خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
بلیط شیراز تهران
Barabas Ropa de hombre
فایلهای علمی
تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پژوهش بررسی نقش حالت های فراشناختی در تعلل ورزی تحصیلی دانشجویان

مقدمه هدف از آموزش كمك به ارتقاء سطح یادگیری در دانشجویان است اما یادگیری موضوع مشخص واحدی نیست بلكه تقریباً همه فعالیت‌هایی كه ما در طول زندگی انجام می‌دهیم از تجارب یادگیری‌مان سرچشمه می‌گیرد ما موضوع‌های مختلف درسی و غیردرسی مانند ریاضی، ادبیات، هنر، علوم دینی و طرز معاشرت را یاد می‌گیریم علاوه بر این ما عواطف مختلف را نیز یاد می‌گیریم تهیه

دانلود پژوهش بررسی نقش حالت های فراشناختی در تعلل ورزی تحصیلی دانشجویان

تحقیق و پژوهش کارشناسی 

بررسی نقش حالت های فراشناختی در تعلل ورزی تحصیلی دانشجویان
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 211 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 75

تحقیق و پژوهش کارشناسی 

بررسی نقش حالت های فراشناختی در تعلل ورزی تحصیلی دانشجویان  

مقدمه

هدف از آموزش كمك به ارتقاء سطح یادگیری در دانشجویان است. اما یادگیری موضوع مشخص واحدی نیست. بلكه تقریباً همه فعالیت‌هایی كه ما در طول زندگی انجام می‌دهیم از تجارب یادگیری‌مان سرچشمه می‌گیرد. ما موضوع‌های مختلف درسی و غیردرسی مانند ریاضی، ادبیات، هنر، علوم دینی و طرز معاشرت را یاد می‌گیریم. علاوه بر این ما عواطف مختلف را نیز یاد می‌گیریم. تهیه فهرست كاملی از آنچه كه انسان در طول زندگی یاد می‌گیرد بسیار مفصل و شاید غیرممكن است. اما به طور كلی در مورد راهبردهای مختلف یادگیری به دو نوع از راهبردها یعنی راهبرد شناختی و راهبرد فراشناختی تأكید شده است. در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت عظیم روانشناسی پرورشی به سوی كشف این راهبردها یعنی راههای یاد گرفتن و مطالعه كردن بوده‌ایم (سیف 1379).

در سالهای اخیر در مورد تأثیر راهبردهای شناختی و فراشناختی تحقیقات گوناگونی صورت گرفته است و سعی بر آن بوده است در مورد اهمیت و تأثیر هركدام از راهبردها اطلاعات لازم به معلمان ارائه شود تا نحوه یادگیری به نحوه مطلوب‌تری امكان‌پذیر گردد. نخستین بار هارلو[1] (1949) مفهوم فراشناخت (دانستن درباره دانستن) را در یك رشته آزمایشی كه با میمونها انجام داد مطرح ساخت. براون[2] (1978) فراشناخت را به دو صورت زیر معرفی كرده است:

1ـ آگاهی فرد از فعالیت‌ها یا فرایندهای شناختی خود

2ـ روشهای مورد استفاده فرد برای تنظیم فرآیندهای شناختی خودش.

به سخن دیگر، فراشناخت از یك سو شامل روشهای كنترل و نظارت بر یادگیری است. بنابراین آموزش راهبردهای فراشناختی در پیشرفت تحصیلی آموزش گیرندگان موثرتر از آموزش صرف راهبردهای شناختی می‌باشد (براون 1978).

 

1ـ2ـ بیان مسأله

سالهاست كه روانشناسان تربیتی درصدد پاسخ دادن به این سؤالات هستند كه چرا بعضی دانشجویان نسبت به بعضی دیگر از نظر پیشرفت تحصیلی موفق‌ترند؟ چه چیزی این تفاوتها را رقم می‌زند؟ برای پاسخ دادن به این سؤالات بررسی عواملی كه تصور می‌شود موقعیت تحصیلی را تبیین می‌كنند ضرورت پیدا می‌كنند.

به مرور زمان روشن شده كه كلید تبیین و پیش‌بینی موفقیت و كامیابی تنها استفاده از راهبردهای شناختی نیست. بسیاری از دانشجویان با استفاده از راهبردی های شناختی مشكلات زیادی در فراگیری مطالب درسی دارند، در حالی كه دانش‌آموزان دیگر با تاكید زیادتر روی راهبردهای فراشناختی موفقیت تحصیلی بالایی را كسب كرده‌اند، و چه بسا افرادی را بشناسیم كه با استفاده از راهبردهای شناختی درصد متوسط موفقیت تحصیلی را كسب كرده‌اند ولی با درنظر گرفتن راهبردهای فراشناختی به موفقیت‌های زیادی در زندگی‌شان دست یافته‌اند (سیف 1979).

طی چند دهه گذشته تلاش‌های قابل ملاحظه‌ای جهت تبیین و كشف عوامل موثر بر موفقیت تحصیلی صورت گرفته. محققین در تبیین اهمیت راهبردهای فراشناختی در پیشرفت تحصیلی به نتایج قابل ملاحظه‌ای دست یافته‌اند و نشان داده‌اند كه چنانچه راهبردهای فراشناختی را برای پیش‌بینی پیشرفت تحصیلی به راهبردهای شناختی اضافه كنیم، پیش‌بینی پیشرفت تحصیلی به طور معناداری با احتمال بیشتری امكان‌پذیر می‌شود تا اینكه تنها از راهبردهای شناختی استفاده كنیم (بوتچر[3]، 1999).

تمام مسائل فوق نشان می‌دهد كه توسل به راهبردهای شناختی برای تبیین پیشرفت تحصیلی كافی نیست، بنابراین این مسائل نشان دهنده این نكته است كه عامل مهم دیگری غیر از راهبردهای شناختی وجود دارد كه می‌تواند در پیشرفت تحصیلی یا به طور كلی در موفقیت موثر باشد كه آن راهبردهای فراشناختی است. این دیدگاه این سؤالات را مطرح می‌كند كه چه عواملی دست‌اندركارند كه برخی افراد دارای راهبردهای شناختی بالا در زندگی ضعیف عمل كنند و كسانی كه راهبردهای شناختی متوسطی دارند در كمال تعجب به خوبی عمل می‌كنند.

تعلل‌ورزی‌ یا به آینده موکول نمودن کارها آنقدر متداول است که شاید بتوان آن را از تمایلات ذاتی انسان برشمرد.اگرچه تعلل‌ورزی همیشه مسئله‌ساز نیست،اما در اغلب موارد می‌تواند از طریق ممانعت از پیشرفت و عدم دسترسی به اهداف،پی‌آمدهای نامطلوب و جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.در تعریف این سازه،محققان به کاهلی و امروز و فردا کردن در انجام کارهای مهم(در زمان مورد انتظار)،همراه با تجارب ذهنی ناراحت‌کننده‌2، اشاره نموده‌اند(الیس،و جیمز نال،1382؛لای،1986؛سنکال،کوئستنر،و والرند،1995)

تعلل‌ورزی، با توجه به پیچیدگی و مؤلفه‌های شناختی،عاطفی و رفتاری آن،تظاهرات‌ گوناگونی دارد، از جمله،تعلل‌ورزی تحصیلی‌3(هیل،هیل،چابوت و بارال،1978؛زیسات، رزونتال و و ایت،1978)،تعلل‌ورزی در تصمیم‌گیری‌4،(ایفرت،و فراری،1989)،تعلل‌ورزی‌ روان‌رنجورانه‌5،(الیس و ناوس،1979)،و تعلل‌ورزی وسواس‌گونه‌6(فراری،1991).اما، متداول‌ترین شکل آن،تعلل‌ورزی تحصیلی است(بروتن و وام‌بچ،2001؛مون و ایلینگ‌ورث، 2005).راث بلوم،سولمون،و موراکامی(1986)این نوع تعلل‌ورزی را تمایل غالب و همیشگی فراگیران برای به تعویق انداختن فعالیت‌های تحصیلی تعریف نموده‌اند،که تقریبا همیشه بااضطراب توأم است.نمونه‌ی بسیار آشنای آن،به تعویق انداختن مطالعه‌ی درس‌ ها تا شب امتحان و شتاب اضطراب ناشی از آن است که گریبان‌گیر دانش‌آموزان یا دانشجویان می‌شود.والترز(2003)،معتقد است صرف نظر از سبب‌شناسی،تعلل‌ورزی،به دلیل‌ پی‌آمدهای شناختی و هیجانی منفی که دارد،رفتاری ناسازگارانه است.

در خصوص پیش‌آیندهای تعلل‌ورزی،محققان و نظریه‌پردازان به عوامل مختلفی اشاره‌ نموده‌اند،از قبیل:اضطراب و وابستگی،ترس از ارزیابی منفی،عزت نفس پایین(فراری، 1992)،ترس از شکست،تنفر از کار،فقدان انرژی(سولومون،و راث بلوم،1984؛ اسکوئنبرگ و لای،1995)،کمال‌گرایی(جانسون و سلانی،1996)،درماندگی آموخته‌شده‌ (مک کین،1994)،خودکم‌بینی،پایین بودن سطح تحمل و عصبانیت(الیس،و جیمز نال، 1382)در سال‌های اخیر،تعلل‌ورزی تحصیلی به عنوان نوعی«نقص در خود-نظم‌جویی»7، مطرح شده است،یعنی ناتوانی فرد در کنترل افکار،هیجانات،عواطف،و عملکرد خود

 

تحقیقات نشان داده كه در غالب موارد تفاوت در توانایی نهفته است كه راهبرد فراشناختی نامیده می‌شود كه شامل برنامه‌ریزی، كنترل، نظارت و نظم‌دهی می‌باشد و این مهارت‌ها را می‌توان به كودكان آموخت تا در امر تحصیلی عملكرد بالاتری نشان دهند (دمبو[4] 1994). تعدادی از محققین براین باورند كه علاقه به راهبردهای فراشناختی تا حدی واكنش به این باور است كه راهبرد شناختی تنها كلید پیشرفت تحصیلی است. آنچه در این جا اهمیت دارد اظهارات ضد و نقیض طرفداران و منتقدان راهبردهای فراشناختی در زمینه توانایی این مفهوم در پیش‌بینی پیشرفت تحصیلی است (مایر[5] و سالووی[6]، 1999). لذا پژوهش حاضر در راستای همین تحقیقات به بررسی تاثیر حالت های فراشناختی و در تعلل ورزی  تحصیلی دانشجویان ن متوسطه شهر اردبیل می‌باشد.

