خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
بلیط شیراز تهران
Barabas Ropa de hombre
فایلهای علمی
تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
سمینار مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی

سمینار مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی

دانلود سمینار مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی

سمینار مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی
مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی
تحقیق مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی
پروژه مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی
پایان نامه مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی
بررسی مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی
دسته بندی سمینار
فرمت فایل pdf
حجم فایل 6610 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 96

سمینار مدل rate based  درستو نهای تقطیر واکنشی

فایل بصورت PDF

 

چکیده:

مسائل طراحی و عملیاتی ستون های تقطیر واکنشی بسیار دشوارتر و پیچیده تر از سیستم های مرسوم راکتور – جداکننده می باشند. بدیهی است وقوع تقطیر در لایه واکنش تداخل های پیچیده ای بین تعادل بخار – مایع، انتقال جرم بخار – مایع، نفوذ کاتالیستی (در صورت هتروژن بودن کاتالیست) و کینتیک های شیمیایی به وجود خواهد آورد. چنین تداخل هایی به پدیده چندگانگی حالت های یکنواخت و دینامیک پیچیده منجر خواهد شد که باید در واحدهای آزمایشگاهی و نیمه صنعتی اصلاح شوند.

مقدمه:

در حدود شش دهه از ایده اتمر و تنی چند از محققان دیگر مبنی بر انجام همزمان واکنش و تفکیک در یک واحد عملیاتی می گذرد. شاید بتوان ایده آنها را یک پرسپکتیو تاریخی جالب توجه در زمینه تقطیر واکنشی دانست. چیزی که در سال های اخیر جالب به نظر می رسد، رشد اهمیت تجاری تقطیر واکنشی است. از سال 1992 تاکنون بیش از 300 مقاله و کتاب در این زمینه به چاپ رسیده است. اولین پتنت ها به دهه 1920 برمی گردد. اتمر و برمن از معدود کسانی هستند که اولین مقالات ژورنالی را در این زمینه به چاپ رسانده اند. اولین تحقیقات در این زمینه بیشتر در مورد واکنش های کاتالیستی هموژن نظیر استریفیکاسیون و هیدرولیز هستند و استفاده از کاتالیست های هتروژن در ستون های تقطیر واکنشی، پدیده جدیدتری محسوب می شود که ایده آن اولین بار در سال 1966 مطرح شد.

در این گزارش سعی بر آن شده تا برج های تقطیر واکنشی هرچه بهتر معرفی شده و نقاط ضعف و قوت آن شناخته گردد ضمنا انواع مدل های موجود برای مدل کردن این ستون ها معرفی و تشریح شده و خلاصه ای از کارهای انجام گرفته در زمینه مدلسازی و شبیه سازی فرایندهای مختلف به روش تقطیر واکنشی ارائه خواهد شد.

فصل اول: تقطیر واکنشی

1-1) تقطیر واکنشی چیست؟

یک واکنش برگشت پذیر نظیر A+B->C+D را در نظر بگیرید در حالی که نقاط جوش ترکیب شونده ها به ترتیب از کمترین تا بیشترین به صورت B , D , C , A می باشد. فلو – شیت معمول این فرایند شامل یک راکتور است که به دنبال آن مجموعه ای از ستون های تقطیر قرار دارند: شکل 1-1-الف را ببینید. مخلوط B,A به راکتور وارد می شود؛ در آنجا واکنش در حضور یک کاتالیست انجام می شود و به تعادل می رسد. تعدادی ستون تقطیر برای تولید محصولات D,C خالص مورد نیاز است. اجزاء واکنش نیافته B,A به داخل راکتور باز گردانده می شوند. اگر یک یا چند آزئوتروپ در مخلوط تشکیل شوند فرایند تقطیر می تواند بسیار پیچیده تر از تصویر نشان داده شده در شکل 1-1-الف باشد. مجموعه این فرایند می تواند توسط یک ستون تقطیر واکنشی (Reactive Distillation) جایگزین شود. ستون تقطیر واکنشی که از این به بعد جهت اختصار آن را تحت عنوان RD به کار می بریم، شامل یک بخش واکنشی در وسط و بخش های غیر واکنشی جذب و دفع در بالا و پایین می باشد. وظیفه بخش جذب بازیافت واکنش دهنده B از محصول C می باشد. در بخش دفع نیز واکنش دهنده A از محصول D دفع می شود. در قسمت واکنشی محصولات در محل جدا می شوند و تعادل را به سمت راست هدایت می کنند در نتیجه از وقوع واکنش های جانبی نامطلوب بین واکنش دهنده های A (یا B) با محصول C (یا D) جلوگیری به عمل می آید. برای یک ستون RD که به طور مناسب طراحی شده تقریبا می توان به تبدیل 100% رسید. هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی نیز به طور قابل توجهی کاهش می یابند.

برای واکنش کاتالیستی اسیدی بین ایزوبوتن و متانول برای تشکیل متیل ترت – بوتیل اتر (MTBE<- iso – butane + MeoH) مجموعه راکتور و جداساز، پیچیده تر از حالات دیگر است. راه اندازی RD تنها به یک ستون نیاز دارد به طوری که خوراک بوتن (شامل یک مخلوط N – بوتن که غیر واکنش دهنده است و ایزوبوتن که واکنش دهنده است) و متانول نزدیک به انتهای بخش واکنش دهنده وارد می شوند. ستون RD برای این واکنش در شکل 1-2-الف نشان داده شده است که قادر به ایجاد تبدیل نزدیک به 100% از مواد اولیه می باشد ضمن اینکه از تشکیل دی متیل اتر ناخواسته جلوگیری می کند. همچنین بعضی از آزئوتروپ ها در مخلوط نیز حذف می شوند.

برای هیدراسیون اتیلن اکساید به مونو – اتیلن گلایکول (EO+H2O->EG) طرح RD نشان داده شده در شکل 1-2-ب به دو دلیل سودمند است. نخست آنکه از واکنش جانبی EO+EG->DEG به علت اینکه غلظت EO در فاز مایع به دلیل فراریت بالای آن پایین نگه داشته می شود، ممانعت می شود. دیگر اینکه، گرمای بالای واکنش برای تبخیر مخلوط فاز مایع روی سینی مورد استفاده واقع می شود. برای ایجاد همان میزان انتخاب پذیری برای تولید EG در یک راکتور پلاگ فاز مایع معمول نیاز به استفاده از 60% آب اضافی می باشد. مزایای مشابه این برای هیدراسیون ایزوبوتن به ترت – بوتانول و هیدراسیون 2- متیل -2- بوتن به ترت – آمیل الکل وجود دارد.

دانلود سمینار مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
سمینار مدل rate based درستو نهای تقطیر واکنشی ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
سمینار بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان

سمینار بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان

دانلود سمینار بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان

سمینار بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان
 بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان
تحقیق بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان
پروژه بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان
دانلود بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان
دسته بندی سمینار
فرمت فایل pdf
حجم فایل 2296 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 45

سمینار بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان

فایل بصورت PDF


چکیده

عملکرد طولانی مدت کوره های دوار سیمان به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهمترین آنها انتخاب صحیح نوع آجر نسوز بکار رفته در داخل کوره می باشد.

در این مجموعه عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز کوره های دوار سیمان از سه دیدگاه عوامل شیمیایی ، عوامل حرارتی و عوامل مکانیکی مورد بررسی قرار گرفته و در پایان توصیه های جهت بهبود عملکرد کوره دوار سیمان ارائه شده است.

مقدمه

در کلیه کارخانه های سیم ان سرتاسر جهان سعی بر این است که در ارجحیت اول تولید کلینکر را افزایش و هزینه تولید را کاهش داده تا در بازار رقابت سوددهی بیشتری حاصل گردد.

پیشرفته ترین کارخانه های سیمان دارای کوره های مجهز به پری کلساینر 6 مرحله ای می باشند. در حالی که هنوز کارخانه های سیستم تر نیز در دست بهره برداری هستند.

کارخانه های مدرن تولید سیمان را جهت افزایش تولید با کمترین هزینه با سیستم های پری هیتر و پری کلساین ر با کانال های هوای گرم و همچنین مشعل های پیشرفته انتخاب و به کولرهای مدرن مجهز می کنند و در نهایت آنچه که از اهمیت زیادی برخوردار است آجرهای مناسب و مقاومی است که در برابر افزایش ظرفیت ایستادگی بیشتری داشته و از عمر مناسبی برخوردار باشند.

اقدام مهم و اساسی برای ایجاد بهترین شرایط تولید، انتخاب صحیح تجهیزات و متعلقات کوره سیمان است به گونه ای که کوره با حداقل تعداد توقف به طور پیوسته مورد بهره برداری قرار گیرد. در اینجا برای نیل به این هدف سعی شده بحرانی ترین پارامتر ها و پیش شرط ها جهت بهره برداری طولانی مدت کوره ذکر گردد.

1- علل توقف کوره

یک کوره دوار سیمان ممکن است به دلایل و علل ناخواسته ای مانند، آماده نبودن مواد خام اشکالات مکانیکی و یا قطع برق متوقف گردد.

عللی که مربوط به مواد و آجرهای نسوز در توقف کوره می باشند عواملی هستند که در آمادگی نسوز کاری و عمر آجرهای نسوز تاثیر دارند . این عوامل را می توان به سه گروه زیر تقسیم نمود.

الف – عوامل شیمیایی: شامل (ترکیب سوخت مصرفی و ترکیب مواد خام)

ب – عوامل حرارتی: شامل (شوک حرارتی و بار گرمایی ویژه)

ج – عوامل مکانیکی: شامل (اوالیتی و طراز کوره)

شکل 1- نشان می دهد که در مناطق پخت چگونه تنش های مختلف باهم ترکیب می شوند.

مثال:

نفوذ املاح: در مناطقی از کوره که درجه حرارت باعث بخار شدن املاح می گردد، بخار املاح به آجرهای نسوز نفوذ می کند. به این صورت که اجزا املاح در بافت اصلی آجرها نفوذ نموده و در بدنه داخلی آجر متراکم و سپس در اثر چرخش های مکرر کوره آجر متلاشی می شود.

در اثر نفوذ فاز مایع کلینکر نیز همین پدیده رخ می دهد و کلینکر مذاب در سطح آجر متراکم می شود. بعلت اختلاف درجه حرارت بین بستر کلینکر و اتمسفر کوره باعث می شود که دیواره های آجر چینی به طور پیوسته تحت تنش های حرارتی قرار گیرند. شدید ترین تنش های حرارتی در مناطق بدون کوتینگ برزخ بالا و پایین و همچنین در هنگام استارت شدن و متوقف شدن کوره روی می دهد.

نقاطی از کوره که روی تایرها (رینگ ها) قرار دارند به علت حالت الاستیکی پوسته کوره و فشرده شدن بدنه بر اثر اوالیتی، بارهای شدید مکانیکی به دیواره های آجر چینی وارد می شود.

در شکل (2) خلاصه ای از پدیده های اصلی فرسایش منطقه پخت کوره دوار سیمان که بر اساس ارزیابی های آماری تهیه شده نشان داده شده است.

 

دانلود سمینار بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
سمینار بررسی عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در كوره های دوار سیمان ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
سمینار نتیرات زدایی از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی

سمینار نتیرات زدایی از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی

دانلود سمینار نتیرات زدایی از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی

سمینار نتیرات زدایی از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی
نتیرات زدایی از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی
تحقیق نتیرات زدایی از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی
پروژه نتیرات زدایی از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی
پایان نامه نتیرات زدایی از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی
دسته بندی سمینار
فرمت فایل pdf
حجم فایل 6626 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 102

سمینار نتیرات زدایی  از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی

فایل بصورت PDF

چکیده

یکی از کاربردی ترین روش های حذف نیترات از آب آشامیدنی روش تبادل یونی است .

برای دیتریفیکاسیون پساب حاصل از شستشوی رزین از روش تصفیه بیولوژیکی استفاده

می شود . عملکرد دو نوع رزین آنیونی معمولی و رزین انتخابگر نیترات در راکتور بیولوژیکی

ناپیوسته متوالی و راکتور با بستر پر شده باهم متفاوت بوده و این اثر در مورد یون سولفات

به مراتب بیشتر است .

نتایج حاصل از عملکرد راکتور با بستر پر شده در دنیتریفیکاسیون پساب با استفاده از باکتری

سودومناس بیانگر کارایی خوب آن در حذف نیترات از پساب های با غلظت زیاد نمک و نیترات

است در حالیکه کارایی راکتور ناپیوسته متوالی در دنیتریفیکاسیون پساب مورد نظر متوسط

است .

مقدمه :

با افزایش موارد بیماری های ناشی از غلظت بالای نیترات در آب آشامیدنی و افت کیفیت منابع

آبی دانشمندان تدابیر جدیدی برای کاهش غلظت این آلاینده اندیشیده اند . امروزه فرایند های

مختلف فیزیکی شیمیایی و بیولوژیکی برای حذف نیترات از آب آشامیدنی به کار می رود .در

بیشتر فرایند های فیزیکی – شیمیایی در واقع تنها عمل جداسازی نیترات ازآن انجام می شود .

دانلود سمینار نتیرات زدایی از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
سمینار نتیرات زدایی از آب اشامیدنی به روش تبادل یونی ,

پایان نامه بررسی اثر الگوی کاشت و تراکم بوته روی عملکرد واجزای عملکرد ذرت سیلویی در منطقه ورامین

پایان نامه بررسی اثر الگوی کاشت و تراکم بوته روی عملکرد واجزای عملکرد ذرت سیلویی در منطقه ورامین

دانلود پایان نامه بررسی اثر الگوی کاشت و تراکم بوته روی عملکرد واجزای عملکرد ذرت سیلویی در منطقه ورامین

پایان نامه بررسی اثر الگوی کاشت و تراکم بوته روی عملکرد واجزای عملکرد ذرت سیلویی در منطقه ورامین
بررسی اثر الگوی کاشت و تراکم بوته روی عملکرد واجزای عملکرد ذرت سیلویی در منطقه ورامین
اثر الگوی کاشت و تراکم بوته روی عملکرد واجزای عملکرد ذرت سیلویی در منطقه ورامین
الگوی کاشت و تراکم بوته روی عملکرد واجزای عملکرد ذرت سیلویی در منطقه ورامین
 تراکم
دسته بندی کشاورزی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1098 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 108

پایان نامه بررسی اثر الگوی کاشت و تراکم بوته روی عملکرد واجزای عملکرد ذرت سیلویی در منطقه ورامین

 

   چکیده

 

      به منظور مشاهده تأثیر تراکم و آرایش کشت بر عملکرد و اجزای عملکرد ذرت سیلویی (سینگل کراس 647) آزمایش مزرعه ای بصورت فاکتوریل در قالب طرح بلوکهای کامل تصادفی در تابستان سال 1382 در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین به اجرا در آمده این آزمایش در 3 تکرار و در دو سطح A وB (A: آرایش کشت تک ردیفه و دو ردیفه و B: در 4 سطح تراکم  80 ،95، 110 و 125 هزار بوته در هکتار ) انجام شد.

