوید) تعلموا القرآن بعربیة.

2-   رعایت وقف و ابتدا (تقطیع آیات). حضرت علی (ع)، الترتیل اداء الحروف و حفظ الوقوف.

3-   رعایت تأنی و آرامش در قرائت و پرهیز از شتاب.

از امام صادق (ع) در مورد تفسیر «ورتل القرآن ترتیلا» پرسیدند؟ ایشان فرمودند: آیات قرآن را واضح و روشن تلفظ كنید و مثل شعر به سرعت نخوانید. مثل سنگی كه پرتاب می‎كنید خیلی با فاصله و تكه تكه نخوانید و دل های سخت خود را سخت بكوبید. طوری بخوانید كه قلب هایتان تكان بخورد.

4-   رعایت پیوستگی آیات (ختم از ابتدا تا انتها) این افضل است.

5-   خواندن زیبا در قرائت و آهنگ كلمات. «حلیة القرآن الصوت الحسن»

از پیامبر (ص) سوال شد : چه كسی از همه صدایش قشنگتر است؟ فرمودند: كسی كه هنگامی صدایش را شنیدی بفهمی كه او از خدا می ترسد.

 


 

دانلود پایان نامه بررسی قرآن در قرآن


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی قرآن در قرآن ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
ترجمه مهر هفتم(هنر)

ترجمه مهر هفتم(هنر)در 88 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود ترجمه مهر هفتم(هنر)

تحقیق ترجمه مهر هفتم(هنر)
پروژه ترجمه مهر هفتم(هنر)
مقاله ترجمه مهر هفتم(هنر)
دانلود تحقیق ترجمه مهر هفتم(هنر)
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 57 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 88

ترجمه مهر هفتم(هنر)در 88 صفحه ورد قابل ویرایش 

شب با گرمایش، آسایشی مختصر آورده است و در سپیده دم هرم داغ باد بر دریای بی رنگ می وزد. شوالیه آنتونیوس بلاك، درمانده بر روی چند شاخة صنوبر كه بر ماسه ها پراكنده اند، دراز كشیده است. چشمانش كاملاً باز و از شدت كم خوابی سرخ گشته اند.

در همان نزدیكی ملازمش یونس با صدایی بلند خرناس می كشد. او نیز درست در كنارة جنگل و در میان درختان صنوبر از پای افتاده و به خواب رفته است. دهان او به سمت فلق باز می‎شود و صدایی غیرزمینی از حنجره اش بیرون می‎آید. با وزش ناگهانی باد، اسب ها به جنبش در می آیند و پوزه های نیم سوخته خود را به سمت دریا دراز می‌كنند. آنها نیز به اندازه صاحبانشان لاغر و فرسوده گشته اند.

شوالیه برمی خیزد و وارد آب های كم عمق می‎شود تا چهرة آفتاب سوخته و لبان تاول زده اش را بشوید. یونس غلتی به سوی جنگل و تاریكی می زند. در خواب می نالد و به شدت موهای زبر سرش را می خاراند. اثر خراش بر روی سرش همچون سفیدی برق در برابر دوده است.

شوالیه به ساحل بازمی گردد و بر روی زانوانش می نشیند. در حالی كه چشمانش بسته و ابروانش درهم كشیده است، نماز صبحش را به جا می‎آورد. دستانش در هم گره خورده اند و لبانش كلماتی را زمزمه می‌كنند. چهره اش تلخ و غمگین است. چشمانش را باز می‌كند و مستقیماً به خورشید صبحگاهی كه همچون ماهی باد كرده و مرده ای از دریای مه آلود بالا می آید،‌ خیره می‎شود. آسمان همچون گنبدی سربی،‌ خاكستری و بی‌حركت است. ابری گنگ و تیره در افق غربی معلق است. در بالا،‌ كاملاً قابل رویت، مرغی دریایی با بال های بی حركت در آسمان شناور است. فریاد او غریب و بی قرار است. اسب خاكستری بزرگ شوالیه سرش را بلند می‌كند و شیهه می كشد. آنتونیوس بلاك برمی گردد.

پشت سر او مردی سیاهپوش ایستاده است. چهره اش بسیار رنگ پریده است و دست‌هایش در چین های عبایش پنهان شده است.