 

1ـ3ـ ضرورت و اهمیت پژوهش

نظریه‌های راهبردهای فراشناختی مفهوم جدیدی است. هنوز هیچ كس نمی‌تواند دقیقاً بگوید كه تفاوت‌های میان دانشجویان در طول تحصیل‌شان تا چه حد مربوط به راهبردهای فراشناختی می‌شود. اما داده‌های موجود نشان میدهند كه راهبردهای ف

دانلود پژوهش بررسی نقش حالت های فراشناختی در تعلل ورزی تحصیلی دانشجویان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پژوهش بررسی نقش حالت های فراشناختی در تعلل ورزی تحصیلی دانشجویان ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
مشاوره و روان درمانی مراجع محوری کارل راجرز

مشاوره و روان درمانی مراجع محوری کارل راجرز *ضمیمه به همراه فایل پاورپوینت راجرز درمانی در 28 اسلاید * فیلم تصویری CARL ROGERS GLORIA COUNSELLING( مشاوره کارل راجرز) مقدمه بنا به نظر آبرامام مزلو ، استاد پیشین و صاحب نام دانشگاه براندیس ، روان شناسی انسانی نیروی سومی را در گستره روان شناسی آمریکا تشکیل می دهد دو نیروی دیگر عبارت

دانلود مشاوره و روان درمانی مراجع محوری کارل راجرز

مشاوره و روان درمانی ممشاوره و روان درمانی مراجع محوری کارل راجرزضمیمه به همراه فایل پاورپوینت راجرز درمانی در 28 اسلاید 

 فیلم تصویری CARL ROGERS  GLORIA COUNSELLING( مشاوره کارل راجرز)راجع محوری کارل راجرز
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 2073 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 36

مشاوره و روان درمانی مراجع محوری کارل راجرز

 

*ضمیمه به همراه فایل پاورپوینت راجرز درمانی در 28 اسلاید 

* فیلم تصویری CARL ROGERS  GLORIA COUNSELLING( مشاوره کارل راجرز)

مقدمه

بنا به نظر آبرامام مزلو ، استاد پیشین و صاحب نام دانشگاه براندیس ، روان شناسی انسانی نیروی سومی را در گستره روان شناسی آمریکا تشکیل می دهد . دو نیروی دیگر عبارتند از روانکاوی و رفتارگرایی . راجرز را می توان بخش مهمی از این «نیروی سوم» محسوب داشت . او نیز مانند مزلو معتقد بود که آدمها طبعاً گرایش به خود شکوفایی دارند . راجرز معتقد بود که انسان در اصل دارای جوهره و ماهیتی مثبت است و هیچ چیز منفی یا شومی ذاتی او نیست . به نظر راجرز در صورتی که به اجبار به ساختارهای ساخته و پرداخته اجتماعی رانده نشویم و درست همان طوری که به اجبار به ساختارهای ساخته و پرداخته اجتماعی رانده نشویم و درست همان طوری که هستیم مورد قبول و پذیرش واقع شویم ، به نحوی زندگی خواهیم کرد که موجب پیشرفت خود و جامعه شویم . به نظر راجرز انسان در اصل هم به ارضای نیازهای شخصی و هم به ایجاد رابطه نزدیک و صمیمانه با دیگران نیاز دارد و خواستار هر دوی اینهاست . در مجموع چنین به نظر می رسد که دیدگاه راجرز در اصل دیدگاهی انسان گرایانه است .

هیچ یک از شیوه های روان درمانی ، به اندازه شیوه مراجع – محوری بر توفیق کار مشاوره تأثیر نداشته است . دیدگاه مثبت و عملی روان درمانی مراجع – محوری موجب نفوذ فراوان آن در میان مشاوران مدارس گردیده است . کارل راجرز نخست کار خود را با روانکاوی آغاز کرد ، اما در سال 1937 در راه شکل گیری نظریه معروف خویش در روان درمانی فعالانه کوشید . در سال 1940 پس از انتقال به دانشگاه ایالتی اوهایو ، در ضمن تدریس به دانشجویان دوره های فوق لیسانس و دکتری ، در اندیشه یافتن علل تغییر در جریان روان درمانی بود . از این رو ، نوارهای ضبط شده از جلسات روان درمانی را با دقت مورد بررسی و مطالعه قرار داد و بر اساس نتایج این بررسی ها ، بتدریج به ارائه روان درمانی مراجع – محوری موفق شد .

چکیده زندگینامه راجرز  

کارل رانسوم راجرز پدر جنبش استعدادهای بالقوه بشر و یکی از سه روان – درمانگر معتبر و برجسته زمان ، در هشتم ژانویه سال 1902 در اوک پارک از توابع شیکاگو متولد شد و در چهارم فوریه سال 1987 در سن 85 سالگی متعاقب یک عمل جراحی که روی شکستگی لگن خاصره اش انجام شد ، در اثر حمله قلبی در لاجولای کالیفرنیا در گذشت . راجرز وصیت کرده بود جسد وی بدون هیچ گونه تشریفاتی سوزانده شود .*

پدرش مهندس مقاطعه کار بود . والدینش تمایلات مذهبی داشتند ، ولی مادرش در اعتقادات خود راسخ تر بود . اعضاء خانواده بسیار به هم نزدیک بودند . راجرز خاطر نشان می کند که والدینش «ایثارگر و مهربان ، اهل عمل ، واقع گرا ، و متواضع بودند» . تعداد فرزندان خانواده شش نفر بود که از این تعداد پنج نفرشان پسر بودند . وقتی راجرز 12 ساله بود ، والدینش مزرعه ای در 30 مایلی شیکاگو خریدند . در طول سال های دبیرستان مسئولیت مزرعه با او بود . نمراتش خیلی خوب بود . در سال 1919 به دانشگاه ویسکانسین راه یافت . در آن دانشگاه در فعالیتهای بسیاری شرکت جست ، از جمله به عنوان نماینده در کنفرانس جهانی فدراسیون دانشجویان مسیحی به چین سفر کرد . زخم اثنی عشر او را برای مدتی از دانشگاه باز داشت . راجرز در 1924 در حالی که فقط یک درس روان شناسی گذرانده بود ، به دریافت درجه لیسانس تاریخ نایل آمده و در همین سال نیز ازدواج کرد . همسر راجرز در 1979 وفات یافت . حاصل این ازدواج دو فرزند به نام های ناتالی و دیوید بود . دخترش گاهی اوقات او را در انجام طرح های پژوهشی یاری می کرد ، پسرش به حرفه پزشکی روی آورد . 

دانلود مشاوره و روان درمانی مراجع محوری کارل راجرز


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مشاوره و روان درمانی مراجع محوری کارل راجرز ,

پایان نامه بررسی تأثیر فعالیت هوازی معین بر روی سطوح لپتین، انسولین و کورتیزول دختران غیر فعال

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته تربیت بدنی گرایش فیزیولوژی ورزش بررسی تأثیر فعالیت هوازی معین بر روی سطوح لپتین، انسولین و کورتیزول دختران غیر فعال

دانلود پایان نامه بررسی تأثیر فعالیت هوازی معین بر روی سطوح لپتین، انسولین و کورتیزول دختران غیر فعال

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته تربیت بدنی گرایش فیزیولوژی ورزش

 بررسی تأثیر فعالیت هوازی معین بر روی سطوح لپتین، انسولین و کورتیزول دختران غیر فعال
دسته بندی تربیت بدنی و علوم ورزشی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1092 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 97

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته تربیت بدنی گرایش فیزیولوژی ورزش

 بررسی تأثیر فعالیت هوازی معین بر روی سطوح لپتین، انسولین و کورتیزول دختران غیر فعال

کلید واژه­ها: لپتین، انسولین، کورتیزول، فعالیت هوازی، دختران غیر فعال

چکیده: هدف از این پژوهش تأثیر یک دوره تمرین هوازی معین بر میزان لپتین، انسولین و کورتیزول دختران غیر فعال بود. بدین منظور از بین افراد سالم و داوطلب تعداد 20 نفر غیر فعال انتخاب شدند. تعداد (10 نفر وزن: 21/55 کیلوگرم، قد: 15/161 سانتی­متر، سن: 7/22 سال و چربی بدن: 20/25 درصد) در گروه تجربی و تعداد 10 نفر (وزن: 04/54 کیلوگرم، قد:24/158 سانتی­متر، سن : 9/22 سال و چربی بدن: 24/25 درصد) در گروه کنترل قرار گرفتند. نمونه­های خونی برای تعیین میزان لپتین، انسولین و کورتیزول قبل از تمرین اخذ شد. سپس گروه تجربی تحت تأثیر برنامۀ هوازی (دویدن با 70 تا 75 درصد حداکثر اکسیژن مصرفی) به­مدت 6 هفته و 3 جلسه در هفته برنامۀ دویدن به­مدت 15 دقیقه شروع شد و هر سه جلسه 2 دقیقه به زمان آنها اضافه شد تا این­که زمان دویدن به 20 دقیقه افزایش یافت سپس تا آخرین جلسه تمرین (پایان هفته ششم) این مدت حفظ شد. 2 روز پس از پایان دورۀ تمرینی مجدداً نمونه­های خونی اخذ و اندازه­گیری متغیرها تکرار شد. تجزیه و تحلیل داده­ها قبل و بعد از تمرین از طریق آزمون تی مستقل انجام شد. نتایج پژوهش نشان داد 6 هفته فعالیت هوازی معین باعث کاهش غیرمعنی­داری در لپتین پلاسمایی، کورتیزول و درصد چربی بدن و افزایش انسولین را در گروه تجربی در بر دارد. (P≤0/05).