 

باتوجه به جدولهای تجزیه واریانس . افزایش تراکم از 80 هزار بوته در هکتار تا 125 هزار بوته در هکتار و تغییر آرایش کشت از تک  ردیفه به دو ردیفه در مورد آزمایش بدین گونه می باشد که (وزن ساقه تازه ، وزن بلال تازه ، درصد پروتئین و عملکرد کیلو گرم در هکتار ) اختلاف معنی داری در سطح 1% دیه می شود. و در بقیه جداول هر چند اختلاف معنی دار نیست اما تفاوتهای مشاهده می شود.

 

 باز با برسی جداول تجزیه واریانس در می یابیم که تراکم در کشت دو ردیفه در صفات مورد آزمایش صفات ( ارتفاع گیاه ، وزن ساقه تازه ، وزن بلال تازه ، قطر ساقه هر بوته ، و عملکرد کیلو گرم در هکتار) اختلاف معنی دار در سطح 1% نشان می دهد و فقط در دو صفت مورد آزمایش ( تعداد بلال در هر بوته و تعداد برگ در هر بوته ) اختلا ف معنی داری نشان نمی دهد . چون یک پدیده ژنتیکی می باشد و با تغییر هر نوع تراکم و آرایش کشتی ثابت می ماند. با بهتر شدن شرایط که از نظر تراکم یا آرایش کشت فاصلۀ میان گره ها بیشتر شده. طول بوته افزایش می یابد و در اندام زایشی تغییری رخ نمی دهد با برسی اثر متقابل آنها در می یابیم که در دو صفات مورد آزمایش ( درصد پروتئین و عملکرد پروتئین در هکتار اختلاف معنی دار است ( در سطح 1%) و در بقیه صفات اختلاف معنی دار نیست ولی بین تیمارها اختلافی دیده می شود که در تراکم های بالا تا 125 هزار بوته در هکتار در کشت دو ردیفه عملکرد بالاتر است با توجه به نتیجه های که بدست آمد بطور کلی می توان اظهار داشت که با کاهش فاصله بین ردیف ها و استفاده از آرایش کاشت دو ردیفه رقابت بین بوته ها در روی ردیف کاهش یافته و در نتیجه دستیابی به عملکردهایی بالا از طریق افزایش تراکم تا حد 125 هزار بوته در هکتار امکان پذیر خواهد بود.

 

 

 

واژه های کلیدی: ذرت،آرایش کاشت ، تراکم ، عملکرد ، اجزای عملکرد.

 

 

1-1-       مقدمه

 

با آغاز هزاره سوم میلادی جمعیت جهان از مرز 6 میلیارد نفر گذشته است. چنانچه رشد جمعیت 7/1% در نظر گرفته شود جمعیت جهان در سال 2015 به مرز 8 میلیارد نفر و در نیمه قرن آینده به 11  میلیارد  نفر خواهد رسید (پرستار 1376) از این رو در قرن 21 رقابت برای تامین غذا بیشتر از موارد دیگر به چشم می خورد.

 

میزان غذای مورد نیاز در دو دهۀ آینده به اندازۀ تمام غذای تولید شده در 1000 سال گذشته است در نتیجه کمبود غذا ، قحطی و گرسنگی، بیش از 70 میلیون نفر را تهدید می کند و بالغ بر 3 میلیارد نفر نیز دچار سوء تغذیه خواهند بود.(1993،FAO).

 

در این راستا با توجه به اهمیت محصولات اساسی گروه غلات ( مانند گندم ، برنج ، ذرت و جو ) که به طور مستقیم و غیر مستقیم عمده ترین بخش مواد غذایی جهان را تشکیل میدهند ، برنامه ریزی لازم در جهت افزایش تولید این محصولات ، غیر قابل اجتناب است . از سوی دیگر به منظور دستیابی به اهداف والایی چون استقلال و عدالت اجتماعی در برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور تأمین امنیت غذایی و خودکفایی بخش کشاورزی مورد توجه قرار گرفته و بر محوریت این بخش تأکید شده است ( امیدی،1378).

 

پس از گندم و برنج ، ذرت مهمترین محصول زراعی است و مورد توجه خاص بوده چرا که موارد استفاده زیادی برای انسان ، دام ، صنعت ، داروسازی ، صنایع غذایی و ... دارد.

 

ذرت نیرومندترین گیاه زراعی در جذب و ذخیره سازی انرژی آزاد موجود در زمین است . به همین دلیل به ذرت لقب سلطان غلات داده شده است. عملکرد بالا ، تنوع موارد مصرف، تنوع ارقام و هیبریدهای موجود ، خواص مختلف زراعی مطلوب و بهره برداری اقتصادی خوب و سازگاری بالای ذرت با شرایط مختلف آب و هوایی باعث شده سالیانه قسمت اعظمی از اراضی دنیا به کشت این گیاه ارزشمند اختصاص یابد (نورمحمدی و همکاران، 1376) . سطح زیر کشت و همچنین مصرف ذرت طی سالهای اخیر در اغلب کشورهای جهان بسرعت افزایش یافته و این نسبت از سال 1984 به بعد رشد زیاد تری داشته  و در حال حاضر سطح زیر کشت آن بعد از گندم و برنج در مقام سوم می باشد(صلاحی مقدم و رحیمیان مشهدی ،1373).

 

براساس آمار سازمان خوارو بار کشاورزی (FAO) سطح زیر کشت جهانی ذرت در سال 2000 بالغ بر 130 میلیون هکتار متوسط عملکرد جهانی آن حدود 8/7 تن در هکتار و کل تولید آن 581 میلیون تن بوده است (آقا علیخانی ، 1380).

 

 با توجه به محدودیتهای منابع آب و خاک ، توسعه سطح زیر کشت ذرت در ایران با مشکلات فراوانی روبرو است . بنابراین بهترین راه قابل قبول برای دستیابی به خود کفایی در تولید ذرت و متعاقب آن نیل به خود کفایی اقتصادی افزایش عملکرد در واحد سطح می باشد، از این رو شناخت عوامل مؤثر افزایش عملکرد، لازم و ضروری به نظر می رسد ( دارخال ،1374 ) .

 

سیستم های کشاورزی رایج در کنار تولید عملکردهای بالا ، معضلات اقتصادی خاصی ایجاد می کنند. دستیابی به چنین عملکردهایی مستلزم صرف انرژی زیاد و افزایش نهاده ها در سیستم می باشد . این سیستم همچنین مشکلات اکولوژیکی خاصی نظیر کاهش تنوع اکولوژیکی و فرسایش خاک و آلودگی خاک و آب به دنبال خواهد داشت. پذیرش سیستمهای  تلفیقی در تولید محصولات کشاورزی با کاهش نهاده هایی از قبیل کود ، آفت کش ها و عملیات زراعی همراه است که می تواند مشکلات اقتصادی و اکولوژیکی مزبور را کاهش دهد . به کارگیری چنین سیستمهایی نیازمند شناخت اثرات متقابل طبیعی بین 4 عامل ( کود، آفت کش ، عملیات زراعی و تناوب ) می باشد و علاوه بر این باید چگونگی تاثیر این تاثیرات متقابل بر عملکرد گیاهان زراعی و بازده انرژی در سیستم کشاورزی را مد نظر داشت. مواردی که به عنوان جایگزین های انرژی های ورودی به سیستم می توان در نظر گرفت عبارتند از :

 

1)     تناوب کشت با لگوم

 

2)     استفاده از موارد آلی در کنار بقایای دامی و گیاهی و مدیریت تلفیقی آفات

 

3)     پیشگشری آفات  و بیماری ها

 

4)     کنترل بیولوژیکی و زراعی آفت

 

5)     استفاده از مالچ گیاهی و کنترل مکانیکی علفهای هرز

 

6)     به کارگیری روشهای شخم حفاظتی ( ادوارد 1987 ، ادوارد و همکاران 1989).

 

با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه و مشخصات ارقام ، یکی از فاکتورهای مهم جهت تولید بیشتر در واحد سطح ، انتخاب تراکم مناسب می باشد. اکثر غلات در تراکم پایین، سطح برگ و تعداد اعضای زایشی خود را از طریق تولید پنجه افزایش می دهند، اما ذرت که پنجه تولید نمی کند ، نقش تراکم درآن حساس تر می باشد . دراین گروه از گیاهان در صورتیکه تراکم بکار گرفته شده کم باشد ، از پتانسیل موجود در مزرعه بهره برداری نمی شودو از طرفی افزایش بیش از حد تراکم باعث می شود که گلها عقیم شوندو عملکرد کاهش یابد ( یزدی صمدی و همکاران، 1376).

 

هدف از تعیین تراکم مناسب آن است که ترکیبی از عوامل محیطی برای حصول حداکثر عملکرد ممکن با کیفیت مطلوب تامین گردد. تراکم بسته به شرایط محیطی، حاصلخیزی خاک ، ژنوتیپ ، قدرت رشد ، رطوبت ، هدف تولید ( دانه یا علوفه ) ، رقابت با علفهای هرز ، پنجه زنی ، اندازه و حجم بوته ، مقاومت به ورس تاریخ کاشت ، رقابت با گیاه مجاور ،رقابت درون گیاهی و نوع گیاه از نظر اشباع نوری در نواحی مختلف فرق می کند ( کوچکی و سرمدنیا ،1378 ؛ طالبیان ، 1371).

 

در هر تراکم فواصل بین ردیفهای کاشت در توزیع بوته روی ردیفها مؤثر است بنابراین با کاهش فواصل بین ردیف ،آرایش کاشت ، بوته ها به حالت مربعی نزدیک می شود و بدین ترتیب رقابت میان گیاهان به حداقل می رسد و زمینه افزایش عملکرد دانه فراهم می شود ( گلویل،1966؛ رزمن و کک ،1966؛ استیلکر1964 و دودلی ، 1988).

 

در ردیفهای باریک میزان تشعشع خالصی که پایین جامعه گیاهی (نفوذ نور) کاهش و میزان انرژی کلی جذب شده توسط پوشش گیاهی افزایش می یابد (دماء ، 1968). همچنین میزان تهویه هوا و ورود و خروج گازها بهبود می یابد ( فاگریا ،1992 ).

 

بنابراین با توجه به اهمیت آب در تولید گیاهان زراعی ، بررسی الگوهایی که می توانند در صرفه جویی و کاهش مصرف آب آبیاری و همچنین بالا بردن راندمان آب آبیاری مؤثر باشند، از جمله برای الگوی کاشت دو ردیفه بر روی پشته های عریض حائز اهمیت فراوانی می باشند . در این الگوی کاشت جوی های آبیاری بطور یک در میان حذف می شوند و در نتیجه در مصرف آب آبیاری بطور چشمگیری صرفه جویی می شود. همچنین در این رو به دلیل کاهش سطح تبخیر شونده (کاهش تعداد جوی های آبیاری ) تلفات آب آبیاری چه از طریق تبخیر سطحی و چه از طریق نفوذ عمقی آب کاهش می یابد. اما اینکه آیا این روش با مقدار آب کمتری که در اختیار گیاه قرار می دهد می تواند عملکرد را د رحد مطلوبی نگه دارد یا نه ، بایستی مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد (پوریوسف 1380).

 

یکی دیگر از عوامل مؤثر در افزایش عملکرد، بهره برداری بهینه گیاه از مواد غذایی مورد نیاز می باشد. گیاه ذرت برای ادامه حیات خود نیازمند عناصر غذایی است. این عناصر به 2 گروه عمده و اساسی تقسیم شده اند.

 

دسته اول : عناصر غذایی پر مصرف یا ماکروالمنت ها

 

دسته دوم : عناصر غذایی کم مصرف یا میکروالمنت ها

 

در حدود  50% عملکرد ذرت و سایر غلات ، بدون در نظر گرفتن بهبود در کیفیت و ارزش غذایی محصول ، نتیجه کاربرد کودهای معدنی است ، بطوریکه عملکرد پایین محصول در بسیاری از کشورها می توان در درجه اول به فقدان یا کمبود عناصر غذایی مورد نیاز نسبت داد . عناصر اصلی تغذیه گیاه موادی هستند که برای کامل کردن چرخه زندگی گیاه ضروری می باشند. بطور کلی هر یک از این عناصر دست کم وظیفه خاصی را بر عهده دارند که عناصر دیگر نمی توانند جایگزین آن شوند. اگر عناصر اصلی به شکل مناسب در اختیار گیاه قرار گیرد، گیاه توانایی آن را خواهد داشت تا دیگر مواد غذایی مورد نیاز  خود را بسازد (حق نیا 1370).

 

یکی از ماکروالمنیت ها ،نیتروژن می باشد که از جمله مهمترین عناصری است که باید از خاک و کود برای گیاه تأمین شود، چون نیتروژن در قسمتی از تمام ترکیبات پروتئینی ، تمام آنزیمها ، ترکیبات حد فاصل متابولیسمی  ، ترکیباتی که در ساخت مواد و انتقال انرژی و حتی در ساختمان DNA موجود است (سالاردینی ، 1363 ) .

 

افزودن کودهای شیمیایی به خاک اثرات مفید و مضری در بر دارد. از یک طرف با فراهم کردن مواد غذایی مورد نیاز گیاه عملکرد افزایش می یابد ولی از طرفی دیگر با کاهش پتانسیل اسمزی محلول خاک ، آب و مواد غذایی را برای گیاه دشوار می کند. پس همانگونه که مصرف به جا و متناسب کودهای شیمیایی برای گیاهان حائز اهمیت می باشد ، مصرف بی رویه کود شیمیایی نه تنها  باعث افزایش عملکرد اقتصادی نشده بلکه باعث آلودگی محیط زیست و افزایش هزینه ها و کاهش راندمان تولید می شود . با استفاده مناسب از کودها  ( نوع ، مقدار، زمان و شیوه مصرف ) می توان علاوه بر بهره مندی از مزایا و فواید کودها ، از اثرات سوء آنها بر رشد و نمو گیاه و سلامت محیط زیست به دور ماند.

