خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
بلیط شیراز تهران
Barabas Ropa de hombre
فایلهای علمی
تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی تأثیر ابعاد هوش هیجانی بر تعهد سازمانی کارکنان

پایان نامه کارشناسی بررسی تأثیر ابعاد هوش هیجانی بر تعهد سازمانی کارکنان

دانلود بررسی تأثیر ابعاد هوش هیجانی بر تعهد سازمانی کارکنان

پایان نامه کارشناسی بررسی تأثیر ابعاد هوش هیجانی بر تعهد سازمانی کارکنان 
دانلود مقاله
دانلود تحقیق
دانلود نرم افزار
دانلود اندروید
دانلود پایان نامه
دانلود پایان نامه کارشناسی
دانلود پایان نامه ارشد
دانلود پروژه
دانلود پروژه پایانی
دانلود پروپوزال
دانلود گزارش کار آموزی
دانلود پاورپوینت
دانلود پرسشنامه
دانلود فایل
دانلود کتاب
دانل
دسته بندی مدیریت
فرمت فایل word
حجم فایل 262 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 110

پایان نامه کارشناسی بررسی تأثیر ابعاد هوش هیجانی بر تعهد سازمانی کارکنان 

مقدمه

مبحث هوش هیجانی یكی از موضوعات جدید در عرصه روانشناسی است و به دلیل جنبه های جذاب و گسترده آن در دهه های اخیر علاوه بر روانشناسان،  روانپزشكان، توجه صاحب نظران رشته های مختلف از جمله سازمان و مدیریت را به خود جلب كرده است. درباره این موضوع مطالب، مقالات، تحقیقات و كتابهای زیادی در چند سال اخیر به چاپ رسیده است.در بیشتر این مطالعات، بر این موضوع تاكید شده است كه هوش هیجانی به عنوان عامل تعیین كننده موفقیت افراد در زندگی  به عبارتی به عنوان اساس و سنگ بنای موفقیت انسان ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

هوش هیجانی موضوعی است که سعی در تشریح و تفسیر جایگاه هیجان ها، احساسات و توانمندی های انسان دارد . با توجه به این که هوش هیجانی ، توان استفاده از احساس و هیجان خود و دیگران در رفتار فردی و گروهی در راستای دستیابی به بیشترین مطلوبیت است. براین اساس اشخاصی كه از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند، در زمینه شناخت هیجانات خود و دیگران و كنترل این هیجانات در سطح بالایی قرار دارند. بنابراین تلفیق دانش و توانائیهای علمی و تجربی و توانائیهای هیجانی می تواند در دستیابی افراد به اهداف شان کارساز و مفید باشد.

تعهد سازمانی در مدیریت و ادبیات علوم رفتاری عامل مهمی درروابط بین افراد و سازمانها می باشد .

 گرچه تعاریف متعددی از تعهد توسط صاحب نظران حوزه علوم رفتاری ارائه شده است ولی اختلاف نظر در زمینه تعریف تعهد سازمانی وجود ندارد و در تمامی تعاریف تعهد سازمانی سه عامل اعتقاد به اهداف و ارزشهای سازمان و تمایل به تلاش شدید و خواست عمیق ادامه عضویت در سازمان وجود دارد. برداشت و استنباط درست، نقش مهمی در شکل گیری تعهد کارکنان سازمان ایفا می کند. مثلا کارکنانی که معتقدند سازمان آنها از آنان حمایت می کند، تمایل پیدا می کنند که به سازمان تعهد عاطفی داشته باشند. آنهایی که می بینند سرمایه گذاری اساسی برای سازمان کرده اند و در صورت ترک آن سرمایه شان به خطر می افتد نسبت به سازمان تعهد مستمر پیدا می کنند. آنهایی که فکر می کنند که از آنان وفاداری مورد انتظار است ،تعهد تکلیفی را پی می گیرند. بیشتر بحثها و پژوهشهای مربوط به تاثیر مدیریت روی  تعهد کارکنان، تمرکز به تعهد عاطفی دارد

1-2- بیان مسئله

نیروی انسانی کارآمد شاخص عمده برتری یک سازمان نسبت به سازمان های دیگراست، چرا که نیروی انسانی مهم ترین منبع هر سازمانی است. کارکنان متخصص، وفادار، سازگار با ارزش ها و اهداف سازمانی، دارای انگیزه قوی، متمایل و متعهد به حفظ و ادامه عضویت سازمانی از نیازهای اصلی و بسیار ضروری هر سازمانی می باشد.سازمان به کارکنانی نیازمند است که فراتر از شرح وظایف متعدد و معمول خود به کار و فعالیت بپردازند. کارکنانی که مایل باشند، بخواهند و بتوانند بیش از مقدار معمول برای دستیابی به اهداف سازمان به انجام وظیفه بپردازند. وجود چنین نیرویی در هر سازمانی ضمن کاهش غیبت، تاخیر و جابجایی باعث افزایش چشمگیر عملکرد سازمان، نشاط روحی کارکنان و تجلی هر چه بهتر اهداف متعالی سازمان و نیز دستیابی به اهداف فردی خواهد شد. پس توجه به این منبع مهم و با ارزش، سازمان و در کل جامعه را به اهداف خود نزدیک تر می سازد و بر این اساس ضرورت دارد، مدیران راه کارهای اساسی و لازم برای حفظ، رشد و توسعه منابع انسانی فراهم نموده تا آن ها را نسبت به سازمان متعهد کنند.

عوامل بسیاری بر تعهد سازمانی کارکنان موثر بوده و با آن در ارتباط می باشد. در تحقیق حاضر سعی گردیده است رابطه هوش هیجانی با تعهد سازمانی اداره کل ثبت اسنادواملاک استان اردبیل مورد سنجش قرار گیرد

برای بررسی رابطه هوش هیجانی با تعهد سازمانی ، هوش هیجانی بر اساس نظر دانیل گلمن (2001) در چهار بعد؛

1. خودآگاهی: منظور از خودآگاهی، داشتن فهم عمیق از هیجانات خود، به علاوه نقاط قوت و ضعف، ارزش ها و انگیزه های خویشتن است. 

دانلود بررسی تأثیر ابعاد هوش هیجانی بر تعهد سازمانی کارکنان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی تأثیر ابعاد هوش هیجانی بر تعهد سازمانی کارکنان ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی تاثیرتشویق بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی

پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی تاثیرتشویق بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی چکیده در این پروژه می خواهیم بدانیم که چه نوع تشویق اثر مثبت در زمینه یادگیری دارد و چه نوع آن اثر منفی و آیا تشویق تنها راه موفقیت یک دانش آموز است ؟ تشویق باید چگونه باشد آیا به نوع و اندازه کاری که انجام داده می شود بستگی دارد؟ آیا واقعا تشویق بیش از رو

دانلود بررسی تاثیرتشویق بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی

پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی تاثیرتشویق بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی
بررسی تاثیرتشویق بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل word
حجم فایل 156 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 58

پایان نامه کارشناسی ارشد

بررسی تاثیرتشویق بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی

چکیده

 

در این پروژه می خواهیم بدانیم که چه نوع تشویق اثر مثبت در زمینه یادگیری دارد و چه نوع آن اثر منفی و آیا تشویق تنها راه موفقیت یک دانش آموز است ؟ تشویق باید چگونه باشد آیا به نوع و اندازه کاری که انجام داده می شود بستگی دارد؟ آیا واقعا تشویق بیش از روش های دیگر مانند تنبیه بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان تاثیر دارد؟ تشویق در منزل و از طرف والدین موثر تر است یا از طرف اولیا مدرسه؟ آیا از طریق تشویق می توان از نیروی یک فرد حداکثر فایده را برد و تمام خواسته خود را بدست آن ها (دانش آموازان ) برآورده ساخت ؟ و آیا تشویق فردی موثر تر است یا تشویق گروهی؟ از آن جایی که خانواده ها و مدارس ابتدایی ترین و مهم ترین کانون پرورش و تربیت کودکان و نوجوانان هستند و گردانندگان آن ها والدین و آموزگاران هستند و اصلی ترین نقش را در این زمینه به عهده دارند باید با اصول و قوانین تربیت آشنایی کامل داشته باشند و آن را به عنوان احسن بکار گیرند. چرا که اگر این اصول و قوانین بکار برده نشوند نباید در انتظار موفقیت آموزش و پرورش باشیم. بنابراین فساد و تزلزل جبران ناپذیر آینده مان دور از انتظار نخواهد بود.

مقدمه

جامعه سالم و پویا متشکل از افرادی است که به اندازه کافی از تخصص و تعهد برخوردار باشند دراین صورت رسالت اساسی تعلیم وتربیت پرورش انسانهایی است که متناسب با نیازها و اهداف جامعه ازیک سو و امکانات و استعدادهای خودازسوی دیگر به نحو متعادلی از دانش و بینش و مهارت لازم بهره مند باشند، لذا می توان گفت تجزیه و تحلیل و بهبود فراگردهای بنیادین نظام های آموزشی و آموزشگاهی از اهمیت و اولویت ویژه ای برخوردار است. تشویق وتنبیه به عنوان دو ابزار و مکانیزم انگیزشی از دیرباز مورد توجه و استفاده مربیان بوده است به نحوی که می توان گفت تاریخ بکارگیری اصل تشویق و تنبیه و استفاده از آن به عنوان انگیزه ای برای تربیت انسانها به قدمت تاریخ تعلیم و تربیت است.

هر جا نشان و اثری از تعلیم و تربیت بیابیم بدون شک همراه و همزمان با آن نیز کاربرد انواع مکانیزم های تشویقی و تنبیهی را مشاهده خواهیم نمود. حضورهمیشگی و قدمت تشویق و تنبیه را می توان دلیلی برضرورت آن دانست علاوه براین با مراجعه به منابع و مآخذ دینی و علم نیز مشاهده می شود که تبشیر و انذار و پاداش و عقوبت به کرات در آیات و احادیث گوشزد شده است.

بررسی نظرات مربیان و اندیشمندان اخیر نیز نشانگر ضرورت و اهمیت استفاده از هر دو عامل تشویق و تنبیه در جریان تعلیم وتربیت است. تشویق و تنبیه همچنانکه می تواند آثار مطلوب و سازنده داشته باشد همچنین می تواند موجب بروز پیامدهای منفی و نامطلوب نیز باشد.