  با توجه به نتایج تحقیق می­توان نتیجه گرفت: 6 هفته فعالیت هوازی با 75-70% توان هوازی بیشینه با تکرار 3 جلسه در هفته بر لپتین، انسولین و کورتیزول دختران غیر فعال تأثیر ندارد. شاید کوچک بودن نمونه که موجب انحراف معیار بالای داده­ها شده است علت آن باشد. 

 

 

فهرست مطالب

صفحه                                                                                                                          عنوان

 

فصل اول

مقدمه و طرح تحقیق

1-1. مقدمه 1

1-3. ضرورت و اهمیت تحقیق 5

1-4. اهداف تحقیق 6

1-4-1. هدف کلی 6

1-4-2. اهداف ویژه 7

1-5. فرضیه های تحقیق 7

1-6. محدودیت های تحقیق 8

1-6-1. محدودیت های قابل کنترل 8

1-6-2. محدودیت های غیر قابل کنترل 8

1-7. تعریف واژگان: 9

1-7-1. فعالیت هوازی 9

1-7-2. لپتین: 9

1-7-3. انسولین 10

1-7-4. کورتیزول 10

1-7-5. دختران غیر فعال: 10

فصل دوم

مبانی نظری و پیشینه تحقیق

2-1. مقدمه 12

2-2. لپتین 12

2-3. بیولوژی مولکولی لپتین 14

2-4. تولید لپتین 16

2-5. عملکرد لپتین 17

2-6. تأثیرات فیزیولوژیکی لپتین 20

2-7. اهمیت لپتین 21

2-8. لپتین و انسولین 22

2-9. لپتین و گلوکوکورتیکوئیدها 23

2-10. مقاومت لپتین 24

2-11. لپتین و بیماری ها 26

2-12. انسولین 28

2-13. کورتیزول 29

2-14. پیشینه تحقیق 29

جمع بندی 34

فصل سوم

مواد و روشهای تحقیق

3-1. مقدمه 37

3-2. روش و طرح تحقیق 37

3-3. جامعه آماری 37

3-3. نمونه تحقیق و نحوه نمونه گیری 38

3-3-1. مشخصات عمومی نمونه 38

3-4. متغیرهای تحقیق 38

3-4-1. متغیر مستقل 38

3-4-2. متغیر وابسته 39

3-5. ابزار و وسایل مورد نیاز برای جمع آوری اطلاعات 39

3-6. روش اندازه گیری متغیرها 40

3-6-1. اندازه گیری ویژگی های ترکیب بدن 40

3-6-3. اندازه گیری لپتین 41

3-6-4. اندازه گیری انسولین 41

3-6-5. اندازه گیری کورتیزول 41

3-7. شرایط و نحوه خون گیری 41

3-7-1. زمان خون گیری 42

3-8. پروتکل تمرین فعالیت هوازی 42

3-9. روش های آماری 42

فصل چهارم

یافته های پژوهش

4-1. مقدمه 44

4-2. بررسی طبیعی بودن توزیع متغیرها 44

4-3. فرض همسان بودن (همگنی واریانس ها و برابری میانگین ها) داده های پیش آزمون 45

4-4. تحلیل توصیفی یافته ها 45

4-5. آزمون فرضیه های تحقیق 47

فصل پنجم

بحث و نتیجه گیری

5-1. مقدمه 55

5-2. بحث 55

5-2-1. لپتین 55

5-2-2. انسولین 56

5-2-3. کورتیزول 57

5-2-4. درصد چربی 57

5-3. نتیجه گیری 59

5-4. پیشنهادات تحقیق 59

5-4-1. پیشنهادات کاربردی 59

5-4-2. پیشنهادات پژوهشی 60

 

چكیده به انگلیسی

فرم ارزشیابی به انگلیسی

 

فهرست اشکال و نمودارها

شکل 2-1. ساختار لپتین 13

شکل 2-2. ساختار پروتئینی لپتین 15

شکل 2-3. عملکرد لپتین 19

شکل 2-4. نتیجه بروز موتاسیون ژن لپتین در موش 21

نمودار 4-1. میانگین لپتین آزمودنی­ها را قبل و بعد از تمرینات هوازی در گروه تجربی و کنترل .46

نمودار 4-2. میانگین انسولین آزمودنی­ها را قبل و بعد از تمرینات هوازی در گروه تجربی و کنترل.     46

نمودار 4-3. میانگین کورتیزول آزمودنی­ها را قبل و بعد از تمرینات هوازی در گروه تجربی و کنترل.   46

نمودار 4-4. تغییرات درصد چربی بدن پس از شش هفته تمرین هوازی در گروه تجربی و کنترل 52

 

 

 

 

 

فهرست جداول

جدول 3-1. مشخصات عمومی آزمودنی­ها. 38

جدول 4-1. بررسی طبیعی بودن توزیع متغیرها 44

جدول 4-2. نتایج آزمون تی مستقل برای بررسی فرض همسان بودن دو گروه . 45

جدول 4-3 . شاخص­های فیزیکی، فیزیولوژیکی و ... گروه تجربی و کنترل قبل و بعد از تمرین 45

جدول 4-4. میانگین لپتین گروه تجربی و کنترل قبل از و بعد از تمرینات هوازی 46

جدول 4-5. میانگین انسولین گروه تجربی و کنترل قبل و بعد از تمرینات هوازی 46

جدول 4-6. میانگین کورتیزول گروه تجربی و کنترل قبل و بعد از تمرینات هوازی 46

جدول 4-7. نتایج آزمون تی مستقل برای تغییرات میزان لپتین گروه تجربی و کنترل پس از تمرین 47

جدول 4-8. نتایج آزمون تی مستقل برای تغییرات میزان انسولین گروه تجربی و کنترل پس از تمرین 48

جدول 4-9. نتایج آزمون تی مستقل برای تغییرات کورتیزول در گروه تجربی و کنترل پس از تمرین 49

جدول 4-10. نتایج آزمون تی همبسته برای تغییرات درصد چربی گروه تجربی پس از تمرینات 50

جدول 4-11. همبستگی لپتین پلاسما دختران غیر فعال با وزن، درصد چربی و ... آزمودنی­ها 51

جدول 4-12. همبستگی انسولین پلاسما دختران غیر فعال با وزن، درصد چربی و ... آزمودنی­ها 52

جدول 4-13. همبستگی کورتیزول پلاسما دختران غیر فعال با وزن، درصد چربی و ... آزمودنی­ها 53

دانلود پایان نامه بررسی تأثیر فعالیت هوازی معین بر روی سطوح لپتین، انسولین و کورتیزول دختران غیر فعال


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی تأثیر فعالیت هوازی معین بر روی سطوح لپتین، انسولین و کورتیزول دختران غیر فعال ,

بررسی تأثیر رویکرد ساختارگرا و نقش گرا بر مهارت صحبت کردن در بین زبان آموزان ایرانی

بررسی تأثیر رویکرد ساختارگرا و نقش گرا بر مهارت صحبت کردن در بین زبان آموزان ایرانی

دانلود بررسی تأثیر رویکرد ساختارگرا و نقش گرا بر مهارت صحبت کردن در بین زبان آموزان ایرانی

بررسی تأثیر رویکرد ساختارگرا و نقش گرا بر مهارت صحبت کردن در بین زبان آموزان ایرانی
رویکرد ساختارگرا و نقش گرا بر مهارت صحبت کردن 
تأثیر رویکرد صحبت کردن زبان آموزان ایرانی
تأثیر رویکرد مهارت صحبت کردن
دسته بندی زبان شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1106 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 170

 

بررسی تأثیر رویکرد ساختارگرا و نقش گرا بر مهارت صحبت کردن در بین زبان آموزان ایرانی

چکیده:

این پایان نامه سعی در بررسی تاثیر دو رویکرد ساختارگرایان و نقش گرایان بر روی مهارت صحبت کردن دانش آموزان با محدودیت سنی 14- 15 - 16ساله شده است. برای انجام این موضوع یک مطالعه ی کیفی روی دو گروه از دانش آموزان به تعداد صد نفر متشکل از گروه کنترل و آزمایش در موسسه تودی (Today) اردبیل که به صورت اتفاقی انتخاب شده بودند انجام گرفت. فعالیت های ارتباطی مختلفی که در روش کاربردی مطرح است با گروه آزمایش بکار برده شد. در حالیکه گروه ساختارگرایان در معرض آموزش غیرارتباطی یعنی بر حسب روشهای ساختارگرایی از جمله شنیداری[ - گفتاری قرار گرفتند. قبل از شروع هر نوع آموزش به هر دو گروه یک پیش آزمون جهت اطمینان از وضعیت اولیه آن ها در مورد متغیری که قرار است مورد سنجش قرار بگیرد ارائه شد و در نهایت یک پس آزمون جهت بررسی نتیجه ی آموزش بعد از ارائه ی درمان به گروه آزمایش و ارائه ی دارونما به گروه کنترل به عمل آورده شد.

در حالیکه دو گروه در مرحله ی پیش آزمون معدل تقریباً یکسانی داشتند در مرحله ی پس آزمون گروهی که به روش کاربردی آموزش دیده بود معدل بالایی نسبت به گروه کنترل (ساختارگرایان) داشتند. این مطالعه نشان داد که روش ارتباطی (CA) تاثیر بیشتری روی مهارت صحبت کردن دانش آموزان دارد.