 

1-2-     تاریخچه  و خاستگاه ذرت

 

از هزاران  سال پیش ، ذرت به عنوان غذا مورد استفاده انسان ، حیوانات و پرندگان بوده است. مبدأذرت ابهام آمیز است. زیرا هیچ گیاه وحشی که ذرت می توانست از آن بوجود آید، پیدا نشده است. این ابهام به این علت بیشتر می شود که هیچیک از ارقام شناخته شده ذرت نمی توانند بیش از 2 یا 3 نسل جز در  زراعت توسط انسان دوام آوردند ، زیرا دانه های ذرت که به بلال چسبیده و با غلافی پوشیده شده اند فاقد هر نوع وسیله پراکندگی هستند . بدین ترتیب خوشه بلالی که در یک نقطه به زمین می افتد فقط میتواند انبوهی از بوته های ذرت را بوجود آورد که به علت تراکم بسیار زیاد ، بوته ها قادر به تولید بذر زنده نیستند. اظهار نظرهای متعددی در مورد منشاء آن ابراز شده است و مبدأ آنرا مکزیک ، آمریکا مرکزی و همچنین کشورهای آمریکایی ، پرو ، بولیوی و اکوادور دانسته اند . طبق نتایج کاوش های باستان شناسی مشخص شده است که حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح این گیاه در پرو وجود داشته است. همچنین گزارش شده که  نوع وحشی آن به نام Anden  یا ذرت مکزیکی حدود 5600 سال پیش در این کشور کشت شده است (تاجبخش ،1375).

 

تا قبل از سال 1492 میلادی (سال کشف آمریکا )ذرت در اروپا ، آفریقا و آسیا ناشناخته بود. کریستف کلمب و همکاران او در اولین مسافرت تاریخی خود به آمریکا در نوامبر 1492 ، ذرت را در حوالی کوبا مشاهده کرده و آن را رایج ترین گیاه قاره یافتند . آنها انواعی از ذرت را مشاهده کردند که بوسیله سرخ یوستان قبیله ماهیز کشت می شده و از دانه های آن تغذیه می کردند. نام این گیاه در حقیقت از نام همین قبیله اقتباس شده است. ذرت بعد از سفر دوم کریستف کلمب (سال 1994 ) از کوبا به اروپا و افریقای شمالی برده شده و در اواخر قرن 16 وارد آسیا گردید (تاجبخش ، 1375 ).

 

پس از ورود ذرت به اروپا در جنوب و غرب اروپا (قرن 16 تا 19 میلادی) تا مدتها تصور بر این بود که منشاء این گیاه کشورهای آسیایی است و به همین دلیل آنرا گندم ترکی (Turkish corn) می نامیدند و عقیده داشتند که ذرت از آسیا صغیر یا مصر وارد اروپا شده است. در سال 1737 لینه ، ذرت را Zea mays نامید. کلمه Zea لغتی پوبانی است که ریشه آنZein  به معنی زندگی است (نورمحمدی و همکاران،1376).

 

در رابطه با منشاء ذرت و روند تکاملی  این گیاه 4 تئوری وجود دارد:

 

1)     ذرت بدون آمیزش با گونه های دیگر مستقیماً از ذرت غلاف دار حاصل شده است. دانه های ذرت که اکنون بصورت برهنه هستند و روی محور سنبله (چوب بلال) بصورت مجموعه ای قرار دارند قبلاً در داخل غلاف بوده و بصورت پراکنده در روی محور باریک تر و درازتری قرار داشتند (آرنون،1975 ).

 

2)     مبداء ذرت امروزی تئوزینت است که بوسیله انتخاب و بعضاً هیبریداسیون بین واریته های مختلف تئوزینت و ذرت های اولیه بوجود آمده است. (گلدس ورتی و فیشر ،1984 ؛ لومیک و کورنر ، 1992).

 

3)     ذرت تئوزینت و تریپ کوم بصورت مستقل از جد  مشترک خود بوجود آمده اند و سپس فرمهای اهلی جای فرمهای وحشی را گرفته اند ( لویس و کورنر 1992).

 

4)     چهارمین و پیچیده ترین تئوری که متعلق به منگز در فادریوز ( 1960) است و به نام تئوری سه قسمتی معروف است به شکل زیر بیان شده است:

 

جد اولیه ذرت امروزی از یک ذرت غلاف دار است. این ذرت با گونه ای از تریپ کوم تلاقی کرده در نتیجه آن تئوزینت که یک علف هرز می باشد، حاصل گردیده است . نژادهای ذرت امروزی از به گزینی تلاقی بین ذرت، تریپ کوم و تئوزینت حاصل شده است. اخیراً منگزدرف نظر اولیه خود را در مورد پیدایش تئوزینت از تلافی ذرت و تریپ کوم مردود دانسته و در عوض آن را فرم جهش یافته ای از ذرت معرفی کرده است.

 

بنابراین پیدایش ذرت را طبق فرضیه زیر می توان بیان نمود که شکارچیان نخستین دانه های تئوزینت را بصورت پاپ کورن و آسیاب شده مصرف می کرده اند.  کم کم برخی از نژادهای تئوزینت به عنوان علف هرز در اطراف زیستگاههای بشر رشد نموده اند. انتخاب ، اصلاح و توسعه گیاهانی که محورسنبله آنها شکننده نبود و کشت و زرع آنها توسط انسان سبب تولید گیاهانی با سنبلچه های کوتاه و دانه بدون پوست گردید. با توسعه کشاورزی و تولید دانه در مقیاس وسیع ، ذرت به مناطق جدید برده شده ، نژادهای مختلف ذرت و تئوزینت تکامل اشکال جدید ذرت میسر گردید(فائو ، 1992).

 

 

 

 

 

1-3-    اهمیت و موارد مصرف ذرت

 

اهمیت ذرت عمدتاً به دلیل عملکرد بالا و قابل کشت بودن آن در محدوده وسیعی از شرایط محیطی است.نقش ذرت در تأمین مواد غذایی مورد نیاز انسان ، دام و طیور و مصارف صنعتی عامل مهم دیگری در توسعه کشت این محصول می باشند. به طور کلی سهم ذرت در تأمین غذای انسان ، تغذیه دام و طیور و ماده اولیه جهت فرآورده های صنعتی به شرح زیر می باشد(بی نام ،1372 ):

 

الف) غذای انسان                25-20%

 

ب) غذای دام طیور              75-70 %

 

ج) مصارف صنعتی              5%

 

    ?الف) تغذیه انسان :

 

ذرت غذای اصلی را در تمدن های اولیه سرخپوستان مانند قبائل آزتک  تشکیل می داد ( آراسته ، 1370)

 

در برخی از کشورهای جهان از سالها پیش ، از دانه ذرت آرد تهیه نموده و آنرا به نان تبدیل می نمودند. مهمترین این کشورها عبارتند از : برزیل ، گواتمالا، مکزیک ، ونزوئلا ، پرتقال ، هندوستان و برخی کشورهای آفریقایی (خدابنده ، 1379) و امروزه نیز در بیشتر کشورهای آمریکای لاتین و برخی از کشورهای آفریقائی غذای اصلی انسان ذرت به حساب می آید. در آمریکای لاتین از آرد ذرت برای تهیه نوعی نان و انواع کیک استفاده می شود در آفریقا ذرت سایده شده یا بلغور را برای تهیه حریره یا فرنی به کار می برند(آراسته ،1370).

 

همه ساله حدود 25% از تولید خالص جهانی ذرت ، جهت تغذیه انسان بکار می رود.

 

مخلوط آرد ذرت و آرد گندم در تهیه نان و شیرینی سازی نیز کار برد دارد (یوستیمنکو و

 

باند کوموسکی ،1983).

 

    ?ب) تغذیه دام وطیور :

 

از آنجا که این گیاه از نظر پروتئینی و سایر مواد قندی برای دامها بسیار غنی است، لذا حدود 80 تا 85%  تولید هر کشور به مصرف تهیه ذرت سیلویی و یا علوفه سبز تازه برای تغذیه حیوانات به خصوص گاوهای شیری و گوشتی رسیده و انواعی از ذرت که دارای  دانه های سفید رنگ هستند برای پرورش پرندگان ، مصرف می شود. دانه ذرت یکی از مهمترین دانه های سفید رنگ هستند برای پرورش جوجه پرندگان اهلی مانند مرغ و اردک و غاز  نقش بسزایی داشته و در سرعت رشد آنها بسیار مؤثر است (خدابنده،1379 ؛ رپکاودانک،1992).

 

ضریب هضم ذرت برای گاو و گوسفند حدود 2% ذکر شده در صورتیکه برای جو بیشتر از 5% و برای یولاف حدود 11% می باشد (مطیعی،  1370). از هر 100 کیلو گرم دانه ذرت با 16% رطوبت، 64-63 کیلو گرم نشاسته و 3 کیلو گرم روغن استخراج می شود و از باقیمانده آن بصورت کنجاله برای تغذیه دام استفاده می شود(نعیم ،1385 ).

 

    ?ج) مصارف صنعتی  :

ارزش غذایی فرآورده های صنعتی ذرت بسیار مهم می باشد. ذرت یکی از ارزانترین و خالص ترین منابع تولید مواد آلی جهت مصارف صنعتی است . در کارخانجات نشاسته سازی از ذرت ، نشاسته خوراک دام ، شربت قند و روغن استخراج می کنند. در صنایع تقطیر از ذرت تخمیر شده الکل و ازجوانه ذرت ، روغن بدست می آید. از 100کیلو ذرت بعد از اینکه از جنین آن جدا شود ، 77 کیلو گرم آرد یا 44 لیتر الکل یا 63 کیلو  گرم نشاسته یا 71 کیلو گرم گلوکز بدست می آید. علاوه بر این جنین آن نیز 7/2 – 8/1 لیتر روغن و 6/3 کیلو گرم تفاله حاصل می گردد. باقیمانده های محصول ذرت هم مصارف متعددی دارند . امروزه بیش از 500 نوع فرآورده  در درجه دوم از ذرت بدست می آید. از ساقه های ذرت در صنعت کاغذ سازی ، مقوا سازی و... و از چوب بلال آن در تهیه اسید استیک ، قطران ، زغال ، فورفورال که در صنایع رنگ و پلاستیک سازی به کار می روند ، استفاده می شود ( نورمحمدی و همکاران ، 1376) .

 


 

 

 

[1] 1.Aztec

 

2.maya

 

3.inca

فهرست مطالب

 

1-1- مقدمه. 1

 

1-2- تاریخچه  و خاستگاه ذرت.. 5

 

1-3- اهمیت و موارد مصرف ذرت.. 7

 

         الف) تغذیه انسان : 7

 

         ب) تغذیه دام وطیور : 8

 

         ج) مصارف صنعتی  : 8

 

1-4-   سطح زیر کشت و میزان تولید ذرت در جهان و ایران. 9

 

الف- میزان تولید ذرت در جهان و ایران  : 9

 

1-5- علل  توسعه کشت ذرت.. 9

 

1-6-  ترکیبات شیمیایی دانه ذرت.. 12

 

1-7- خصوصیات گیاه شناسی ذرت.. 12

 

1-1-7 ریشه : 13

 

2-1-7-   ساقه : 14

 

3-1-7 – پنجه : 15

 

4-1-7- برگ : 15

 

5-1-7- گل آذین: 16

 

1-8- طبقه بندی ذرت.. 18

 

1-9- اکولوژی ذرت.. 19

 

1-1-9-   دمای خاک : 19

 

2-1-9 –  نور: 20

 

3-1-9-رطوبت: 20

 

4-1-9 خاک : 21

 

5-1-9  حساسیت به سرما در ذرت : 22

 

1-10- تراکم و مقدار بذر مصرفی.. 23

 

1-11- فیزیولوژی ذرت.. 24

 

1-12- فتوسنتز. 25

 

1-13- مراحل رشد و نمو ذرت ( فنولوژی ذرت). 25

 

1-1-13- رشد رویشی : 26

 

-دوره رشد  رویشی اولیه : 28

 

-دوره رشد رویشی فعال. 28

 

2-1-13- رشد زایشی : 28

 

1 -14- مواد غذایی مورد نیاز ذرت.. 29

 

1-1-14-  نیتروژن : 30

 

2-1-14 – فسفر : 31

 

3-1-14- پتاسیم : 32

 

4-1-14- گوگرد : 33

 

5-1-14- روی : 34

 

6-1-14 – آهن : 34

 

7- 1- 14 – منگنز: 35

 

8-1-14 – مس : 35

 

9-1-14-بر : 36

 

10-1-14- مصرف کودهای آلی در ذرت : 36

 

فصل دوم :بررسی منابع. 38

 

2-1- تراکم. 39

 

1-2-1- اثر تراکم بر عملکرد : 40

 

2-2-1- اثر تراکم بر عملکرد اقتصادی : 40

 

1-2-2-1- اثر تراکم بر عملکرد بیولوژیک : 43

 

2-2-2-1- اثر تراکم بر روی ارتفاع بوته ، قطر ساقه و جایگاه بلال : 44

 

3-2-2-1- اثر تراکم  و آرایش کاشت بر شاخص سطح برگ و جذب نور : 45

 

    4-2-2-1- اثر تراکم بر شاخص برداشت : 46

 

2-2- آرایش و الگوی کاشت.. 47

 

1-2-2- اثر آرایش کاشت بر جذب نور : 49

 

2-2-2- اثر آرایش کاشت برعملکرد: 50

 

3-2-2- اثر تراکم و آرایش کاشت بر شاخص های فیزیولوژیک رشد: 51

 

4-2-2- اثر تراکم و آرایش کشت بر عملکرد : 52

 

5-2-2- اثر تراکم و آرایش کاشت بر شاخص برداشت : 54

 

فصل سوم : مواد و روشها 55

 

3-1- موقعیت جغرافیایی محل مورد آزمایش.. 56

 

3-2-شرایط آب و هوایی محل آزمایش.. 56

 

3-3-مشخصات خاک محل اجرای آزمایش.. 56

 

3-4-مشخصات ماده آزمایشی.. 57

 

3-5-طرح آماری.. 57

 

3-6-نقشه طرح. 57

 

3-7-مراحل اجرای آزمایش.. 58

 

1-3-7-عملیات کاشت: 58

 

2-3-7-عملیات داشت : 59

 

3-3-7-برداشت : 59

 

3-8- صفات مورد ارزیابی.. 60

 

1-3-8- صفات مورفولوژیکی ذرت : 60

 

1-1-3-8- ارتفاع بوته: 60

 

2-1-3-8- تعداد برگ : 60

 

3-1-3-8- وزن خشک برگ : 60

 

4-1-3-8- وزن تر برگ : 60

 

5-1-3-8- تعداد بلال: 60

 

6-1-3-8- طول بلال: 61

 

7-1-3-8- قطر نهایی ساقه : 61

 

8-1-3-8- وزن تر ساقه : 61

 

9-1-3-8- وزن بلال تازه : 61

 

10-1-3-8- عملکرد: 61

 

2-3-8- صفت کیفی : 62

 

 

دانلود پایان نامه بررسی اثر الگوی کاشت و تراکم بوته روی عملکرد واجزای عملکرد ذرت سیلویی در منطقه ورامین


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی اثر الگوی کاشت و تراکم بوته روی عملکرد واجزای عملکرد ذرت سیلویی در منطقه ورامین ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه روانشناسی ورزش

پایان نامه روانشناسی ورزش

دانلود پایان نامه روانشناسی ورزش

پایان نامه روانشناسی ورزش
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 74 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 229

پایان نامه روانشناسی ورزش

مقدمه:

 

روانشناسی ورزشی[1] شاخهای از علم ورزش است كه در جستجوی فراهم نمودن پاسخ به سؤالات مختلف در زمینههای رفتار انسانی در حیطه ورزش است. از آنجایی كه روانشناسی به مطالعه رفتار میپردازد، بالطبع موضوع روانشناسی ورزشی نیز مطالعه حركات و فعالیتهای ورزشی در تمام ابعاد از فعالیت حركتی یك كودك دبستانی تا مسابقات جهانی و المپیك میباشد.