تشویق چنانچه صحیح و به موقع انجام شود عامل تقویت و ترغیب دانش آموزان و چنانچه مبتنی بر اصول علمی نباشد موجب غرور و خودخواهی و انحراف مسیر تعلیم و تربیت می گردد. همچنین تنبیه صحیح می تواند باعث آگاهی و هوشیاری دانش آموزان و اعمال نسنجیده آن موجب سرخوردگی یأس و ناامیدی می گردد. براین اساس، در رابطه با اجرای تشویق و تنبیه همواره سوالات مهمی چون چه زمانی باید از تشویق و تنبیه استفاده نمود؟ تا چه اندازه باید دانش آموزان را تشویق و یا تنبیه نمود؟ چگونه و از چه طریقی باید تشویق و تنبیه را اعمال کرد؟ تشویق و تنبیه با مراحل رشد شناختی و عاطفی و اجتماعی دانش آموزان چه

رابطه ای دارد؟ و ...

بیان مسئله

در هر نظام آموزشی و تربیتی، دانش آموزان به عنوان عنصر اساسی مطرح هستند و کلیه برنامه آموزشی و درسی به منظور ایجاد تغییرات مطلوب در رفتـــار وی طراحی و اجرا می شود این برنامه ها زمانی می تواند از کارائی لازم برخوردار باشد که طراحان و مجریان آن با ویژگیها و خصوصیات دانش آموزان در هر سن آشنا باشند. معلم که نقش اصلی در اجرای برنامه های درسی و فرایند تدریس به عهده دارد بیش از شخصی دیگر باید با شیوه های مختلف ایجاد تغییرات مطلوب در دانش آموزان آشنا باشد تا بتواند جریان آموزشی و یادگیری را مطابق با توانائیها و علایق آنها پیش ببرد.

در تربیت اولیا و مربیان می توانند از طریق تشویق کودک را به کاری وا دارند که مطلوب آنهاست و از کاری که بدان راضی نیستند باز دارند کودک در سایه تشویق از بسیاری از خواسته ها و توقعات خود چشم پوشی می کند و عملاً به راهی می رود که مشوق او خواهان آن است. امّا آنچه که در اینجا مورد بحث است بیش از هر چیز دیگر مورد توجه می باشد بهره گیری از نقش تشویق در فرایند یادگیری و پیشرفت تحصیلی است. چه بسا استفاده نادرست و نابجا از تشویق و تنبیه نه تنها نمی تواند در درازمدت مؤثر واقع شود بلکه ممکن است اثرات نامطلوب و نتایج سوئی نیز به همراه داشته باشد به خصوص زمانی که رفتار تشویقی ما متأثر از احساسات و هیجانات زودگذر بوده و تنبیه هائی را که اعمال می کنیم برخواسته از خشم و عصبانیت و برآشفتگی روانی می باشد.

اگرچه مسئله تشویق از دیرباز توجه متخصصان تعلیم و تربیت و روانشناسان را به خود جلب کرده است و گاه عقیده و نظریه های ضد و نقیضی در این مورد مطرح شده است..

 

 

فهرست مطالب

 

چکیده     ج‌

فصل اول

مقدمه     1

بیان مسئله            3

اهداف تحقیق        4

سوالات تحقیق       4

اهمیت و ضرورت تحقیق      4

فرضیه های تحقیق 5

واژه ها و اصطلاحات          6

فصل دوم

مقدمه تحقیق         9

تنبیه       10

انواع تقویت كننده ها( تشویق ها)         12

1.تقویت كننده های نخستین   12

2. تقویت كننده های ثانویه یا شرطی:   12

4. تقویت كننده های اجتماعی:            13

5. تقویت كننده های جانشینی:            13

نمونه هایی از تقویت كننده های گوناگون برای كودكان و بزرگسالان   14

نقش مهم تشویق     15

تشویق    15

نكاتی چند در مورد تشویق     16

مسئله تشویق         17

فصل سوم

روش تحقیق          23

جامعه آماری         23

نمونه و روش پژوهش          23

ابزار پژوهش        23

تجزیه و تحلیل داده ها          24

فصل چهارم

مقدمه     26

آمار توصیفی        26

بخش دوم: آمار استنباطی      37

فصل پنجم

نتیجه گیری          39

محدودیت های پژوهش         41

پیشنهادات            42

 

دانلود بررسی تاثیرتشویق بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی تاثیرتشویق بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی تاثیر نوع قلمه، تیمارIBA و نوع بستر در ریشه زایی قلمه های پایه GF677

پایان نامه كارشناسی ارشد رشته‌ علوم باغبانی (M Sc) بررسی تاثیر نوع قلمه، تیمارIBA و نوع بستر در ریشه زایی قلمه های پایه GF677

دانلود بررسی تاثیر نوع قلمه، تیمارIBA و نوع بستر در ریشه زایی قلمه های پایه GF677

پایان نامه كارشناسی ارشد رشته‌ علوم باغبانی (M Sc)
بررسی تاثیر نوع قلمه، تیمارIBA و نوع بستر در ریشه زایی قلمه های پایه GF677
بررسی تاثیر نوع قلمه، تیمارIBA
دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل docx
حجم فایل 5207 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 81

پایان نامه كارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی رشته‌ علوم باغبانی (M. Sc)

 

بررسی تاثیر نوع قلمه، تیمارIBA و نوع بستر در ریشه زایی قلمه های پایه GF677

چکیده

 

استفاده از دورگه های بین گونه ای در جنس آلوسا به عنوان پایه برای تعدادی از درختان میوه هسته دار به ویژه هلو و بادام از چندین دهه قبل مورد توجه قرار گرفته است. GF677 بیشتر به عنوان یک پایه مناسب برای بادام و هلو برای برطرف کردن کلروز ناشی از خاک کاربرد دارد و سالانه 7 تا 8 میلیون اصله از این پایه در اروپا تکثیر می شود. با توجه به مزایای تکثیر غیر جنسی، در این تحقیق، تاثیر بسترهای مختلف آلی و معدنی و تیمارهای متفاوت ایندول بوتیریک اسید و همچنین تاثیر اندازه قلمه در ریشه زایی قلمه های پایه GF677 در شرایط مه افشان و پاگرما در گلخانه مورد بررسی قرار گرفت. آزمایش در قالب طرح خرد شده (اسپیلت اسپیلت پلات) با پایه کاملاً تصادفی با چهار بستر مختلف آلی و معدنی کوکوپیت، پیت ماس، پرلایت و ماسه به نسبت حجمی صددرصد و دو نوع قلمه 20 سانتی متری و تک بند و در پنج سطح ایندول بوتیریک اسید در سه تکرار انجام شد. بدین ترتیب در چهل ترکیب تیماری مورد آزمایش قرار گرفتند.

 

مقایسه میانگین داده ها با استفاده از آزمون چند دامنه ای دانکن در سطح احتمال 1 و 5 درصد انجام گردید و برتری قلمه 20 سانتی متری، بستر کشت پرلایت از لحاظ درصد ریشه زایی و بستر کشت کوکوپیت را از لحاظ تعداد ریشه، مقدار کلروفیل، تعداد بند، تعداد برگ، طول ریشه، ارتفاع و طول بند نسبت به سایر بسترهای کاشت تائید گردید هر چند تفاوت معنی دار بین دو بستر مشاهده نشد. در این آزمایش هیچ نوع بستری به طول بند، وزن تر ریشه و طول ریشه اختلاف معنی داری نداشت. در خصوص سطوح IBA، غلظت ppm100 نسبت به سایر سطوح برتری داشت. حداکثر درصد ریشه زایی، مقدار کلروفیل، تعداد برگ، طول ریشه، طول بند ر این سطح اتفاق افتاد. حداکثر وزن تر و خشک ریشه در سطح ppm50 از ایندول بوتیریک اسید مشاهده شد.

 

تاثیر متقابل بستر کشت سطوح IBA هیچ اثر معنی داری بر درصد ریشه زایی، تعداد ریشه، کلروفیل، تعداد بند، تعداد برگ، ارتفاع و طول ریشه نداشت. حداکثر وزن تر و خشک ریشه در بستر پیت ماس در سطح ppm50 ازIBA و حداکثر طول بند در بستر کوکوپیت در سطح ppm 100، IBA مشاهده شد. با توجه به اینکه تمام قلمه های ریشه دار شده از نوع 20 سانتی بودند. هیچ یک از قلمه های تک بند ریشه دار نشد.

 

 

 

واژه های کلیدی: GF677، IBA، بستر، قلمه، ریشه زایی.

 

 مقدمه

 

در میوه کاری نوین و صنعتی امروزه پایه پیوندی در میزان تولید اقتصاد باغ، پیرایش و عمر درختان، برداشت محصول و در پایان در مدیریت باغ نقش اساسی و تعیین کننده ای را ایفا می نماید. در واقع نیمی از پیکره درخت را پایه تشکیل می دهد که درون خاک قرار گرفته و پس از احداث باغ قابل تعویض و بهبود نمی باشد. از این نظر گزینش پایه مناسب برای یک رقم و برای شرایط اقلیمی و خاکی یک منطقه همانند گزینش رقم پیوندی دارای اهمیت است. شناخت اهمیت پایه های درختان میوه در میوه کاری نوین باعث شده است تا پایه‌های متعددی با ویژگی های مطلوب از جمله داشتن قابلیت افزایش رویشی، پا کوتاهی و مقاومت به تنش های محیطی، خاکی و بیماریها معرفی و در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرند.

 

در برنامه‌های بهنژادی پایه‌ها برای جمع آوری ویژگی‌های مطلوب در یک پایه به طور معمول اقدام به تلاقی بین گونه‌ای می‌نمایند.تلاقی بین گونه‌ای در جنس پرونوس در طبیعت به طور اتفاقی و طی چند دهه اخیر به صورت تلاقی های کنترل شده معمول بوده است به طوری که درون این جنس پایه‌های بین    گونه ای بسیار ارزشمندی برای درختان میوه هسته دار و بادام بدست آمده است (دژم پور و همکاران، 1386).

 

استفاده از دورگه های بین گونه‌ای در جنس آلوسا[1] به عنوان پایه برای تعدادی از درختان میوه هسته دار به ویژه هلو و بادام از چندین دهه قبل مورد توجه قرار گرفت (علیزاده وگریگوریان، 1380 و رادنیا، 1375).