 

 


فهرست مطالب

 

عنوان                                                                                                    صفحه

 

فصل اول: کلیات

 

1-1 مقدمه............................................................................................................................ 2

 

1-2 بیان مسئله...................................................................................................................... 3

 

1-3 فرضیه تحقیق................................................................................................................. 4

 

1-4 اهداف و اهمیت تحقیق................................................................................................... 4

 

1-5 تحدید و محدودیت تحقیق............................................................................................. 4

 

1-6 اصطلاحات کلیدی.......................................................................................................... 7

 

1-6-1 ساختارگرا.................................................................................................... 7

 

1-6-2 برنامه درسی ساختاری.................................................................................. 7

 

1-6-3 نمونه دادن / سرمشق دادن............................................................................. 7

 

1-6-4 مصاحبه مهارت گفتاری................................................................................. 8

 

1-6-5 رویکرد انسان گرایانه.................................................................................... 8

 

1-6-6 رویکرد ترکیبی............................................................................................. 8

 

1-6-7- رویکرد تجزیه ای....................................................................................... 9

 

1-6-8 رویکرد ارتباطی........................................................................................... 9

 

1-6-9 مهارت صحبت کردن.................................................................................... 9

 

1-6-10 رویکرد سنتی............................................................................................. 9

 

فصل دوم: مبانی نظری و پیشینه تاریخی تحقیق

 

2-1 مقدمه........................................................................................................................... 12

 

2-2 نگاه به زبان قبل از ساختارگرایان (نگرش سنتی به زبان).................................................... 13

 

2-2-1 صورت و معنی قبل از ساختارگرایان............................................................. 14

 

2-2-2 عدد دستور ی............................................................................................. 15

 

2-2-3 جنسیت دستور ی........................................................................................ 15

 

2-2-4 زمان دستور ی و غیردستور ی...................................................................... 15

 

2-2-5 ابدیت دستور ی و اهمیت زبان نوشتاری........................................................ 15

 

2-2-6 الگوگیری از مقولات زبان خارجی برای تدوین زبان مقصد............................. 16

 

2-2-7 آمیزش دستور در زمانی و هم زمانی.............................................................. 16

 

2-2-8 اجزاء کلام قبل از ساختارگرایان.................................................................... 17

 

2-3 ساختارگرایان به زبان چگونه نگاه می کردند؟................................................................... 17

 

2-3-1 ساختارگرایان و مهارت صحبت کردن........................................................... 18

 

2-3-2 ساختارگرایان و هم زمانی و در زمانی........................................................... 18

 

2-3-3 ساختارگرایان و شبکیه زبان.......................................................................... 19

 

2-3-4 ساختارگرایان هم نشینی و جانشینی.............................................................. 19

 

2-3-5 ساختارگرایان و جنبه فیزیک زبان................................................................. 20

 

2-3-6 ساختارگرایان و معنی................................................................................... 20

 

2-4 روش بررسی و یا تحلیل دوگانه از دیدگاه ساختارگرایان................................................... 21

 

2-5 سازهای پیاپی در ساختارگرایان....................................................................................... 24

 

2-6 نارسائی تجربه سازه در ساختارگرایان.............................................................................. 25

 

2-7 نگاه به زبان قبل از سوسور............................................................................................. 27

 

2-8 تحولات ساختارگرایی بعد از سوسور............................................................................... 28

 

2-9 ساختارگرایان (توصیف گرایان)....................................................................................... 33

 

2-10 انقلاب جدید نگاه به زبان بعد از ساختارگرایان (رویکرد زایشی و چامسکی).................... 37

 

2-11 نگاه نقش گرایان به زبان............................................................................................... 45

 

2-12 نقش گرایان و گونه های کاربردی یا سیاق سخن............................................................ 48

 

2-12-1 رسمی...................................................................................................... 48

 

2-12-2 مشروتی، صحبت یا گفتگو کردن با گروه کوچک ناشناس و غریبه................. 49

 

2-12-3 سبک تصادفی........................................................................................... 49

 

2-12-4 سبک صمیمانه........................................................................................... 49

 

2-12-5 سبک بسیار خشک.................................................................................... 50

 

2-12-6 سبک دست پا شکسته................................................................................ 50

 

2-13 نقش گرایان و توانش ارتباطی....................................................................................... 50

 

2-13-1 توانش کلامی که گاه جزئی از توانش اجتماعی- زبانی به حساب می آید یعنی

 

دانش چگونگی آغاز کردن و تمام کردن به مکالمه..................................................... 51

 

2-13-2 توانش اجتماعی زبان................................................................................. 51

 

2-13-3 توانش دستور ی........................................................................................ 51

 

2-13-4 توانش جبرانی یا راهبردی.......................................................................... 51

 

2-14 نگاه به زبان در ایران.................................................................................................... 52

 

2-15 نگاه به یادگیری وا نسان............................................................................................... 54

 

2-15-1 نگاه به یادگیری و انسان قبل از ساختارگرایان.............................................. 54

 

2-15-2 یادگیری از دیدگاه ساختارگرایان................................................................. 55

 

2-15-3 یادگیری و روان شناسی شناختی................................................................. 57

 

2-15-3-1 حافظه حسی.................................................................................. 57

 

2-15-3-2 حافظه کوتاه مدت.......................................................................... 58

 

2-15-3-3 حافظه بلند مدت............................................................................ 58

 

2-15-3-4 راهبردهای شناختی......................................................................... 61

 

2-15-3-5 راهبردهای فراشناختی..................................................................... 62

 

2-15-3-6 رده بندی کردن.............................................................................. 62

 

2-15-3-7 یادگیری معنادار و طوطی وار.......................................................... 63

 

2-15-3-8 دانش عملی یا عملیاتی و دانش خبری............................................. 63

 

2-15-3-9 پردازش نزولی............................................................................... 64

 

2-15-3-10 پردازش صعودی.......................................................................... 64

 

2-15-3-11 یادگیری پیاپی و پردازش موازی.................................................... 65

 

2-15-3-12 یادگیری استنتاجی و یادگیری استقرایی........................................... 65

 

2-15-4 نگاه به یادگیری – رویکرد انسان گرایانه...................................................... 66

 

2-16 متغیرهای مربوط به یادگیرنده........................................................................................ 69

 

2-16-1 سن.......................................................................................................... 69

 

2-16-2 جنس....................................................................................................... 69

 

2-16-3 متغیر شناختی............................................................................................ 70

 

2-16-4 روش شناختی........................................................................................... 70

 

2-16-4-1 وابسته به میدان و ناوابسته به میدان.......................................................... 71

 

2-16-4-2 سازش کننده و غیرسازش....................................................................... 71

 

2-16-4-3 جزئی نگر و کلی نگر............................................................................ 71

 

2-16-4-4 توانایی ذاتی و استعداد........................................................................... 72

 

2-16-5 راهبردهای یادگیری................................................................................... 72

 

2-16-6 متغیر عاطفی ............................................................................................ 73

 

2-16-7 متغیر اجتماعی و فرهنگی........................................................................... 75

 

2-17 روش آموزشی با دیدگاه زبان شناسی ساختارگرایان........................................................ 76

 

2-17-1 رویکرد ................................................................................................... 78

 

2-17-2 نظریه یادگیری ......................................................................................... 81

 

2-17-3 طرح درسی.............................................................................................. 84

 

2-17-4 اهداف ..................................................................................................... 84

 

2-17-5 برنامه درسی............................................................................................. 85

 

2-17-6 انواع فعالیت های یادگیری و تدریسی......................................................... 87

 

2-17-7 نقش زبان آموز.......................................................................................... 91

 

2-17-8 نقش معلم................................................................................................. 92

 

2-17-9 نقش مطالب آموزشی................................................................................. 93

 

2-17-10 رویه....................................................................................................... 94

 

2-18 روش آموزشی پیش نقش گرایان................................................................................... 97

 

2-19 رویکرد ارتباطی.......................................................................................................... 101

 

2-19-1 کلاس های ارتباطی.................................................................................. 103

 

2-19-2 مواد درسی ............................................................................................. 103

 

2-19-3دانش آموز................................................................................................ 104

 

2-19-4 معلم........................................................................................................ 105

 

2-19-5 مهارت شنیدن.......................................................................................... 106

 

2-19-6 مهارت سخن گفتن و آموزش زبان به صورت کاربردی................................ 109

 

2-19-7 مهارت خواندن و آموزش زبان بصورت کاربردی........................................ 112

 

2-19-8 مهارت نوشتن و آموزش زبان بصورت کابردی............................................ 113

 

2-20 پیشینه تحقیق در مورد رویکرد نقش گرایان و ساختار گرایان.......................................... 115

 

فصل سوم: روش

 

3-1 مقدمه.......................................................................................................................... 120

 

3-2 نوع تحقیق................................................................................................................... 120

 

3-3 روش تحقیق................................................................................................................ 121

 

3-4 واحد تحلیل................................................................................................................. 123

 

3-5 جامع آماری................................................................................................................. 124

 

3-6 تعیین حجم نمونه......................................................................................................... 124

 

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل یافته ها در جدول

 

4-1 مقدمه.......................................................................................................................... 126

 

4-2 تجزیه و تحلیل داده ها در جدول................................................................................... 126

 

4-3 طرح مسأله و طرح فرضیه های پژوهش و جمع بندی...................................................... 126

 

فصل پنجم: نتیجه گیری

 

5-1 مقدمه.......................................................................................................................... 137

 

5-2 نتیجه........................................................................................................................... 137

 

5-3 پیشنهادات عملی.......................................................................................................... 138

 

5-4 پیشنهادات علمی.......................................................................................................... 139

 

منابع................................................................................................................................... 140

 


دانلود بررسی تأثیر رویکرد ساختارگرا و نقش گرا بر مهارت صحبت کردن در بین زبان آموزان ایرانی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی تأثیر رویکرد ساختارگرا و نقش گرا بر مهارت صحبت کردن در بین زبان آموزان ایرانی ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی رابطه کمرویی و پیشرفت تحصیلی

پایان نامه بررسی رابطه کمرویی و پیشرفت تحصیلی

دانلود پایان نامه بررسی رابطه  کمرویی و پیشرفت تحصیلی

پایان نامه بررسی رابطه  کمرویی و پیشرفت تحصیلی
بررسی رابطه  کمرویی و پیشرفت تحصیلی 
 کمرویی و پیشرفت تحصیلی
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 168 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 81

پایان نامه بررسی رابطه  کمرویی و پیشرفت تحصیلی

چکیده

 پزوهش انجام شده با هدف بررسی رابطه بین کمرویی و پیشرفت تحصیلی در بین دانشجویان دانشگاه های پیام نور، محقق اردبیلی و آزاد استان اردبیل صورت گرفته و روش پژوهش حاضر از نوع همبستگی می باشد که با استفاده از پرسشنامه شخصیتی وودورث (وودورث،1920) و سوالات محقق ساخته انجام شده است.