 

[1].sport psychology

 

روانشناسی ورزشی:

 

پیدایش علم روانشناسی ورزشی به قرن بیستم باز می گردد اما اولین مطالعات در این زمینه در سالهای آخر قرن نوزدهم انجام شد. در واقع به صراحت نمی توان بیان كرد كه روانشناسی ورزشی دقیقاً در چه زمانی بصورت علم مطرح شد, به همین جهت برخی ادعا میكنند علم روانشناسی ورزشی همچون نوزادی است كه به تازگی متولد شده است. بطور كلی در ابتدا مطالعه رفتار ورزشی در جهت تشریح اصول و موضوعات روانشناسی عمومی بود و جهتگیری مشخصی بعنوان روانشناسی ورزشی دیده نمی شد. دكتر نورمن تریپلت[1] روانشناس دانشگاه ایندیانا, در اوایل سالهای 1897, در مجله آمریكایی روانشناسی مطلبی را منتشر كرد كه به گونهای مستقیم به روانشناسی ورزشی ارتباط داشت. تریپلت پدیدهای را بررسی كرد كه اكنون «سهولت اجتماعی»[2] مینامیم, و آن اثر مساعد مشاهده كنندگان برعملكرد شخص است. او پی برد دوچرخهسوارانی كه گروهی فعالیت میكنند نسبت به زمانی كه فردی دوچرخهسواری میكنند, نیز سریعتر حركت می كنند. دكتر ای. دبلیو. اسكریپچر[3] روانشناس دانشگاه ییل از مطالعه خود چنین نتیجه گرفت كه شركت در ورزش به دارا شدن ویژگیهای شخصیتی مطلوب میانجامد (مارك، اچ انشل،1380).

 

[1] - Norman Triplett[2] - Social facilation[3] - E. W. scripture

 

آسیب پذیری دوره نوجوانی و جوانی باعث می شود كه تعدادی از افراد این گروه سنی تحت تاثیر شرایط نامساعد خانوادگی و اجتماعی و عناصر مربوط به آنها به صور مختلف  در مسیر روابط ناسالم قرارگیرند. داشتن خصلت جوانمردی و مقابله دربرابر تجاورگری  ها و بی عدالتی ها ازویژگی های دوران جوانی است كه انحطاط اخلاقی وفرهنگی می تواند آنرا به خشونت و لاابالی گری بكشاند . درصورتی كه فعالیت ورزشی ، بخصوص در بعد حرفه ای  برای ورزشكاران وجهه اجتماعی كسب می كند و احساس لیاقت و شایستگی و برتری را در آنان افزایش داده و افكارو ذهنیاتشان در زمینه های مثبت و مساعد سیر می كند درنتیجه با تصمیم گیری های صحیح و منطقی  می توانند در جنبه های مثبت ابراز وجود كنند (19).

 

شخصیت

 

طرفداران آموزش ابراز وجود عقیده دارند كه  آموزش ابراز وجود، یك شخصیت همراه با ابراز وجود را می‌پروراند. به عبارت دیگر آموزش مهارت های مخصوص تغییرات كلی در الگوهای تفكر و عمل ایجاد می‌كند. اینكه واقعا  این تغیرات چگونه تولید می‌شوند به درستی روشن نیست. چنین فرض می‌شود كه شخص از  آموزش ها اصول معین و گرایش های پاسخ‌دهی مشخصی را انتزاع می‌كند و آنها را به موقعیت‌ های جدید نیز تعمیم می‌دهد. همچنین فرض بر آن است كه وقتی یك مفهوم خود مثبت پدید می‌آید، شخص رفتارهایی را از خود نشان می‌دهد كه با آن مفهوم خود متناسب باشد به طور كلی داشتن این عقیده كه یك واقعه قابل كنترل است تا حدودی برای ایجاد رفتار مناسب كافی است، بنابراین ضرورتی ندارد همه مهارت های لارم به شخص آموزش داده شوند.

 

باورهای ذهنی غلط مردم

 

مردمی كه ابراز وجود را فخر فروشی ، خود نمایی ، تحمیل خود بردیگران و … می دانند و از طرفی پرخاشگری ، انفعال ، پرخاشگری منفعلانه را مشكل رفتاری نمی شناسند ، در مقابل تغییر نیز از خود

 

مقاومت نشان می دهند و با عدم توجه به نیازهای مقطعی افراد در حال رشد انسان های بسیار وابسته ای را می سازند كه هیچ گاه به آنها فرصت و امكان ابراز وجود داده نشده است و این محدودیت روانی و عاطفی ، مشكلات روانی را بیشتر می كند.(33)

 

اختلاف‌ عقیده داشتن با دیگران

 

انشل1987 می‌گوید اگرچه سرمربی تصمیم نهایی را می‌گیرد اما استفاده از همه منابع موجود مانند دستیاران، ورزشكاران و… قبل از تصمیم به جمع‌آوری اطلاعات لازم برای تصمیم عاقلانه كمك می‌كند و باعث می‌شود دستیاران و همة اعضای تیم از آن حمایت كنند، فرد زمانی از عقاید دیگران استفاده می‌كند كه از اختلاف‌عقیده داشتن با دیگران هراسی نداشته باشد. مربیان موفق در یك چیز مشترك هستند  از آن جمله كه تدافعی عمل نكرده و گوش‌دهنده خوبی می‌باشند و پذیرای عقاید دیگران هستند و از بازخورد دربارة عملكرد خودشان استقبال می‌نمایند.(7)

دانلود پایان نامه روانشناسی ورزش


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه روانشناسی ورزش ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه تهیه طیف های پاسخ غیر ارتجاعی زلزله های ایران بر اساس نوع خاک

پایان نامه تهیه طیف های پاسخ غیر ارتجاعی زلزله های ایران بر اساس نوع خاک

دانلود پایان نامه تهیه طیف های پاسخ غیر ارتجاعی زلزله های ایران بر اساس نوع خاک

پایان نامه تهیه طیف های پاسخ غیر ارتجاعی زلزله های ایران بر اساس نوع خاک
دسته بندی عمران
فرمت فایل doc
حجم فایل 8644 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 310

پایان نامه تهیه طیف های پاسخ غیر ارتجاعی زلزله های ایران بر اساس نوع خاک

چکیده 

کشور ایران به لحاظ موقعیت جغرافیائی و قرار گرفتن در کمر بند آلپ – هیمالیا ، کشوری زلزله خیز است و وقوع زلزله های مخرب ، منجر به بروز خسارت مالی و جانی فراوانی گردیـده ، و در نتیجه باعث اتلاف منابع و سرمایه های هنگفت اقتصادی و انسانی شده است . بنـابر ایـن بـا مشاهده خرابیها و خسارات بر جای مانده از پی آمد زلزله های رخ داده در دهه هـای گذشـته ، موضوع طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله اهمیـت دو چنـدانی پیـدا کـرده اسـت .و بـرای رسیدن به نقطه مطلوب یعنی طراحی و سـاخت سـازه هـای ایمـن در برابـر زمـین لـرزه هـا ، تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته و ضرورت انجام پژوهش های وسیع تری در حوزه طراحی سازه های مقاوم انتظار می رود. در این پایان نامه به تهیه طیف پاسخ شتاب و جابجـائی در مقابل زلزله های رخ داده در کشور ایران در یک بازه زمانی ٣٠ساله از سـال ١٩٧٥ تـا ٢٠٠٥ میلادی پرداخته شده است . و مولفه قوی افقی زمین لرزه ها ، که بیشینه شتاب آنهـا g ٠.١ و بـه بالا را داشته است مورد بررسی واقع شده اند .و این مولفـه رکوردهـا پـس از فیلتـر و تـصحیح محور شدن بوسیله نرم افزار Pitsa  ، طیف های پاسخ شتاب و جابجائی آنها تحت نـرم افـزار

Nonspec  در حالت ارتجاعی و غیر ارتجاعی در دو مدل بدون کـاهش سـختی و بـا کـاهش سختی و به دو روش میانگین و فوق میانگین بر حسب نوع خـاک تهیـه شـده اسـت . و نتـایج حاصله با طیف طرح استاندارد ٢٨٠٠ ایران مقایسه گردید. 

مقدمه :  

پایان نامه حاضر در شش فصل تهیه و تدوین شده است . فصل اول آن به بیان مـسئله و ضرورت توجه به این مقوله می باشد . فـصل دوم ، شـامل شـناختی از زلزلـه و دسـتگاهای شتابنگاشت و طیف  می باشد. در فصل سوم ، روشهای اصلاح رکودهـای زمـین لـرزه مـورد بحث و بررسی قرار گرفته ودر فصل چهارم  روشهای تهیه طیف پاسـخ بـه صـورت تحلیلـی ارایه می شوند .درفصل پنجم نحوه تهیه طیف های پاسخ ارتجاعی و غیر ارتجاعی زلزله هـای ایران  مورد بحث و بررسی قرار گرفته اسـت . و در فـصل شـشم نتیجـه گیـری و پیـشنهادات بیان می گردد. و در پایان نیز منابع و مأخذ مورد  استفاده ، آورده شده است . 

دستگاه لرزه نگار PS2  :

 دستگاه لرزه نگار 2-Ps که در حال حاضر در شبکة شتابنگاری ایران مورد استفاده قرار مـی گیـرد یک لرزه نگار قابل حمل است که می توان براحتی آن را در فضا ی آزاد بکار انداخت . این دسـتگاه دارای یک سنسور تک مولفه ای 1-SS می باشد که توسط کابل به دستگاه اصلی وصل   می گردد.

دستگاه حرکت زمین را بر روی کاغذ ثبت می کند. این دستگاه می تواند بصورت منفرد یا گروهـی مورد استفاده قرار گرفته و یکی از مناسبترین انتخابها برای مطالعه پسلرزه ها می باشد. منبـع اصـلی تغذیه دستگاه باطری قابل شارژ هست که دستگاه را قادر می سازد تا هشت روز بدون شارژ مجـدد فعالیت نماید. ساعتی با دقت بالا در دستگاه قرار دارد که از آن می توان بـرای ثبـت زمـان رویـداد زمینلرزه استفاده نمود. این دستگاه می تواند بر حسب نیاز در دوره های یکـروزه تـا ٨ روز تنظـیم شود.[  ١٩ ]

طیف زلزله

طیف های پاسخ نمودارهائی هستند که حداکثر پاسخ یک سیستم یـک درجـه آزاد را تحـت اثر یک تحریک نشان می دهد . برای رسم این نمودارها باید سیستم های یک درجه آزاد بـا فرکانس های (زمان تناوب ) متوالی و میرائی های مختلف را حل نمود . با هر بار حل فقـط یک نقطه ماکزیمم مقدار از طیف پاسخ به دست می آید . برای حل سیستم های تک درجـه آزاد در حالت ارتجاعی از انتگرال دو هامل ، و در حالت غیرارتجاعی از روش گام بـه گـام با شتاب خطی استفاده می شود . برای رسم هر طیف پاسخ باید تعـدادی زیـادی سیـستم را حل نمود ،لذا این کار حتی با استفاده از کامپیوتر نیز کاری طولانی و وقت گیـر اسـت . امـا هنگانی که این کار یک بار انجام گرفت و طیف مربوطه تهیه گردید ، تنها محاسبه لازم برای تحلیل سازه ها تحت اثر آن بار دینامیکی ، فقط محاسبه فرکانس طبیعی ( پریـود ) و اسـتفاده از طیف خواهد بود.

خواص طیف پاسخ

شناخت تابع پاسخ وطیف آن کمک زیادی به شناخت مسایل دینامیکی می کند. مهمتـر یـن

خواص آن عبارتنداز :

١- مقدار تابع پاسخ در واقـع نـسبت جابجـائی یـک دسـتگاه تحـت نیـروی تحریـک دینامیکی به نیروی استاتیکی میباشد.

٢- طیف پاسخ را می توان به سه ناحیه سخت ، ناحیه تشدید ، ناحیه نرم تقسیم نمود. 