 

دورگه های هلو× بادام به دلیل داشتن بعضی ویژگی ها نظیر تجانس با ارقام مختلف دو گونه هلو و بادام (Tsipouridis and thomidis, 2005; shawn, 1986) مقاومت به بعضی بیماریها از جمله پوسیدگی ناشی از قارچ فیتوفترا[2] (خوشخوی، 1382) ، سیستم ریشه‌ای قوی و گسترده که باعث استقرار بهترگیاه درخاک می‌شود (Kester and Gradziel, 1996)، افزایش رشد پیوندک (علیزاده وگریگوریان، 1380)، سازگای با خاک های خشک، آهکی و فقیر، کاهش تلفات نهال‌های پیوندی در هنگام انتقال (رادنیا، 1375) ومقاومت به نماتودها به میزان زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. (Kester and Gradziel 1996)

 

در میان پایه‌های دورگه هلو × بادام، پایه GF677 علاوه بر خصوصیات بالا دارای ویژگی‌های دیگر نظیر: تولید پاجوش کم، عملکرد بالا، کارایی عملکرد بالا، اندازه میوه مناسب (Richard, 1994; Minaguzzi, 1991)، مقاومت به رطوبت بالا و کمبود آهن خاک(Loreti, 1992)، مقاومت به شوری (Noitsakis et al, 1997; Tattini et al, 1998) می باشد که باعث گسترش زیاد آن شده است.

 

از آنجا که تولید میوه و در نهایت تولید بذر در این دورگه ها با مشکل مواجه است و به دلیل تفرق صفات در نسل دوم این دورگه ها، امکان استفاده از دانهالهای بذری آنها به عنوان پایه وجود ندارد، تنها راه استفاده از آنها افزایش رویشی است (علیزاده وگریگوریان، 1380) روش معمول افزایش این پایه ها استفاده از قلمه‌های چوب نرم و نیمه سخت و تیمار با ایندول بوتریک اسید در شرایط مه افشان[3] و پاگرما[4] است. استفاده از ریزازدیادی نیز در بعضی از کشورها معمول است اما هر دوی این روش ها بسیار گران تمام شده وبه وسایل و تجهیزات ویژه ای نیاز دارند (خوشخوی، 1382).

 

در روش افزایش رویشی با استفاده از قلمه‌ها بیشتر از مواد آلی و معدنی مختلفی به عنوان بستر ریشه زایی استفاده می شود. هریک از این موارد دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند و به طور کلی این مواد باید از ظرفیت نگه داری آب، تهویه کافی، زهکشی مناسب و ظرفیت تبادلی، کاتیونی مناسب برخوردار بوده و نباید هیچ گونه اثر مضری برای ریشه زایی داشته باشد. بررسی و تعیین بستر مناسب ریشه زایی یکی از اصول و پایه های ازدیاد می باشد که نیاز به تحقیق و پژوهش دارد. بر این اساس و با توجه به اطلاعات مربوط به وظایف مهم ریشه‌ها، به ویژه پایه ای خاص، در دانستن چگونگی ریشه زایی و کاربرد آنها در میوه کاری ضروری و ارزشمند می باشد.

 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                            صفحه

چکیده ………………………………………………………………………………………………………………………………………..1

فصل اول  کلیات

مقدمه ………………………………………………………………………………………………………………………………………….3

بررسی منابع ………………………………………………………………………………………………………………………………..5

1-1- ازدیاد …………………………………………………………………………………………………………………………………5

1-1-1- تعریف و اهمیت ازدیاد ……………………………………………………………………………………………………5

1-1-2- ازدیاد رویشی …………………………………………………………………………………………………………………5

1-1-3- دلایل ازدیاد رویشی …………………………………………………………………………………………………………6

1-1-4- ازدیاد به وسیله قلمه ………………………………………………………………………………………………………..6

1-2- هلو ……………………………………………………………………………………………………………………………………7

1-2-1- منشأ هلو و انتشار آن ……………………………………………………………………………………………………….7

1-2-2- گیاه شناسی هلو ………………………………………………………………………………………………………………7

1-2-3- پایه ها ……………………………………………………………………………………………………………………………8

1-2-4- نیازهای محیطی………………………………………………………………………………………………………………..8

1-2-4-1- نیازهای دمایی و نور ……………………………………………………………………………………………………8

1-2-4-2- خاک …………………………………………………………………………………………………………………………9

1-2-4-3- نیاز آبی ……………………………………………………………………………………………………………………..9

1-3- بادام …………………………………………………………………………………………………………………………………..9

1-3-1- منشا بادام و انتشار آن ………………………………………………………………………………………………………9

1-3-2- گیاه شناسی بادام …………………………………………………………………………………………………………..10

1-3-3- پایه ها ………………………………………………………………………………………………………………………….11

1-3-4- نیازهای محیطی …………………………………………………………………………………………………………….12

1-3-4-1- نیازهای دمایی و نور ………………………………………………………………………………………………….12

1-3-4-2- نیاز آبی ……………………………………………………………………………………………………………………12

1-3-4-3- خاک ……………………………………………………………………………………………………………………….12

1-4- هیبرید هلو بادام GF677 ……………………………………………………………………………………………..13

1-4-1- موارد استفاده از پایه و منابع آن ……………………………………………………………………………………….13

1-4-2- مزایای اصلی هیبریدهای دورگه هلو بادام GF677 ………………………………………………………14

1-4-2-1- مقاومت به خاک های آهکی ……………………………………………………………………………………….14

1-4-2-2- قدرت رشد ………………………………………………………………………………………………………………14

1-4-2-3- سیستم رشد بذری …………………………………………………………………………………………………….14

1-4-2-4- مقاومت به کمبود آهن ……………………………………………………………………………………………….14

1-4-2-5- مقاومت به خشکی …………………………………………………………………………………………………….15

1-4-2-6- افزایش محصول ………………………………………………………………………………………………………..15

1-4-2-7- مقاومت به بیماری ها …………………………………………………………………………………………………15

1-4-3- موانع اصلی پایه ی دورگه هیبرید هلو  بادام GF677 …………………………………………………..15

1-4-4- روشهای مختلف تکثیر پایه ی هیبرید هلو  بادام GF677 ……………………………………………..16

1-4-5- اثرات فیزیولوژیک اکسین ……………………………………………………………………………………………….16

1-4-6- روش های کاربرد اکسین ………………………………………………………………………………………………..17

1-4-6-1- روش فروبری در محلول رقیق ……………………………………………………………………………………17

1-4-6-2- روش فروبری در محلول غلیظ (فروبری سریع) ……………………………………………………………17

1-5- محیط کشت ریشه زایی ……………………………………………………………………………………………………..18

1-6- بسترهای کشت …………………………………………………………………………………………………………………18

1-6-1- پرلایت …………………………………………………………………………………………………………………………18

1-6-2- پیت …………………………………………………………………………………………………………………………….19

1-6-3- کوکوپیت ……………………………………………………………………………………………………………………..19

1-6-3-1- موارد مصرف کوکوپیت ……………………………………………………………………………………………..20

1-6-3-2- خصوصیات زیستی کوکوپیت ……………………………………………………………………………………..20

1-6-3- 3- خصوصیات فیزیکی کوکوپیت …………………………………………………………………………………..21

1-6-4- ماسه ……………………………………………………………………………………………………………………………21

فصل دوم  مواد و روش ها

2- مواد و روش ها …………………………………………………………………………………………………………………….29

2-1- محل انجام آزمایش ……………………………………………………………………………………………………………30

2-3- تهیه و آماده سازی مواد آزمایش ………………………………………………………………………………………….30

2-4- تهیه بسترهای کشت …………………………………………………………………………………………………………..31

2-5- انتقال قلمه به بستر کشت ……………………………………………………………………………………………………32

2-6- بسترهای کشت …………………………………………………………………………………………………………………32

2-7- سمپاشی …………………………………………………………………………………………………………………………..32

2-8- شمارش و اندازه گیری ………………………………………………………………………………………………………33

2-8-1- اندازه گیری خصوصیات بستر …………………………………………………………………………………………33

2-8-2- اندازه گیری خصوصیات رشدی ……………………………………………………………………………………..34

2-8-2-1- اندازه گیری شاخص کلروفیل برگ ……………………………………………………………………………..34

2-8-2-2- تعداد ریشه در قلمه و درصد ریشه زایی ……………………………………………………………………..34

2-8-2-3- اندازه گیری میانگین طول ریشه در قلمه ………………………………………………………………………35

2-8-2-4- تعداد برگ…………………………………………………………………………………………………………………35

2-8-2-5- تعداد بند شاخه تشکیل شده ……………………………………………………………………………………….36

2-8-2-6- ارتفاع گیاه در زمان داده برداری ………………………………………………………………………………….36

2-8-2-7- میانگین طول بندها …………………………………………………………………………………………………….36

2-8-2-8- وزن تر و خشک ریشه ……………………………………………………………………………………………….36

2-9- تجزیه آماری …………………………………………………………………………………………………………………….37

فصل سوم  نتایج و بحث

3- نتایج و بحث………………………………………………………………………………………………………………………….38

3-1- خصوصیات فیزیکی و شیمیایی بستر ……………………………………………………………………………………39

3-2- تجزیه واریانس ساده و مقایسه میانگین صفات ………………………………………………………………………39

3-2-1- شاخص کلروفیل …………………………………………………………………………………………………………..39

3-2-2- درصد ریشه زایی ………………………………………………………………………………………………………….41

3-2-3- ارتفاع قلمه در زمان داده برداری ……………………………………………………………………………………..43

3-2-4- تعداد ریشه در قلمه ……………………………………………………………………………………………………….44

3-2-5- تعداد بند در قلمه ………………………………………………………………………………………………………….47

3-2-6- تعداد برگ ……………………………………………………………………………………………………………………47

3-2-7- طول ریشه ……………………………………………………………………………………………………………………49

3-2-8- طول بند ……………………………………………………………………………………………………………………….50

3-2-9- وزن تر و خشک ریشه …………………………………………………………………………………………………..51

– نتیجه گیری کلی ……………………………………………………………………………………………………………………..58

– پیشنهادات …………………………………………………………………………………………………………
ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی تاثیر نوع قلمه، تیمارIBA و نوع بستر در ریشه زایی قلمه های پایه GF677 ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی رابطه جو عاطفی خانواده با پرورش خلاقیت دانش آموزان مقطع راهنمایی