جامعه آماری این پژوهش را کل دانشجویان دانشگاه های پیام نور ، محقق اردبیلی و آزاد تشکیل می دهند که بر اساس نموگیری تصادفی ساده از هر کدام از دانشگاه ها 40 نفر از دانشجویان که 20 نفر دختر و 20 نفر پسر بطور مساوی که روی هم رفته 120 نفر دانشجو بودند انتخاب شدند همچنین برای تعیین ارتباط متغیر مستقل (کمرویی) و متغیر وابسته (پیشرفت تحصیلی) از ضریب همبستگی بیرسون و برای تعیین جنسیت بین دانشجویان از آزمون T مستقل و برای تعیین تفاوت میانگین بین 3 گروه از دانشگاه ها از آزمون Anova استفاده شده است.

نتایج یافته های پژوهش عبارتند از:

-بین پیشرفت تحصیلی و کمرویی دانشجویان رابطه ی معناداری وجود ندارد.

-بین میانگین پیشرفت تحصیلی دانشجویان دانشگاه های پیام نور، محقق اردبیلی و آزاد استان اردبیل تفاوت معنی دار وجود دارد.

-بین میانگین کمرویی دانشجویان دانشگاه های مذکور... تفاوت معنی داری وجود ندارد.

-بین پیشرفت تحصیلی و نوع زبان و همچنین بین کمرویی و نوع زبان در بین دانشجویان دانشگاه های مذکور تفاوت معنی دار وجود ندارد.

بین کمرویی و جنسیت و همچنین بین پیشرفت تحصیلی و جنسیت دانشجویان دانشگاه های مذکور تفاوت معنی داری وجود ندارد.

 

 

فهرست مطالب

فهرست

چکیده 4

مقدمه. 7

بیان مسئله. 9

اهمیت و ضرورت پژوهش.... 10

ضرورت تحصیلی.. 11

اهداف پژوهش.... 13

اهداف کلی.. 13

اهداف جزئی.. 13

فرضیه های پژوهش.... 14

تعاریف نظری و عملیاتی.. 15

کمرویی.. 15

پیشرفت تحصیلی.. 15

مبانی نظری پژوهش.... 18

علل کمرویی.. 23

جنبه های مثبت کم رویی.. 27

جنبه های منفی کمرویی.. 28

کمروی واقعی کیست؟. 28

کمرویی چگونه بر افراد تأثیر می گذارد. 30

ویژگی های رفتاری افراد کمرو. 32

راه های پیشگیری از کمرویی در کودکان. 36

روش های درمانی کمرویی.. 44

خانواده و تربیت اجتماعی.. 45

پیشرفت تحصیلی.. 46

عوامل مؤثر بر پیشرفت تحصیلی.. 47

تحقیقات انجام شده در داخل کشور. 49

تحقیقات انجام شده در خارج از کشور. 50

روش اجرای پژوهش.... 54

جامعه آماری.. 54

ابزار پژوهش.... 55

پرسشنامه شخصیتی وودورث... 55

روش اجرا و جمع آوری داده ها 55

روش های آماری و تحلیل داده ها 56

مقدمه. 58

تحلیل استنباطی.. 58

بحث و نتیجه گیری.. 68

پیشنهادات... 72

محدودیت های پژوهش.... 72

دانلود پایان نامه بررسی رابطه  کمرویی و پیشرفت تحصیلی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی رابطه کمرویی و پیشرفت تحصیلی ,

پروپوزال تاثیر نگرانی آزمون شنیداری بر یادگیرندگان زبان انگلیسی ایرانی تمرکز در آزمون شنیداری

پروپوزال تاثیر نگرانی آزمون شنیداری بر یادگیرندگان زبان انگلیسی ایرانی تمرکز در آزمون شنیداری

دانلود پروپوزال تاثیر نگرانی آزمون شنیداری بر یادگیرندگان زبان انگلیسی ایرانی تمرکز در آزمون شنیداری

پروپوزال تاثیر نگرانی آزمون شنیداری بر یادگیرندگان زبان انگلیسی ایرانی تمرکز در آزمون شنیداری
 زبان انگلیسی ایرانی تمرکز در آزمون شنیداری
تاثیر نگرانی آزمون شنیداری بر یادگیرندگان زبان انگلیسی
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 123 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 26

پروپوزال تاثیر نگرانی آزمون شنیداری بر یادگیرندگان زبان انگلیسی ایرانی تمرکز در آزمون شنیداری

 

بیان مسأله اساسی تحقیق به طور كلی (شامل تشریح مسأله و معرفی آن، بیان جنبه‏های مجهول و مبهم، بیان متغیرهای مربوطه و منظور از تحقیق) :

    The impression of the research is to investigate the relationship of anxiety with the learner’s listening comprehension, because anxiety is a normal and useful emotion when we feel under threat: it puts us on the alert and gets our body ready to cope with the danger. It saves your life if you run to make it across the road because a car is speeding too fast towards you. It involves our thoughts, body reactions, and behaviors.  It does not mean you are “crazy”,  it  is  a  common  psychological  problem and  it  cannot  lead,  in  itself,  to  death  or mental illness.  It also is a normal emotion and common experience, and it represents one of the most basic of human emotions. At one time or another, all of us are likely to be “stressed out,” worried about finances or health or the children, fearful in certain situations (such as when on a ladder or just before an operation), and concerned about what other people think. In general, anxiety serves to motivate and protect an individual from harm or unpleasant consequences.

     Researches on test anxiety in EFL learning point out that the factors that influence students’ reactions to language tests are perceptions of test validity, time limit, test techniques, test format, length, testing environment and clarity of test instructions (Young, 1999). The researches show that test validity is one of  significant factors that produce test anxiety. For instance, Young (1991) found that students experience anxiety if the test involves content that was not taught in class. Similarly, Horwitz and Young (1991) noted that tests in the lack of face validity led to higher anxiety and a negative attitude toward instruction. In the same way, Young (1999) investigated the effects of anxiety on ESL tests and found that high anxiety producing tests were also perceived by students as less valid. Another factor that increases test anxiety and decreases performance is time limit. For instance, in a study conducted by Young (1991) learners sometimes felt pressured to think that they had to organize their ideas in a short period of time.


دانلود پروپوزال تاثیر نگرانی آزمون شنیداری بر یادگیرندگان زبان انگلیسی ایرانی تمرکز در آزمون شنیداری


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پروپوزال تاثیر نگرانی آزمون شنیداری بر یادگیرندگان زبان انگلیسی ایرانی تمرکز در آزمون شنیداری ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه تاثیر آلودگی هوا بر سکته قلبی

پایان نامه تاثیر آلودگی هوا بر سکته قلبی

دانلود پایان نامه تاثیر آلودگی هوا بر سکته قلبی

پایان نامه تاثیر آلودگی هوا بر سکته قلبی 
 تاثیر آلودگی هوا بر سکته قلبی 
پایان نامه تاثیر آلودگی هوا
 هوا بر سکته قلبی
دسته بندی علوم پزشکی
فرمت فایل doc
حجم فایل 10464 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 121

پایان نامه تاثیر آلودگی هوا بر سکته قلبی

مقدمه

سکته قلبی(در اصطلاح پزشکی ام‌آی) ­و­یا انفارکتوس­میوکارد(به­انگلیسیMyocardialinfarction‏) عبارت از انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل برگشت، در بخشی از عضله قلب(میوکارد) است که به علت ازبین‌رفتن جریان خون و وقوع یک ایسکمی شدید در آن قسمت از قلب روی‌می‌دهد. این توقف گردش خون می‌تواند به‌طور ناگهانی بدون هیچ علائم قبلی نمایان گردد یا پس از تعدادی از حملات آنژینی(درد قفسه سینه) نمود یابد. عمده‌ترین دلیل ایجاد سکته بسته‌شدن رگ‌های تغذیه‌کننده قلب است. برای رفع انسداد غیر از دارو، از بالن و جراحی قلب باز (تعویض رگ مسدود شده) استفاده می‌شود. سکته قلبی نوعی عارضۀ فراگیر است که هرساله باعث درگذشتن هزاران تن می‌گردد.

در میان عوامل مساعدکننده دیابت، فشارخون بالا، کلسترول خون بالا افراط در استعمال دخانیات و الکل، عدم فعالیت بدنی، فشار عصبی، سابقۀ فامیلی و سن قابل ذکراند.