شوالیه- تو كیستی؟

مرگ- من مرگم.

شوالیه- آیا برای من آمده ای؟

مرگ- من مدت هاست كه در كنار توام.

شوالیه- خوب می دانم.

مرگ- آماده ای؟

شوالیه- بدنم ترسیده است، اما خودم نه.

مرگ- خب، این كه مایه شرم نیست.

شوالیه از جایش برمی خیزد. می لرزد. مرگ عبایش را باز می‌كند تا آن را بر شانه های شوالیه بگذارد.

شوالیه- لحظه ای درنگ كن.

مرگ- این چیزیست كه همه می گویند. من مجازات هیچ كس را به تعویق نمی اندازم.

شوالیه- تو شطرنج بازی می كنی. مگر نه؟

مرگ- تو از كجا می دانی؟

شوالیه- در نقاشی ها دیده و در تصانیف شنیده ام.

مرگ- بله. در واقع من شطرنج باز خوبی هستم.

شوالیه- اما تو نمی توانی از من بهتر باشی.

شوالیه در كیف سیاهی كه در كنارش بود جستجو می‌كند و صفحة شطرنج كوچكی بیرون می‎آورد. آن را با دقت بر روی زمین می گذارد و شروع به چیدن مهره ها می‌كند.

مرگ- چرا می خواهی با من بازی كنی؟

شوالیه- من دلایل خودم را دارم.

مرگ- این یك امتیاز ویژه برای توست.

شوالیه- شرایط از این قرار است كه من می توانم تا زمانی كه در مقابل تو شكست نخورده ام، زنده بمانم. اگر من بردم تو مرا رها خواهی كرد. موافقی؟

شوالیه مشت هایش را به سوی مرگ بالا می‎آورد. مرگ ناگهان لبخندی به او می زند و به یكی از دست های شوالیه اشاره می‌كند. پیادة سیاه در آن دست قرار دارد.

شوالیه- تو سیاه را برداشتی.

مرگ- خیلی مناسب است. تو این طور فكر نمی كنی؟

شوالیه و مرگ بر روی صفحة شطرنج خم می‎شوند. پس از اندكی تأمل، آنتونیوس بلاك، با پیادة مقابل شاهش آغاز می‌كند. مرگ نیز پیاده مقابل شاهش را حركت می‎دهد.

نسیم سحری آرام شده است. جنبش بی امان دریا متوقف گشته و آب خاموش و بی صداست. خورشید از پشت مه بالا آمده و نورش همه جا را روشن می‌كند. مرغ دریایی در زیر ابر تیره شناور است، انگار كه در آسمان منجمد شده باشد. روزی داغ و سوزان است.

یونس با ضربه ای به پشتش بیدار می‎شود. چشمانش را باز كرده، همچون خوكی خرخر می‌كند و خمیازه ای بلند می كشد. به زحمت می ایستد، اسبش را زین می‌كند و بستة سنگینی را بلند می‌كند.

شوالیه سوار بر اسب به آرامی از دریا دور شده و به سوی جنگلی كه در نزدیكی ساحل و درست بالا جاده قرار دارد می رود. تظاهر می‌كند كه صدای نماز صبح ملازمش را نشنیده است. یونس خیلی زود از او سبقت می‎گیرد.

 

شوالیه – این را بگیر. به دردهایت پایان می‌بخشد.

دود از روی سرشان می‌گذرد و آن‌ها را به سرفه می‌اندازد. سربازان جلو می‌آیند و نردبان را در كنار یك درخت صنوبر برپا می‌كنند. تیان بی‌حركت آویزان است و چشمانش كاملاً باز است. شوالیه برخاسته و بی‌حركت می‌ایستد. یونس پشت سر اوست و صدایش از شدت خشم گرفته است.

یونس – او چه می‌بیند؟ تو می‌توانی به من بگویی؟

شوالیه – (سرش را تكان می‌دهد) او بیش از این درد نخواهد كشید.

یونس – شما پاسخ مرا نمی‌دهید. چه كسی مراقب این دختر است؟ فرشتگان، یا خدا، یا شیطان یا فقط پوچی؟ پوچی سرور من.

شوالیه – این نمی‌تواند باشد.