پایان نامه کارشناسی روانشناسی عمومی بررسی رابطه جو عاطفی خانواده با پرورش خلاقیت دانش آموزان مقطع راهنمایی در سال 8990 شهر اردبیل مقدمه زمانی که ما انسان ها احساس می کنیم که می توانیم تغییر یابیم و وضع نامطلوب خود را از هر لحاظ به وضع مطلوب تبدیل کنیم و وضعیت محیط اطراف خود را به آن گونه که دوست داریم و می پسندیم درآوریم باید مطم

دانلود بررسی رابطه جو عاطفی خانواده با پرورش خلاقیت دانش آموزان مقطع راهنمایی

پایان نامه  کارشناسی روانشناسی عمومی  
بررسی رابطه جو عاطفی خانواده با پرورش خلاقیت دانش آموزان مقطع راهنمایی در سال 8990 شهر اردبیل
بررسی رابطه جو عاطفی خانواده
بررسی رابطه جو عاطفی خانواده با پرورش خلاقیت دانش آموزان
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل word
حجم فایل 231 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 109

پایان نامه  کارشناسی روانشناسی عمومی  

بررسی رابطه جو عاطفی خانواده با پرورش خلاقیت دانش آموزان مقطع راهنمایی در سال 89-90 شهر اردبیل

 

مقدمه:

 

زمانی که ما انسان ها احساس می کنیم که می توانیم تغییر یابیم و وضع نامطلوب خود را از هر لحاظ به وضع مطلوب تبدیل کنیم و وضعیت محیط اطراف خود را به آن گونه که دوست داریم و می پسندیم درآوریم باید مطمئن باشیم که در حال رشد و تکامل و رسیدن به کمال هستیم و هر وقت احساس کردیم که نمی خواهیم یا نمی توانیم تغیراتی را در خویشتن ایجاد کنیم و خود را از هر لحاظ کامل پنداشتیم باید مطمئن باشیم که دیگر از رسیدن به کمال و آنچه که می خواهیم خبری نیست و ما در دریای جهل خود غوطه ور هستیم و دیگر بازده و بهره ای برای خود و دیگران نداریم و طبعاً عدمان بهتر از وجودمان خواهد بود سپس برای اینکه نشان دهیم و ثابت کنیم که زنده ایم و می توانیم بهتر باشیم و برای اطرافیانمان مفید چاره نداریم جز اینکه بیشتر و بیشتر یاد بگیریم از نوشته ها و گفته ها و از دنیای اطرافمان چیز تازه ای را بیافرینیم . برای زندگی بهتر و مفیدتر و متفاوت تر، باید در آن چه می شنویم و می خوانیم و آنچه می بینیم بیندشیم و همه ابعادش را در نظر بگبربم و آنچه را که از دیدها و نظرها پنهان مانده را کشف کنیم و چیز تازه ای خلق کنیم که به این توانایی و نیرو نامی جز خلاقیت و آفرینندگی را نمی توان گذاشت.

خلاقیت یکی از مفاهیم بحث برانگیز در حوزه روان شناسی به شمار می رود و در عصر حاضر مورد اقبال و نظر قرار گرفته است، بی شک در جهان فوق صنعتی امروز خلاقیت یکی از تکنیک های مهم و دستیابی به اکتشافات، اختراعات و پیشرفتهای علمی، فنی و هنری تلقی می شود. شاید بدین دلیل است که این قریحه در دوران کودکی بسیار مورد آموزش و حمایت قرار می گیرد.

مطالب

عنوان  صفحه

 

فصل اول

مقدمه:    7

بیان مسئله :          10

اهمیت و ضرورت پژوهش:   11

اهداف تحقیق:       14

هدف جزئی          14

سؤالات تحقیق:      15

فرضیات تحقیق:    15

مقدمه     19

فضای عاطفی خانواده:         22

الگوهای تربیتی والدین در خانواده:       24

الگوهای خانوادگی زمینه ساز:            25

خلاقیت والدین:      27

موقعیت اجتماعی خانواده:     28

محدودیت های مربوط به خلاقیت:       34

علائم و نشانه های افراد خلاق:           37

چگونه روش های والدین می تواند خلاقیت را برانگیزد.     37

اعتدال در نزدیکی عاطفی     38

ارزشها، نه قوانین   39

والدین فعال و مستقل            40

قدردانی از خلاقیت 41

تصویر ذهنی از آینده           41

شوخ طبعی           42

تخیل و خلاقیت      47

نقش بزرگسالی در شکوفایی خلاقیت کودکان:      53

تکنیک های آموزش خلاقیت در کلاس درس       55

تکنیک های خلاقیت و نوآوری           56

پیشینه تحقیق در ایران         57

مقدمه:    64

روش تحقیق          64

جامعه آماری         65

نمونه آماری         65

حجم نمونه           65

ابزار گردآوری اطلاعات      66

روش تجزیه و تحلیل داده ها : 68

بخش اول آمار توصیفی :      70

بحث و نتیجه گیری :           81

محدودیتهای پژوهش :          82

پیشنهادات :          83

پیشنهادهای کاربردی           83

منابع :    88

 

دانلود بررسی رابطه جو عاطفی خانواده با پرورش خلاقیت دانش آموزان مقطع راهنمایی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی رابطه جو عاطفی خانواده با پرورش خلاقیت دانش آموزان مقطع راهنمایی ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی وجه اشتراک و افتراق دیه و ارش در فقه و حقوق ایران

پایان نامه کارشناسی ارشد(MA) رشته حقوق گرایش جزا و جرم شناسی بررسی وجه اشتراک و افتراق دیه و ارش در فقه و حقوق ایران چکیده دیه و ارش در برخی منابع متفاوت و در برخی دیگر دو عنوان مترادف به کار برده شده اند دیه در اصل «وَدِیَ» بوده که و واو آن را حذف کرده و در عوض «ه» به آخر آن افزوده اند در اصطلاح فقها دیه مالی است که بواسطه ج

دانلود بررسی وجه اشتراک و افتراق دیه و ارش در فقه و حقوق ایران

پایان نامه کارشناسی ارشد(MA) حقوق
بررسی وجه اشتراک و افتراق دیه و ارش در فقه و حقوق ایران
بررسی وجه اشتراک و افتراق
بررسی وجه اشتراک و افتراق دیه
دانلود مقاله
دانلود تحقیق
دانلود نرم افزار
دانلود اندروید
دانلود پایان نامه
دانلود پایان نامه کارشناسی
دانلود پایان نامه ارشد
دانلود پروژه
دانلود پروژه پایانی
دانلود پروپوزال
دانلود گزارش ک
دسته بندی حقوق
فرمت فایل word
حجم فایل 286 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 130

 

پایان نامه کارشناسی ارشد(M.A)

رشته : حقوق

گرایش :جزا و جرم شناسی

بررسی وجه اشتراک و افتراق دیه و ارش در فقه و حقوق ایران

 

چکیده

 

دیه و ارش در برخی منابع متفاوت و در برخی دیگر دو عنوان مترادف به کار برده شده اند. دیه در اصل «وَدِیَ» بوده که و واو آن را حذف کرده و در عوض «ه» به آخر آن افزوده اند. در اصطلاح فقها دیه مالی است که بواسطه جنایت بر انسان در قتل نفس یا کمتر از آن واجب می شود ارش جبران خسارت وارده بر جسم انسان است که قیمت آن معین نشده باشد. این قاعده جزو مسلمات فقه شیعه بوده که به اجماع فقها مورد قبول می باشد که از آن با عبارتهای مختلف همچون «کل مالا تقدر له ففیه الارش» تعبیر می شود. قانونگذار ایران در ماده 15 قانون مجازات اسلامی دیه را اینگونه تعریف کرده است: دیه مالی است که از طرف شارع برای جنایت تعیین شده است لکن تعریفی از ارش بعمل نیاورده و تنها در ماده 367 قانون مجازات اسلامی مواردی را که باید ارش پرداخت گردد مشخص کرده و می گوید «هر جنایتی که بر عضو کسی وارد شود و شرعاً مقدار خاصی به عنوان دیه تعیین نشده باشد جانی باید ارش بپردازد.» هدف از این تحقیق بررسی وجه اشتراک و افتراق دیه و ارش در فقه و حقوق ایران می باشد. به همین منظور برای انجام این تحقیق به بررسی این موارد در کتابهای فقهی و حقوقی پرداخته ایم و نتایج این بررسی بیانگر آنست که وجه اشتراک دیه و ارش در فقه و حقوق ایران بیشتر از وجه افتراق آن می باشد. این پایان نامه از این جهت که توانسته موارد اشتراک و افتراق این دو را در فقه و حقوق ایران مشخص سازد دارای اهمیت می باشد.