به‌طور یقین این بیماری خیلی وخیم است و سالیانه تنها در آمریکا، در سال ۲۰۰۴ میلادی، بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر از این عارضه جان‌باختند.( دایرةالمعارف پزشکی، مؤلف : دکتر عبداللطیف حویزی)

فهرست مطالب

عناوین                                                                                               صفحات

 

فصل اول-  کلیات پژوهش... 1

1-1- مقدمه. 2

1-2- بیان مساله. 3

1-3- اهمیت و ضرورت تحقیق.. 4

1-4- اهداف پژوهش... 5

1-4-1- هدف کلی پژوهش... 5

1-4-2- اهداف جزعی.. 5

1-5- فرضیه های پژوهشی.. 5

1-6- تعاریف مفهومی.. 6

1-7- تعاریف عملیاتی.. 7

فصل دوم – ادبیات  تحقیق.. 8

2-1- تعاریف کلی.. 9

2-1-1- بخش اول آلودگی هوا 9

2-1-1-1- مقدمه. 9

2-1-1-2- تاریخچه  آلودگی هوا 12

2-1-1-3- مواد و اجزا تشکیل دهنده هوا 14

2-1-1-4- آلاینده های هوا 17

2-1-1-5- انواع مواد آلاینده هوا 21

2-1-1-6- طبقه بندی مواد آلاینده هوا 22

2-1-1-7 - دی اکسید گوگرد. 23

2-1-1-8- اکسیدهای نیتروژن. 26

2-1-1-9- ذرات آلاینده هوا 30

2-1-1-10- منوکسید کربن.. 33

2-1-1-11- ترکیبات آلی فرار. 34

2-1-1-12- ازن. 35

2-1-1-19- پرکسی استیل نیترات... 35

2-1-1-20- اندازه گیری الاینده های هوا 36

2-1-1-20- مسیر جذب... 36

2-1-1-21- فیلترهای آغشته به جاذب... 38

2-1-1-22- لوله های انتشار مولکولی.. 39

2-1-1-23- لوله های معمولی.. 41

2-1-1-24- جاذب های جامد. 41

2-1-1-24- لوله های شاخص.... 42

2-1-1- 25- جذب برودتی.. 43

2-1-1-26- نمونه برداری ربایشی.. 43

2-1-1-27- نمونه برداری ذرات معلق.. 44

2-1-1-28- آلودگی  هوای محیط های بسته. 45

2-1-1-29- منابع آلاینده هوای محیط های بسته. 48

2-1-1-30- اثرات آلودگی هوا 49

2-1-1-31- اثر انواع مواد آلاینده هوا بر محصولات کشاورزی، درختان و اکوسیستم ها 50

2-1-1-32- دی اکسید گوگرد. 50

2-1-1-33- اکسیدهای نیتروژن. 51

2-1-1-34- اثر مواد الاینده هوا بر انسان و حیوانات... 52

2-1-1-35- اثر مواد آلاینده هوا بر اشیاء. 55

2-1-1-36- اثرات آلودگی هوا بر روی سنگ... 56

2-1-1-37- پراکنش مکانی و زمانی آلودگی هوا 57

2-1-1-38- پراکنش کوچک مقیاس... 57

2-1-1-39- پراکنش مجاور. 61

2-1-1-40- پراکنش شهری.. 62

2-1-1-41- مقیاس ناحیه ای – ملی و جهانی.. 62

2-1-1-42- مدیریت کیفیت هوا 63

2-1-1-43- مراحل مدیریت کیفیت هوا 63

2-1-1-44- عناصر اصلی مدیریت کیفیت هوا 63

2-1-1-45- نقش استاندارد های کیفیت هوا 64

2-1-2- بخش دوم-  سکته قلبی.. 65

2-1-2-1- قلب و چگونگی عمل آن. 65

2-1-2-2- ساختمان قلب چگونه است... 66

2-1-2-3- قلب چگونه خون را پمپاژ می کند. 66

2-1-2-4- تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس... 68

2-1-2-5- فشار خون. 69

2-1-2-6- چگونه فشار خون اندازه گیری می شود. 69

2-1-2-7- فشار خون بالا چیست ؟. 70

2-1-2-8- حمله قلبی چیست ؟. 73

2-1-2-9- چگونه حمله قلبی (شریانی) را تشخیص دهیم. 74

2-1-2-10- بی نظمی قلبی چیست ؟. 77

2-1-2-11- علل بی نظمی قلبی چیست ؟. 79

2-1-2-12- بلوک قلبی چیست ؟. 79

2-1-2-13- عل تاگیگاردی چیست ؟. 81

2-1-2-14- چه کسانی مستعد بی نظمی قلبی اند. 83

2-1-2-15- مرگ ناگهانی قلبی چیست ؟. 87

2-1-2-16- علل مرگ ناگهانی قلبی چیست ؟. 87

2-1-2-17- چه کسانی در معرض مرگ ناگهانی قلبی اند: 89

2-1-2-18- چه عواملی خطرزایی قابل کنترل نیستند. 90

2-1-2-19- جنسیت(مردان) : 90

2-1-2-20- نژاد. 90

2-1-2-21- وراثت... 91

2-1-2-22- اکسیژن. 92

2-2- پیشینه های پژوهش : 93

2-3- مدل نظری پژوهش : 94

فصل سوم-  روش تحقیق.. 95

3-1- روش پژوهش... 96

3-1-1- روش اجرای تحقیق.. 96

3-2- روش نمونه گیری.. 96

3-3- متغیر های پژوهش... 96

3-4- روش تجزیه و تحلیل.. 97

3-5- روایی ابزار اندازه گیری تحقیق.. 97

3-6- پایایی  ابزار اندازه گیری تحقیق.. 97

3-7-روش تجزیه و تحلیل داده ها 97

3-8- آمار توصیفی.. 98

فصل چهارم – تجزیه و تحیلل داده ها 99

4-1- مـقدمه. 100

4-2-  اطلاعات توصیفی.. 101

4-3- اطلاعات استنباطی.. 104

فرضیه 1: بین کمبود اکسیژن در هوا و سکته قلبی رابطه معنی داری وجود دارد ؟. 104

فرضیه 2: بین گازهای سمی نظیر مونو اکسید کربن و دی اکسید کربن و سکته قلبی رابطه معنی داری وجود دارد؟ 105

فرضیه 3: بین اقلیم و شرایط جوی منطقه و بیماری سکته قلبی رابطه معنی داری وجود دارد؟. 106

فرضیه 4: بین دمای هوا (سردی و گرمی ) و سکته قلبی رابطه وجود دارد ؟. 107

فصل پنجم – نتجه گیری،پیشنهادات و محدودیت های پژوهشی.. 108

نتیجه گیری : 109

نتیجه گیری کلی : 110

پیشنهادات: 111

محدودیت های پژوهشی : 112

منابع : 113

دانلود پایان نامه تاثیر آلودگی هوا بر سکته قلبی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه تاثیر آلودگی هوا بر سکته قلبی ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان

پایان نامه نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان

دانلود پایان نامه نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان

پایان نامه نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان
پایان نامه نیروگاه سیکل ترکیبی
نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان
سیکل ترکیبی سبلان
دسته بندی پژوهش های دانشگاهی
فرمت فایل doc
حجم فایل 6910 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 114

پایان نامه نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان

چکیده

 

توضیحی مختصر در مورد شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان

در راستای سیاست کلان وزارت نیرو، مبنی بر ایجاد شرکت‌های خصوصی، مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی به منظور مدیریت تولید برق حرارتی بخار، گازی و دیزلی استان آذربایجان شرقی و اردبیل در اسفند ماه سال 1370 به عنوان یکی از شرکت‌های اقماری برق منطقه‌ای آذربایجان به ثبت رسید. ظرفیت اسمی نیروگاه‌های تحت پوشش این شرکت درحال حاضر مجموعا نزدیک به8801 مگاوات است که وظیفه تأمین حدود5درصد برق مصرفی کشور را به عهده دارد. نیروگاه‌های تحت پوشش این شرکت به شرح زیر است:

نیروگاه حرارتی تبریز                            نیروگاه حرارتی سهند

      واحدهای گازی صوفیان

واحدهای گازی نیروگاه تبریز                   

نیروگاه دیزلی مغان و اردبیل         

 

توضیحی مختصر در مورد نیروگاه گازی سبلان

این نیروگاه در 33 کیلومتری جاده اردبیل – مشکین‌شهر، در زمینی به مساحت 80 هکتار با ارتفاع 1350 متر از دریا واقع شده است. نیروگاه سبلان دارای 6 واحد گازی، هر کدام با ظرفیت اسمی 157.5 مگاوات است، که در آینده با ساخت سه واحد بخار دیگر تکمیل و تبدیل به سیکل ترکیبی خواهد شد. سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی و سوخت دوم آن گازوئیل است.

مقدمه

پروژه ارائه شده شامل9 فصل است که در زیر به معرفی مختصری از فصول می پردازیم، در ابتدا آشنایی با نیروگاههای گازی و تشریح کلیه نیروگاه، به همراه kks های مربوطه پرداخته شده است در فصل دوم به چگونگی فیلتراسیون هوای ورودی و فشرده شدن آن در کمپرسور و انتقال هوای فشرده به محفظه احتراق و نیز ترکیب آن با سوخت و تبدیل انرژی حاصل از سوخت مکانیکی و در نهایت تحریک در استاتور و روتور ژنراتور که تولید توان الکتریکی است ارائه گردیده است. در فصل سوم نسبت به قسمت های ابزار دقیقی سیستم از جمله سنسورهای سرعت و ویبرو مترها بیان شده است در فصل چهارم کنترل دمای توربین گاز توسط ترموکوپلها و RTD های بکار رفته در سیستم، کنترل می شود. که سیستم در حالت نرمال بهره برداری گردد، ارائه شده است. در فصل پنجم دستورالعمل بهره برداری در شرایط بحرانی و چگونگی عملکرد در این شرایط مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل ششم آماده سازی برای راه اندازی سیستم که مربوط به فراهم کردن شرایط لازم جهت در سرویس قرار دادن واحد می باشد توضیح داده شده است. در فصل هفتم آماده سازی برای راه اندازی با سوخت گاز و گازوئیل و در فصل هشتم چگونگی بهره برداری از این دو سوخت بیان شده است. در فصل نهم نتیجه گیری کلی از پروژه توضیح داده شده است.