یونس – به چشمانش نگاه كنید، سرور من. مغز بیچارة او كشف تازه‌ای كرده‌است. پوچی زیر ماه.

شوالیه‌ - نه.

یونس – ما بی‌قدرت ایستاده‌ایم، بازوانمان در دو طرف آویزان است به خاطر اینكه ما همان چیزی را می‌بینیم كه او می‌بیند و تر‌س‌های ما و او یكی است. (می‌خروشد) كودك بیچارة كوچك. من نمی‌توانم تحمل كنم… من نمی‌توانم تحمل كنم.

صدا در گلویش گیر می‌كند و ناگهان به راه می‌افتد. شوالیه سوار اسبش می‌شود. مسافران باردیگر به راه می‌افتند. تیان بالاخره چشمانش را می‌بندد.

حالا جنگل بسیار تاریك است. جاده از میان درختان انحنا می‌یابد. گاری بر روی سنگ‌ها و ریشة‌ گیاهان تلق تلق می‌كند. پرنده‌ای ناگهان می‌خواند.

یوف سرش را بلند می‌كند و بر می‌خیزد. او در حالی كه بازوانش را دور شانه‌های میا حلقه‌كرده بود، به خواب رفته‌بود. شوالیه به وضوح د‌ر مقابل كنده‌های درختان دیده می‌شود.

سكوتش باعث می‌شود كه تقریباً غیرواقعی به نظر برسد. یونس و پلوگ كمی مستند و به یكدیگر تكیه داده‌اند. ناگهان پلوگ می‌نشیند. دستش را روی صورتش می‌گذارد و به طرز رقت‌باری می‌نالد.

پلوگ – اوه، بار دیگر بر من مسلط شد.

یونس – چه‌چیزی بر تو تسلط یافت؟

پلوگ – زنم. لعنتی. او خیلی زیباست. او آنقدر زیباست كه نمی‌توان زیبائیش را بدون نواختن چنگ بیان كرد.

یونس – دوباره شروع كرد.

پلوگ – لبخندش همچون برندی است. چشمانش همچون شاتوت است.

پلوگ به دنبال واژه‌های زیبا می‌گردد. با دست‌های بزرگش ژست‌های غریبی در می‌آورد.

یونس – (آه می‌كشد) پاشو، خوك گریه‌ئو. دیگران را گم می‌كنیم.

پلوگ – بله، البته، البته، بینی‌اش مثل سیب‌زمینی صورتی كوچك است و باسنش مثل گلابی آبدار … بله، یك زن كامل مثل یك مزرعة توت‌فرنگی است. می‌توانم او را در مقابل خود ببینم، با بازوهایی همچون خیارهایی شگفت‌آور.

یونس – ای قدیسان قادر متعال، بس‌كن! تو شاعر خیلی بدی هستی، با وجود این حقیقت كه مشروب هم خورده‌ای. باغ سبزیجات تو حوصله‌ام را سر می‌برد.

آن‌ها از میان چمنزاری وسیع می‌گذرند. حالا كمی روشنتر است و ماه در میان آسمان كم‌ابر می‌درخشد. ناگهان پلوگ با انگشت بزرگش به انتهای جنگل اشاره می‌كند.

پلوگ – به آنجا نگاه كنید.

یونس – چیزی دیدی؟

پلوگ – آنجا، همان‌جا.

یونس – من چیزی نمی‌بینم.

دانلود ترجمه مهر هفتم(هنر)


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
ترجمه مهر هفتم(هنر) ,

تحقیق بررسی تأثیر ابزارهای نوین و نوآوری بانكها در جلب مشاركت مردم در اقتصاد

تحقیق بررسی تأثیر ابزارهای نوین و نوآوری بانكها در جلب مشاركت مردم در اقتصاد در 196 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی تأثیر ابزارهای نوین و نوآوری بانكها در جلب مشاركت مردم در اقتصاد

تحقیق بررسی تأثیر ابزارهای نوین و نوآوری بانكها در جلب مشاركت مردم در اقتصاد
پروژه بررسی تأثیر ابزارهای نوین و نوآوری بانكها در جلب مشاركت مردم در اقتصاد
مقاله بررسی تأثیر ابزارهای نوین و نوآوری بانكها در جلب مشاركت مردم در اقتصاد
دانلود تحقیق بررسی تأثیر ابزارهای نوین و نوآوری بانكها در جلب مشاركت مردم در اقتصاد
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 91 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 196

تحقیق بررسی تأثیر ابزارهای نوین و نوآوری بانكها در جلب مشاركت مردم در اقتصاد در 196 صفحه ورد قابل ویرایش 

1-1) مقدمه:

وجود ابزارهای مالی گوناگون و متنوع در بازار مالی. انگیزش و مشاركت بیشتر مردم را در تأمین منابع مالی فعالیتهای اقتصادی درازمدت به همراه می‌آورد. تنوع ابزارهای مالی از نظر تركیب ریسك و بازده و ماهیت سود و شیوه مشاركت در ریسك گروههای مختلفی را به سوی خود می‌كشاند. مطالعة سیر تاریخی بازار مالی رد كشورهای پیشرفته و توسعه یافته نشان می‌دهد كه این كشورها همواره سعی كرده‌اند كه با انجام نوآوریهای مالی در زمینة ابزارهای مالی گونه‌ها و زمینه‌های بكارگیری ابزارهای مالی را گسترش دهند و از این طریق سرمایه‌های بیشتری را جذب كنند. شناخت این ابزارهای جدید می‌تواند ما را در توسعه هر چه بهتر بازار مالی كشورمان یاری رساند و بدین ترتیب رشد و توسعة اقتصادی را تسهیل و تسریع بخشد. همانطور كه در فصل اول اشاره گردید بهترین شكل تأمین مالی سرمایه‌گذاریهای درازمدت. از محل پس اندازها و نقدینگی بخش خصوصی و از طریق بازار مالی محقق می‌شود. بازار مالی در هدایت پس اندازهای كوچك به سرمایه‌گذاریهای مولد. جذب پس اندازهای راكد در تولید. اصلاح ساختار بخشهای اقتصاد. افزایش درآمد ملی. افزایش درآمد دولت و ... نقش مهمی می‌تواند ایفا كند. دستیابی به این هدفها مستلزم گسترش بازار مالی از طریق تنوع بخشیدن به ابزارها و نهادهای مالی است. بدیهی است نخستین گام در متنوع ساختن، دستیابی به شناخت كامل و دقیق از انواع آن است. در تحقیق پیش روی سعی شده است انواع ابزارهای مالی موجود در بازارهای مالی جهان اشاره شود و ضمن آن ویژگیها، زمینه‌ها، كاربرد، وجوه افتراق و اشتراك ابزارها و ... تبیین شود.

ابزارهای مالی جدید كه بواسطة نوآوری‌های ابزاری ایجاد گردیده‌اند از لحاظ تنوع و تعداد بسیار وسیع و گسترده هستند بنابراین در این تحقیق سعی خواهد شد ابزارهای اصلی و بیشتر كاربرد پذیر معرفی و بررسی گردند. بدین منظور ابتدا ابزارهای نوین معرفی شده در سیستم بانكی معرفی می‌شوند و سپس انواع ابزارهای مالی منتشر شده در بازارهای اولیه یا ثانویه سیستم مالی بررسی می‌گردند.

1-2) ابزارهای مالی نوین در سیستم بانكداری

3-2-1) حسابهای ویژه جاری:                           Special checking Account

این نوآوری مالی در سیستمهای بین سالهای 60-1935 رخ داد. تا قبل از جنگ جهانی بانكهای تجاری فقط برای بنگاههای تجاری واحدها و مؤسسات دولتی و افراد ثروتمند، حساب جاری فراهم می‌كردند. در آن دوره بخش عمده‌ای از جمعیت فقیر بودند و توانایی پرداخت حداقل مقدار برای باز كردن حسابهای جاری (در سال 1930 حداقل مقدار موجودی تقریباٌ معادل 000/10 دلار امروز بود) نداشتند و از سوی دیگر افراد عاید بیشتر خریدهایشان را بصورت نقد انجام می‌دادند. اما پس از جنگ جهانی با رشد و افزایش درآمد و خریدهای افراد، انجام معاملات نقدی با مشكلات مختلف روبرو گردید و به همین دلیل میل شدیدی در بین افراد برای انجام پرداختهای خود بوسیلة چك (Check) ایجاد گردید. همین امر باعث گردید در اواسط دهه 1950 برای اولین بار برخی از بانكها حسابهای جاری كه سقف موجودی نداشت را افتتاح كنند و بدلیل استقبال بیش از حد مردم در مدت زمان كوتاهی این گونه حسابها در سراسر جهان گسترش یافت.

1-2-2) گواهی سپرده certificate of deposit: CDs

پس از جنگ جهانی دوم بانكها سهم خود را از بازار مالی بطور قابل ملاحظه‌ای از دست دادند بطوریكه در بین سالهای 60-1946 سهم بانكها از وجوه مؤسسات مالی خصوصی از 57 درصد به 39 درصد كاهش یافت و سهمشان از بازار مؤسسات سپرده‌گذاری از 82 درصد به 62 درصد كاهش پیدا كرد. دلیل عمدة كاهش سهم بانكها تأكید بیش از حد آنها بر روی سپرده‌های دیداری demand deposity بود. این سپرده‌ها كه همانند حسابهای جاری كنونی عمل می‌كردند در طول دوران جنگ توسط مردم مورد استقبال قرار گرفت زیرا در طول جنگ: 1) اقلام خرید كمیاب بود.

2) اكثر بنگاهها از مسیر اقتصادی بعد از جنگ نامطمئن بودند و ترجیح می‌دادند نقدینگی نگهداری كنند.

3) نرخ بهره در طول جنگ پایین بود.

اما با پایان یافتن جنگ و تغییر شرایط اقتصادی این دلایل منتفی گردید و نتیجتاٌ سپرده‌های دیداری با عدم استقبال شدیدی مواجه گردیدند.

بانكها در جستجو راه حل برای این مشكل ابتدا سپرده‌های بلندمدت بهره دار را معرفی كردند، اما این گونه سپرده‌ها نیز با عدم استقبال مواجه گردید زیرا بنگاهها ترجیح می‌دادند كه تراز پولی موقتشان را در اوراق بهادار كوتاه مدت كه می‌توانستند به راحتی در فرصت كوتاهی بفروشند، نگهداری كنند در حالیكه سپرده‌های بلندمدت بهره دار بایستی تا موقع سر رسید و یا حداقل 30 روز از تاریخ سپرده‌گذاری نگهداشته شوند، تا بدانها سود تعلق گیرد.

در سال 1961 بانك شهری [City Bank] (اولین بانك ملی شهر نیویورك) گواهی سپردة بانكی را منتشر كرد. گواهی سپرده اوراق بهاداری هستند كه دارای تاریخ سر رسید و نرخ بهرة مشخص هستند. از آنجا كه بازدة این گواهی‌ها بر اساس نرخ بهره بانكی است معمولا نرخ بهره بیشتر نسبت به سایر اوراق قرضة كوتاه مدت دارند و به همین دلیل به سرعت مورد استقبال عموم مردم و بنگاهها قرار گرفت. مشتریان می‌توانستند این اسناد را تا هر وقت تمایل داشتند نگهدارند و در صورت نیاز به خود و دیگری بفروشند.

این گواهی‌ها و اسناد به سرعت و در زمان اندكی گسترش یافت و همكنون انواع مختلف این گواهی‌ها در سطح جهان وجود دارد. بوسیلة این گواهی‌ها سپرده‌گذاران به ابزاری مناسب و با درجة نقدینگی بالا دست پیدا می‌كنند و از سوی دیگر بانكها نیز می‌توانند منابع مالی مورد نیاز خود را بدست آورند.

گواهی سپرده بانكی بر اساس معیارهای مختلف قابل طبقه بندی است. بر اساس مؤسسات منتشر كنندة این اسناد می‌توان به چهار نوع گواهی سپردة بانكی اشاره كرد:

1) گواهی سپردة منتشر شده توسط بانكهای داخلی

2) گواهی سپردة منتشر شده به پول داخلی ولی خارج از كشور تزریق شده. بعنوان مثال بانكهای اروپایی نوعی گواهی سپرده به دلار منتشر می‌كنند و در اروپا به فروش می‌رسانند. (Euro CDs یا Euro dollar CDs)

سیستم ارتباط رایانه ای

در روش سنتی معاملات، اوراق بهادار در بازارهای مالی به صورت پرداخت پول نقد و تحویل گرفتن اوراق انجام می‌گرفت و كارگزار فروشنده اوراق بهادار را به وسیله یك مأمور به دفاتر مؤسسه كارگزار خریدار می‌فرستاد و در مقابل، یك رسید مثبتی بر تحویل اوراق از كارگزار خریدار دریافت می‌كرد و روانه مأموریت دیگری می‌شد. كارگزاری كه این اوراق را تحویل گرفته بود، آن‌ها را بررسی می‌كرد تا مطمئن شود كه درست همان مقدار اوراق مورد معامله را به او داده‌اند و بقیه كارهای لازم هم انجام شده است یا نه. سپس یك چك به نام كارگزار فروشنده صادر می‌كرد و ترتیبی می‌داد تا آن اوراق به نام صاحب جدید آن‌ها منتقل شود. حدود سه ساعت بعدازظهر همان روز، مأمور كارگزار فروشنده به دفتر كارگزار خریدار بر می‌گشت و رسید را تحویل می‌داد، چك را می‌گرفت و آن را به مؤسسه كارگزار فروشنده می‌برد. مؤسسه مزبور پس از كنترل مبلغ و صحت چك، آن را به حساب مشتری می‌گذاشت.

در اجرای چنین روشی فرصت چندان زیادی نبود تا بتوان درستی و صحت كارها كنترل و اشتباهات اصلاح گردد. همچنین به ازای هر معامله‌ای كه انجام می‌شد می‌باید مقداری كارهای دفتری نیز صورت می‌گرفت، از جمله مراجعه یك مأمور، تحویل دادن اوراق، نوشتن چك و نقل و انتقال آن اوراق. مأموران موسسه كارگزاران می‌باید با سرعت زیاد و به شدت كار می‌كردند تا بتوانند مقدار زیادی معامله در یك روز انجام دهند، و در بسیاری از موارد هم اشتباهات فاحشی رخ می‌داد كه از كارایی كار آن‌ها می‌كاست.

در سال 1971 برای اولین بار یك سیستم ارتباط رایانه‌ای با عنوان سیستم رایانه‌ای انجمن ملی معامله گران در آمریكا راه‌اندازی شد. این شبكه رایانه ای، بازارسازان، معامله گران و كارگزاران را به هم ارتباط داد. به این ترتیب كلیه كارگزاران و معامله گران توانستند از قیمت پیشنهادی بازارسازان و قیمت معامله انجام شده آگاه شوند. این سیستم ارتباط رایانه‌ای در رابطه با سهامی كه در بازارهای خارج از بورس معامله می‌شود سه نوع اطلاعات ارایه می‌دهد:

- نوع اول، اطلاعاتی است كه مورد استفاده شعبه‌های مؤسسات كارگزاری و نمایندگان رسمی انجمن قرار می‌گیرد. این پایانه، نشان دهندة بالاتری قیمت پیشنهادی خریدی و پایین‌ترین قیمت پیشنهادی فروش اوراق بهادار است كه معامله گران حاضر به معامله با آن قیمت باشند.

- نوع دوم، اطلاعاتی است كه در اختیار خرده فروش‌های اوراق بهادار گذاشته می‌شود. این اطلاعات در برگیرندة نام بازارسازان و قیمت پیشنهادی خرید و فروش آن‌ها است.

- نوع سوم، اطلاعاتی است كه مورد استفاده بازارسازان قرار می‌گیرد. این سیستم رایانه‌ای قیمت پیشنهادی تمام معامله گران و بازارسازان یك سهم را اعلام می‌كند.

بنابراین با استفاده از این سیستم اطلاعاتی، دیگر كارگزاران و معامله گران مجبور نیستند به محل خاصی مثل تالار بورس مراجعه كنند، آن‌ها آخرین اطلاعات مربوط به بالاترین قیمت خرید و پایین‌ترین قیمت فروش و كل حجم معاملات را به راحتی از رایانه می‌گیرند. همچنین، تمام كارهای مربوط به نقل و انتقال مالكیت، صدور چك و پرداخت وجه در یك لحظه با سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود. از سوی دیگر این سیستم هر روز، معاملاتی را كه به ارزش چندین میلیارد دلار در بازار اوراق بهادار صورت می‌گیرد، كنترل می‌كند. نكته جالب توجه این است كه این سیستم تمام كارهای فوق را با صحت و دقت بسیار زید و با هزینه كم انجام می‌دهد.

شبكه‌های ارتباط الكترونیكی (Electronic Communications Networsk) ECN

یكی دیگر از فناوری‌های به كار گرفته شده در بازارهای مالی، شبكه‌های ارتباط الكترونیكی می‌باشد كه موجب تحولی اساسی و عظیم در این بخش شده است. شروع به كارگیر این سیستم ارتباط رایانه‌ای در سال 1971 در بازار سهام نسداك نیویورك جهت فراهم ساختن تسهیلات لازم در امر خرید و فروش سهام بوده است. این سیستم تا سال 1991، بیش از 218 هزار پایانة رایانه‌ای را به شبكه مركزی اطلاعات نسداك متصل كرد. در یك نگاه كلی می‌توان شبكه‌های ارتباط الكترونیكی (ECNs) را به عنوان سیستم مبادلة الكترونیكی كه به طور خودكار سفارشات خرید و فروش را در قیمت‌های تصریح شده هماهنگ می‌سازد تعریف كرد.

شبكه‌های ارتباط الكترونیكی ابتدا به عنوان یك وسیلة مبادله كنندة خصوصی برای سرمایه‌گذاری نهادی و كارگزاران معامله‌گر مورد استفاده قرار گرفت، ولی امروزه، تقریباً هر سرمایه‌گذار جزیی و نهادی، كارگزاران، بازارسازان، معامله گران و كارگزاران معامله گر می‌توانند از این طریق معامله كنند.

در سال 1993 تنها 13 درصد از كل حجم سهام و اوراق بهادار در نسداك و 4/1 درصد از حجم سهام مظنه شده (پذیرفته شده) از طریق شبكة الكترونیكی صورت می‌گرفت، اما امروزه بیش از 30 درصد از كل حجم سهام و 40 درصد از حجم دلاری مبادله شده در اوراق بهادار نسداك و نیز 3 درصد از كل سهام و حجم دلاری اوراق بهادار مظنه شده از طریق این سیستم صورت می‌گیرد.

در چند سال اخیر بازارهای سهام زیادی مانند نسداك با استفاده از شبكه‌های ارتباط الكترونیكی (ECNs) در سایر نقاط جهان شكل گرفته‌اند.

با اتخاذ این شبكه‌های ارتباط الكترونیكی بورس‌های بزرگی چون نیویورك، لندن، فرانكفورت، ژاپن و ... به یكدیگر پیوند داده شدند، و با ایجاد چنین بازار بزرگی شركت‌های كوچك،‌ كم درآمد و ناشناخته توانسته‌اند سهام خود را به طور مستقیم به مردم عرضه نمایند. همچنین بسیاری از شركت‌های بزرگ نیز توانستند سهام خود را در سطح جهان در طول شبانه روز عرضه و معامله كنند. به عنوان مثال كمپانی «دایوم» كره‌ای در دسامبر 1999 سهام خود را از طریق بورس كوسداك (Kosdaq) (سئول) به معرض فروش گذاشت، از آن زمان تاكنون كمپانی مذكور با 10 میلیون دلار افزایش، دارایی به ارزش 420 میلیون دلار كسب نموده و توانسته است به عنوان یكی از شركت‌های پیشرو كره در زمینه فعالیت‌های فناوری پیشرفته محسوب شود. از سوی دیگر سرمایه‌گذاران بین المللی كه در جستجوی بازارهای جهانی بودند توانستند از این طریق هرگنه سهامی را در هر جای جهانی بدون این كه نیازی به حضور فیزیكی در بازار مورد نظر داشته باشند، معامله كنند.

دانلود تحقیق بررسی تأثیر ابزارهای نوین و نوآوری بانكها در جلب مشاركت مردم در اقتصاد


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق بررسی تأثیر ابزارهای نوین و نوآوری بانكها در جلب مشاركت مردم در اقتصاد ,