واژگان کلیدی: اشتراک، افتراق، دیه، ارش، فقه، حقوق

 

مقدمه

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و  در راستای منطبق کردن قواعد کیفری از باورها و تمایلات همگانی با احکام و دستورات اسلام، نظام حقوق جزایی ایران در ابعاد مختلف به شدت متحول و دگرگون گردید. به ویژه در مبحث قصاص و دیات که مستقیماً از فقه اسلامی به قانون ایران راه پیدا کرد این دگرگونی به نحو چشمگیری در این مباحث توسعه پیدا کرد به طوری که این تغییرات علاوه بر روش دادرسی، مباحث حقوق جزای عمومی و بیشتر از آن موضوعات جزای اختصاصی را نیز دربرگرفته است. پژوهش حاضر به بررسی وجه اشتراک و افتراق دیه و ارش در فقه اسلامی و حقوق ایران که کمتر مورد توجه جدی واقع شده می پردازد؛ موضوعی که تحت تاثیر فقه جزایی به قانون ایران راه یافت در صورتی که قبل از انقلاب چیزی بنام دیه در قانون ایران نداشتیم تاکید قانونگذار بر تبعیت از منابع فقهی به ویژه در مبحث جنایات و دیه و ارش تا بدان حد است که علاوه بر آنکه غالب مواد پیش بینی شده را مستقیماً از کتب فقهی ترجمه و در قالب مواد قانونی تنظیم کرده اند، در ترتیب و تبویب مواد مذکور نیز بدون توجه به تقسیماتی که امروز از شعب مختلف حقوق می شود، خود را مقید به متون فقهی نموده است از این رو بدیهی است که در شرح و تفسیر مواد قانونی تلاش شود به طور گسترده به منابع موردنظر قانونگذار و منابع فقهی مراجعه گردد؛ چرا که نقد و بررسی احکام فقهی از زاویه نگرش حقوق عرفی و مبتنی بر مبانی و قواعد حقوق غیردینی کاملاً غیرعلمی و انحرافی خواهد بود. و چنانکه گفتیم، عدم عنایت به این موضوع، مباحث و نتیجه گیری های غیرواقع بینانه ای را که امروز در بسیاری موارد شاهد آن هستیم به دنبال آورده است. توجه به جنبه های عملی رویه قضائی؛ و رویه فعلی دادگاه ها در بحث تعیین میزان دیه و ارش نشان می دهد که چقدر فقه اسلامی تاثیر گذاشته و میزان دیه تعیین شده در فقه بدون هیچ تغییری در قانون مجازات اسلامی ایران گنجانده شده است.دیه قبل از شناخته شده بود ،ولی به یک میزان واحدی نبود مقدار و نسبت آن از یک طرف به نفس وطرزفکر اشخاص خون خواه و از طرفی دیگر به مقام وشخصیت مقتول بستگی داشت وبدین ترتیب مقدار آن کم وزیاد می شد. مقدار دیه در قرآن مجید تعیین نشده،بلکه به بیان دیه «دیه مسلمه »اکتفا گردیده است در نتیجه مقادیر دیه از سنت وروایت گرفته شده است.فقها دیه را مالی دانسته اندکه به سبب جنایت بر نفس یا عضو کسی وارد شده ،و ارش در کلام فقها عبارت از مالی است که در ازای نقص مضمون در مال یا بدن ،قرار گیرد ومبدل آن شود وشارع برای آن میزانی تعیین نموده باشد.قانونگذار اسلامی از طرفی دیات را در مادهّ 15 قانون مجازات اسلامی تعریف کرده ومیگوید:«دیه ،مالی است که از طرف شارع برای جنایات تعیین شده است »،واز طرفی دیگر در ماده 297میزان آن را مشخص نموده است که به تاسی از فقها جزایی موارد ششگانه را مشخص کرده وقاتل را در انتخاب هر یک از آنها مخیر کرده است.ودر ماده 367قانون مجازات اسلامی در مورد ارش می گوید :«هر جنایتی که بر عضو کسی وارد شود وشرعاً ً مقدار خاص به عنوان دیه برای آن تعیین نشده باشد جانی باید ارش بپردازد».بدین ترتیب همچنان که ملاحظه می شود قانونگذار بدون اینکه ارش را تعریف کند تنها به مواردی که ارش باید پرداخته شود اکتفا کرده است. پایان نامه حاضر در 3 فصل تنظیم شده و هر فصل  با توجه به تعدد موضوعات، مباحث مختلفی را در خود دارد ، کلیات شامل پیشینه و اهمیت تحقیق و روش گردآوری اطلاعات و در فصل اول  تعاریف، تاریخچه و تعریف دیه در فقه و حقوق ایران و همچنین شامل نظریات فقها و حقوقدانان در مورد دیه و ارش است. در فصل دوم  وجه اشتراک دیه و ارش در فقه و حقوق ایران مورد بررسی قرار گرفته و در فصل سوم  وجه افتراق دیه و ارش در فقه و حقوق ایران مطرح شده است. امید است از تذکرات و راهنماییهای صاحبنظران محترم محروم نمانده و در اصلاح و رفع کاستی های موجود در این پایان نامه از راهنماییهای عزیزان برخوردار شویم.

فهرست

چکیده     1

مقدمه     2

الف: بیان مساله:    4

ب: سوالات تحقیق: 4

ج :پیشینه تحقیق:   5

د: فرضیات تحقیق: 7

ه-اهداف تحقیق:     7

و:ضرورت و اهمیت تحقیق:  7

ی: روش انجام تحقیق:         8

ن: ساماندهی تحقیق :           8

فصل اول: کلیات (تعاریف، تاریخچه، مبانی نظی)

1-1- معنای دیه و ارش در لغت:         10

1-1-1- معنای دیه در لغت:  10

1-1-2- معنای ارش در لغت: 10

1-2- دیه در قرآن مجید:       11

1-4- تعریف دیه و ارش در فقه:         14

1-5- تعریف دیه در حقوق ایران:        15

1-6- تعریف ارش در حقوق ایران:      16

1-7- دیدگاه فقها در مورد دیه و ارش:   16

1-8- دیدگاه حقوقدانان در مورد ماهیت دیه :       19

1-9-دیدگاه حقوقدانان درمورد ارش:     22

فصل دوم: وجه اشتراک دیه و ارش در فقه و حقوق ایران

2-1- وجه تشابه و اشتراک بین دیه و ارش         25

2-2- موارد تعیین دیه و ارش در فقه و حقوق ایران:          26

2-3- مقادیر دیه و ارش در فقه و حقوق ایران      30

2-4- مشروعیت دیه:          31

2-5- مقادیر دیه جنایت بر زنان در فقه و حقوق ایران:       32

2-6- مهلت پرداخت دیه در فقه و حقوق ایران:    33

2-7- مسئول پرداخت دیه در فقه و حقوق ایران   35

2-7-1- جانی:      35

2-7-2- عاقله:      37

2-7-3- بیت المال  41

2-8- موجبات ضمان دیه و ارش در فقه و حقوق ایران:      43

2-8-1- در ضمان شخص خواب:        43

2-8-2- ضمان پزشک:        44

2-8-3- حمل کننده کالا:       45

2-8-4- ترساننده    46

2-8-5- ضمان برخورد کننده:            47

2-8-6- ضمان پرت کننده:    48

2-9- اشتراک در جنایت:      49

2-9-1- ضمان برخوردکننده با یکدیگر:            49

2-9-2- در ضمان دعوت کننده:          50

2-10- تسبیب در جنایت:     51

2-11- موارد پرداخت ارش در فقه و حقوق ایران:            53

2-11-1- چگونگی تعیین ارش در اعضاء:        54

2-11-2- چگونگی محاسبه ارش در اعضاء:      54

2-11-3- تعیین میزان ارش با سازش و مصالحه طرفین:    55

2-12- مقادیر ارش و دیه اعضاء در فقه و حقوق ایران      55

2-13- مقادیر دیه و ارش زوال منافع در فقه و حقوق ایران  57

2-14- مقادیر دیه و ارش در جراحات سر و صورت         58

2-15- دیه جراحاتی که به درون بدن انسان نفوذ کند:        60

2-16- دیه جنایتی که باعث تغییر رنگ پوست یا تورم می شود:       61

2-17- مقادیر دیه سقط جنین: 62

2-18- دیه جنایت بر مردگان در فقه و حقوق ایران:          64

2-19- نقش قسامه در جراحات عضو   66

2-20- فقدان رابطه پدر و فرزندی بین قاتل و مقتول:        67

2-21- صلح و سازش با دیه: 68

2-22- در موارد تغلیظ دیه:   69

2-23-دیه کشته شدن شخصی به دست دیوانه یا نا بالغ:      70

2-24- جمع بندی:  71

فصل سوم: وجه افتراق دیه و ارش در فقه و حقوق ایران

3-1- تفاوت های میان دیه و ارش در فقه و حقوق ایران:     74

3-1-1- تفاوت دیه و ارش:    74

3-2- در مسئولیت دایه در دادن دیه:     76

3-3- در مقادیر دیه اقلیت های دینی     77

3-4- تفاوت اندازه دیه در امور شش گانه دیه با همدیگر     78

3-5- نبود ضابطه دقیق، در تعیین میزان ارش:   79

3-6- نوع و مقدار دیه و ارش:            82

3-7- مشکلات اجرایی در خصوص پرداخت دیه ای که در فقه آمده است:        83

3-8- پرداخت خسارت مازاد بر دیه و ارش در فقه و حقوق ایران      86

3-9- سقف دیه در فقه و حقوق ایران:   88

3-10- هزینه های درمان     90

3-11- خسارات معنوی ناشی از صدمات جانی    94

3-12-ساقط شدن قصاص ودیه بر اثر مردن جانی در فقه وحقوق موضوعه:     102

3-13-در خصوص شرکت در ارتکاب جرایم علیه نفس ......           103

نتیجه گیری          106

پیشنهادات:           108

فهرست منابع و مآخذ:          110

ج) مقالات و پایان نامه ها:     114

 

دانلود بررسی وجه اشتراک و افتراق دیه و ارش در فقه و حقوق ایران


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی وجه اشتراک و افتراق دیه و ارش در فقه و حقوق ایران ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی رابطه اشتغال زن در رضایت از زندگی زناشویی

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی بررسی رابطه اشتغال زن در رضایت از زندگی زناشویی در شهرستان اردبیل مقدمه اجتماع در گستره خویش متشکل از نهادهای متعدد و کوچک و بزرگی است یکی از عمده ترین نهادهای اجتماعی که جانشین ندارد خانواده است که از دیرباز همزمان با خلقت بشر به شکل ابتدایی وجود داشته است

دانلود بررسی رابطه اشتغال زن در رضایت از زندگی زناشویی

پایان نامه  کارشناسی روانشناسی بالینی
بررسی رابطه اشتغال زن در رضایت از زندگی زناشویی در شهرستان اردبیل
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل word
حجم فایل 104 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 72

پایان نامه  کارشناسی روانشناسی بالینی

 

بررسی رابطه اشتغال زن در رضایت از زندگی زناشویی در شهرستان اردبیل

 

 

مقدمه

 

اجتماع در گستره خویش متشکل از نهادهای متعدد و کوچک و بزرگی است. یکی از عمده ترین نهادهای اجتماعی که جانشین ندارد خانواده است که از دیرباز همزمان با خلقت بشر به شکل ابتدایی وجود داشته است.