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                              صفحه

 

چکیده. 10

معرفی کلی نیروگاه گازی.. 11

مقدمه. 12

فصل اول.. 13

آشنایی با نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان.. 13

فصل اول

پیكر بندی نیروگاه سبلان

جانمایی نیروگاه. 2

پیكر بندی سیستم الكتریكی.. 4

داده های مرجع استفاده شده برای طراحی سایت اردبیل.. 6

مشخصات سوخت... 7

مشخصات گاز طبیعی.. 7

N2. 7

CO2. 7

مشخصات گازوئیل.. 8

38220 KJ/lit 8

HHV (High Heating Value) 8

حفاظت محیط زیست (آب هوا-صدا) 9

آلودگی صوتی.. 9

فصل دوم

سیستمهای توربین گاز(GT)

هوای ورودی (Air intake) 13

هدف از بكارگیری سیستم.. 13

تشریح.. 13

سیستم آنتی آیسینگ (ضد یخ زد گی) 15

سیستم Jet pulse. 16

2-1-3- دمپر. 16

کمپرسور Compressor. 17

شکل 1-2-کمپرسور 18

شکل2-2- سیستم Blow Off 18

سیستم شستشوی كمپرسور. 20

شستشوی OFF- LINE.. 21

سیستم تخلیه کمپرسور (DRAINAGE SYSTEM) 23

محفظه احتراق (Combustion Chamber) 26

فصل چهارم

محفظه احتراق

محفظه احتراق.. 27

شکل 3-2- نمای برش ‌یافته‌ی محفظه‌ی احتراق.. 28

پوشش فشار (Pressure Jacket) 30

ساختار مشعل.. 30

شکل 4-2- ساختار مشعل دوگانه سوز (Dual Fuel) 31

تنظیم کننده‌ی ترکیب هوا (Air Mixing Adjustment) 32

فصل پنجم

توربین

توربین (Turbine) 34

پره‌های ثابت (Stator Blades) 34

شکل 5-2- پره‌های ثابت.. 35

پره‌های متحرک (Rotor Blades) 36

شکل 6-2- پره‌های متحرک.. 36

شکل 7-2 -پره‌ی طبقه‌ی اول. 37

سیستم خنك كن توربین.. 37

اصول عملكرد. 37

سیستم هوای آب بندی و خنك كن توربین.. 38

سیستم روغن روانكاری و بالابرنده (Lube & Lifting System) 38

تانك روغن روانكاری.. 39

صافی روغن.. 39

پمپ های روغن روانكاری.. 39

سیستم خنك كن.. 40

 فیلتر روغن روانكاری.. 40

فن خروج هوای روغن.. 41

ساختار و مد عملكرد. 41

ابزار اندازه گیری سطح تانك روغن.. 41

سیستم روغن بالابرنده (Lifting Oil) 41

سیستم روغن بالابرنده (شافت) ژنراتور. 42

ترنینگیر(Turning Gear) 43

سیستم سوخت رسانی.. 43

سیستم گازوئیل.. 43

ایستگاه تخلیه(Unloading) 43

ایستگاه پمپ (Forwarding) 43

اسکید گازوئیل.. 44

سیستم فیلتر كننده. 45

پمپ تزریق (INJECTION) 45

شیرهای رلیف فشار راه اندازی.. 45

شیر تراتل.. 46

شیر قطع اضطراری.. 46

مجموعه بال ولوهای تركیبی(بال ولو پنج راهه) 46

شیر SHUT- OFF مسیر برگشت... 47

شیر كنترل سوخت مایع.. 47

فلومترها 47

مخزن گازوئیل نشتی.. 47

روش كار برای راه اندازی، توقف و بهره برداری با سوخت مایع.. 48

سیستم گاز. 49

سیستم تصفیه گاز 49

تشریح سیستم.. 49

اینکلوژر گاز. 51

تغذیه گاز طبیعی.. 51

شیر قطع اضطراری سوخت گاز   FG  ESV.. 51

كنترل ولو گاز FG CV.. 51

كنترل ولو گاز پایلوت.. 51

شیرهای شات آف.. 52

شیرVENT  گاز طبیعی.. 52

شیر VENT مسیر پایلوت.. 52

مشعل های گاز طبیعی.. 52

مانیتورینگ فشار گاز. 53

عملكرد توربین در مد دیفیوژن.. 53

عملكرد توربین در مد پریمكس.... 53

راه اندازی، بهره برداری و توقف... 54

توقف كامل توربین (STAND STILL). 54

راه اندازی با سوخت گاز. 54

بهره برداری.. 56

تعویض مشعل به پریمیكس.... 56

تعویض مشعل به دیفیوژن.. 57

توقف (SHUT DOWN). 57

تریپ (Trip) 58

حذف بار LOAD REJECTION.. 58

سیستم روغن هیدرولیک (Hydraulic Oil System) 59

اسکید روغن هیدرولیك... 59

پمپ... 59

آكومولاتور. 60

حلقه دوم. 60

نظارت دمای روغن.. 60

نظارت سطح روغن.. 61

نظارت فشار. 61

سیستم هیدرولیك ولوهای سوخت گازوئیل.. 61

سیستم هیدرولیك برای ولوهای سوخت گاز. 62

سیستم جرقه زنی (Ignition Gas System) 62

طراحی.. 62

اصول عملكرد. 63

جرقه زن (IGNITER) 64

اصول عملكرد و ساختمان.. 64

سیستم نظارت گر شعله. 64

( CCW: Closed Cooling Water سیستم خنک سازی آب ) 65

كاربرد سیستم.. 65

تشریح سیستم.. 65

ابزار دقیق.. 67

سیستم گاز خنثی (CO2) 68

 سیستم آتش نشانی CO2. 68

WHEN ALARM OPERATES. 69

امكانات دمپرهای آتش.... 70

سیستم اعلان، اعلام و كنترل حریق.. 70

سیستم اعلان حریق.. 70

سیستم اعلام وکنترل حریق.. 71

پوش باتن دستی.. 71

فصل سوم

 معرفی و تشریح اجزا اصلی توربین گازی.. 79

محفظه ‌احتراق.. 80

کمپرسور. 81

توربین.. 82

خنک کاری پره‌های توربین گاز. 84

مزایا و معایب خنک کاری با هوا 85

اجزا و سیستم های اصلی و کمکی در نیروگاه. 88

 سیستم هوای ورودی.. 88

 سیستم روغن روانکاری و جکینگ... 89

 سیستم روغن هیدرولیکHP.. 90

 سیستم سوخت گازوئیل.. 91

 سیستم سوخت گاز طبیعی.. 92

 سیستم جرقه زنی.. 93

نتیجه گیری.. 100

منابع و مأخذ. 101

دانلود پایان نامه نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
آموزش بورس از صفر تا 100

آموزش بورس از صفر تا 100

دانلود آموزش بورس از صفر تا 100

آموزش بورس از صفر تا 100
دسته بندی کسب درآمد اینترنتی
فرمت فایل pdf
حجم فایل 36061 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 10

چگونه سرمایه ام را طی ۵۰ روز در بورس ۳ برابر کنم؟

دروس ۹ جلسه آموزش صوتی بورس MP3:

جلسه ۱ : آموزش بورس از صفر
جلسه ۲ : ماهانه در بورس چقدر می‌توان سود کرد؟
جلسه ۳ : نحوه سود کردن در بورس چگونه است؟
جلسه ۴ : نماد بورسی چیست؟
جلسه ۵ : کارمزد چیست؟
جلسه ۶ : آیا می‌توان در یک ساعت سود کرد؟
جلسه ۷ : صف خرید و صف فروش چیست؟
جلسه ۸ : معاملات سهام چگونه انجام می‌شود؟
جلسه ۹ : با چقدر پول می‌توان وارد بازار بورس شد؟

حجم کل: ۳۳٫۸ مگابایت

آیا می‌خواهید دنیای بورس و خرید و فروش سهام برای شما شفاف شود؟

با گوش دادن فایل های صوتی این مجموعه بورس برای شما آسان خواهد شد.

آموزش بورس از صفر

سلام،

حامد ثقفی هستم.

از آنجایی که همواره مراجعینی به من سر می‌زدند و یا برای من پیام ارسال می‌کردند مبنی بر برخی ابهامات و سوالات مختلف که همواره نگرانی‌ها و ابهاماتی، ذهن این افراد را به خود مشغول کرده بود که بورس دقیقا چیست و ریسک آن چقدر است، بر آن شدم تا در زمینه آموزش بورس مجموعه‌ای را تولید کنم و آنرا با عنوان آموزش بورس از صفر  در اختیار شما قرار دهم.

پس از انتشار مجموعه آموزش بورس از صفر واکنش‌های بسیار مثبتی از بسیاری از علاقه‌مندان بدست آوردم، افرادی که حتی قبلا کلاس‌های مختلفی شرکت کرده بودند اما به هر دلیل چیزی دستگیرشان نشده بود و همچنان بورس برایشان مبهم باقی مانده بود.