فهرست

چکیده

پیشگفتار                                                                                     1

فصل اول : کلیات تحقیق                                                                  2

١-١ بیان مسأله                                                                             3

٢-١ ضرورت تحقیق                                                                     3

٣-١ پیشینه تحقیق                                                                          3

٤-١ اهداف تحقیق                                                                         4

٥-١ روش تحقیق                                                                          4

فصل دوم : زلزله شناسی ، دستگاهای شتابنگاری و طیف پاسخ                 5

مقدمه                                                                                         6

٢-١ تعریف زلزله                                                                         6

٢-١-١ ساختمان زمین                                                                    6

٢-١-١-٢ پوسته                                                                           6

٢-١-١-٣  گوشته                                                                          8

٢-١-١-٤ هسته زمین                                                                     9

٢-١-٢  فشار و دمای زمین                                                            13

٢-١-٣  امواج زلزله و سرعت انتشار آن                                           13

٢-١-٤  کانون زلزله                                                                    14

٢-١-٥  توزیع جغرافیایی زلزله ها                                                   15

٢-١-٦  مقیاس و شدت زمین لرزه                                                   16

٢-١-٧   نقشه های خطر(پهنه بندی خطر)                                          17

٢-١-٨  زلزله در ایران                                                                 18

٢-١-٩   ٧٠ درصد خاک ایران در معرض زلزله                                22

٢-١-١٠    زلزله های مهم ایران و دنیا                                                            ٢٤

٢-٢  شتابنگاشتها                                                                         25

٢-٢-١  شبکه شتابنگاری کشور و نحوه ثبت شتابنگاشت ها                    25

٢-٢-٣  روش قرائت شتابنگاشتها                                                     26

٢-٢-٤   روش پردازش                                                                27

٢-٢-٥   اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های شتابنگاشتی                        27

٢-٢-٦   دستگاههای مورد استفاده در شبکه شتابنگاری                         28

٢-٢-٦-١ دستگاه شتابنگار آنالوگ SMA1                                         28

٢-٢-٦-٢  دستگاه شتابنگار SSA2                                                   29

٢-٢-٦-٣  دستگاه شتابنگار- لرزه نگار 1-SSR                                   31

٢-٢-٦-٤  دستگاه لرزه نگار PS2                                                    32

٢-٣  طیف زلزله                                                                         33

٢-٣-١  خواص طیف پاسخ                                                            33

٢-٣-٤  ارتباط میان مقدار طیفی جابجائی ، سرعت و شتاب                   34

٢-٣-٥  عوامل موثر در طیف زلزله                                                36

٢-٣-٥-١ تائیر جنس زمین و شرایط خاک                                                        ٣٦

٢-٣-٥-٢  تاثئر بزرگی و مدت تداوم زلزله                                        39

٢-٣-٦  مروری بر طیف طرح چند آیین نامه                                      40

٢-٣-٦-١ طیف طراحی آیین نامه ٢٨٠٠ ایران                                   40

٢-٣-٦-٢ طیف های طراحی ایالات متحده آمریکا                                41

٢-٣-٦-٣ مقایسه طیف طرح زلزله چند کشور                                    43

فصل سوم :  اصلاح رکورد ها                                                        45

مقدمه                                                                                        46

٣-١ شتاب نگار زمین لرزه                                                            47

٣-٢ خطا های ثبت و عددی نمودن رکورد ها در پریودهای بلند و کوتاه     50

٣-٢-١ عددی نمودن رکورد (record) زمین لرزه                                 52

٣-٢-٢  فرآیند دیجیتال سازی ( عددی سازی )                                    53

٣-٣  اطلاعات مورد نیاز جهت رقومی کردن                                     54

٣-٤  شتاب نگار اصلاح نشده                                                         58

٣-٤-١ روند حصول اطلاعات شتاب اصلاح نشده                                58

٣-٤-٢  متناسب کردن خط اصلی در شتاب نگار اصلاح نشده                 61

٣-٥  تصحیح دستگاهی (Instrument Correction )                               63

٣-٥-١  فیلتر دیجیتال پایین گذر Ormsby                                           67

٣-٥-٢   تعیین فاصله زمانی در مشتق                                               73

٣-٦  تصحیح خط اصلی                                                                81

٣-٦- ١  مطالعه مشکل تصحیح خط اصلی                                         81

٣-٦-٢  روش اصلاح خط اصلی                                                     85

٣-٧   طیف پاسخ و طیف دامنه فوریه                                               89

٣-٧-١ طیف دامنه فوریه                                                               92

٣-٧-٢ محاسبه عددی طیف پاسخ و طیف دامنه فوریه                           94

٣-٧-٣ محاسبه عددی طیف دامنه فوریه                                             97

٣-٧-٤  بهسازی در روش محاسبه طیف پاسخ                                    100

فصل ٤  : روشهای تهیه طیف پاسخ                                                 104

مقدمه                                                                                       105

٤-١  رابطه نیرو- تغییرشکل                                                         106

٤-٢  معرفی سیستم الاستو - پلاستیک ( ارتجاعی - خمیری )                106

٤-٣  انتخاب سیستم ایده آل                                                            107

٤-٤  معادله حرکت و معرفی پارامتر های سیستم                                109

٤-٥  مقاومت هم پایه شده                                                             110

٤-٦  سیستم خطی نظیر                                                               111

٤-٧  تحلیل سیستم های الاستو پلاستیک ( ارتجاعی - خمیری )              112

٤-٧-١ روش گام به گام زمانی                                                       112

٤-٧-٢  روش های عددی                                                             113

٤-٧-٣  روش تفاضل محدود                                                         113

٤-٨  عوامل مهم در انتخاب فاصله زمانی                                         115

٤-٩  روش های متکی بر فرضیات شتاب                                         116

٤-٩-١  روش شتاب ثابت                                                             116

٤-٩-٢  روش شتاب خطی                                                            119

٤-١٠  روش نیو مارک                                                                122

٤-١١  پاسخ غیر خطی سیستم های چند درجه آزاد                              124

٤-١١- ١ روش  ویلسون - θ                                                         125

٤-١٢ نحوه تهیه طیف غیر ارتجاعی                                               126

٤-١٣  ساخت طیف پا سخ با شکل پذیری ثابت                                   128

٤-١٤  طیف پاسخ برای سیستم خمیری                                            131

فصل پنجم : طیف های پاسخ ارتجاعی و غیر ارتجاعی زلزله های ایران  132

مقدمه                                                                                       133

٥-١ نحوه پردازش اطلاعات                                                         133

٥-٢ فیلتر نمودن رکوردها                                                            136

٥-٣ تصحیحات خط پایه                                                               138

٥-٣-١ روش حداقل انرژی                                                           138

٥-٣-٢ روش کمترین خطا                                                            139

٥-٤ طبقه بندی نوع خاک ایستگاههای شتابنگاشتی                              140

٥-٥ همپایه کردن رکوردها                                                           152

٥-٥-١ همپایه کردن بر اساس شدت طیفی                                         152

٥-٥-٢ هم پایه کردن بر مبنای شتاب ، سرعت یا جابجائی اوج               152

٥-٥-٣ هم  پایه کردن برمبنای متوسط هندسی شتاب                            153

٥-٦ تهیه طیف های ارتجاعی و غیر ارتجاعی                                   153

٥-٦-١  مدل خطی بدون کاهش سختی                                              154

٥-٦-٢ مدل غیر خطی بدون کاهش سختی                                         173

٥-٦-٣  مدل غیر خطی با کاهش سختی                                            193

٥-٧  مقایسه طیف های پاسخ خطی با غیر خطی                                 213

٦- بررسی رفتار پاسخ غیرالاستیک                                                    216

فصل ششم : یافته های تحقیق                                                         218

٦-١ ارائه طیف های ارتجاعی شتاب بدست آمده از سایر تحقیقات مشابه  219

٦-١-١ طیف های پاسخ تهیه شده توسط آقای فنائی                               219

٦-١-٢ منحنی طیف ضریب بازتاب برای زلزله های ایران تهیه شده توسط         221

 دکتر بهنام فر

٦-١-٣ مقایسه طیف های ارتجاعی خطی بدست آمده با آیین نامه ٢٨٠٠ ایران             ٢٢٣

٦-٢ مقایسه طیف های حاصله با طیف ارائه شده توسط دیگران              225

٦-٣ نتایج حاصله از بررسی طیف های پاسخ                                     225

٦-٤  پیشنهادات                                                                          227

دانلود پایان نامه تهیه طیف های پاسخ غیر ارتجاعی زلزله های ایران بر اساس نوع خاک


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه تهیه طیف های پاسخ غیر ارتجاعی زلزله های ایران بر اساس نوع خاک ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه دانش ژنتیك ( زادشناسی )

پایان نامه دانش ژنتیك ( زادشناسی )

دانلود پایان نامه دانش ژنتیك ( زادشناسی )

پایان نامه دانش ژنتیك ( زادشناسی )
دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
حجم فایل 110 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 210

پایان نامه دانش ژنتیك ( زادشناسی )

تاریخچه: 

آشنایی با اصول دانش ژنتیك ( زادشناسی )، مورد نیاز و علاقة همه افراد است، زیرا همة كسانی كه فرزندانی یا مشكل وراثتی بالقوه ای در خانواده دارند و یا آنانی كه با تلاش پیگیر و هیجان انگیز ترسیم نقشة تمام 000/60 تا 000/70 ژن انسان ( طرح تحقیقاتی ترسیم نقشة كامل ژنی انسان) دلبستگی دارند و بالاخره همة مردم، به این آشنایی نیاز و علاقه دارند.

بچه ها به پدر و مادرشان شباهت دارند و خویشاوندان این شباهت را می یابند و با جـملاتـی مانند : بینـی او مثل بینی پـدربزرگش نوك بالاست » در این باره اظـهار نظـر می كنند.

مقدمه

متخصص ژنتیك:

متخصص ژنتیك پزشكی فردی است كه در مكانیزم های وراثتی، تشخیص و درمان اختلالات ژنتیكی تخصص دارد. ژنتیك پزشكی، مثل دیگر تخصص های پزشكی، نظیر جراحی یا مامایی و زنان، پس از دانشكده پزشكی، یك دوره آموزشی خاص هم دارد. بسیاری از متخصصان ژنتیك پزشكی، در یكی از رشته های پزشكی مانند اطفال، داخلی یا مامایی و پزشكی زنان تخصص دارند و فوق تخصص آنان ژنتیك پزشكی است. هیئت ژنتیك پزشكی آمریكا (ABMG)[1] با برگزاری امتحان در چند زمینه، یعنی ژنتیك بالینی، ژنتیك یاخته ای بالینی، ژنتیك زیست شناسی بالینی، ژنتیك مولكولی، به پزشكان و متخصصان دارای درجة دكترای غیرپزشكی (p.h.D)، گواهی نامه اعطا می كند. ژنتیك بالینی به تشخیص و درمان بیماران، ژنتیك یاخته ای (سیتوژنیك ) به تشخیص آزمایشگاهی نابهنجاری های كروموزومی و ژنتیك زیست شیمیایی به تشخیص آزمایشگاهی و درمان اختلالات آنزیمی و اختلالات شیمیایی ناشی از آنها می پردازد. مشاورة ژنتیك هم،‌در گذشته مورد تأیید ABMG قرار می گرفت و هم اكنون،‌هیئت جدید اعطای گواهی نامه،‌به نام هیئت مشاورة ژنتیك آمریكا (ABGC)[2] وظیفة اعطای گواهی نامه را به مشاوران ژنتیك بر عهده گرفته است. بیشترین متخصصان ژنتیك پزشكی و مشاوران ژنتیك، با مراكز بزرگ پزشكی یا آزمایشگاه های مرجع برای آزمایشهای ژنتیكی همكاری دارند.

چه انتظاری می توان داشت؟  

كار متخصصان ژنتیك پزشكی مشابه كار پزشكان عمومی است: ابتدا اطلاعات كسب می كنند و سپس با استفاده از این اطلاعات به كار تشخیص می پردازند و سرانجام اقدامات عملی را به فرد یا افرادی كه مشاوره شده اند ارائه می دهند. در برخی موارد،‌شجره نامة خانوادگی، مهمترین بخش كسب اطلاعات است.


[1] . American Board of Medical Genetics

[2] - American Board of Genetic Counseling

تشخیص پیش از موقع و پیشگیری:

غربال كردن نوزادان برای تشخیص اختلالاتی نظیر فنیل كتونوریا (PKU) ،‌بیماری خونی یافته های داسی شكل و كم كاری غدة‌تیروئید هم اكنون معمول است. تشخیص پیش از موقع نابهنجاری های ژنتیكی و درمان آنها،‌از بروز مشكلات حاصل از پیشرفت بیماری جلوگیری می كند. غربال كردن نوزادان برای تشخیص اختلالاتی كه می توان با صرف هزینة كم انجام داد ومعالجة آنها هم امكان پذیر است روشی منطقی است. در مورد اینكه چه بیماری هایی مناسب غربالگری هستند، نظرهای متفاوتی وجود دارد. 

بیماریهای كروموزومال:

یك بیماری ممكن است در اثر ایجاد تغییرات در یك ژن و یا تعداد زیادی ژن بوجود بیاید و ناهنجاریهای كروموزومی را ایجاد كند. زیرا كروموزوم ها حاوی هزاران ژن هستند. تغییر در چند كروموزوم و یا تغییراتی در DNA می تواند تعداد بیشماری از ژنها را تحت تأثیر قرار دهد. این تغییرات معمولاً برای فرد مضر و كشنده هستند. مواردی از بیماریهای كروموزومی غیر كشنده شامل 21 trisomy یا سندروم داون، trisomy18 یا سندرم (criduchat) و سندرم كلاین فلتر،‌در هر كدام كروموزوم اضافه دارای شماره 21 ، 18 و یا x است، بعلاوه خانمها با سندرم ترنر كه دارای یك x هستند. 

بیماری در سطح مولكولی:

مطالعة بیماری در سطح مولكولی از جمله پیشرفت های مهم در تحقیقات ژنتیكی بوده است و این مورد تقاضای علم پزشكی بوده است. از آنجا كه جهش در سطح كروموزومال شامل ژنهای متعدد است، جهش در سطح مولكولی می تواند شامل تغییر تنها یك نوكلئوتید باشد. معمولاً جهش در اثر جانشینی یك واحد اسید نوكلئیك به جای دیگری یا حذف یا اضافه شدن یكی یا تعداد بیشتری از واحدها می باشد. 

فهرست مطالب

عنوان                                          صفحه

تاریخچه..............................

مقدمه................................

متخصص ژنتیك..........................

تشخیص پیش از موقع و پیشگیری...........

درمان................................

چند نمونه از درمان های ثمربخش.........

پروژه ژنوم انسانی....................

اساس ژنتیك...........................

ژنتیك و ژنومیك.......................

اصول ژنتیك...........................

اسلوب وراثت و نفوذپذیری...............

بیماری های كروموزومال.................

بیماری در سطح میتوكندریایی............

ژنتیك و تغذیه درمانی..................

تأثیر ارتباط متقابل ژن و مواد مغذی بر روی فرآیندهای متابولیكی..............................

تاثیرات و ارتباط متقابل بین ژن و مواد مغذی بر روی ظهور ژن.....................................

پیچیدگی موجود در ارتباط ژنتیك و تغذیه.

ژنتیك به عنوان یك تخصص پزشكی..........

نظام ژنتیك انسانی و پزشكی.............

طبقه بندی اختلالات ژنتیكی...............

نقایص تك ژنی.........................

اختلالات كروموزومی.....................

توارث چند عاملی......................

فصل 1: اساس كروموزومی وراثت............

اساس كروموزومی وراثت..................

كروموزوم های انسانی...................

چرخه حیاتی یك سلول سوماتیك............

میتوزیس..............................

میوزیس...............................

گامت سازی و باروری انسان..............

تخمك سازی............................

باروری...............................

رابطه طبی میوزومیتوز..................

فصل 2: ژنوم انسان......................

ساختمان DNA..........................

ساختمان و تشكیلات ژن...................

اشكال ساختمانی یك ژن انسانی معمولی....

خانواده های ژن.......................

پایه های تظاهر ژنی....................

رونویسی..............................

ترجمه و رمز ژنتیكی....................

روند پس از ترجمه.....................

ساختمان كروموزوم های انسان............

كروموزوم میتوكندریایی.................

فصل 3: الگوهای توارثی تك ژنی...........

ترمینولوژی یا لغت شناسی...............

اختلالات ژنتیكی با توارث كلاسیك مندلی....

سن شروع و سایر فاكتورهای موثر بر الگوهای شجره ای  

سایر فاكتورهای موثر بر الگوهای شجره ای

هتروژنیتی ژنتیكی.....................

هتروژنیتی لوكوسی.....................

هتروژنیتی آللی.......................

توارث اتوزومال مغلوب..................

فركانس بروز ژن و فركانس حامل..........

هم خونی و ازدواج.....................

هم خونی..............................

اختلالات مغلوب نادر موارد جدا شده ژنتیكی

اختلالات تحت تأثیر جنسیت................

آنالیز جداسازی.......................

الگوهای توارثی اتوزومال غالب..........

مشخصات توارث اتوزومی غالب.............

هموزیگوت های صفات اتوزومال غالب.......

فنوتیپ های محدود به جنس در بیماری اتوزومی 

توارث وابسته به X....................

توارث وابسته به X مغلوب..............

مشخصات توارث وابسته به X مغلوب........

موزائیسم.............................

موزائیسم سوماتیك (غیرجنسی)............

توارث مادری موتاسیون های میتوكندریایی.

فصل 4: اساس ژنتیك سلولی بالینی.........

معرفی سیتوژنتیك......................

شناسایی كروموزوم.....................

اختلالات كروموزومی.....................

اختلال در تعداد كروموزوم‌ها.............

تری پلوئید و تتراپلوئید...............

آناپلوئید............................

فصل 5: بیماری های ژنتیكی...............

بیماری آلزایمر.......................

ژنتیك و سرطان........................

زیست شناسی سرطان.....................

اساس ژنتیكی سرطان....................

سرطان در خانواده.....................

سرطان و محیط.........................

تراتوژن ها...........................

سرطان ارثی پستان و تخمدان.............

كانسر فیزیولوژی ارثی كلون.............

بیماری سیستیك فیبروزیس................

بیماری هیپركلسترولمی خانوادگی.........

دیابت شیرین وابسته به انسولین.........

دیابت شیرین غیروابسته به انسولین......

سندرم مارفان.........................

سندرم ترنر...........................

ساختمان و عملكرد هموگلوبین............

هموگلوبین های انسان و ژنهای آنها......

ناهنجاری های هموگلوبین در انسان.......

هموگلوبین لپور.......................

انواع دیگر هموگلوبین..................

كم خونی كولی.........................

كم خونی سلول داسی شكل.................

گالاكتوزمیا...........................

هیبرفنیل آلانینمی.....................

دیگر ناهنجاری های ژنتیكی و نقص های زمان تولد  

هموسیستئین یوریا.....................

سندرم داون...........................

افتادگی دریچه میترال..................

بیماری ویلسون........................

صلبیه آبی............................

سولفوسیتسین یوریا....................

شكاف سقف دهان........................

اسپینا بیفیدا........................

فلج مغزی.............................

اطلاعات كلی در مورد ژنها، تغذیه و بیماری ها

طرح ژنوم محیطی.......................

نقش تغذیه از دیدگاه ژنتیك.............

كمبود ویتامین ممكن است عامل ایجاد جهش ژن شود  

ژنتیك و برنامه های رژیمی..............

چگونه بیماری های ژنتیكی بر روی نیازهای تغذیه ای تأثیر می گذارند..............................

تفاوت بین بی‌نظمی‌های محض ژنتیكی و بی‌نظمی‌های چند علتی

تغییر ژنتیك و تغذیه در رابطه با بیماری های قلبی و عروقی..................................

چگونگی تأثیر رژیم غذایی بر روی فرآیندهای فیزیولوژیكی بدن....................................

وزن بدن و ژنتیك...................... 

دانلود پایان نامه دانش ژنتیك ( زادشناسی )


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه دانش ژنتیك ( زادشناسی ) ,

تاريخ : 11 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
مسئولیت مدنی توقیف كنندگان اموال

مسئولیت مدنی توقیف كنندگان اموال

دانلود مسئولیت مدنی توقیف كنندگان اموال

مسئولیت مدنی توقیف كنندگان اموال
دسته بندی حقوق
فرمت فایل docx
حجم فایل 125 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 109

مسئولیت مدنی توقیف كنندگان اموال

توقیف اموال، گاه ؛ نتیجه اجرای حكم است وگاهی نیز ، مقدمه ای است بر آن . نتیجه توقیف نیز، حسب نوع مال و توقیف، میتواند محدودیت و یا سلب كامل سلطه متصرف و مالك نسبت به مال باشد . توقیف اموال موجب ورود زیان به مخاطب آن می شود ، لیكن این زیان قابل جبران نیست ، چراكه وفق مقررات قانونی بوده است ، اما چنانچه اقدامات مزبور به لحاظ قانونی دچار ایراد باشد . خللی به اركان آن وارد آید می تواند سبب نقض توقیف و مسئولیت خاطی باشد . در فرآیند توقیف اموال ، اشخاص مختلف به حسب منافع و وظایفشان نقش دارندكه عبارتنداز :

وكیل ؛ قاضی آمر توقیف و دادورز مجری توقیف كه هر یك از آنها حسب مورد برای استیفاء حقوق و یا انجام وظایف خود بایستی در محدوده چارچوب مقرر عمل نماید ؛ در غیر اینصورت چنانچه زیان ناروایی به مخاطب توقیف وارد اید ، خاطی به عنوان مسئول جبران شناخته خواهد شد .

مكانیزم مسئولیت هر یك از افراد مذكور متفاوت است و قانونگذار بنا به نقش هر یك از آنها ؛ نوع و درجه ای خاص از مسئولیت را برایشان پیش بینی نموده ، فلذا منبع و اركان مسئولیت هر یك متمایز از دیگری است .

آنچه در این تحقیق كوشیده شده به آن پرداخته شود ؛ مسئولیت هر یك از اصحاب توقیف ناشی از نفس توقیف اموال است و چارچوب این تحقیق محدود به زیان هایی است كه صرف وقوع توقیف به مخاطب آن وارد می آورد . رویكرد این تحقیق صرفا به حقوق داخلی است و بررسی موضوع در حقوق داخلی مد نظر نگارنده بوده است و سعی شده است تا از منابع مسئولیت مدنی كه در قوانین موضوعه ما موجود است ؛ منابع مسئولیت مدنی هر یك از عاملین زیان در فرآیند توقیف اموال یافته شود . قانون مدنی؛ قانون مسئولیت مدنی ؛ قانون آیین دادرسی مدنی ؛ قانون مجازات اسلامی و مجموعه قوانین راجع به وكالت دادگستری منابع قانونی هستند كه در این تحقیق به آنها رجوع شده است

كلمات كلیدی : مسئولیت مدنی ، توقیف اموال ، منشاء توقیف ، مسئولیت آمر توقیف ، مصادره اموال ، تعهدات فرعی ، تامین خواسته ، تامین دعوای واهی

فهرست مطالب

چكیده .. ‌و

مقدمه . 2

مسئله و موضوع تحقیق. 2

ضرورت تحقیق.. 3

عنوان و منابع تحقیق.. 4

اهداف تحقیق.. 5

سابقه تحقیق.. 5

سئوالات تحقیق.. 6

فرضیه های تحقیق.. 6

سازمان دهی تحقیق:.. 6

اصل اول: مسئولیت وکیل دادگستری مقابل موکل ناشی از توقیف اموال.. 8

گفتار اول: نوع مسئولیت وکیل در برابر موکل. 8

بند اول: انطباق مسئولیت وکیل دادگستری ناشی از توقیف اموال با مسئولیت قهری. 9

الف: مسئولیت وکیل ناشی از مشاوره. 9

ب: مسئولیت وکیل در صورت انتفاء رابطه قراردادی. 11

ج: انطباق مسئولیت وکیل در برابر موکل با مسئولیت قراردادی 12

گفتار دوم:ارکان مسئولیت وکیل در برابر موکل ناشی از توقیف اموال 13

بند اول:وجود قرارداد. 13

بند دوم:عدم انجام تعهد و ورود خسارت. 14

الف: عدم انجام تعهد. 14

ب: ورود خسارت. 15

بند سوم: رابطه سببیت بین خسارت و عدم انجام تعهد.. 16

الف: رابطه سببیت بین خسارت و عدم انجام تعهدات اصلی. 17

ب: رابطه سببیت بین ورود خسارت و عدم انجام تعهدات فرعی. 17

گفتارسوم: مصادیق مسئولیت وکیل در برابر موکل ناشی از توقیف اموال 18

بند دوم: مسئولیت وکیل در برابر موکل به واسطه ایجاد مسئولیت برای موکل در مقابل مخاطب توقیف اموال.. 19

بند سوم: مسئولیت وکیل در برابر موکل به واسطه توقیف ناقص از سوی وکیل. 20

مبحث دوم: مسئولیت وکیل در برابر اشخاص ثالث ناشی از توقیف اموال 21

گفتار اول: مسئولیت وکیل در برابر اشخاص ثالث منتفع از خدمات وکیل 22

بند اول: مبنای مسئولیت وکیل در برابر اشخاص منتفع. 23

بند دوم: مصادیق مسئولیت وکیل در برابر اشخاص منتفع. 24

گفتار دوم: مسئولیت وکیل در برابر طرف دعوی موکل ناشی ار توقیف اموال 25

بند اول: توقیف اموال طرف دعوی، به وسیله وکیل خارج از حدود اختیارات. 26

بند دوم: توقیف واهی اموال از طرف دعوی. 27

بند سوم: قصد اضرار وکیل در توقیف اموال طرف دعوی. 29

گفتار سوم: مسئولیت وکیل در برابر اشخاص ثالث نسبت به دعوی.. 29

بند اول: شخص ثالث مستقلاً ذیحق در مال توقیفی. 30

بند دوم: شخص ثالث تبعی ذیحق در مال توقیفی. 31

فصل دوم: مسئولیت آمر و مجری توقیف ناشی از توقیف اموال 32

مبحث اول: مسئولیت آمر ناشی از توقیف اموال.. 32

گفتار اول: صور دخالت آمر در توقیف. 33

بند اول: صدور حکم منشأ توقیف.. 34

بند دوم: توقیف مال ناشی از صدور حکم به نفع متقاضی توقیف 35

الف-توقیف به عنوان نتیجه مستقیم حکم. 36

ب-توقیف به عنوان نتیجه غیرمستقیم حکم. 36

بند سوم: توقیف مال ناشی از صدور حکم به ضبط اموال به نفع دولت 37

الف: بررسی مفهوم ضبط اموال به وسیله دادگاه. 38

ب: مصادیق ضبط اموال در قوانین موضوعه. 39

بند چهارم: توقیف مال ناشی از صدور حکم به مصادره اموال به نفع دولت. 39

الف: مفهوم مصادره اموال به وسیله دادگاه. 40

ب: مصادیق مصادره اموال. 41

گفتار دوم: صدور قرار منشأ توقیف اموال.. 42

بند اول: صدور قرار تأمین خواسته. 42

بند دوم: صدور قرار تامین دعوای واهی. 43

بندسوم:صدور قرار تأمین اتباع بیگانه. 44

بند چهارم: صدور قرار دستور موقت. 46

گفتار سوم: صدور اجرائیه(دستور اجرا).. 47

بند اول:مقدمات صدور اجرائیه. 47

بند دوم:شکل اجرائیه و قواعد حاکم بر آن. 48

بند سوم: مرجع صدور اجرائیه. 50

مبحث دوم: منبع مسئولیت آمر توقیف.. 51

گفتار اول: تشریح اصل 171 ق.ا و ماده 58 ق.م.ا. 52

فصل سوم: منابع مسئولیت دادورز ناشی از توقیف اموال 59

مبحث اول: تشریح مواد598، 604، 605ق.م.ا.. 59

گفتار اول: تطبیق مواد598، 604، 605ق.م.ا. با فعل داورز. 61

گفتار دوم: مسئولیت دادورز ناشی از توقیف اموال و ماده 11ق.م.م. 64

بند اول: تشریح ماده 11ق.م.م.. 64

الف: ارتباط زمانی میان وقوع ضرر و انجام وظیفه. 66

ب: ارتباط عمل با هدف و وسیله خدمت عمومی. 67

ج: نقص وسایل اداره. 67

بند دوم: تطبیق ماده 11ق.م.م. با فعل دادورز. 68

مبحث سوم: ارکان مسئولیت دادورز ناشی از توقیف اموال. 72

گفتار اول: فعل زیانبار دادورز.. 72

بند اول: عدم رعایت تشریفات قانونی. 73

بند سوم: عدم توجه به اظهارات افراد ذیحق در توقیف. 75

گفتار دوم: ورود خسارت به مخاطب از توقیف.. 76

بند اول: عام بودن خسارات قبل مطالبه از دادورز. 77

بند دوم: خاص بودن خسارات قابل مطالبه از دادورز. 78

گفتار سوم: رابطه سببیت بین فعل زیانبار دادورزو خسارت وارده به مخاطب توقیف.. 78

بند اول: لزوم احراز رابطه سببیت بین فعل زیانبار دادورز و خسارت وارده به مخاطب توقیف. 79

بند دوم: چگونگی احراز رابطه سببیت بین فعل دادورز و خسارات وارده 80

بند سوم: اسباب معافیت دادورز از مسئولیت ناشی از توقیف اموال 81

الف: تقصیر زیان دیده. 81

ب: دخالت ذینفع توقیف. 82

ج: دخالت اشخاص ثالث. 83

د: تقصیر یا اشتباه قاضی در صدور حکم یا قرار یا دستور. 83

پیشنهاد

نتیجه.. 88

فهرست منابع و ماخذ.. 92

الف: کتب فارسی. 92

ج: مقالات. 94

د: جزوات وتقریرات. 95

چکیده انگلیسی.. 96

دانلود مسئولیت مدنی توقیف كنندگان اموال


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مسئولیت مدنی توقیف كنندگان اموال ,

پایان نامه بررسی حقوق و آزادی‌های فردی در تحقیقات مقدماتی (حرمت مسکن، مخابرات و مکالمات)

پایان نامه بررسی حقوق و آزادی‌های فردی در تحقیقات مقدماتی (حرمت مسکن، مخابرات و مکالمات)

دانلود پایان نامه بررسی حقوق و آزادی‌های فردی در تحقیقات مقدماتی (حرمت مسکن، مخابرات و مکالمات)

پایان نامه بررسی حقوق و آزادی‌های فردی در تحقیقات مقدماتی (حرمت مسکن، مخابرات و مکالمات)
پایان نامه بررسی حقوق و آزادی‌های فردی
 آزادی‌های فردی در تحقیقات مقدماتی 
حرمت مسکن، مخابرات و مکالمات
بررسی حقوق و آزادی‌های فردی
دسته بندی حقوق
فرمت فایل docx
حجم فایل 224 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 178

پایان نامه بررسی حقوق و آزادی‌های فردی در تحقیقات مقدماتی (حرمت مسکن، مخابرات و مکالمات)

حقوق­ وآزادی­های فردی (حرمت اماکن و ارتباطات خصوصی) درتحقیقات مقدماتی امروزه جزء قواعد آمره بین­المللی است­ که اسناد بین­المللی متعدد و قانون ­اساسی و قوانین عادی داخلی بر رعایت آن در تحقیقات مقدماتی تاکید دارد.با این وجود ازیک سو مفهوم امکان و ارتباطات خصوصی متهم وقلمرو آنها وگستره مصونیت این حقوق در نظام کیفری به روشنی تبیین نشده است و از دیگرسو اصل مصونیت یک اصل مطلقی نیست بلکه مصالح­اجتماعی بازرسی منازل و ارتباطات خصوصی متهم را با رعایت ضوابط و تشریفات قانونی ایجاب می‌نماید که بایستی این موازین مورد مداقه قرارگیرد.

مساله اساسی دیگر ضمانت اجرای نقض حقوق یاد شده است، ضمانت اجرای نخست، اعتبار اقدامات قضایی ناشی از نقض­ این حقوق اعم از ادله تحصیلی‌، قرار مجرمیت و حکم محکویت است که برخی حقوقدانان نظر به بطلان ادله حاصله داده و پاره ای دیگر به اعتبارکامل دلایل اعتقاد دارند. در خصوص اعتبارقرار مجرمیت و محکومیت نیز همین احتمالات مطرح است. گونه دوم ضمانت اجرای نقض حرمت اماکن و ارتباطات خصوصی جرم­انگاری آن در فضای واقعی و مجازی است که قانونگذاردرقانون مجازات اسلامی و قوانین خاص دیگر نظیر جرایم رایانه ای، تجارت الکترونی وغیره برخی از مصادیق نقض را جرم انگاشته و با کیفر حبس یا جزای نقدی پاسخ داده است. اما برخی از مصادیق مهم من جمله دسترسی غیر مجاز به ارتباطات، انتقال غیر مجاز، بازرسی غیر قانونی منازل بدون ورود به آن‌، با خلاء قانونی مواجه است. از این­رو این پایان­نامه با عنوان «حقوق و آزادی فردی (حرمت مسکن، مخابرات و مکالمات)در تحقیقات مقدماتی» به بررسی این مسائل می پردازد.

 کلید واژگان: حقوق وآزادی های فردی، مصونیت مسکن، ارتباطات خصوصی، تحقیقات مقدماتی،متهم

فهرست مطالب

چکیده1

مقدمه 2

الف) بیان موضوع2

ب) سوالات2

ج) فرضیات2

د) اهداف و کاربرد ها3

ه) روش تحقیق3

و) پلان کلی3

بخش نخست: مفاهیم و مبانی حقوق و آزادی های فردی در تحقیقات مقدماتی5

فصل اول: مفاهیم مقدماتی6

مبحث اول: حقوق6

گفتار اول‌: تعریف حق6

بند اول: تعریف لغوی6

بند دوم: مفهوم اصطلاحی حق6

الف) حق در اصطلاح فقه7

ب) حق در اصطلاح حقوق7

بند سوم: اقسام حق8

الف) حقوق عمومی 8

ب) حقوق خصوصی 9

مبحث دوم: آزادی9

گفتار اول: حق آزادی9

بند اول: مفهوم لغوی آزادی11

بند دوم: مفهوم حقوقی آزادی11

گفتار دوم: اقسام آزادی14

بند اول: آزادیهای فردی14

بند دوم: آزادی مطلق16

بند سوم: آزادی مقید16

گفتار سوم: حدود آزادی های فردی16

بند اول: عدم مخالفت با موازین اسلامی17

بند دوم: عدم مخالفت با حقوق و آزادی های دیگران17

بند سوم: عدم مخالفت با مصالح جامعه و حقوق عمومی18

مبحث سوم: تحقیقات مقدماتی19

گفتار اول: مفهوم تحقیقات مقدماتی19

بند اول: لغوی19

بند دوم: مفهوم حقوقی19

الف) موسع19

ب) مفهوم خاص20

گفتار دوم: مقامات انجام دهنده تحقیقات مقدماتی20

بند اول: مراجع قضایی20

بند دوم: ضابطین دادگستری22

فصل دوم‌: مبانی حقوق و آزادی های فردی در تحقیقات مقدماتی24

مبحث نخست: مبانی نظری24

گفتار نخست: کرامت ذاتی انسان24

گفتار دوم: تضمین دادرسی عادلانه26

گفتار سوم: فرض بی گناهی27

بند اول: مبنای فرض بی گناهی29

بند دوم: تحلیل فرض بی گناهی در توجیه حقوق فردی29

بند سوم: حقوق و آزادی های ناشی از فرض بی گناهی31

گفتار چهارم: مصلحت گرایی33

گفتار پنجم: هم زیستی مسالمت آمیز33

مبحث دوم: مبانی حقوقی و فقهی34

گفتار اول: مبانی فقهی34

بند اول: قرآن35

بند دوم: سنت معصومین37

بند سوم: اجماع (فتاوی فقها39

گفتار دوم: مبانی حقوقی39

بند اول: قانون اساسی39

الف) قانون اساسی مشروطیت39

ب) قانون اساسی 135841

ج) مقایسه قانون اساسی جدید با قانون اساسی مشروطیت41

بند دوم: قوانین عادی42

الف) قانون مدنی42

ب) قوانین دادرسی44

1- قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری44

2- قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب مصوب 137345

ج) قوانین خاص45

1- قانون‌احترام به‌آزادی‌های‌مشروع‌و‌حفظ‌حقوق‌شهروندی‌ مصوب 138345

2- قانون تشکیل شرکت پست45

3- قانون جرائم رایانه ای مصوب 138346

4- قانون تجارت الکترونیکی47

5- لایحه حریم خصوصی48

بخش دوم: حقوق و آزادی های فردی ناظر به تحقیقات مقدماتی در اماکن خصوصی50

فصل اول: حق حریم و ضوابط قانونی بازرسی از اماکن خصوصی51

مبحث نخست: حق حریم اماکن خصوصی51

گفتار اول: مفهوم و قلمرو مکان خصوصی51

بند اول: مفهوم مکان خصوصی51

الف) مفهوم مسکن51

ب) مفهوم مکان خصوصی52

بند دوم‌: قلمرو مکان خصوصی54

الف) قلمرو مکان خصوصی از حیث فضای مجازی54

ب) مکان خصوصی بودن وسایل نقلیه و اشیاء متعلق به افراد55

1- نظریه مکان خصوصی بودن وسایل نقلیه55

2- دیدگاه مکان خصوصی نبودن وسایل نقلیه56

گفتار دوم: اصل مصونیت مکان خصوصی57

بند اول: اصل مصونیت در اسناد بین المللی58

بند دوم: در نظام حقوق کیفری ایران59

مبحث دوم: ضوابط و تشریفات قانونی بازرسی از اماکن خصوصی60

گفتار اول: ضوابط قانونی بازرسی از اماکن خصوصی62

بند اول: صدور مجوز قضایی62

بند دوم: ضرورت بازرسی65

بند سوم‌: تعیین زمان و مکان بازرسی66

گفتار دوم: تشریفات قانونی بازرسی از اماکن خصوصی67

بند اول: حضور مالک یا متصرف در محل بازرسی67

بند دوم‌: شرایط شکلی مجوز بازرسی68

بند سوم‌: تنظیم و امضاء صورت مجلس بازرسی69

بند چهارم: استفاده از شیوه های متعارف در بازرسی69

فصل دوم: ضمانت اجرایی نقض حریم اماکن خصوصی71

مبحث اول: اعتبار اقدامات قضایی ناشی از نقض حریم اماکن خصوصی متهم71

گفتار اول: اعتبار دلایل تحصیلی72

بند اول: نظریه عدم اعتبار72

بند دوم: نظریه تفصیلی74

بند سوم: نظریه اعتبار کامل دلایل74

گفتار دوم: اعتبار قرار نهایی دادسرا74

بند اول: اعتبار قرار موقوفی و منع تعقیب75

بند دوم: قرار مجرمیت75

گفتار سوم: اعتبار حکم محکومیت76

مبحث دوم: جرم انگاری نقض حریم اماکن خصوصی77

گفتار اول: جرم ورود غیر مجاز به منزل متهم80

گفتار دوم: جرم بازرسی غیر قانونی اماکن خصوصی85

بند اول: ماده 570 (سلب حقوق متهم در بازرسی منزل86

بند دوم: ماده 16 قانون آیین دادرس کیفری88

بند سوم: لایحه حریم خصوصی89

بخش سوم: حقوق‌و آزادی‌های‌فردی‌ناظر‌به تحقیقات‌مقدماتی‌در‌حوزه ارتباطات‌خصوصی 90

فصل اول: حق حریم و ضوابط قانونی بازرسی ارتباطات خصوصی91

مبحث اول: حق حریم ارتباطات خصوصی91

گفتار اول: مفهوم و قلمرو ارتباطات خصوصی91

بند اول: مفهوم ارتباطات خصوصی91

بند دوم: قلمرو ارتباط خصوصی92

گفتار دوم: اصل مصونیت ارتباطات خصوصی95

بند اول: در اسناد بین المللی95

الف) اسناد جهانی حقوق بشر95

ب) کنوانسیون های بین المللی96

ج) اسناد منطقه ای97

1- اعلامیه اسلامی حقوق بشر97

2-کنوانسیون اروپایی و آمریکایی حقوق بشر97

بند دوم: حقوق ایران99

الف) در فضای واقعی99

ب) در فضای سایبری101

گفتار سوم: انحاء مداخله در ارتباطات خصوصی105

بند اول: باز کردن و تفتیش مرسولات پستی105

بند دوم: رهگیری تلفن ها و سیگنال های رادیویی107

بند سوم: رهگیری داده های رایانه های و ارتباطات اینترنتی109

مبحث دوم: ضوابط قانونی بازرسی ارتباطات خصوصی112

گفتار اول: صدور مجوز قانونی112

گفتار دوم: ضرورت بازرسی113

گفتار سوم: تعیین نحوه کنترل و رهگیری115

گفتار چهارم: تعیین موضوع کنترل و رهگیری116

گفتار پنجم: تعیین محدوده زمانی بازرسی و رهگیری117

گفتار ششم: تعیین اختیارات و اقدامات مامور کنترل و رهگیری118

فصل دوم: ضمانت اجرای نقض حریم ارتباطات خصوصی119

مبحث اول: اعتبار اقدامات قضایی ناشی از حریم ارتباطات خصوصی119

گفتار اول: اعتبار دلایل تحصیلی120

گفتار دوم‌: اعتبار قرار نهایی دادسرا127

بند اول: نظریه اعتبار قرار128

بند دوم: نظریه بطلان قرار129

گفتار سوم: اعتبار حکم محکومیت129

مبحث دوم: جرم انگاری نقض حریم خصوصی ارتباطات130

گفتار اول: هتک حرمت مراسلات و مخابرات131

بند اول: عناصر تشکیل دهنده جرم131

بند دوم: مجازات جرم133

گفتار دوم: افشای اسرار و اطلاعات خصوص متهم134

بند اول: فضای واقعی134

بند دوم‌: افشای اسرار و اطلاعات خصوصی متهم در فضای مجازی135

الف) افشای اسرار تجاری مبادله شده(‌قانون تجارت الکترونیک137

ب) قانون جرایم رایانه‌ای137

گفتار سوم: دسترسی غیرمجاز به مراسلات و مخابرات137

گفتار چهارم: تحصیل غیر مجاز مراسلات، مخابرات، اسرار تجاری138

گفتار پنجم: شنود غیر مجاز مخابرات139

گفتار ششم: انتقال محتوای مراسلات و مخابرات و مکالمات140

نتیجه گیری 142

فهرست منابع 149

چکیده انگلیسی155

دانلود پایان نامه بررسی حقوق و آزادی‌های فردی در تحقیقات مقدماتی (حرمت مسکن، مخابرات و مکالمات)


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی حقوق و آزادی‌های فردی در تحقیقات مقدماتی (حرمت مسکن، مخابرات و مکالمات) ,

پایان نامه بررسی عفونت ریوی مایكوپلاسمایی ناشی از مایكوپلاسما مایكوئیدیس واریته مایكوئیدس و مایكوپلاسما كاپری كولوم واریته كاپری كولوم در گوساله ها و

پایان نامه بررسی عفونت ریوی مایكوپلاسمایی ناشی از مایكوپلاسما مایكوئیدیس واریته مایكوئیدس و مایكوپلاسما كاپری كولوم واریته كاپری كولوم در گوساله ها و بزها

دانلود پایان نامه بررسی عفونت ریوی مایكوپلاسمایی ناشی از مایكوپلاسما مایكوئیدیس واریته مایكوئیدس و مایكوپلاسما كاپری كولوم واریته كاپری كولوم در گوساله ها و

پایان نامه بررسی عفونت ریوی مایكوپلاسمایی ناشی از مایكوپلاسما مایكوئیدیس واریته مایكوئیدس و مایكوپلاسما كاپری كولوم واریته كاپری كولوم در گوساله ها و بزها
دسته بندی دامپزشکی
فرمت فایل doc
حجم فایل 449 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 175

پایان نامه بررسی عفونت ریوی مایكوپلاسمایی ناشی از مایكوپلاسما مایكوئیدیس واریته مایكوئیدس و مایكوپلاسما كاپری كولوم واریته كاپری كولوم در گوساله ها و بزها

عنوان کامل

بررسی عفونت ریوی مایكوپلاسمایی ناشی از مایكوپلاسما مایكوئیدس واریته مایكوئیدس و مایكوپلاسما كاپری كولوم واریته كاپری كولوم در گوساله‌ها و بزهای كشتارشده به روش PCR

مقدمه

عفونت پلوروپنومونی واگیر،‌ بیماری تحلیل برنده تنفسی است كه با جای گرفتن در طبقه‌بندی بیماریهای سازمان جهانی كنترل بیماریهای واگیر، لزوم و اهمیت شناسایی آن مشخص شده است. عامل اصلی این بیماری، گونه مایكوپلاسما مایكوئیدس می‌باشد كه تایپ كلونی كوچك آن[1] بطور اختصاصی به گله‌های گاو، خسارات فراوانی ناشی از همه‌گیری گسترده و مرگ و میر فراوان تحمیل كرده است.


[1]- Mycoplsma mycoides mycoides biotype Small Colony (MmmSC)

چكیده :

كلاستر مایكوپلاسما مایكوئیدس در برگیرنده مهمترین پاتوژنهای تنفسی نشخواركنندگان است كه سالیانه، خسارات اقتصادی سنگینی بر صنعت دامپروری كشورهای جهان وارد می‌كند. اخیرا شیوعهای بازپدیدی از عفونتهای پلوروپنومونی نشخواركنندگان در منطقه خاورمیانه گزارش شده است. در این شرایط تعیین وضعیت گله‌های كشور از نظر آلودگی به گونه‌های پاتوژن این كلاستر، از اهمیت خاصی برخوردار است. هنوز گزارشی از شناسایی و جداسازی گونه‌های درگیر از عفونت پلوروپنومونی در ایران بدست نیامده است. عدم برخورداری از خصوصیت پاتوگونومیك در نمونه‌های بالینی و دشواریهای فراوان جداسازی میكروارگانیسم، به ضرورت شناسایی و بكارگیری روشهای تشخیصی جایگزین افزوده است. 

خصوصیات كلی مایكوپلاسما

مایكوپلاسماها، جزو كوچك‌ترین پروكاریوت‌هایند (μm١٥-٠)  كه قادرند از فیلترهای مخصوص باكتری (μm٤٥-٢٢/٠) عبور كنند. این اجرام به دلیل فقدان دیواره سلولی، اشكال پلی‌مورفیك دارند و به اشكال كروی (μm٣/٠-٩/٠)، رشته‌ای (تا μm١)،گلابی شكل، شاخه‌ای و مارپیچی  در زیر میكروسكوپ الكترونی دیده می‌شوند. در واقع، بیشتر شبیه به فرم L باكتری‌ها می باشند.ارگانیسم از سه ارگانل شامل غشا سلولی، ریبوزوم و مولكول حلقوی DNA تشكیل شده است. تصویر مایكوپلاسما در زیر میكروسكوپ الكترونی، شبیه فیلامان (بطری) است كه از دو انتها طویل شده است. این اندامك‌‌های انتهایی[1]، محل اتصال به غشا یوكاریوت است كه دارای یك ساختمان مركزی میله مانند[2] می‌باشد و توسط غشا احاطه شده است (70).[1]- Tip organelle

[2]- Rod like

مقاومت مایكوپلاسماها

این اجرام توانایی تولید دیواره سلولی پلی‌مورفیك و پپتیدوگلیكانی را دارند و از همین رو، به آن‌ها باكتری‌هایی  با نقص دیواره سلولی[1] اطلاق می‌شود. آنتی‌بیوتیك‌هایی كه بر روی دیواره سلولی اثر می‌كنند،(دسته بتالاکتامز) مانند پنی‌سیلین و سفالوسپورین، آن‌ها را از بین نمی‌برند.


[1]- cell wall deficients ) CWDs)

طبقه‌بندی كلاستر مایكوئیدس 

اعضا این كلاستر شامل مایكوپلاسما مایكوئیدس مایكوئیدس كلونی كوچك (MmmSC)، مایكوپلاسما مایكوئیدس مایكوئیدس كلونی بزرگ (MmmLC)، مایكوپلاسما كاپری‌كولوم كاپری‌پنومونی (Mccp)، مایكوپلاسما كاپری‌كولوم كاپری‌كولوم (Mcc)، مایكوپلاسما مایكوئیدس كاپری (Mmc)، سروتیپ ٧ سویه گاوی (M.bsg7)، مایكوپلاسما پوتری‌فیكنس (M.putrificans)، مایكوپلاسما كووتی (M.cowetti) و مایكوپلاسما یستی (M.yeasti) می‌باشند. دو گونه آخر جز مایكوپلاسماهای ساپروفیت اند كه بیماری‌زایی آن‌ها در شرایط عادی در نشخواركنندگان نامعلوم است و پوتری‌فیكنس از مبتلایان به سندروم نقص ایمنی انسان نیز جدا شده است (47).

فاكتور حدت

علی‌رغم مطالعات گسترده‌ در این زمینه، مكانیسم بیماری‌زایی MmmSC هنوز ناشناخته است. به هر حال، تئوری‌هایی وجود دارند كه به صورت تجربی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. در سال ١٩٧٦، نشان داده شد كه تزریق داخل وریدی كپسول MmmSC به گوساله‌ها، موجب ادم ریوی در مبتلایان به CBPP میشود. از این رو، عنوان شده است كه اثرات سمی كپسول برروی دیواره رگها ،بصورت مستقیم است (43).

کشت و رشد  گونه کاپری کولوم

محیطی كه به وسیله مک اون و مینت  برای كشت Mccp استفاده گردید، به نام محیط[1] VFG نامیده شد که شامل محیط كشتی مایع از عصاره كبد و سرم بز است. از محیط‌های جایگزین مناسب می‌توان از محیط WJ، محیط Hay Flick اصلاح شده، محیط تریپتوز نوینگ نام برد (9).


[1]- Viande foie goat

اختصاصیت میزبان

در شرایط طبیعی، بیماری CBPP در گاوهایی از گونه گاوسانان اتفاق می‌افتد، هم‌چنین بیماری در بوفالو، یاك، بیسون و حتی گوزن،دیده شده است.  حساسیت طبیعی گاوها بین نژادهای متعدد و افراد یك جمعیت متفاوت است. گاوهای جوان تا زیر ٣ سال ،نسبت به گاوهای مسن مقاوم‌ترند. به نظر می‌رسد كه نژاد BOS نسبت به سایر نژادها، به بیماری حساس‌تر باشد. علاوه بر این، نژادهای اروپایی نسبت به نژادهای آفریقایی حساس‌تربنظر میرسند. بهبودی پس از بیماری، منجر به مصونیت همیشگی می‌شود.

فهرست

عنوان                                                  صفحه 

الف- مقدمه.............................................. 1

ب-چکیده                                                  3

فصل اول:کلیات .......................................... 5                                                                                                                   

1- تاریخچه    .......................................... 6                                                                                                              

2- خصوصیات کلی مایکوپلاسما................................ 6

3- مقاومت مایکوپلاسماها.................................. 8

4- طبقه بندی مایکوپلاسماها............................... 9

5- طبقه بندی کلاستر مایکوئیدس............................ 12

6- فیلوژنی............................................. . 14

7- ساختمان  ............................................ 15

1-7-ساختمان مایکوپلاسما مایکوئیدس ......................... 15

2-7- ساختمان مایکوپلاسما کاپری کولوم ..................... 17

8- بیولوژی مولکولی...................................... 19

9- توالی‌های تکراری...................................... 23

10- پروتئینهای سطحی..................................... 25

11- فاکتور حدت.......................................... 30

12- آنالیز پروتئین  .................................... 32

13- طبقه بندی سویه‌ها ................................... 34

14- مشخصات گونه مایکوئیدس............................... 35

15- کشت و رشد گونه مایکوئیدس ............................ 38

16- کشت و رشد گونه کاپری کولوم .......................... 41

1-16- محیط Thiacourt  .................................... 41

17- بیماری پلوروپنومونی واگیر گاوان...................... 44

1-17- علائم بالینی ...................................... 45                                      

2-17- علائم کالبدگشایی بیماری ............................ 47

3-17- پاتوژنز .......................................... 50

1-3-17- مکانیسمهای مقابله با دستگاه ایمنی................ 53

4-17- اختصاصیت میزبان................................... 57

5-17- انتقال بیماری  ................................... 58

6-17- سیر همه گیری ...................................... 59

1-6-17- مخزن............................................ 59    

2-6-17- راه انتقال...................................... 59

7-17- پیشگیری و کنترل................................... 60

1-7-17- اقدامات لازم برای حفاظت مناطق عاری از بیماری...... 61

2-7-17- اقدامات لازم هنگام شیوع بیماری.................... 62

3-7-17- اقدامات لازم در مناطق آلوده بومی.................. 63

18- بیماری پلوروپنومونی واگیر بزان ...................... 63

1-18- علائم بالینی ...................................... 64

2-18- علائم کالبد گشایی.................................. 66

19- گونه مایکوپلاسما کاپریکولوم کاپریکولوم................ 69

1-19- سندروم MASKePs.................................... 70

2-19- علائم بالینی....................................... 71

3-19- علائم کالبد گشایی.................................. 71

4-19- سندروم آگالاکتیه واگیر............................. 73  

20- گونه مایکوپلاسما کاپری .............................. 73 

1-20- بیماریزایی ....................................... 73

2-20- علائم کالبد گشایی.................................. 74

21- سیر همه‌گیری.......................................  75

1-21-مخزن............................................. ..  75

2-21-راه انتقال........................................   76

3-21-جمعیت میزبان......................................  77

22-پیشگیری وکنترل .....................................    77

1-22- اقدامات لازم برای محافظت مناطق عاری از بیماری......   77

2-22- اقدامات لازم هنگام شیوع بیماری....................  78

3-22- اقدامات لازم در مناطق آلوده بومی...................  78

23-واکسن..............................................  79

1-23-واکسن MmmLC ....................................    79

2-23-واکسن Mccp .......................................   79

3-23-واکسن Mcc  .......................................  79 79-اختصاصیت میزبان در کلاستر مایکوئیدس  ..................  .........    80 

25-تشخیص افتراقی....................................... 80

 

1-25-شناسایی عامل بیماری زا ........................... ..      81

1-1-25-بررسی میکروسکوپیک اگزودای ریه از طریق تهیه اسمیر یا برش بافتی  81

2-25- تشخیص آزمایشگاهی ................................  81

1-2-25- روش کشت و جداسازی.............................. 81

1-1-2-25- انتخاب نمونه ها ................................  82

2-1-2-25- آماده سازی نمونه ها ..........................    82

3-25- تستهای بیوشیمی................................... 83

4-25- روشهای سرولوژی................................... 85

1-4-25- عوامل موثر در آزمایشات سرولوژی ....................      85

2-4-25- تست مهاری رشد  ...................................  87

3-4-25- تست ایمونو فلورسانس ..............................  88

4-4-25- تست رسوب ژلی................................... .. 88

5-4-25- تست فیکساسیون کامپلمان ............................  89

6-4-25- تست ممانعت از هماگلوتیناسیون ......................  89

7-4-25- تست آگلوتیناسیون لاتکس.......................... 90

8-4-25- تست الیزای رقابتی.............................. 91

9-4-25- سایر تستهای تشخیصی............................. 94

5-25 - مشکلات روشهای سنتی............................... 94

6-25- تشخیص با استفاده از PCR.......................... 95

فصل دوم: روش کار

26- روش کار ........................................... 101

1-26- جمع آوری نمونه ..................................... 101

1-1-26- مواد لازم.......................................... 101

2-1-26- بخش جمع آوری نمونه............................. 101

3-1-26- نمونه برداری .................................. 103

2-26- کشت و جداسازی نمونه ها............................ 104

1-2-26- مواد لازم ...................................... 104

 2-2-26- طرز تهیه محیط کشت اختصاصی برای جداسازی مایکوپلاسمای نشخوار کنندگان         106

1-2-2-26- مواد لازم .................................... 106

2-2-2-26- روش تهیه محیط کشت............................... 107

3-26- استخراج DNA مایکوپلاسما........................... 109

1-3-26- روش استخراج DNA از نمونه های ارسالی............... 109

4-26- فرایند PCR ...................................... 110

1-4-26- مواد لازم ...................................... 110

2-4-26- آماده سازی مواد جهت واکنش PCR .................... 112

1-2-4-26- افزوده سازی DNA نمونه‌ها ..................... 112

2-2-4-26- افزوده سازی DNA کلونیهای جدا شده.............. 115

3-2-4-26- تهیه مخلوط اصلی اولیه......................... 115

3-4-26- پرایمرها....................................... 115

4-26- واکنش PCR....................................... 117

5-26- تهیه ژل الکتروفورز .............................. 118 

1-5-26- طرز تهیه محلول اتیدیوم برماید ..................... 119

6-26- الکتروفورز ......................................... 121

7-26- رویت باندهای ایجاد شده .......................... 122 

فصل سوم: نتایج

27- نتایج ............................................. .. 124

1-27- جداسازی.......................................... 124

1-1-27- بررسی عملکرد محیط کشت........................... 124

2-1-27- نتایج کشت نمونه های ارسالی ..................... 124

1-2-1-27- نتایج روز پنجم  .............................. 125

2-2-1-27- نتایج روزهفتم تا دهم.......................... 125

3-2-1-27- نتایج روزپانزدهم............................. 126

2-27- نتایج  PCR  ....................................... 126

1-2-27- نتایج  PCR نمونه ها با پرایمر جنس .............. 126

2-2-27- تائید کلونی های جدا شده......................... 127

3-2-27- نتایج  PCR نمونه ها با پرایمر کلاستر مایکوئیدس... 127

4-2-27- نتایج  PCR نمونه ها با پرایمر گونه آگالاکتیه..... 128

5-2-27- نتایج  PCR نمونه ها با پرایمر گونه مایکوئیدس کلونی بزرگ       129

3-27- نتایج کالبد گشایی................................ 130

1-3-27- معیار انتخاب .................................. 130

 فصل چهارم: بررسی نتایج

نمودارها................................................. 131

فصل پنجم: بحث

28- بحث .............................................. 139  

1-28- ضایعات کالبد گشایی.................................. 139

2-28- میزان وقوع عفونت تنفسی مایکوپلاسما ................ 141

3-28- روش کشت.......................................... 142

4-28- روش  PCR  ....................................... 147     

5-28- فراوانی گونه ها ................................. 152

29- خلاصه انگلیسی....................................... 159

30- منابع ............................................. .. 160

دانلود پایان نامه بررسی عفونت ریوی مایكوپلاسمایی ناشی از مایكوپلاسما مایكوئیدیس واریته مایكوئیدس و مایكوپلاسما كاپری كولوم واریته كاپری كولوم در گوساله ها و


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی عفونت ریوی مایكوپلاسمایی ناشی از مایكوپلاسما مایكوئیدیس واریته مایكوئیدس و مایكوپل,