به منظور شناخت خانواده می بایست تعریفی از آن ارائه کنیم.خانواده یک نهاد حقوقی است که بر پایه روابط ویژه ای میان حداقل یک زن و یک مرد موجودیت می یابد. زن و مرد باید با هم ارتباط ویژه ای داشته باشند که با آن زوجیت و پیوند زناشویی اطلاق می شود.(کارنگی،1383) رضایت زناشویی از جمله مفاهیمی است که در چند دهه ی اخیر مورد توجه بسیاری از روانشناسان و پژوهشگران قرار گرفته است اما از نظر قدمت تاریخی این موضوع در مباحثی که علما و فلاسفه و تربیت در گذشته داشته اند به چشم می خورند.ازدواج حاصل پیوند زناشویی زن و مرد است ازدواج و روابط زناشویی از عواملی است که میتواند بر هیجان خواهی تاثیر گذارد. سازگاری زناشویی دارای ابعاد مختلفی است :

روابط جنسی،روابط اجتماعی، اشتغال ، وضیعت مالی، مسائل مذهبی و ... .نقش دین و راهکارها آن به عنوان یک عامل مؤثر بر هیجان خواهی بسیارپر اهمیت است ، مطالعات انجام شده همه حاکی از آن است که می توان درگرو اعتقادات واعمال صالح واخلاقی پسندیده به یک آرامش روانی دست یافت وانسان معتقد را به یک انسان سر زنده وبشاش که همیشه در حال تلاش وتکاپوست در می آورد ، که همیشه در ارتباط با جامعه ی خود است و در هر زمینه فرهنگی ,اجتماعی و اقتصادی سعی بر آن دارد که با توجه به توانایی های خودش بهترین باشد ، واین خلاف عقیده ونظری است که افراد مذهبی را به عنوان انسانهای عبوس ومنزوی می شناساند که شاید ناشی از عملکرد نادرست ودیدگاه غلط بعضی از افراد مذهبی باشد که فکر کرده اند دیندار یعنی جدیت ورسمی بودن(مصدقی،1385) بنابراین هدف از پژوهش حاضر بررسی تاثیر اشتغال زنان بر رضایت از زندگی آنان می باشد .

 

فهرست مطالب

 

فصل اول

مقدمه     1

بیان مسئله            2

اهداف تحقیق        5

اهداف کلی           5

اهداف جزیی         5

اهمیت و ضرورت پژوهش    5

فرضیه تحقیق       6

تعریف عملیاتی متغیرها       6

رضایت زناشویی   6

اشتغال زن           7

فصل دوم

رضایت زناشویی   10

عوامل مؤثر در رضایت زناشویی        13

1-ابراز محبت و عشق زوجین به همدیگر          13

2-احترام به همسر  15

3-برقراری روابط اجتماعی   16

4-روابط جنسی     16

5- مسائل اقتصادی- اجتماعی 18

6- ارتباط با اقوام و اطرافیان  19

7- مسائل ارزشی عقیدتی و مذهبی      20

8- مزاج و شخصیت           21

مفهوم و هدف ازدواج           22

دلایل تمایل به ازدواج          26

خصوصیات زوجین رضامند  32

اشتغال زنان          34

اثرات اشتغال زن بر فرزندان 35

تأثیر اشتغال زن بر نقش پدر خانواده     39

تحقیقات مربوط به اشتغال زنان در داخل کشور    40

تحقیقات مربوط به اشتغال زنان در خارج از کشور            42

تحقیقات مربوط به رضایت از زندگی در داخل کشور         45

تحقیقات مربوط به رضایت از زندگی در خارج از کشور     46

فصل سوم

روش تحقیق          50

جامعه آماری         50

نمونه و روش اندازه گیری     50

روش نمونه گیری   51

ابزار پژوهش        51

روایی و اعتبار پرسشنامه      55

روش ارائه و نمره گذاری پرسشنامه     56

روش اجرا            58

فصل چهارم

یافته های توصیفی  60

یافته های استنباطی 66

فصل پنجم

بحث و نتیجه گیری 70

محدودیت پژوهشی  71

منابع و ضمائم       73

 

 

دانلود بررسی رابطه اشتغال زن در رضایت از زندگی زناشویی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی رابطه اشتغال زن در رضایت از زندگی زناشویی ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی رابطه بین استرس شغلی ، رضایت شغلی با سلامت روان در معلمان

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی بررسی رابطه بین استرس شغلی ، رضایت شغلی با سلامت روان در معلمان مقطع متوسطه شهر اردبیل چکیده هدف از انجام این پژوهش بررسی استرس شغلی،رضایت شغلی با سلامت روان در معلمان مقطع متوسطه میباشد که در این روش از روش همبستگی استفاده شده استجامعه آماری این پژوهش شامل کلیه معلمان شاغل مقطع متوسطه شهر ارد

دانلود بررسی رابطه بین استرس شغلی ، رضایت شغلی با سلامت روان در معلمان

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی
بررسی رابطه بین استرس شغلی ، رضایت شغلی با سلامت روان در معلمان مقطع متوسطه شهر اردبیل
بررسی رابطه بین استرس شغلی
بررسی رابطه بین استرس شغلی ، رضایت شغلی
بررسی رابطه بین استرس شغلی ، رضایت شغلی با سلامت روان در معلمان
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل word
حجم فایل 122 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 73

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی

 

بررسی رابطه بین استرس شغلی ، رضایت شغلی با سلامت روان در معلمان مقطع متوسطه شهر اردبیل

 

چکیده

هدف از انجام این  پژوهش بررسی استرس شغلی،رضایت شغلی با سلامت روان در معلمان مقطع متوسطه میباشد که در این روش از روش همبستگی استفاده شده است.جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه معلمان شاغل مقطع متوسطه شهر اردبیل میباشد.نمونه پژوهش شامل100 معلم که بهروش نمونه گیری تصادفی انتخاب شده اند می باشد.برای جمع آوری داده ها از پرسشنامه سلامت عمومی (کلدبرگ،1972)پرسشنامه رضایت شغلی(اسمیت وهمکاران،1969)وپرسشنامه ی استرس شغلی استفاده شده است.این ابزارها از لحاظ روانسنجی دارای اعتبار وپایایی قابل توجه بودند وبرای تجزیه داده ها ازروش آمار توصیفی(فراوانی،درصد فراوانی،میانگین،انحراف معیار)وآمار استنباطی(همبستگی پیرسون)استفاده شد.نتایج بدست آمده نشان داد که بین استرس شغلی،رضایت شغلی با سلامت روان رابطه معنا دار وجود دارد.

 

کلمات کلیدی : رضایت شغلی – سلامت روانی- استرس شغلی

 

 

مقدمه

همواره نحوه ی كار افراد ومحیط آن میتواند بر روی سلامت روان ایشان تأثیرگذار باشد ودر نتیجه باعث ارتقا یا افت كاری ایشان میگردد.

زندگی لاجرم ما را در مواجهه با محركهای تنش زا قرار میدهد وفشار روانی بسیار كم كه فشار  روانی خفیف نامیده میشود،می تواند به اندازه ی فشار روانی بسیار زیاد كه فشار روانی شدید نامیده میشود  برای ما نامطلوب باشد.همچنین فشار روانی میتواند زندگی را سرشاراز چالش و تهییج سازد هنگامی كه خواستهای یك موقعیت با توانائیهای ما كاملا جور درآیند میتوانیم یك حالت  شنگولی را كه غرق شدن در كار نامیده میشود،تجربه كنیم.در این حالت حداكثر كارایی را داشته  وخود را با لذت در كارمان غرق میكنیم.اكثر تحقیقات نشان میدهد كه نگرش خوش بینانه در مواجهه با فقدان ها وشكستها،سلامت روان رابالا می برد.درحالی كه بدبینی تأثیرمنفی برآن دارد.

افكار ما به طور زیادی بر مشكلات هیجانی و شخصی مان تأثیر میگذارند. افكار منفی در خلق منفی وافسردگی رایج است وافكار مثبت دراحساسات خوب وشاد نقش دارد،در بسیاری از بررسی ها معلوم شده است كه محیط بر كاركرد روانی ما تأثیر میگذارد.یكی از مشكلات ناشی از محیط كار، موضوع استرس می باشد كه اگر به مدت زمان طولانی وبه طور وسیع توسط شخص احساس  شود،احتمال دارد نشانه ها شكل قطعی به خود بگیرد وبه مرحله ی فرسودگی زیاد بیانجامد.

بنابراین پدیده ی رایج محیط های شغلی امروزی موضوع استرس شغلی می باشدوآن به فشار روانی در محیطهای شغلی اسناد میشود كه امروزه اقدامات فراوانی برای پیشگیری از آن در دست اجراست.

آموزش وپرورش به عنوان سازمانی بسیار گسترده ومهم نقش بسیار حساسی در ایجاد توانایی وآسان سازی فرآیند رشد وبالندگی نوجوانان دارد.

 

 

فهرست مطالب

فصل اول

چکیده     v

مقدمه     1

بیان مسأله            4

ضرورت واهمیت تحقیق       6

اهداف تحقیق:       8

اهداف جزئی         8

فرضیه های پژوهش            8

تعریف نظری وعملیات متغیرها          9

فصل دوم

الف)رضایت شغلی 12

عوامل مؤثرو مرتبط با رضایت شغلی   16

ناخشنودی شغلی وپرخاشگری 19

اندازه گیری رضایت شغلی    21

واكنشهای نگرشی وعاطفی رضایت شغلی واز خود بیگانگی            24

ازخود بیگانگی      24

ناتوانی    26

بیهود گی 26

بی هنجاری          26

انزوای اجتماعی     27

ازخود بیزاری       27

نظریه های رضایت شغلی     30

نظریه كامروائی نیازی:        30

نظریه گروه مرجع  31

نظریه انگیزشی-بهداشتی هرزبرگ      32

ب)استرس شغلی    33

ج)سلامت روان     37

بهداشت روانی از دیدگاه مكاتب مختلف روانشناسی            39

تحقیقات انجام شده در داخل كشور        44

فصل سوم

طرح كلی پژوهش   49

جامعه آماری         49

نمونه وروش نمونه گیری      49

ابزار پژوهش        50

روش اجرا            50

پرسشنامه رضایت شغلی اسمیت          50

پرسشنامه ی سلامت روان كلدبرگ(1972)        50

پرسشنامه ی استرس شغلی    52

روش تجزیه و تحلیل داده ها   52

یافته های جمعیت شناختی     53

فصل چهارم

یافته های توصیفی  55

یافته های استنباطی 56

فصل پنجم

بحث ونتیجه گیری  60

محدودیت ها         63

پیشنهاد ها            64

منابع      65

 

 

دانلود بررسی رابطه بین استرس شغلی ، رضایت شغلی با سلامت روان در معلمان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی رابطه بین استرس شغلی ، رضایت شغلی با سلامت روان در معلمان ,

بررسی رابطه بین باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب در بین دانشجوان دانشگاه آزاد اسلامی

پایان نامه روانشناسی بالینی بررسی رابطه بین باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب در بین دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل مقدمه روان شناسی رویکردهای مختلفی دارد که یکی از آنها، روان شناسی شناختی است رویکرد شناختی بر نحوه ای که افراد از محیط خودشان آگاه می شوند نحوه ای که درک نموده و ارزیابی می کنند یاد می گیرند، فکر

دانلود بررسی رابطه بین باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب در بین دانشجوان دانشگاه آزاد اسلامی

پایان نامه روانشناسی بالینی
بررسی رابطه بین باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب در بین دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل
بررسی رابطه بین باورهای غیر منطقی 
بررسی رابطه بین باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب 
بررسی رابطه بین باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب در بین دانشجویان
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل word
حجم فایل 1814 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 102

 

پایان نامه روانشناسی بالینی

 

بررسی رابطه بین باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب در بین دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل

 

 

 

مقدمه

روان شناسی رویکردهای مختلفی دارد که یکی از آنها، روان شناسی شناختی   است رویکرد شناختی بر نحوه ای که افراد از محیط خودشان آگاه می شوند نحوه ای که درک نموده و ارزیابی می کنند. یاد می گیرند، فکر می کنند، تصمیم می گیرند  و مسائل را حل می کنند، تمرکز دارد این رویکرد بر روی فعالیتهای ذهنی هوشیار تمرکز دارد و در آن اعتقاد بر این است که تفکر یابد مفهوم وسیع تر شناخت نقش اساسی و مهمی را در چگونگی بروز رفتار آدمی ایفا می کند.  گر چه افراد متعددی به رویکردهای شناختی کمک کرده اند اما دو نفر دراین حوزه مشهورترند: آرون بک  و آلبرت الیس .

بک و الیس بر نقش فرایند تفکر آشفته در ایجاد رفتارهای ناسازگارانه تاکید دارند به عقیده بک، ویژگی فراگیر تعدادی از اختلال های روانی وجود  افکار خودکار  است عقاید بسیار محکمی که فرد حتی نمی داند آن ها به احساس های ناخشنودی و دلسردی منجر می شوند این افکار به صورت خود انگیخته پدیدار می شوند و نادیده گرفتن آن ها دشوار است افکار خودکار حاصل نگرش های کژ کار هستند یعنی قواعد یا ارزش های شخصی که افراد به آن ها اعتقاد دارند و در سازگارهای مناسب اختلال ایجاد می کنند. (بک، راش ، شاو  و امری ، 1979).

الیس نیز یکی دیگر از روان شناسان شناخت گراست که پاره ای از مفاهیم نظریه های او در افکار و اندیشه های فلاسفه و متفکران قدیم ریشه دارد. (الیس، 1973) اگر منشا فلسفی نظریه الیس به برخی از فلاسفه به خصوص زنو ، سیسرو  و اپیکتتوس  بر می گردد. اپیکتتوس که در قرن 4 قبل از میلاد می زیست معتقد بود که انسان ها را اشیا برآشفته نمی کنند بلکه نگرشی که نسبت به امورپیدا می کنند آنها را آشفته می کند.

به اعتقاد الیس این عقاید است که در افراد مبتلا به اختلال های روانی، معمولاً معیوب یا غیر منطقی هستند او آن ها را عقاید غیر منطقی  نامید عقایدی درباره  خود و دنیا که نامعقول غیر منطقی هستند، الیس نظریه غیر منطقی- هیجانی خود را که به مدل «a- b- c» مشهور است چنین ارائه داد که وقایع و رویدادها نیستند که باعث آشفتگی، پریشانی و یا اضطراب می شوند بلکه باور بر برداشت خود فرد از وقایع و پدیده هاست که باعث آشفتگی، پریشانی، اضطراب همچنین باعث به وجود آمدن مشکلات در زندگی شخص می شوند الیس تفکر غیر منطقی را که بر اصول دهگانه وی معروف اند به شرح زیر مطرح می کند:

1-انتظار تایید از دیگران، 2- انتظارات بیش از حد از خود، 3- سرزنش کردن خود و دیگران، 4- واکنش به درماندگی همراه با ناکامی، 5- بی مسئولیتی هیجانی،

6- نگرانی زیاد توام با اضطراب،7- اجتناب از رویارویی با مشکلات، 8- وابستگی، 9- درماندگی نسبت به تغییر، 10- کمال طلبی (معتمدین، 1383)

اضطراب  موضوعی است قدیمی که حتی مصریان باستان و نویسندگان قرون وسطی نیز وجود اضطراب را یکی از شرایط اصولی و اولیه زندگی انسان ها تلقی می کردند اضطراب نه تنها پدیده ای جهانی و فراگیر بلکه ناشی از انسان بودن ابنا بشر است کیست که در معرض تهدید مضطرب نشود. (بک به نقل از قراچه داغی، 1380)

 

فهرست مطالب

فصل اول

مقدمه     2

بیان مسئله            5

اهمیت و ضرورت پژوهش    8

هدف کلی 10

اهداف جزئی         10

فرضیه های پژوهش            11

متغیرهای پژوهش  11

باورهای غیر منطقی           11

اضطراب 12

فصل دوم 14

پیشینه پژوهش       14

مقدمه     15

تاریخچه تحول فکری الیس    16

ماهیت انسان         17

مفاهیم بنیادی نظریه الیس     20

مبنای فیزیولوریکی 20

مبنای روان شناختی 22

مفهوم اضطراب و بیماریهای روانی     23

باورهای غیر منطقی 11 گانه از دیدگاه آلبرت الیس           26

راهبردهایی برای کشف اعتقادهای غیر منطقی    33

تکنیک های درمانی            35

روان درمانی         35

فرایند درمان         37

فنون و روش های درمان       38

کاربرد درمان عقلانی – هیجانی          40

درمان عقلانی – هیجانی       40

نقایص درمان عقلانی –هیجانی           42

اضطراب 43

عملکرد سطح اضطراب       43

تعریف اضطراب   44

اضطراب طبیعی    47

مولفه های اضطراب           47

ویژگی های اضطراب          49

رابطه اضطراب و ترس       49

مشترکات اضطراب و ترس   50

تفاوت های اضطراب و ترس 50

همه گیر شناسی اضطراب     54

شیوه های بیان اضطراب      56

کارکردهای انطباقی اضطراب            57

سبب شناسی اضطراب         57

نظریه های رفتاری 62

نظریه های وجودی 62

نظریه های شناختی 63

نظریه یادگیری اجتماعی – شناختی      64

نظریه های زیست شناختی    65

اختلالات اضطرابی            66

اختلال وحشت زدگی           66

عوامل وراثتی در اختلال وحشت زدگی 67

ویژگی های اختلال وحشت زدگی        67

اگروفوبیا 68

فوبیها     68

فوبیهای خاص       68

فوبی اجتماعی       69

اختلال وسواس فکری - عملی 70

اختلال استرس پس از آسیب   70

اختلال حاد           71

اختلال اضطراب    71

علائم اضطراب     72

تحقیقات داخلی       74

تحقیقات خارجی     77

فصل سوم            79

روش پژوهش        79

روش پژوهش        80

جامعه آماری         80

نمونه آماری         80

ابزار پژوهش        80

روش تجزیه و تحلیل داده ها   84

فصل چهارم          85

تجزیه و تحلیل داده ها          85

آمار توصیفی        86

فصل پنجم            92

بحث و نتیجه گیری 92

نتیجه گیری          93

محدودیت های پژوهش         94

پیشنهادات            95

منابع:     96

 

دانلود بررسی رابطه بین باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب در بین دانشجوان دانشگاه آزاد اسلامی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی رابطه بین باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب در بین دانشجوان دانشگاه آزاد اسلامی ,

بررسی رابطه بین تولد(چندمین فرزند بودن) با سرسختی روانشناختی در بین دانشجویان

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی بررسی رابطه بین تولد(چندمین فرزند بودن) با سرسختی روانشناختی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل مقدمه موفقیت تحصیلی و آسیب شناسی دانشجویان همیشه مورد توجه مسئولین ، برای بالا بردن سطح علمی کشور بوده است واز جمله مباحثی است که امروزه در دانشگاه ها مورد توجه مسئولین و محققان ر

دانلود بررسی رابطه بین تولد(چندمین فرزند بودن) با سرسختی روانشناختی در بین دانشجویان

پایان نامه  کارشناسی روانشناسی بالینی
بررسی رابطه بین تولد(چندمین فرزند بودن) با سرسختی روانشناختی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل
بررسی رابطه بین تولد(چندمین فرزند بودن)
بررسی رابطه بین تولد(چندمین فرزند بودن) با سرسختی روانشناختی
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل pdf
حجم فایل 119 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 77

پایان نامه  کارشناسی روانشناسی بالینی

 

بررسی رابطه بین تولد(چندمین فرزند بودن) با سرسختی روانشناختی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل

چکیده:

 هدف اصلی پژوهش حاضر بررسی بررسی رابطه حمایت اجتماعی ادراک شده عود مجدد اعتیاد  در اردبیل  می باشد. روش پژوهش از نوع همبستگی و توصیفی می باشد. جامعه آماری شامل کلیه افراد که به مواد مخدر اعتیاد داشته و ساکن اردبیل هستند . که از بین این جامعه 50 نفر به شکل نمونه گیری در دسترس به عنوان نمونه انتخاب شد ه اند،که این افراد با پرسش نامه حمایت اجتماعی مورد سنجش قرار گرفته اند .داده های بدست آمده با نرم افزار(SPSS) تکمیل شده و نتایج حاکی از ان است بین حمایت اجتماعی و عود مجدد اعتیاد رابطه وجود دارد و با بالا رفتن حمایت اجتماعی ، عود مجدد اعتیاد کاهش یافته است. در بررسی رابطه بین بین وضعیت اشتغال و عود مجدد به اعتیاد بدست آمد اعتیاد در افراد شاغل و بیکار متفاوت است و افراد بیکار گرایش بیشتری به اعتیاد دارند .در بررسی رابطه بین وضعیت اقتصادی و عود مجدد به اعتیاد بدست آمد امکانات رفاهی در میزان اعتیاد افراد نقش دارند.

 

کلمات کلیدی : حمایت اجتماعی – عود مجدد اعتیاد

 

مقدمه

موفقیت تحصیلی و آسیب شناسی دانشجویان همیشه مورد توجه مسئولین ، برای بالا بردن سطح علمی کشور بوده است . واز جمله مباحثی است که امروزه در دانشگاه ها مورد توجه مسئولین و محققان روان شناس قرار گرفته است .

به اعتقاد صاحب نظران ، شیوع برخی از اختلالات روان شناختی در دانشجویان می تواند زمینه بروز آسیب های اجتماعی و تحصیلی را فراهم سازد .

کوبات(1986) از اولین محققانی بود که از سرسختی به عنوان یکی از ویژگیهای شخصیتی تعدیل کننده رابطه تنیدگی – بیماری نام برد . سرسختی یک ساختار با چند ویژگی است که همه افراد به نسبت های مختلف از آن برخوردارند و شامل سه ویژگی ، تعهد ، مهار و چالش می باشد . افراد سرسخت معنا ، ارزش ، اهمیت و هدفمندی خودشان ، کارشان ، خانواده شان به طور کلی زندگی را دریافته اند. آنها به تلاش و عمل بیش از شانس اهمیت می دهند و معتقدند که می توانند روند رویدادهای زندگی را در دست بگیرند .آنها دارای منبع درونی و مهارکننده هستند و رویدادهای مثبت و منفی را پیامد اعمال شخصی می دانند از طرفی این افراد تغییر و تحول را قانون ثابت زندگی می دانند و تغییرات را فرصتی برای یادگیری قلمداد می کنند نه تهدیدی برای امنیت. افراد سرسخت برخلاف افراد غیرسرسخت حوادث را چندان خطرناک ارزیابی نمی کنند . برعکس ، آنها را مثبت و قابل کنترل ارزیابی می کنند. (کیاوشی – لیپا 1994 – قربانی 1374 – فرانکن 1998) ظاهراً بین زنان و مردان از لحاظ سرسختی تفاوت هایی وجود دارد .

 

فهرست مطالب

 

فصل اول : کلیات تحقیق

مقدمه     1

بیان مسئله            2

اهمیت و ضرورت موضوع   3

اهداف کلی           5

اهداف اختصاصی  5

فرضیه های پژوهش            5

تعاریف نظری و عملیاتی      6

فصل دوم : چهارچوب نظری و پیشینه پژوهش

سرسختی 6

تعریف 3 بُعدی سرسختی      6

چندمین فرزند بودن 7

دانشجو    7

تعاریف عملیاتی     8

سرسختی روانشناختی          10

مولفه های سرسختی روانشناختی         14

ویژگی های سرسختی روانشناختی       19

پیشایندها و پیامدهای سرسختی روانشناختی         20

عوامل موثر در سرسختی روانشناختی   23

ارزیابی شناختی     27

شخصیت شناسی براساس(چندمین فرزند بودن)    30

تک فرزندان         30

فرزندان اول خانواده            31

فرزندان وسط خانواده           31

فرزندان آخر خانواده            32

شخصیت فرزندان و شیوه های تربیت آنان          33

تحقیقات انجام شده در داخل کشور        45

تحقیقات انجام شده در خارج کشور       45

فصل سوم : روش پژوهش

روش پژوهش        48

جامعه آماری         48

نمونه آماری و روش نمونه گیری        48

روش تجزیه و تحلیل داده ها   49

پرسشنامه سرسختی روانشناختی اهواز  50

فصل چهارم : تجزیه و تحلیل داده ها

یافته های توصیفی  53

یافته های استنباطی 58

فصل پنجم : بحث و نتیجه گیری

بحث ونتیجه گیری  63

محدودیت های پژوهش         65

پیشنهادات            66

منابع      68

 

دانلود بررسی رابطه بین تولد(چندمین فرزند بودن) با سرسختی روانشناختی در بین دانشجویان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی رابطه بین تولد(چندمین فرزند بودن) با سرسختی روانشناختی در بین دانشجویان ,

تاريخ : 14 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی (AوB) و سلامت روانی دانشجویان

پایان نامه کارشناسی بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی (A وB) و سلامت روانی دانشجویان پیام نور واحد اردبیل چکیده بیماری های روانی از آغاز پیدایش بشر وجود داشته است به صورتی كه ساكنان دوره غار نشینان دوره دیرینه سنگی معتقد بودند كه با ایجاد سوراخ(ترفین)در جمجمه افراد می توانند فرد تسخیر شده توسط ارواح شیطانی را نجات دهند كه ریشه در حالات روحی ورو

دانلود بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی (AوB) و سلامت روانی دانشجویان

پایان نامه  کارشناسی

بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی (A وB) و سلامت روانی دانشجویان پیام نور واحد اردبیل
بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی (A وB)
بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی (A وB) و سلامت روانی دانشجویان
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل word
حجم فایل 282 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 84

پایان نامه  کارشناسی

بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی (A وB) و سلامت روانی دانشجویان پیام نور واحد اردبیل

چکیده

بیماری های روانی از آغاز پیدایش بشر وجود داشته است به صورتی كه ساكنان دوره غار نشینان دوره دیرینه سنگی معتقد بودند كه با ایجاد سوراخ(ترفین)در جمجمه افراد می توانند فرد تسخیر شده توسط ارواح شیطانی را نجات دهند كه ریشه در حالات روحی وروانی مغشوش وبه هم خورده وجود داشت. پژوهش حاضر تعیین ارتباط بین تیپ شخصیتی A وسطح سلامت روانی دانشجویان دانشگاه پیام نور شهرستان اردبیل است که نمونه این پژوهش را 50 نفر از دانشجویان دانشگاه پیام نور شهرستان اردبیل تشكیل می دهند روش نمونه گیری تحقیق حاضر به صورت تصادفی ساده از بین دانشجویان دانشگاه پیام نور شهرستان اردبیل انجام گرفته است.

    در این تحقیق برای جمع آوری داده ها از پرسشنامه های شخصیتی آیزنگ و پرسشنامه سلامت عمومی استفاده شده است .یافته ها بدست آمد که : افرادی که دارای تیپ شخصیتی B هستند سلامت روان کمتری نسبت به افرادی دارند که دارای تیپ شخصیتی A هستند .

مردان دارای تیپ شخصیتی A  و زنان دارای تیپ شخصیتی B شیوع بالاتری دارند .

افراد مجرد دارای تیپ شخصیتی A  وهمچنین افراد متاهل نیز دارای تیپ شخصیتی A شیوع بالاتری دارند .

کمات کلیدی : تیپ شخصیتی – سلامت روان

 

 

مقدمه

    بیماری های روانی از آغاز پیدایش بشر وجود داشته است به صورتی كه ساكنان دوره غار نشینان دوره دیرینه سنگی معتقد بودند كه با ایجاد سوراخ(ترفین)در جمجمه افراد می توانند فرد تسخیر شده توسط ارواح شیطانی را نجات دهند كه ریشه در حالات روحی وروانی مغشوش وبه هم خورده وجود داشت(دهستانی 1385)

    ناسازگاری واختلال های رفتاری در جوامع انسانی ودر همه افراد از هر قشر وجنس ودر هر دوره وادوار بوده وخواهند بود بنا به دلایل وعوامل مختلف،پس ضرورت وگسترده ابتلا وتهدید سلامت روانی وجسمی واز بین بردن كیفیت زندگی وچگونگی مقابله با بیماری های روانی وعوامل آن را توجیه می كند.سلامت جسمی وروانی انبساط خاطر و در نهایت شاد كامی وتن آرامی پدیده ای هستند كه در ارتباط با محیط زیست انسان ها تحقق می پذیرند(همان منبع).

 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                    صفحه

 

مقدمه     10

بیان مسئله            11

اهمیت وضرورت مسئله       12

اهداف كلی تحقیق   13

اهداف جزئی تحقیق 13

فرضیه های تحقیق 14

تعریف نظری وعملیاتی متغیرها         14

تعریف نظری       14

ارزیابی شخصیت:  15

تعریف عملیاتی:     16

تعریف سلامت روانی          18

مقدمه     18

تعریف سازمان بهداشت جهانی از سلامت روان   18

ویژگی های افرادی كه از نظر روانی سالم هستند  19

اهداف روانشناسی سلامت     19

تقویت تلاشهای پیشگیری از بیماری ها.            20

مفهوم سلامت روانی در مكاتب روانشناسی         21

سلامت روانی       22

مفهوم سلامت روان از دیدگاه های مختلف مكتب روان كاوی 23

كارل.گ.یونگ(carl.G.jung)           24

آلفردآدلر  25

اریک اریکسون     26

اریک فرام           28

مکتب انسان گرایی 29

مکتب رفتار گرایی 31

مکتب شناختی       31

مکتب هستی گرایی 33

سلامت روانی با مفهوم پشگیری از بیماری های روانی      35

پیشگیری ثانویه (سطح دوّم)  37

پیشگیری ثالثیه (سطح سوّم)  38

مقدمه ای بر شخصیت         39

طبقه بندی تیپ های شخصیت            40

ویژگی های شخصیتی رفتاری تیپA    40

شخصیت Aدر مقابلB          41

شخصیت تیپAوبیماری های جسمی    42

بیماری های وابسته به شخصیت         44

عامل استرس در ایجاد بیماری های وحملات قلبی 46

واكنش پذیری سیستم قلبی عروقی وبیماری         48

سلامت افراد با الگوهای رفتاری آنان چه ارتباطی دارد؟      49

پیشینه پژوهشی     51

روش پژوهش        54

روش های پژوهشی 54

نمونه      54

روش نمونه گیری   55

روش اجرای پژوهش           55

ابزارهای تحقیق     55

اعتبار و روایی پرسشنامه شخصیتی آیزنگ        56

اعتبار وروایی پرسشنامه سلامت عمومی           58

روش تجزیه وتحلیل 59

یافته های توصیفی  61

آمار استنباطی       71

بحث و نتیجه گیری 75

پیشنهادات            77

محدودیت های پژوهش         77

 

 

دانلود بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی (AوB) و سلامت روانی دانشجویان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی (AوB) و سلامت روانی دانشجویان ,