دانلود آموزش بورس از صفر تا 100


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
آموزش بورس از صفر تا 100 ,

اثر بخشی گروه درمانی به روش فعال سازی رفتاری بر افسردگی، سبک اسنادی و کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان

اثر بخشی گروه درمانی به روش فعال سازی رفتاری بر افسردگی، سبک اسنادی و کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان

دانلود اثر بخشی گروه درمانی به روش فعال سازی رفتاری بر افسردگی، سبک اسنادی و کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان

اثر بخشی گروه درمانی به روش فعال سازی رفتاری بر افسردگی، سبک اسنادی و کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 241 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 97

 فهرست و بخشی از متن:

چکیده. 1

فصل اول: کلیات تحقیق. 2

مقدمه. 3

بیان مسئله و چارچوب نظری آن. 6

اهمیت و ضرورت پژوهش. 9

اهداف پژوهش. 11

سئوال پژوهش. 11

فرضیه های پژوهش. 11

تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیر ها. 12

فصل دوم: ادبیات و پیشینه پژوهش. 14

سرطان پستان. 15

عوامل ایجاد کننده سرطان پستان. 16

افسردگی. 17

علائم و نشانه های افسردگی. 18

رویکردهای نظری افسردگی. 18

میزان شیوع افسردگی. 23

سبک های اسنادی. 23

نظریه های اسناد. 24

كیفیت زندگی. 30

تعاریف کیفیت زندگی. 31

ارزیابی کیفیت زندگی. 31

ابعاد كیفیت زندگی. 32

شاخص های کیفیت زندگی. 33

تاریخچه گروه درمانی. 34

تعریف گروه درمانی. 36

آشنایی با درمان فعال سازی رفتاری. 36

بنیادهای نظری درمان فعال سازی رفتاری. 37

روش‌های انجام درمان فعال سازی رفتاری. 37

بازنگری پژوهش ها. 44

فصل سوم: روش شناسی تحقیق. 51

روش تحقیق. 52

جامعه آماری. 52

نمونه آماری و روش نمونه گیری. 52

ابزارهای تحقیق. 53

نحوه اجرای پژوهش. 55

جلسات گروه درمانی فعال ساز رفتاری. 56

روش تجزیه و تحلیل اطلاعات. 56

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده های پژوهش. 58

الف) یافته های توصیفی. 59

ب) یافته های مربوط به فرضیه های تحقیق. 63

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری. 70

محدودیت های پژوهش. 76

پیشنهادات پژوهشی. 76

پیشنهادات کاربردی. 76

منابع. 78

پیوست ها. 88

چکیده انگلیسی. 92

فهرست جداول

عنوان                                                             شماره صفحه

جدول2-1: شاخص های کیفیت زندگی. 33

جدول 4-1: میانگین و انحراف معیار نمره اضطراب و کیفیت زندگی گروه های آزمایش و کنترل در مرحله پیش آزمون و پس آزمون. 59

جدول 4-2: میانگین و انحراف معیار نمره سبک اسنادی موقعیت شکست گروه های آزمایش و کنترل در مرحله پیش آزمون و پس آزمون. 60

جدول 4-3: میانگین و انحراف معیار نمره سبک اسنادی موقعیت موفقیت گروه های آزمایش و کنترل در مرحله پیش آزمون و پس آزمون. 62

جدول 4-5: نتایج آزمون - اسمیرنف در مورد پیش فرض نرمال بودن توزیع نمرات افسردگی، سبک اسنادی و کیفیت زندگی. 64

جدول 4-6: نتایج آزمون بررسی پیش فرض همگنی شیب های رگرسیون متغیرهای تحقیق دو گروه در جامعه. 65

جدول 4-7: نتایج آزمون لوین در مورد پیش فرض تساوی واریانس های نمره ها متغیرهای تحقیق دو گروه در جامعه. 66

جدول 4-8: نتایج تحلیل کواریانس چند متغیری بر روی میانگین نمرات پس آزمون افسردگی، سبک اسنادی و کیفیت زندگی گروه های آزمایش و کنترل با کنترل پیش آزمون. 67

جدول 4-9: نتایج تحلیل کواریانس یک راهه در متن مانکوا بر روی میانگین نمرات ا افسردگی، سبک اسنادی و کیفیت زندگی گروه های آزمایش و کنترل با کنترل پیش آزمون. 68

چکیده

هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر بخشی گروه درمانی به روش فعال سازی رفتاری بر افسردگی، سبک اسنادی و کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان بود. نمونه پژوهش شامل 25 (10 نفر گروه آزمایش، 15 نفر گروه کنترل) از زنان مبتلا به سرطان پستان مراجعه کننده به بیمارستان امید مشهد بود که به صورت نمونه گیری در دسترس و داوطلبانه انتخاب شدند. طرح پژوهش از نوع پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل بود. آزمودنی های هر دو گروه به پرسشنامه افسردگی بک (BDI-II)، پرسشنامه سبک اسنادی پیترسون و سلیگمن و پرسشنامه کیفیت زندگی (36-SF) پاسخ دادند. برای تحلیل داده ها از روش تحلیل کواریانس (مانکوا) استفاده شد. نتایج حاصل از تحلیل داده ها نشان داد، گروه درمانی به روش فعال سازی رفتاری باعث کاهش افسردگی و تغییر سبک اسنادی و افزایش کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل شد.  P < 0/05))

کلیدواژگان: گروه درمانی به روش فعال سازی رفتاری، افسردگی، سبک اسنادی، کیفیت زندگی

مقدمه

     سرطان پستان[1] در عصر حاضر، یكی از مهم ترین مشكلات بهداشتی زنان جهان است و شایع ترین سرطان زنان در اكثر كشورهای دنیا است. سرطان پستان به تكثیر غیر طبیعی و بدخیم سلول های بافت پستان گفته می شود كه به طور كلی به دو گروه اصلی غیر تهاجمی و سرطان مهاجم تقسیم میگردد. طبق آمارهای انجمن سرطان آمریكا، در هر سال بیش از 193000 مورد سرطان پستان تشخیص داده میشود و میزان مرگ و میر آن نیز حدود 40000 مورد در سال تخمین زده میشود (برونر[2]،1999، ترجمه سامی، 1386).

    در كشور ما، به دلیل فراگیر نبودن مراكز ثبت وقایع حیاتی به خصوص سرطان، نمی توان در مورد میزان بروز و شیوع این بیماری و مرگ و میر حاصل از آن اظهار نظر قطعی كرد، ولی بر اساس برآوردهای كارشناسان بهداشتی و درمانی، ایران از نظر شیوع سرطان پستان حداقل جزء مناطق كم شیوع نیست و شیوع متوسط دارد. در کل متأسفانه در كشور ما اوج فراوانی سرطان پستان در بین زنان در دهه چهار و پنج عمرشان است که طبق گفته بسیاری از پزشکان یك دهه پایین ‌تر از آمارهای جهانی است (طالقانی، 1384).

     این بیماران به دلیل مشکلات جسمانی که دارند عموما دچار دردهای مزمن میشوند و گاها هم به دلایل ذهنی و روانی ادراک درد می کنند و همچنین وضع خاص بیماری نوع ادراک و جایگاه کنترل و نگرش های آن ها را مخدوش می نماید (صولتی، 1392).

    باید اظهار نمود که تشخیص و درمان سرطان پستان، تجربه ای همراه با اضطراب و افسردگی در این بیماران است. زنانی كه این بیماری در آنها زود تشخیص داده می شود با درمان دارویی و عمل جراحی به همراه تأثیرات جانبی منفی بالقو های مثل ریزش مو، حالت تهوع و مشكلات جنسی مواجه می شوند. درمان طولانی، توانایی زنان را در برقراری نقش اجتماعی به عنوان زن خانه دار یا شاغل، وضعیت آینده و امكان بازگشت به كار، دچار شك و تردید می سازد. سطح بالای استرس و اضطراب، تأثیر منفی طولانی مدت بر خودباوری زنان داشته كه تأثیر بسیار بد و مهمی در عملكرد خانواده، زناشویی و پائین آمدن سطح كیفی زندگی می گذارد و آن ها را دچار اضطراب های فراگیر و افسردگی می نماید (لوکن[3]، 2011).

     اما علاوه بر اختلال افسردگی، این بیماران خاص در اسنادهای خود دچار مشکل می شوند. این بیماران به دلیل نوع مزمن بیماری, ادراک می کنند که در زندگی شکست خورده اند و برای شکست خود تبیین های درونی می کنند. عدم تحرک آن ها نمایان تر می شود و عزت نفس به وضوح کاهش می یابد و زمانی که افراد برای شکست در زندگی تبیین های بیرونی می کنند عدم تحرک در پی آن واقع میشود ولی عزت نفس بالا می ماند (رادان،1389).

     بیمار سرطان پستان وقتی در می یابد که پیامد بیماری غیر قابل کنترل است،مداوم درگیر افکار منفی می شود و مداوم می پرسد از خود که، آیا علت آن به همه موقعیت های زندگی اش مربوط بوده است یا فقط به موقعیت خاصی ربط دارد. وقتی که افراد باور داشته باشند که عوامل اختصاصی موجب شکست آن ها شده، انتظار بی نتیجه بودن پاسخ محدود خواهد شد و فقط موقعیت های محدود موجب درماندگی اش می شود و اگر بیماری خود را به موقعیت کلی نسبت دهد،دچار درماندگی شدیدی میشود (تارتا[4]،2012).

     نظریه انتساب درماندگی،فرض می کند که وقتی علت شکست به عامل پایدار نسبت داده شده باشد،کاستی های درماندگی در طول زمان ادامه خواهند یافت و برعکس اگر فرد باور داشته باشد که علت شکست او ناپایدار است ،وقتی که چند ماه بعد با آن تکلیف مواجه میشود لزوماٌ دوباره شکست نخواهد خورد. بنابر الگوی انتسابی درماندگی آموخته شده، تبین های پایدار به کاستی های دائمی منجر می شوند و تبین های ناپایدار موجب کاستی های گذرا میشوند (سعادتی خواه،1392).

     همچنین، باید اشاره نمود که کیفیت زندگی[5] زنان مبتلا به سرطان پستان متزلزل است. زندگی با کیفیت مطلوب ریشه در اعتقادات و آموزش های لازم دارد. کیفیت زندگی یک مفهوم ذهنی مبتنی بر ارزش ها و تمایلات در ارتباط با میزان رضایتمندی از زندگی می باشد. این سازه تحت آموزش می تواند فرد را نسبت به خود و جامعه به آرامش درونی برساند (تیلور[6]،2011).


[1]- Breast Cancer 

[2]- Beroner

[3]- Luecken

[4]- Tarta

[5]- quality of life

[6] - Taylor

دانلود اثر بخشی گروه درمانی به روش فعال سازی رفتاری بر افسردگی، سبک اسنادی و کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
اثر بخشی گروه درمانی به روش فعال سازی رفتاری بر افسردگی، سبک اسنادی و کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرط,