خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
بلیط شیراز تهران
Barabas Ropa de hombre
فایلهای علمی
تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پرخاشگری

فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پرخاشگری

دانلود فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پرخاشگری

فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پرخاشگری
دسته بندی مبانی و پیشینه نظری
فرمت فایل doc
حجم فایل 64 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 40

فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پرخاشگری

در  40صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه


پرخاشگری در روان شناسی رفتاری تعریف شده است که قصد آزار  و آسیب رساندن به شخصی دیگر، خود یا اشیاء باشد. در تعریف سنتی پرخاشگری آن را رفتاری تعریف کرده‌اند که متوجه فرد دیگری است و هدف آن صدمه زدن به وی است (هزی پاول ماسن و همکاران، 2001).  

پرخاشگری به عنوان یک غریزه

فروید غریزه را عامل اصلی پرخاشگری می دانست. وی به یک دیدگاه هیدرولیک در پرخاشگری اعتقاد داشت، این که انرژی پرخاشگرانه، تا یک سطح معینی تولید می گردد و آنگاه از طریق رفتار خشن و تخریب گرا تخلیه می گردد. وی دو دسته غریزه متضاد با عنوان های غریزه زندگی و غریزه مرگ را مطرح می کند. غریزه زندگی سازنده و نگهدارنده حیات است و ما را از جهت ارضاء و حفظ بقاء هدایت می کند. اما غریزه مرگ، مخرب و از هم پاشاننده زندگی است و به صورت پرخاشگری، به نابود کردن و تخریب می پردازد (بندورا[1]، 1973؛ به نقل از شکرکن، 1384). فقط روان تحلیل گران نیستند که چنین عقیده ای دارند، دیگر روانشناسان از جمله "لورنتس" نیز  به عنوان یک کردار شناس مشهور پرخاشگری را به عنوان یک غریزه تهاجم تلقی می کرد، که توسط یک سری از عوامل محیطی راه اندازی می گردد.

به عقیده لورنتس پرخاشگری، صفت غریزی تمام موجودات زنده است و برای حفظ حیات انسان و گونه های دیگر حیوانات ضروری است. لورنتس اظهار داشته است پرخاشگری که موجب آسیب رساندن به دیگران می گردد، از غریزه جنگیدن بر می خیزد که بین انسان و سایر ارگانیسم ها مشترک است. انرژی این غریزه به طورخود به خود با عیار کم و بیش ثابت، در ارگانیسم تولید می گردد. احتمال پرخاشگری در نتیجه بالا رفتن میزان انرژی اندوخته شده و وجود و شدت محرک های آزاردهنده پرخاشگری افزایش می یابد (لورنتس،1996؛ به نقل از شکرکن، 1384).

 

2-2-3-2- پرخاشگری رفتاری

اکثر نظریات رفتاری، به جای تلقی پرخاشگری به عنوان یک غریزه، آن را به عنوان یک رفتار هدفمند قلمداد می کنند. در بین تعاریف این دسته از نظریه پردازان، تعریف آرنولد باس غالب تر است که پرخاشگری را به عنوان "پاسخی می داند که محرک های آزار دهنده را به یک ارگانیسم دیگر وارد می کند". این تعریف، به جای نیت عمل، به پیامد های عمل توجه دارد. یعنی رفتاری پرخاشگرانه است که برای دیگران درد، ضرر و ناراحتی به همراه داشته باشد. در مقابل این تعریف، تعریف هدفدار پرخاشگرانه قرار دارد که می گوید "پرخاشگری شکلی از رفتار است که به منظور آسیب رساندن به ارگانیسم، طراحی و ارگانیسم نیز برانگیخته می شود تا از این رفتار اجتناب ورزد در این جا، نیت پرخاشگرانه است هرچند که عمل پرخاشگرانه صورت نگرفته باشد (بارون ریچاردسون، 1994؛ به نقل از شکرکن، 1384). بر طبق تعریفی دیگر پرخاشگری، رفتاری است که به قصد آسیب رساندن به چیزی یا آزار کسی ابراز می شود. نیت فرد پرخاشگر در این تعریف مستتر است. از ترکیب درتعریف فوق، پرخاشگری را تعریف می کنند: رفتاری که به دیگران آسیب می رساند به خصوص  وقتی فرد بداند رفتارش به دیگری آسیب می رساند. پرخاشگری عملی است عمدی که هدف آن ایجاد درد و آسیب رسانی است. این عمل ممکن است فیزیکی یا کلامی باشد یا اینکه اصلاً به هدف نرسد، با این همه چنین عملی پرخاشگرانه است (هزی پاول ماسن و همکاران، 2001؛ به نقل از عبدالهی، 1387).

هنگامی که فرد قصد آزار دیگران را دارد، پرخاشگری را به طریقی انجام می دهد که به اهداف ارزشمند دیگران آسیب رساند. بدین ترتیب نوع پرخاشگری دختران و پسران متفاوت است، چون اهدافی که برای دختران و پسران مهم و ارزشمند هستند، متفاوت است (کریک و گروت پیتر، 2003).

2-2-3-3- پرخاشگری به عنوان یک قضاوت اجتماعی

پرخاشگری در واقع یک برچسب اجتماعی است که افراد بر اساس قضاوت خود، به اعمال سایرین نسبت می دهند. از این رو تعبیر از اینکه یک عمل چقدر پرخاشگرانه است به عوامل اجتماعی، شخصی و موقعیتی از قبیل، عقاید که خود تابع جنسیت، فرهنگ، طبقه اجتماعی و تجربه است و نیز زمینه رویداد، شدت واکنش و هویت افراد بستگی دارد. در نظریه یادگیری اجتماعی، پرخاشگری می تواند از طریق مشاهده یا تقلید آموخته شود و هرچه بیشتر تقویت شود، احتمال وقوع آن بیشتر می شود. فردی که به علت عدم دستیابی به هدف، ناکام مانده و یا به علت اتفاقات تنش زا دچار ناراحتی شده است، برانگیختگی هیجانی نامطلوبی را تجربه می کند، اما پاسخی که برانگیختگی هیجانی را برمی انگیزد بستگی به آن دارد که، فرد چه پاسخ هایی را برای کنارآمدن با موقعیت های تنش زا یاد گرفته است. فرد ناکام ممکن است از دیگران یاری بطلبد، پرخاش کند، گوشه گیری اختیار کند، حتی برای فائق آمدن بر مانع، بر تلاش خود بیفزاید و یا با پناه بردن به الکل یا داروهای مخدر، خود را تخدیر کند. چنین فردی پاسخی را بر می گزیند که در گذشته، در از بین بردن ناکامی موفق تر بوده است. طبق این نظر، ناکامی کسانی را به پرخاشگری بر می انگیزد که یاد گرفته اند در برابر موقعیت های ناراحت کننده رفتار و نگرش های پرخاشگرانه نشان دهند. به طور کلی، نظریه یادگیری اجتماعی، بر کنش متقابل بین رفتار و محیط تأکید دارد و به جای سائقه های غریزی، بیشتر به الگو هایی از رفتار متمرکز می شود که فرد برای کنار آمدن با محیط در خود پرورش داده است. دیگر فاکتورهای مهم و قابل استفاده برای پیش بینی وقوع رفتارهای پرخاشگرانه در خانواده های بسیار بزرگ با جمعیت بالا، خانواده های سهل نگر (خانواده هایی با ضعف نظارت و کنترل)، خانواده های مستبدانه و خانوده های از هم گسیخته می باشد (بندورا، 1973؛ به نقل از شکرکن، 1384).

تئوری های بسیار زیادی برای توضیح این نتایج ارائه شده است، عمومی ترین آنها عبارت است از:

الف) تئوری انتخاب: در نسخه بسیار توسعه یافته ای از تئوری انتخاب چنین بیان می شود که تمام نتایج انعکاس دهندة انتقال رفتارهای ژنتیکی ضد اجتماعی و پرخاشگرانه از والدین به فرزندان می باشد.

 


[1] . Bandura...

...

منابع فارسی

ادبی، حسین (1379). تئوری رشد خانواده. تهران: انتشارات دانشگاه الزهرا.

استوار، فرامرز (1382). بررسی رابطه بین سبک دلبستگی و روابط جنسی فرا زناشویی در بین زنان بازداشت شده در مرکز مبارزه با مفاسد اجتماعی شهر تهران. خانواده پژوهی، سال 4، شماره 14، ص 143-133.

اسلامی نسب، علی (1386). مقایسه تعارضات زناشویی زنان متقاضی طلاق با زنان مراجعه كننده برای مشاوره زناشویی. پایان نامه كارشناسی ارشد. دانشگاه تربیت معلم.

اعزازی، شهلا (1382). جامعه شناسی خانواده، با تأکید بر نقش، ساختار و کارکرد خانواده در دوران معاصر. تهران: انتشارات روشنگران و مطالعات زنان.

اقلیما، مصطفی (1391). طبقات اجتماعی و شیوه های حل مسأله در بین زوجین خانواده های ساکن شیراز. مجله مطالعات اجتماعی ایران، دوره دوم، شماره 1، ص 33-19.

باقرپور، علی و کماچالی، مجید (1384). زنان و تحولات ساختاری خانواده در عصر جهانی شدن. پژوهش زنان، دوره 2، شماره 2، ص 166-153.

براتی، طاهره (1385). تأثیرات تعارضات زناشویی بر روابط متقابل زن و شوهر، پایان نامه کارشناسی ارشد مشاوره، دانشگاه آزاد رودهن.

بردبار، علی (1386). سوء مصرف مواد و خشونت خانوادگی. مجله اصلاح و تربیت، جلد هفتم، شماره 84، ص 25.

بوژمهرانی، ابراهیم (1389). رابطه بین طرحواره های ناسازگار اولیه و سبک دلبستگی در زنان دارای خیانت زناشویی. فصلنامه زن و جامعه، سال 2، شماره 1، ص 36-21.

بیابان گرد، اسماعیل (1382). روشهای افزایش عزت نفس در کودکان و نوجوانان. تهران، انتشارات انجمن اولیاء و مربیان.

بین، روبرت و کلمز، هریس (2005). روشهای تقویت عزت نفس نوجوانان. ترجمه: علیپور (1386). مشهد: به نشر.

ثنایی، باقر و همکاران (1387). مقیاس های سنجش خانواده و ازدواج. تهران: انتشارات بعثت.

جلالی طهرانی، محمدمحسن (1382). بهداشت روانی. جزوه کلاسی، دانشگاه فردوسی مشهد.

جنایی، احمد (1380). بررسی رابطه تعاملات درون خانواده با سلامت روان دانش آموزان پایه سوم راهنمایی، پایان نامه کارشناسی ارشد...

...

دانلود فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پرخاشگری


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پرخاشگری ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی( فصل دو)

مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی( فصل دو)

دانلود مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی( فصل دو)

مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی( فصل دو)
دسته بندی مبانی و پیشینه نظری
فرمت فایل doc
حجم فایل 40 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 34

مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی( فصل دو)

در  34صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه


پیشرفت تحصیلی

عملکرد تحصیلی

متخصصین تعلیم و تربیت در تلاش برای ارائه روش های مناسب و مفید جهت استفاده بهینه از فرصتها و امکانات آموزشی در راستای یادگیری بهتر عمیق تر و سریع تر هستند . ضمن مخالفت با تعرایف قبلی تدریس که آن را انتقال معلومات به دانش آموزان می دانستند تدریس را کمک به فراگیر برای فهم و درک مطلب می دانند کازل راجزبیان می دارد، همان طور که در دوران درمانی ، روانشناس صرفا به بیمار کمک می کند تا مشکلات خودش را بشناد و به چگونگی رفع آن مشکلات بپردازد، در تدریس نیز دانش آموز خودش مطالب را فرا می گیرد و معلم فقط به او کمک می کند تا به هدف های آموزشی نزدیک گردیده آنها را فراگیرد ( لیورجانی، 1389).

در طی قرن و اعصار متمادی ، انتقال مفاهیم به شیوه های مختلف و متفاوتی انجام شده است که در آنها مثبت و منفی زایدی به چشم می خورد واضح است که برای تدریس هر موضوع با عنوان درسی باید از شیوه خاصی که متناسب اب شرایط و خصوصیات یادگیرندگان باشد بهره جست و نمی توان یک شیوه خاصی برای همه موضوعات و هم افراد به کار برد آنچه مسلم است ، روش هایی که در آنها خود فرد فعالانه به دنبال یادگیری است روش های موفق تری هستند ، اطلاعات کسب شده و یادگیر یانجام شده از عمق و دوما بیشتری برخوردار است در این روشها فرد با انگیزه یادگیری به جستجوی مطالب و مفاهمی میپردازد در این روش ها معلم راه را نشان می دهد و این خود دانش آموز است که قدم در راه نهاده و مسیر را طی می نماید دراین مسیر گاهی زمین خورده ا زحرکت باز ایستد . در این موقع معلم دست او را گرفته از زمین بلند می کند  دانش اموز بقیه راه خود را ادامه می دهد با این کار دانش آموز طریق فکر کردن و جستجوی صحیح را می آموزد به طور مستقل مسائل و مشکلات زندگی را حل می کند و از اینکه  خودش از پس مشکلات خود بر می آید احساس غرور می کند روش هایی که در آنها دانش آموز فقط به صحبت معلم گوش می دهد و هیچ فعالیت وحرکتی در امر یادگیری ندارد وابستگی شدیدی در او ایجاد می شودو بدون کمک از دیگران قادر به حل مسائل درسی و مشکلات خود نمی باشد پذیرفتنی نیست و به نظر می رسد بهره گیری از روشهای نوین و فعال تدریس امری ضروری می باشد تا بتوان در سایه این روش ها شیوه فکر کردن جستجوی راه حل و انگیزه برای یادگیری را در دانش آموزان تقویت کرد ( ثمری، 1386).

یکی از مقوله هایی که امروز باید درآموزش و پرورش به آن اهمیت داد بهبود کیفیت آموزش از حالت آموزشی سنتی و منفعل به حالت آموزش فعال و دانش آموز محور می باشد که در این روش به جای فقط کار برای دانش اموز و جریمه و تنبیه فرصتی برای تولید دانش، کمک به یادگیری، ایجاد فرصت برای شکوفایی استدادها و علایق، وسیله ای برای جبران نقایص یادیگری ، وسله ای برای قضاوت در ارزشیابی و کسب مهارتهای زندگی و فرصتی برای خود ارزیابی دانش آموزان و دست یافتن به اطلاعات و استفاده بهتر از اوقات فراغت است ( لیورجانی، 1389).

مفهوم عملکرد تحصیلی

بدون تردید، لازمه هر تحول عمیق و فراگیر فرهنگی در جامعه، تغییر و تحول بنیادی در نظام آموزشی آن جامعه است که در تحول اساسی در برنامه های آموزشی و پرروشی مدارس از طریق همخوانی نظام های ارزشی حاکم بر خانواده و مدرسه و امادگی ذهنی و تمایل اولیاء در همراهی و همگامی با برنامه ریزان و مربیان مدارس است . در واقع ، فرایند تعلیم و تربیت ، مثلث مقدسی را تشکیل می دهد که دو ضلع آن خانه و مدرسه و پایه آن وجود در حال رشد دانش آموز است بنابراین توجه به بنراه های آموزش خانواده  ،ایجاد نگرش مثبت و پویا در والدین نسبت به خط مشی های آموزشی و تربیتی مدارس و فراهم ساختن انگیزه همیاری و همکاری متقابل با مربیان مدارس جهت کسب مهارتهای اجتماعی در دانش اموزان و بالا بردن یپشرفت تحصیلی آنان ضرورتی اجتناب ناپذیر است  ( لیورجانی، 1389).

بدون تردید هیچ نظام آموزشی نمی تواند صد در صد به اهداف آموزشی خود برسد . ولی موفق بودن هر نظام آموزشی هب نزدکی تر شدن هر چه بیشتر به اهداف بستگی دارد . برای نزدیک تر شدن به اهداف نظام آموزشی، حتما می بایست عوامل موثر بر افت تحصیلی را شناخت و اثرهای آن را کاهش داد . یکی از مهم ترین این عوامل، ویژگی های یک نهاد اجتماعی کوچک است که اولین کانون تربیتی به حساب می آید و فرد مقدار قابل توجهی از وقت خود را در آن می گذراند ( لیورجانی، 1389) 

2-3-3 عوامل موثر بر عملکرد تحصیل

مهم ترین عوامل موثر بر عملکرد تحصیلی را عوامل خانوادگی و اجتماعی دانسته اند که برخی از آنها عبارتند از :...

...

تحقیقات داخل:

سیف نراقی و نادری (1380)، در بین عواملی که در پرورش شخصیت سالم در نوجوانان موثر اند ، تاثیرات متقابل نوجوان و والدین و نحوه برخورد والدین و نوجوان را از مهمترین و بنیادی ترین می دانند و در این زمینه توانمند ساختن خانواده به ویژه مادران را در پیشگیری و یا درمان مشکلات رفتاری به عنوان نقشی سازنده و اساسی بر می شمارند.

صدیقه زرشکن زمانپور (1380)، که در بررسی رابطه رضایت زناشویی مادر با سازگاری اجتماعی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دختر پایه پنجم شهر تهران به این نتیجه رسید که بین رضایت زناشویی مادر و سازگاری اجتماعی كودك رابطه مثبت و معنی داری وجود دارد و نیز بین رضایت زناشویی مادر و پیشرفت تحصیلی و نمره ادبیات فرزند رابطه مثبت و معناداری وجود دارد، همچنین رابطه مثبت و معنی داری بین سازگاری اجتماعی كودك و پیشرفت تحصیلی او وجود دارد. یافته های فرعی پژوهش نشان داد بین سازگاری اجتماعی كودك و نمره ادبیات ریاضی كودك نیز رابطه مثبت و معناداری وجود دارد ولی بین متغیر رضایت زناشویی مادر و نمرات ریاضی كودك رابطه معناداری مشاهده نگردید.

سید رامین قاسمی کزمه (1388)، که در بررسی بررسی ارتباط بین آزاردیدگی در خانواده و مشكلات رفتاری در دانش‌آموزان دبیرستانی شهر كرمانشاه به این نتیجه رسید که بین آزاردیدگی دانش آموزان در خانواده و مشکلات رفتاری آنان رابطه معناداری وجود دارد.

خداپناهی (1372)، در پژوهشی نشان داد عامل تهییج طلبی در تحکیم روابط زناشویی و سازگاری در ازدواج نقش مهمی دارد.

ترخان (1385)، در برسی خود در مورد تاثیر پرخاشگری والدین بر سلامت روانی فرزندان نشان داد که کاهش رفتارهای پرخاشگرانه والدین موجب بهبود علائم افسردگی و کارکرد اجتماعی فرزندان گردیده است.

یاسینیان (1387)، در تحقیقی با عنوان ،بررسی رابطه تعارضات والدین و مشکلات رفتاری پسران ده تا دوازده ساله شهرستان دماوند که 600 نفر از دانش آموزان پسر دبستانی را مورد بررسی قرار داد . نتایج نشان می دهد بین متغیر های افسردگی ، پرخاشگری ، مسئولیت پذیری ، گوشه گیری ، زورگویی ، دروغ گویی و ضعف درسی با تعارضات والدین رابطه معنادار وجود دارد ...

...

دانلود مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی( فصل دو)


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی( فصل دو) ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی

فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی

دانلود فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی

فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی
دسته بندی مبانی و پیشینه نظری
فرمت فایل doc
حجم فایل 48 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 40

فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی

در 40صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه


پیشرفت تحصیلی

پیشرفت تحصیلی محصول نهایی فرایند یادگیری فعال است که با کمک آموزش وفعالیت­های تربیتی انجام می­گیرد (گیج و برلاینر، 1995 ؛ مهدیان، 1385).

تعریف پیشرفت تحصیلی

پیشرفت تحصیلی عبارت است از موفقیت دانش­آموز در یک یا چند موضوع درسی (مثل درک، فهم خواندن یا محاسبه عددی)، چنین پیشرفت­هایی توسط آزمون­های میزان شده تحصیلی اندازه­گیری می­شود. هم­چنین این اصطلاح بر پیشرفت فرد درکلاس، آن طور که در کار مدرسه ارزیابی می­شود دلالت دارد (به نقل از ماهر، 1376).

شعاری نژاد (1375) نیز در تعریف پیشرفت تحصیلی چنین می­نویسد: معلومات یا مهارت­های اکتسابی عمومی یا خصوصی در موضوع­های درسی که معمولاً به وسیله آزمایش­ها یا نشانه­هایی، یا هر دو، که معلمان برای دانش­آموزان وضع می­کنند اندازه­گیری می­شود.

در تعریف دیگر در پیشرفت تحصیلی به جلوه­ای از وضعیت تحصیلی دانش­آموز یا دانشجو اشاره دارد که این جلوه ممکن است نشان دهنده­ی نمره یک دوره، میانگین نمرات برای مجموعه­ای از دوره­ها دریک درس یا میانگین نمرات دوره­های مختلف باشد (اعرابیان، 1383).

معیارهای پیشرفت تحصیلی

در مورد معیارهای پیشرفت تحصیلی باید گفت که پیشرفت تحصیلی از راه­های مختلف و با معیارهای متفات مشخص می­شود. یکی از این معیارها، معدل دانش­آموزان در یک نیم سال تحصیلی و محاسبه معدل یک سال وی است.

معیار دیگر، مشخص کرن پیشرفت تحصیلی، محاسبه نمرات دانش­آموزان در یک درس است. مثلاً در ریاضی یا علوم شیوه دیگر استفاده از مجموعه نمرات دروس یک سال می­باشد و معیار آخر تعیین پیشرفت تحصیلی در طی چند سال و یا یک دوره تحصیلی است (دودانگه، 1376).

اگر یک نمره از یک دوره تحصیلی یا میانگینی از یک گروه از دروس مختلف در حیطه موضوعی خاص یا میانگینی از دوره­های مختلف تحصیلی، ملاکی برای پیشرفت تحصیلی باشد. این ملاک­ها مسائل و مشکلات تشخیص را به دنبال خواهد داشت مثلاً کاربرد یک نمره واحد از یک دوره تحصیلی ویژه دارای روایی و پایایی کمتر است تا نمره­ای که براساس ترکیب چندین نمره به دست می­آید. کاربرد نمره­های بدست آمده از دوره­های مختلف تحصیلی در موضوعات مختلف نیز به منظور بدست آوردن معدل نمرات کلاس مساله­ای دشوار و غامض است، زیرا این گونه نمرات شامل نمراتی است که از دوره­ها و رشته تحصیلی متفاوت به دست آمده است و در یک مقیاس واحد ترکیب شده­اند، در صورتی که هر یک از دانش­آموزان می­توانند سطوح متفاوتی از پیشرفت را در هر موضوع داشته باشند (پالسون[1]، 1994؛ رضائی نسب 1389).

به نظر می­رسد که پذیرش یک مقیاس چند بعدی از پیشرفت تحصیلی به جای مقیاس یک بعدی از پیشرفت تحصیلی، مفیدتر است این بدین دلیل است که میانگین نمرات کلاسی برای هر مجموعه از دوره­های تحصیلی، پیش­بینی کننده بهتری از پیشرفت تحصیلی می­باشد تا ترکیب مجموعه­ای از دروس متفاوت تحصیلی در یک مقیاس واحد.

به هر حال می­توان مقیاس­های پیشرفت یک فرد را در یک حیطه خاص مانند ریاضیات، علوم، تاریخ و ادبیات و غیره، تحت عنوان معدل کلاسی ویژه طبقه­بندی کرد در حالی که مقیاس­های معدل کلاسی عمومی به پیشرفت فرد در همه موضوعات اشاره می­کند.

از طریق انتخاب یک مقیاس معدل کلاسی ویژه این امکان وجود دارد که پیشرفت تحصیلی هر فرد را در یک گروه ویژه از موضوعات مربوطه تعیین کرد. ولی زمانی که «معدل کلاسی عمومی» به کار برده می­شود امکان پی­گیری پیشرفت فرد در حیطه­های موضوعی مختلف وجود ندارد. خلاصه اینکه میانگین نمرات کلاسی، ملاکی رایج برای اندازه­گیری پیشرفت تحصیلی می­باشد (همان منبع).

عوامل تاثیرگذار بر پیشرفت تحصیلی

سال­های متمادی است که محققان و پژوهشگران تعلیم وتربیت و روان­شناسان اجتماعی مطالعات فراوانی در مورد عوامل موثر بر پیشرفت تحصیلی دانش­آموزان انجام داده و همیشه در نظر آن­ها بوده است. چرا که پیشرفت تحصیلی موضوعی است که به خصوص در حال حاضر مورد توجه تمامی کشورهای جهان است.

پیشرفت تحصیلی، به عنوان متغیر وابسته، تحت تاثیر یک عامل نیست، بلکه عوامل متعددی نظیر استعداد تحصیلی (لاوله ویجن، 1997)، راهبردهای خودتنظیمی (گرین، 1996)، ساختار کلاس درس (مایا، 2001 به نقل از عبدالملکی، 1385)، انگیزش تحصیلی (آگوروگلو و آلبرت، 1979).

توانایی یادگیرندگان، آموزش معلمان و انگیزش یادگیرندگان (کیت و کول، 1997) و عوامل شناختی مانند هوش عمومی (گدرلا، 1997) و خودکارآمدی تحصیلی (وانگ؛ 1998) بر روی آن تاثیر دارد (رضائی نسب ،1389).

 


[1].  Palson...

...

-3-2- پژوهش­های انجام شده در داخل کشور

اکبری پوررنگ و امین یزدی (1388) در پژوهشی تحت عنوان «باورهای خودکارآمدی و اضطراب امتحان در دانشجویان دانشگاه­های آزاد» به این نتیجه رسیدند که میان خودکارآمدی و اضطراب امتحان رابطه معنی­داری وجود دارد.

البرزی و سیف (1381) در پژوهشی تحت عنوان رابطه باورهای انگیزشی و راهبردهای خودتنظیمی با پیشرفت تحصیلی در گروهی از دانشجویان علوم انسانی در درس آمار پرداختند. نتایج بدست آمده حاکی از رابطه معنی­دار بین متغیرها می­باشد.

امین­پور، خلیل زاده و محمد نژاد (1389) در پژوهشی تحت  عنوان بررسی رابطه بین خودکارآمدی ریاضی، سبک و اسناد و اضطراب امتحان بر پیشرفت تحصیلی ریاضی دانش­آموزان سال اول دبیرستان به این نتیجه رسیدند که بین خودکارآمدی ریاضی و پیشرفت تحصیلی ریاضی رابطه مثبت و بین اضطراب امتحان و پیشرفت ریاضی رابطه منفی وجود دارد.

نتایج یافته­های امینی (1387) نشان داد که بین راهبردهای یادگیری خودتنظیمی و پیشرفت تحصیلی رابطه معناداری وجود دارد و همه مولفه­های یادگیری خودتنظیمی توانایی پیش­بینی پیشرفت تحصیلی را دارند.

ایران نژاد و ویسنلر (2008) در پژوهشی، ارتباط بین خودتنظیمی، باورهای انگیزشی و خلاقیت را در دانشجویان بررسی کردند. یافته­های پژوهش نشان داد که اگر چه متغیرهای جمعیت­شناسی از جمله سن، جنسیت، سطح تحصیلات پدر و مادر،... پیشگوی­های خوبی برای خودتنظیمی و خلاقیت نیستند، اما همبستگی مثبتی بین انگیزش فرد، خودتنظیمی و خلاقیت وجود دارد.

پورطیبی و مشتاق (1379) نیز همبستگی بین انگیزه تحصیلی و پیشرفت تحصیلی را نشان دادند.

جباری، خداپناهی و حیدری (1382) به بررسی مقایسه­ای دانشجویان از لحاظ مسند مهارگذاری، باورهای انگیزشی و راهبردهای یادگیری خود نظم داده شده پرداختند. نتایج حاکی از این بود که دانشجویانی که دارای مسند مهارگذاری بیرونی هستند. در مقایسه با درونی­ها، دارای باورهای انگیزشی کمتر ی هستند و در کل از راهبردهای یادگیری کمتری استفاده می­کنند...

...

دانلود فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
فصل دوم مبانی نظری و پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پژوهش و مبانی نظری پیشرفت تحصیلی (فصل دوم پژوهش)

پژوهش و مبانی نظری پیشرفت تحصیلی (فصل دوم پژوهش)

دانلود پژوهش و مبانی نظری پیشرفت تحصیلی (فصل دوم پژوهش)

پژوهش و مبانی نظری پیشرفت تحصیلی (فصل دوم پژوهش)
دسته بندی مبانی و پیشینه نظری
فرمت فایل doc
حجم فایل 56 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 45

پژوهش و مبانی نظری پیشرفت تحصیلی (فصل دوم پژوهش)

در  45صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه


پیشرفت تحصیلی

مفهوم پیشرفت یا موفقیت تحصیلی  

در روان شناسی، "موفقیت" به پاسخ یا عملی گفته می شود که به گونه ای که شخص به هدف برسد یا موفقیت یک گام قطعی است که به جانب هدف برداشته می شود. ولی در تعلیم و تربیت و موقعیت های تحصیلی موفقیت به درجه ای از کارایی اطلاق می شود که فرد به فراخور توانایی هایش در پیشرفت های خود به رضایت شایسته برسد(قاضی، 1373). در مقابل موفقیت تحصیلی، شکست تحصیلی به کار برده می شود. " شکست" عبارت است از ناامیدی ها؛ یعنی ترسیدن به امیدها و انتظارها یا دست نیافتن به سطح استانداردهای مورد نظر. شکست یعنی نرسیدن به رؤیاها و انتظارات و برعکس، یعنی دچار شدن فرد به ان چه از آن هراس دارد. منظور از شکست تحصیلی شکستی است که در اثر کوتاهی نظام اموزشی در دست یابی مؤثر به هدف ها و برنامه های آموزشی حاصل می شود؛ یعنی عدم موفقیت فراگیران در دست یابی به کم ترین معیارهایی که برای موفیت آنان به وسیله نظام اموزشی در نظر گرفته شده است(امین فر،1365).

در مقابل موفقیت تحصیلی، اغلب اصطلاح افت یا اتلاف مطرح می شود.این اصطلاح در آموزش، از زبان اقتصاد دانان گرفته شده و نظام آموزشی را به صنعتی تشبیه می کند که بخشی از سرمایه و مواد اولیه ای را که باید به محصول نهایی تبدیل می شد، تلف نموده است و نتایجه مطلوب و مورد انتظار را به بار نیاورده است. در یک جمع بندی از تعریف ها و مفاهیم افت تحصیلی، می توان آن را عدم موفقیت در تحصیل، وقوع ترک تحصیل و یا ترک تحصیل زودرس، تکرار پایه درس هاف نسبت نامناسب میان سال های تحصیل فراگیر و سال های مقرر آموزشی، کیفیت نازل تحصیلات و آموخته های یادگیرنده در مقایسه با آن چه که باید باشد، کسب محفوظات به جای معلومات  که در اندک زمانی به فراموشی سپرده می شود، نرسیدن نظام اموزشی به هدف های اصیل خود نامید(پازوکی،1381).   

محققان از سال ها قبل، بیان داشته اند که یکی از ضروریات در آموزش، تجزیه و تحلیل نمرات آزمون های تحصیلی به عنوان شاخص های موفقیت فعلی و آینده دانش آموزان می باشد. هنوز هم در سنجش موفقیت های تحصیلی، از معدل نمرات فراگیران به عنوان شاخص یا یکی از شاخص های موفقیت تحصیلی بهره می گیرند، ولی در نظر گرفتن معدل نمرات، به عنوان تنها شاخص تعیین موفقیت تحصیلی، ملاک مناسبی نیست(پورکاظمی،1385 و دلاور،1384). براین اساس، محققان از مجموعه ای از معیارها و ملاک های مکمل، در تعیین موفقیت تحصیلی دانش آموزان بهره گرفته اند. به عنوان مثال در بررسی عملکرد تحصیلی دانش آموزان، غیر از ملاک معدل، معیارهای دیگری هم چون اخلاق، انضباط کلاسی و حضور مرتب در کلاس، فعالیت های عملی و ... را در نظر گرفته اند.  

امروزه تحقیقات، نقش عوامل مختلفی را بر موفقیت تحصیلی فراگیران به اثبات رسانده است(گارتون و همکاران[1]،2001). به طور خلاصه در زیر آمده است:

1. نگرش محیط خانواده(پافشاری خانواده بر پیشرفت تحصیلی فرزندان، راهنمایی های تحصیلی، تلاش های خانواده و عادت کاری خانواده)(نجاریان، سلیمان پور و لیالی،1373).

2. تصیلات پدر و مادر(گلاب زاده،1379).

3. شغل پدر(خیر،1376).

4. تعداد افراد خانواده.

5. طبقه اجتماعی خانواده(حسینی،1372).

6. وضعیت اقتصادی خانواده(احمدی،1374).

7. نگرش محیط مرکز آموزشی(اسمیت و همکاران،2002).

در واقع امروزه پیشرفت تحصیلی دانش آموزان به عنوان یك شاخص مهم برای ارزیابی نظام های آموزشی مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این، پیشرفت تحصیلی همواره برای معلمان، دانش آموزان، والدین، نظریه پردازان، و محققان تربیتی نیز حائز اهمیت بوده است. برای مثال، پیشرفت تحصیلی یادگیرندگان یكی از مهمترین ملاك های ارزیابی عملكرد معلمان محسوب می شود. برای دانش آموزان و دانشجویان نیز معدل تحصیلی معرف توانایی های علمی آن ها برای ورود به دنیای كار و اشتغال و مقاطع تحصیلی بالاتر است. شاید به علت همین اهمیت باشد كه نظریه پردازان تربیتی بسیاری از پژوهش های خود را بر شناخت عوامل مؤثر بر پیشرفت تحصیلی متمركز كرده اند(رستگار، حجازی، لواسانی و جهرمی،1388). 

2-2-4-2 عوامل موثر بر پیشرفت و افت تحصیلی 

میزان پیشرفت تحصیلی یكی از ملاك‌های كارآیی نظام آموزشی است. بنابراین تحلیل عوامل مربوط به آن اساسی‌ترین موضوعات تحقیقی در نظام آموزش و پرورش، در گرو عوامل بیشماری است كه می‌توان آن‌ها را در مقوله‌ی‌ كلی عوامل مربوط به تفاوت‌های فردی و عوامل مربوط به مدرسه و نظام آموزش و پرورش بررسی نمود. به عبارتی پیشرفت تحصیلی گاه به علت ویژگی‌های شخصیتی، شاخص‌های ذهنی، اجتماعی، عاطفی و اخلاقی دانش‌آموزان است كه می‌تواند متأثر از عوامل مربوط به خانواده باشد و گاه به علت كاركردهای مدرسه و نظام آموزش و پروش البته این دو تا حدی با یكدیگر در تعامل هستند(پور شافعی، 1380).

پژوهشگرانی كه به دنبال كشف عوامل مرتبط با عملكرد تحصیلی بالا بوده‌اند به آرایه‌هایی از متغییرها، كه عملكرد تحصیلی را تحت تأثیر قرار می‌دهند دست یافته‌اند. در رابطه با عوامل محیطی،‌تا كنون به وجود عوامل محیطی نیرومند و موثر زیادی بر پیشرفت تحصیلی پی برده شده است: فورد[2] (فورد و توماس[3]، 1997) در یك مطالعه شاخص‌های زیر را برای كم‌آموزان برشمردند: داشتن روابط معلم- شاگردی مثبت پایین، حمایت كم از طرف همكلاسی‌ها، بی‌انگیزگی و بی‌علاقگی در مدرسه. هر یك از عوامل ذكر شده به تنهایی و نیز در تعامل با یكدیگر بر میزان پیشرفت تحصیلی فرد اثر می‌گذارد.


[1] - Garton, B. L., Dyer, J. E., & King, B. O.

[2]. Ford

[3] . Ford & Thomas...

...

منابع فارسی

آتش پور، سید حمید. (1383). اعتماد و خودباوری. اصفهان، حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان.

احمدی، سید احمد و فولادگر، فرزانه. (1381). تأثیر مشاوره گروهی به شیوه منطقی- عاطفی- رفتاری بر افسردگی پسران بی سرپرست. مجله دانش و پژوهش، شماره یازدهم و دوازدهم، ص 86-75.

احمدی، سید احمد. (1374). روانشناسی نوجوانان و جوانان. تهران: انتشارات مشعل.

احمدی، سید احمد. (1387). مقدمه ای بر مشاوره و روان درمانی. اصفهان: انتشارات دانشگاه اصفهان، چاپ هشتم.

احمدی، سید احمد. (1386). مبانی و اصول راهنمایی و مشاوره. تهران: انتشارات سمت.

امیرجان، ساره؛ سلطانی علی آباد، مجتبی؛ یونسی، سید جلال؛ ازخوش، منوچهر و عسگری، علی. (1389). اثربخشی مشاوره گروهی بر افزایش احترام به نفس دختران نوجوان دبیرستانی، فصلنامه علمی- پژوهشی رفاه اجتماعی، سال یازدهم، شماره 40، ص 215-189.

امین فر، مرتضی. (1365). افت تحصیلی یا اتلاف در آموزش و پرورش، فصلنامه تعلیم و تربیت، سال دوم، شماره 7 و 8، صص 25-7.

 

امامی، طاهره؛ فاتحی زاده، مریم و عابدی، محمدرضا. (1385). مقایسه اثربخشی دو شیوه شناختی- رفتاری و آموزش والدین در افزایش عزت نفس دانش آموزان، مجله دانشور رفتار، سال سیزدهم، شماره 19، ص 74-65.

 

استادی، رضا. (1384). بررسی رابطه بین باورهای غیرمنطقی و عزت نفس در دانش آموزان پایه چهارم دبیرستانهای شهر تهران،پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علامه طباطبائی.

 

استادیان، مریم؛ سودانی، منصور و مهرابی زاده هنرمند، مهناز. (1388). اثربخشی مشاوره گروهی به شیوه عقلانی- عاطفی- رفتاری الیس، بر اضطراب امتحان و عزت نفس دانش آموزان دختر پایه سوم مقطع راهنمایی شهر بهبهان. مجله مطالعات آموزش و یادگیری دانشگاه شیراز، دوره اول، شماره دوم، ص 18-1.

 

الیس، آلبرت. آبرامس، مایکل و دنگلجی، لیدیا. (2005). هنر و علم عاقلانه خوردن. (ترجمه مهرداد فیروز بخت، 1385). تهران: نشر رسا.

الیس، آ. سیجل، جی. ال. بیجر، ر. جی. دای بیتا، وی. جی. دای گیزپ، آر. (1999). زوج درمانی. (ترجمه ج. صالحی فدردی. س.ا. و امین یزدی، 1385). تهران: انتشارات میثاق...

...

 

دانلود پژوهش و مبانی نظری پیشرفت تحصیلی (فصل دوم پژوهش)


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پژوهش و مبانی نظری پیشرفت تحصیلی (فصل دوم پژوهش) ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
بررسی منابع هارمونیك در سیستم های فشار قوی و روشهای كاهش آن

بررسی منابع هارمونیك در سیستم های فشار قوی و روشهای كاهش آن

دانلود بررسی منابع هارمونیك در سیستم های  فشار قوی و روشهای كاهش آن

بررسی منابع هارمونیك در سیستم های 
فشار قوی و روشهای كاهش آن
دسته بندی برق ،الکترونیک و مخابرات
فرمت فایل doc
حجم فایل 154 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 188

بررسی منابع هارمونیك در سیستم های

فشار قوی و روشهای كاهش آن

فهرست

 

عنوان

صفحه

چكیده................................... 1

مقدمه................................... 2

فصل اول: شناخت و بررسی مقدماتی هارمونیكها   3

 (1-1) كلیات............................ 4

(1-2) اعوجاج هارمونیكی.................. 8

(1-3) اعوجاج ولتاژ و جریان.............. 10

(1-4) مقادیر مؤثر و اعوجاج ها هارمونیكی كل   12

(1-5) هارمونیك های مرتبه سه............. 14

فصل دوم : منابع تولید هارمونیكها........ 17

(2-1) مقدمه............................. 18

(2-2) منابع تغذیه تك فاز................ 18

(2-3) مبدل های قدرت سه فاز.............. 21

( 2-3-1 ) مبدل های AC/DC................. 21

(2-4) محرك های DC........................ 23

(2-5) محركه های AC....................... 24

(2-6) تجهیزات قوس زننده.................. 26

(2-6-1) كوره های الكتریكی................ 28

(2-7) جبران كننده های استاتیكی توان راكتیو... 31

(2-8) ترانسفورمرهای قدرت................ 33

(2-8-1) اشباع ناشی از افزایش ولتاژ...... 34

 (2-10) لامپهای تخلیه ای.................. 35

(2-11) سایر منابع....................... 36

فصل سوم: آثار هارمونیكها................ 37

(3-1) مقدمه............................. 38

...

چكیده :

فصل اول: در این فصل به بررسی مقدماتی در مورد هارمونیك ها و كیفیت برق داشته و همچنین تعریفی از هارمونیك ارائه شده می نماید. در مورد بعضی از استانداردهای هارمونیكی نظیر THD و DIN نیز بحث می نماید.

فصل دوم: در مورد منابعی كه هارمونیك ها را تولید می نمایند بحث می نمایند كه هارمونیك ها می توانند از مصرف كننده های فشار ضعیف مانند كامپیوترها و لوازم خانگی باشند تا كوره های الكتریكی و مبدل های AC/DC بزرگ

فصل سوم: در مورد اثرات هارمونیك ها بر روی عملكرد تغییرات و دستگاهها می‌باشد و همچنین در مورد آثار مضر آنها بر روی خازنها، دامپرهای روشنایی، موتورها، ترانسها، رله ها و ... بحث می‌شود.

همچنین بحثی نیز در مورد توان هارمونیكی نیز خواهد داشت.

فصل چهارم: فصل نهائی این پروژه راه كارهای ممكن جهت حذف هارمونیك ها را ارائه می نماید كه می توان از روشهای چند پالسه، فیلترهای فعال و غیر فعال و روش تزریق جریان نام برد.

 

مقدمه :

با پیشرفت تكنولوژی و استفاده روز افزون از تجهیزات با تكنولوژی بالا مانند كامپیوترها و كنترل كننده های برنامه پذیر منطقی ( PLC) كه وابستگی بیشتری به انرژی الكتریكی و كیفیت آن دارند، دیگر تنها استفاده از انرژی الكتریكی مورد پذیرش نبوده، بلكه كیفیت و خصوصیات برق تحویلی نیز مهم است. از سوی دیگر گسترش روز افزون استفاده از تجهیزاتی مانند كنترل كننده های سرعت، محركه های تغییر دهنده فركانس و خازن هایی كه برای اصلاح توان راكتیو به كار می روند، همگی موجب كاش كیفیت برق و ایجاد مشكلات متعدد برای تجهیزات الكترونیكی می شود. لذا با در نظر گرفتن افزایش حساسیت تجهیزات و استفاده روز افزون از تجهیزاتی كه موجب كاهش كیفیت برق می شوند، مبحث كیفیت برق روز به روز از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد...

...

 

First Season : This Season to consider duelimi atie harmonics And quality electricity. AND in this manner definition of harmonic. Atie Some of astandards harmonic like THD and DIN.

Second Season : Atie source to beget harmonics.

This harmonic could agued high puessure like computers and house necessavies and electricity furnace and chinges AC/DC Third season: A tie effects harmonics upon revenue changes and contractions. In this Manner results harmful they light lamps and Motores and Transes and relaies.

Fourth Season: End season About way works possible defined side omission harmonics could of Manners several pals active fileers And Manners injection current...

...

دانلود بررسی منابع هارمونیك در سیستم های  فشار قوی و روشهای كاهش آن


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی منابع هارمونیك در سیستم های فشار قوی و روشهای كاهش آن ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی

انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی

دانلود انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی

انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی
دسته بندی plan پلان
فرمت فایل doc
حجم فایل 58 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 55

 خلاصه فرآیند تولید فولاد با روش احیاء مستقیم کوره های قوس

سنگ آهن ورودی از معادن در صورت نیاز فروشنده دانه بندی می شود و بنتونیت بعنوان چسب در مخلوط کن ها اضافه شده و به قسمت دیسکها تا بصورت گندله هایی به قطر 6 تا 25 میلی متر درآید و پس از آن توسط سرندهای غلطکی سرند می شوند و گندله های خام با دانه بندیهای 8 تا 16 میلی متر به کوره پخت منتقل و درجه حرارت 1280 درجه سانتی گراد پخته و سخت می شود.

 

واحد احیاء مستقیم

گندله پخت شده پس از جداسازی ریز دانه وارد کوره های احیاء از نوع میدرکس شده و گاز احیاء کننده نیز به داخل کوره دمیده می شود این گاز احیاءکننده از شکستن گاز متان در گاز شکن ها بدست می آید و شامل مونوکسید کربن (CO)و هیدروژن (H2)است که با اکسیژن موجود در سنگ آهن ترکیب شده و تبدیل به دی اکسید کربن و بخار آب می گردد و بدین طریق گندله احیاء شده بصورت آهن اسفنجی از کوره ها خارج می

شود و پس از سرند شدن به ناحیه فولاد سازی ارسال می گردد. ضمناً ریز دانه آهن اسفنجی به واحد بریکت سازی ارسال شده و در آنجا به بریکت تبدیل و همراه آهن اسفنجی به ناحیه فولادسازی ارسال می گردد.

 

واحد فولاد سازی و ریخته گری مداوم

آهن اسفنجی در کوره قوس الکتریکی در واحد فولادسازی همراه با قراضه آهن و آهک ذوب می شود، آن گاه به کمک اکسیژن و اعمال روشهای متالورژیکی فولاد مذاب تولید می گردد، ضمن استفاده از کوره پاتیلی فولاد تولید شده در ماشین ریخته گری مداوم بصورت تختال در می آید.تختال های تولید شده در قسمت ریخته گری مداوم به طول 9-10 متر و 4.5–4.75 متر و عرض 650-1880 میلی متر و ضخامت 200 میلیمتر می باشد.

 

واحد خنک کننده آماده سازی تختال

در این واحد عملیات خنک سازی و در صورت نیاز اصلاح و رفع عیوب و یا برش طولی و عرضی تختال ها انجام می شود.

 

واحد نورد گرم

تختال ها به واحد نورد گرم منتقل و پس از گرم شدن تا حدود 1250 درجه سانتی گراد در کوره های پیشگرم کن و پوسته زدایی در نوردهای اولیه و نهایی نورد شده و در نهایت ضخامت آن به 1.5 تا 16 میلیمتر و عرض ورق از 650 تا 1850 میلیمتر می رسند

دانلود انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی ,

پایان نامه بررسی اثر آموزش برنامه‌ی فراشناخت پانورا و فیلیپو بر بهبود ‏عملکرد حل مساله و دانش و مهارت فراشناخت ‏دانش‌آموزان

اثر آموزش برنامه‌ی فراشناخت پانورا و فیلیپو بر بهبود ‏عملکرد حل مساله و دانش و مهارت فراشناخت ‏دانش‌آموزان در 120 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

دانلود پایان نامه بررسی اثر آموزش برنامه‌ی فراشناخت پانورا و فیلیپو بر بهبود ‏عملکرد حل مساله و دانش و مهارت فراشناخت ‏دانش‌آموزان

اثر آموزش برنامه‌ی فراشناخت پانورا و فیلیپو بر بهبود ‏عملکرد حل مساله و دانش و مهارت فراشناخت ‏دانش‌آموزان
 برنامه‌ی فراشناخت پانورا و فیلیپو 
 برنامه‌ی فراشناخت پانورا
مهارت فراشناخت ‏دانش‌آموزان
 بهبود ‏عملکرد حل مساله
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل docx
حجم فایل 1052 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 120

اثر آموزش برنامه‌ی فراشناخت پانورا و فیلیپو بر بهبود ‏عملکرد حل مساله و دانش و مهارت فراشناخت ‏دانش‌آموزان در 120 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

فهرست مطالب

 

عنوان                                                                                         

چکیده

فصل اول: کلیات پژوهش

1-1- مقدمه

1-2- بیان مسأله

1-3- اهمیت و ضرورت پژوهش

1-4- اهداف پژوهش

1-5- فرضیه‌های پژوهش

1-6- تعاریف نظری و عملیاتی متغیرها

فصل دوم: پیشینه‌ی پژوهش

2-1- مقدمه

2-2- ناتوانی‌های یادگیری

2-2-1- ویژگی‌های کودکان با ناتوانی یادگیری

2-2-3- طبقه‌بندی ناتوانی‌های یادگیری

2-3- ناتوانی یادگیری ریاضی

2-3-1- تعریف ناتوانی یادگیری ریاضی

2-3-2- ویژگی‌های کودکان با ناتوانی یادگیری ریاضی

2-3-3- سبب‌شناسی اختلال ریاضی

2-4- روش‌های آموزش کودکان با اختلال یادگیری ریاضی

2-4-1- روانشناسی رفتاری و آموزش مستقیم

2-4-2- آموزش‌های شناختی و فراشناختی (آموزش حل مسأله)

2-4-2-1- اصول زیربنایی نظریه‌ی یادگیری شناختی(جونز، پالینسکار، اوگل و کار، 1989)

2-4-2-2- آموزش راهبردهای شناختی یادگیری

2-4-2-3- آموزش راهبردهای فراشناختی یادگیری

2-5- برنامه‌ی آموزش دانش و مهارت‌های فراشناختی

2-5-1- برنامه‌ی آموزش دانش و مهارت‌های فراشناختی جاگر و همکاران (2005)

2-5-2- برنامه‌ی آمورش مهارت‌های شناختی و فراشناختی دمبو(1994)

2-5-3- برنامه‌ی آموزش مهارت‌های شناختی و فراشناختی درس ریاضی و حل مسأله       

2-5-4- برنامه شناختی و فراشناختی حل مسأله مونتاگو(1997)

2-5-5- برنامه آموزش مهارت‌های شناختی و فراشناختی ریاضی و حل مسأله‌ی یوسفی و همکاران(1385)

2-6- برنامه آموزش فراشناخت پانورا و فیلیپو(2007)

2-6-1- زمینه‌ی نظری و پیشینه‌ی تحقیقاتی برنامه‌ی آموزش فراشناخت پانورا و فیلیپو       

2-6-2- روش‌شناسی

2-6-3- نتایج

2-6-4- بحث

2- 7- تحقیقات انجام شده پیرامون موضوع در داخل و خارج از کشور

فصل سوم: مواد و روش‌ها

3-1- مقدمه

3-2- نوع پژوهش

3-3- جامعه پژوهش

3-4- شیوه نمونه‌گیری

3-4-1- حجم نمونه

3-5- ابزار پژوهش

3-5- 1- چک لیست تشخیصی اختلال ریاضی

3-5-2- پرسشنامه‌ی ارزیابی و سنجش مهارت‌های فراشناخت ریاضی پانورا و فیلیپو

3-5-3- آزمون هوش ریون

3-5-4- آزمون عملکرد حل مسأله

3-6- اجرای نهایی

3-7- روش تجزیه و تحلیل داده‌ها

3-8- محدودیت‌های پژوهش

3-9- مداخله‌ی روانشناختی برنامه‌ی فراشناخت پانورا و فیلیپو

فصل چهارم: یافته‌های پژوهش

4-1- مقدمه

4-2- یافته‌های پژوهش

4-2-1- بررسی و نتایج فرضیه‌ی اول پژوهش

4-2-2- بررسی و نتایج فرضیه‌ی دوم پژوهش

فصل پنجم: بحث و نتیجه‌گیری

5-1- مقدمه

5-2- خلاصه‌ی از پژوهش

5-3- بیان یافته‌ها و بحث پیرامون آن

5-4- پیشنهاد‌های عملی جهت کاربرد یافته‌ها

5-5-پیشنهاد موضوع‌های پژوهشی

منابع فارسی

منابع انگلیسی

پیوست‌ها

چکیده‌ی انگلیسی

دانلود پایان نامه بررسی اثر آموزش برنامه‌ی فراشناخت پانورا و فیلیپو بر بهبود ‏عملکرد حل مساله و دانش و مهارت فراشناخت ‏دانش‌آموزان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی اثر آموزش برنامه‌ی فراشناخت پانورا و فیلیپو بر بهبود ‏عملکرد حل مساله و دانش و مها,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی شناخت علل و عوامل موثر افت سطح آبهای زیر زمینی

پایان نامه بررسی شناخت علل و عوامل موثر افت سطح آبهای زیر زمینی

دانلود پایان نامه بررسی شناخت علل و عوامل موثر افت سطح آبهای زیر زمینی

پایان نامه بررسی شناخت علل و عوامل موثر افت سطح آبهای زیر زمینی
بررسی شناخت علل و عوامل موثر افت سطح آبهای زیر زمینی
علل و عوامل موثر افت سطح آبه
افت سطح آبهای زیر زمینی
دسته بندی علوم پایه
فرمت فایل doc
حجم فایل 4859 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 94

پایان نامه بررسی شناخت علل و عوامل موثر افت سطح آبهای زیر زمینی

 چکیده :

آب یکی از موارد ضروری و حیاتی در جهان بشمار می رود بطوری که زندگی وجودی انسان ها ،گیاهان و بطور کلی موودات زنده و غیر زنده به آب وابسته است .اگر چه ایرانیان از دیرباز با مشکل کمبود آب روبه رو بوده اند اما مردم این سرزمین با استفاده از فنون آب یابی و ابداع توسعه فنون آبیاری توانسته اند از آب های زیرزمینی به بهترین شیوه ممکن استفاده کنند.در منطقه مورد مطالعه «هیر » که مخروط افکنه های فراوانی دارد به لحاظ اقلیمی، به نواحی نیمه خشک سرد تعلق دارد بنابر این مدام با کمبود آب مواجه است.

با رشد روز افزون جمعیت و افزایش فعالیت های شهری ، سنتی و کشاورزی آب های زیرزمینی بیش از پیش مورد توجه و بهره برداری قرار گرفته است. استفاده از آبهای زیرزمینی یکی از بهترین روش ها در در استحصال و استفاده از آب بوده است. در تحقیق حاضر پس از بررسی نقشه های زمین شناسی و مخروطه افکنه های منطقه هیر همچنین بررسی نمودارهای بارندگی و دبی سالانه روشن ساخت که آبدهی این چاه های عمیق تحت تأثیر بارندگی های اخیر مقدار دارند. نتایج بدست آمده از بررسی تعداد چاه های عمیق و نیمه عمیق نشان داده است که با بهره برداری بیش از حد از چاه های عمیق به شدت بر سطح آب های زیرزمینی تأثیر منفی گذاشته است.

 مقدمه :

واقعیت این است که کمبود آب شیرین به مسئله جهانی تبدیل شده و دنیا شتابان و پر هراس به عمق فاجعه کمبود آب و مسائل و مشکلات ناشی از آن نزدیک می شود. اکنون زنگ خطر حتی برای کشورهایی که از نظر منابع آب غنی بوده به صدا درآمده است. البته فعالیتهای سازمان دهی شده در سالهای اخیر نشان از توجه و پی بردن جامعه جهانی به غفلت های پیشین و حکایت از عزم بشر برای اصلاح انحراف و ناتوانی های گذشته دارد. زیرا بدرستی درک شده است که تداوم وضع موجود برای آینده بشریت بسیار خطرناک بوده و می تواند پیامدهای نامطلوب و غیرقابل جبران به همراه داشته باشد. از طرفی کمبود منابع آب به همراه پراکنش به غایت نامتوازن آن در قلمرو جغرافیایی کشورها به معضل بحران مدیریت عرضه و تقاضای آب ابعادی بس نگران کننده بخشیده است. اردبیل نیز که هیر جزء آن است به رغم ظرفیت های قابل ملاحظه اقتصادی به ویژه در زمینه کشاورزی، متاسفانه از بحران آب در مقیاس راهبردی رنج می برد به بیان دیگر موضوع منابع آب به چالش اساسی در عرصه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان تبدیل شده است.

کاهش شدید آبدهی منابع آب زیرزمینی ناشی از برداشت های بی رویه در طی سالهای گذشته و وجود تعداد قابل توجهی چاه غیرمجاز، بالخصوص در دشت اردبیل، توسعه پایدار مرکز استان را بدلیل متکی بودن اکثر فعالیتهای کشاورزی- شرب و صنعت به منابع آب زیرزمینی بالخصوص در شهرستان های اردبیل وهیر به چالش کشانیده است بدرستی درک شده است که برای مقابله و رویایی با ابعاد مختلف بحران آب به یک عزم ملی نیاز است و انجام این خواسته نیز زمانی تحقق خواهد یافت که تمامی بهره برداری منابع آب در حفظ و حراست از این منابع خدادادی فعالانه مشارکت داشته باشند.

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                       صفحه

چکیده : 1

مقدمه : 1

فصل اول.. 2

کلیات.. 2

1-1 بیان مسئله : 3

2-1 اهداف پژوهش: 3

3-1 سوالات پژوهش: 3

4-1 فرضیات پژوهش... 4

5-1 پیشینه ی پژوهش: 4

روش تحقیق: 5

فصل دوم :. 7

بستر طبیعی منطقه. 7

2-3 موقعیت جغرافیایی.. 7

2-2-3 توپوگرافی: 9

1- 2- 2 الف) کوهستان های مرتفع. 9

2- 2- 2 ب) تپه ماهورها: 9

3- 2- 2 ج) چاله های مرکزی: 10

4- 2- 2) دشت وسطح هموار: 10

3- 5- 2 تحول زمین ساختی چاله نئور: 10

تحلیل چشم انداز ژئومور فولوژیکی منطقه: 11

2-2-3 توپوگرافی: 11

3-5تکامل ژئو مور فولوژیکی دشت اردبیل در کواترنر. 13

مخروط افکنه ایوریق: 14

1-3-4مخروط افکنه های فعال و یا غیر فعال در منطقه. 15

1-5-4-فرسایش سطحی  یا ورق ای : 16

فصل سوم. 16

آب و هوای منطقه. 16

1-3 مقدمه. 17

2-3 عوامل تاثیرگذار بر آب و هوای منطقه: 17

1-2-3 موقعیت جغرافیایی.. 17

2-2-3 توپوگرافی: 18

3-2-3 دوری و نزدیکی به دریا 18

3-3 عوامل بیرونی یا سامانه های جوی موثر بر اقلیم منطقه. 18

1-3-3 جریان آب و هوای فرابار سیبری.. 18

2-3- 3 جریان مدیترانه ای.. 19

3-3-3 جریان اطلس شمالی: 19

4-3-3 جریان خزری: 19

4-3 ویژگی های دمایی منطقه: 20

1-4-3 حداکثر مطلق دما 20

2-4-3 میانگین حداکثر دما 21

3-4-3 حداقل مطلق دما: 22

4-4-3 میانگین حداقل دما 24

5-4-3 میانگین متوسط روزانه دما 25

5-3 تعداد روزهای یخبندان. 27

3-6-3 میانگین بارندگی ماهانه و سالانه. 30

1-8-3 گرادیان بارندگی سالانه. 32

9-3 رطوبت نسبی.. 35

11-3 باد. 38

12-3 تبخیر و تعرق.. 44

1-12-3 تبخیر به روش ایوانف... 46

2-13-3-تورک: 46

14-3 طبقه بندی اقلیمی منطقه. 47

نتیجه گیری.. 51

فصل چهارم. 53

بررسی علل افت آبهای زیرزمینی و معرفی چاه های منطقه. 53

4-1 مقدمه. 53

عوامل موثر در افت سطح ابهای زیر زمینی منطقه ی مورد مطالعه. 54

1- 4مسائل اقلیمی ،تر سالی و خشکسالی: 54

2-4. برداشت بیرویه با حفر غیر اصولی چاه عمیق ،توسعه ی سایت های کشاورزی و صنعتی.. 55

4-3عواقب ناشی از بهره برداری غیر اصولی چاهها 55

1-3-4 عواقب هزینه ای استحصال. 55

2-4-5کاهش ابدهی مجاز چاههای مجاور و وارد امدن زیان به بهره برداری مذکور. 55

3-2-5تقلیل ابدهی و خشک شدن چشمه ها 55

4-2-5نشست زمین و وارد امدن خسارات به سرمایه گذاری های صورت گرفته و زیر. 55

5-2-5تبدیل ارازی مزروعی  به بیابان و لم یزرع. 55

6-2-5تخلیه ی و مهاجرت روستایان به شهر های بزرگ.. 55

حدودا 13 درصد افزایش را نشان می دهد . 60

فصل پنجم:. 62

نتیجه گیری آزمون فرضیات و پیشنهادات.. 62

نتیجه گیری: 62

پیشنهادات: 65

منابع:. 65

 

دانلود پایان نامه بررسی شناخت علل و عوامل موثر افت سطح آبهای زیر زمینی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی شناخت علل و عوامل موثر افت سطح آبهای زیر زمینی ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->

پایان نامه بررسی و تاثیر کاربرد پراکنده (DG) در سیستم های توزیع الکتریکی

پایان نامه بررسی و تاثیر کاربرد پراکنده (DG) در سیستم های توزیع الکتریکی

دانلود پایان نامه بررسی و تاثیر کاربرد پراکنده (DG) در سیستم های توزیع الکتریکی

پایان نامه بررسی و تاثیر کاربرد پراکنده (DG) در سیستم های توزیع الکتریکی
تاثیر کاربرد پراکنده (DG)
سیستم های توزیع الکتریکی
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1688 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 94

پایان نامه بررسی و تاثیر کاربرد پراکنده (DG) در سیستم های توزیع الکتریکی

چکیده

 استفاده از مولد های کوچک برای تولید برق بعد از ایجاد نیروگاههای بزرگ رنگ باخت اما با پیشرفت تکنولوژی های تولید برق در مقیاس کوچک و ایجاد تجدید ساختار در صنعت برق وتوجه به تلفات خطوط انتقال انرژی و همچنین بحث قابلیت اطمینان و مسائل زیست محیطی، باعث مطرح شدن مجدد این مولد ها در صنعت تولید برق شده است. در این مقاله ابتدا به تعریف DG[1] وبیان مزایای این مولد ها که نیروگاه های  نامتمرکز یا فراگیر نیز نامیده می شوند، می پردازیم سپس قابلیت ها و کارکرد های مهم بخصوص مسائل محیط زیستی و معرفی چند تکنولوژی استفاده از منابع تجدیدپذیر برای تولید برق را بیان می کنیم. سپس انواع اتصالات DG به شبکه سراسری و بار را مورد بررسی قرار می دهیم و بعد از آن مشاهده خواهیم کرد که جایابی صحیح DG چه تاثیری بر تلفات خطوط می گذارد و در انتها اشاره داریم به مسائل اقتصادی و روند استفاده از تولید پراکنده در جهان و لزوم توجه به آن در کشور .

 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                                    صفحه     

 

1-1 مقدمه. 2

1-2 تولید پراکنده (DG) 4

1-3 علل رویكرد به منابع تولید پراكنده 6

1-4 علل رویكرد به منابع تولید پراكنده در ایران. 6

1-5 مزایای استفاده از تولید پراکنده 7

1-5-1 مزایای اقتصادی تولید پراکنده از دید مشتركین.. 8

1-5-2 مزایای اقتصادی تولید پراکنده از دید شركت توزیع الكتریكی.. 9

1-6 معایب استفاده از تولیدات پراكنده 10

1-7 تولید پراکنده و مسائل زیست محیطی.. 10

2-1 معرفی انواع سیستم های تولید پراکنده 14

2-2 فن آوری های تولید پراکنده از منابع انرژی های نو. 15

2-3 اقبال جهانی به انرژی‌های نو. 17

2-4-1 توربین های بادی.. 18

2-4-1-1 توربین بادی با محور افقی.. 19

2-4-1-2 توربین بادی با محور عمودی.. 20

2-4-1-3 توربین‌های بادی امروزی.. 21

2-4-1-4 طراحی و ساخت توربین‌های بادی.. 21

2-4-1-5 آلودگی صوتی توربین‌های بادی.. 22

2-4-1-6 مزارع بادی و محیط زیست.. 22

2-4-1-7 توربین‌های بادی در ایران. 23

2-4-2 انرژی خورشیدی.. 24

2-4-2-1 فتوولتائیک.. 25

2-4-2-2 تاریخچه فتوولتاییک.. 26

2-4-2-3 فناوری‌های مختلف سلول‌های خورشیدی.. 26

2-4-2-4 نصب سلول‌های خورشیدی در جهان. 27

2-4-2-5 مزایای سیستم های فتوولتائیک.. 27

2-4-3 پیل سوختی (Fule Cell) 28

2-4-3-1 تاریخچه پیل‌های سوختی.. 29

2-4-3-2 انواع پیل سوختی.. 30

2-4-3-3 مزایای پیل‌های سوختی.. 31

2-4-3-4 معایب پیل‌های سوختی.. 32

2-4-4 انرژی زمین‌گرمایی.. 33

2-4-4-1 تاریخچه انرژی زمین‌ گرمائی.. 34

2-4-4-2 نیروگاه زمین گرمایی در ایران. 35

2-4-4-3 انواع استفاده از انرژی زمین گرمایی.. 36

2-4-4-3-1 نیروگاه زمین گرمایی با دو سیال. 36

2-4-4-3-2 نیروگاه زمین گرمایی با سیال تک فاز 37

2-4-4-3-3 نیروگاه‌های بخار خشک.. 37

2-4-4-3-3 نیروگاه‌های تبدیل به بخار سیال (Flash Steam) 37

2-4-4-3-4 نیروگاه چرخه دوگانه. 38

2-4-4-4 مزایای انرژی زمین گرمایی.. 38

2-4-4-5 معایب انرژی زمین گرمایی.. 39

2-4-5 زباله سوز 40

2-4-5-1 تولید انرژی از زباله. 42

2-4-5-2 خطوط جداسازی.. 43

2-4-5-3 تولید برق از زباله در كلان شهرها 43

2-4-5-4 زباله سوزهای حاوی مواد آلی.. 44

2-4-5-5 مشکلات زیست محیطی زباله سوزها 45

2-4-5-6 آلودگی هوا 47

2-4-6 انرژی جزر و مد و امواج دریا 48

3-1 اتصال منابع تولید پراكنده به شبكه. 52

3-1-1 سیستم DG مستقل از شبكه سراسری برق باشد: 52

3-1-2 سیستم DG متصل به شبكه سراسری برق باشد: 52

3-2 تكنولوژی های اتصال. 54

3-2-1 ژنراتورهای سنكرون. 54

3-2-2 ژنراتورهای آسنكرون. 55

3-2-3 مبدل الكترونیک قدرت   (Power Electronic Converter) 55

3-3 قوانین اتصال. 55

3-4 جایابی منابع تولیدات پراکنده (DG) 56

3-5 حفاظت سیستم های تولید پراكنده 60

3-5-1 مسائل حفاظت نوعی.. 60

3-5-2 تأثیر در خروج بی موقع(Sympathetic Tripping) 60

3-5-4 خطای بازبست (Failure of the Reclosing) 63

3-6 سیستم ها توزیع دارای تولیدات پراكنده 65

3-7 جزیره ای كردن (Islanding) DG به منظور بهبود قابلیت اطمینان. 66

4-1 ارزیابی اقتصادی فن آوری های تولید پراکنده 68

4-2 توجیه اقتصادی DG برای شركت های الكتریكی.. 69

4-3 توجیه اقتصادی DG برای مشتركین.. 69

4-4 بررسی مسایل اقتصادی یك پروژه  DG.. 70

4-5 تحلیل و مقایسه اقتصادی.. 71

4-6 تحلیل و مقایسه اقتصادی طرح های برق رسانی به مصرف كنندگان دوردست.. 73

نتیجه گیری و پیشنهادات.. 74

اختصارات.. 76

واژه نامه. 80

منابع. 84
دانلود پایان نامه بررسی و تاثیر کاربرد پراکنده (DG) در سیستم های توزیع الکتریکی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی و تاثیر کاربرد پراکنده (DG) در سیستم های توزیع الکتریکی ,

تاريخ : 10 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : pop | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه جرم

پایان نامه جرم

دانلود پایان نامه جرم

پایان نامه جرم
جرم
دانلود جرم
دانلود پایان نامه جرم
دسته بندی حقوق
فرمت فایل doc
حجم فایل 186 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 99

پایان نامه جرم

مقدمه

پیشگیری  از جرم چند دهه ای است که به یکی از موضوعات مهم در مطالعات جرم شناسی تبدیل شده است . این موضوع را می توان حتی در آثار مدون سیاست های کنترل جرم که در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی اعمال می شود ، ملاحظه کرد . امروزه نظام های حقوق کشورهای پیشرفته ، پیشگیری از جرم را به عنوان رویکردی بهینه و موثر در مقابل تدابیری مانند اشکال متنوع نظارت و اجرای عدالت کیفری به رسمیت شناخته و در قالب برنامه های متنوع اجرا می نماید . در بین شیوه های مختلف پیشگیری از جرم ، پیشگیری وضعی در کنار شیوه های پیشگیری اجتماعی ، از اواخر دهه 1970 میلادی مطرح ، نظریه پردازی شد و به اجرا درآمد . اقدام های پیشگیرانه وضعی ناظر به اوضاع و احوال و شرایطی است که مجرم را در آستانه ارتکاب جرم قرار می دهند . این اوضاع و احوال که در جرم شناسی ، وضعیت ماقبل بزهکار یا وضعیت های پیش جنایی نام دارد ، فرآیند گذار از اندیشه به عمل مجرمانه را تحریک یا تسهیل می نماید .

طرح پیشگیری وضعی به عنوان یک نظریه علمی ، اصالتاً تأسیس انگلیس است . توسط (کلارک) ، (می هیو) و ( کرنیش ) مطرح شد. امروزه جرم ، ترس از جرم و رفتار های ضد اجتماعی مهم ترین نگرانی های جامعه اند . از آنجایی که جرایم در بستر مکان رخ می دهند ، طراحی مناسب محیط که در قالب های معماری و شهرسازی نمود می یابد راه حل مناسبی در پیشگیری از وقوع جرم می باشد . این پایان نامه به دنبال شناخت و بررسی اهمیت معماری و ارائه راهکار های عملی جهت استفاده از معماری به منظور پیشگیری از وقوع جرم می باشد.  در کنار توجهات کنونی معماری و شهرسازی از قبیل زیباسازی ، صرفه اقتصادی ، رعایت حریم خصوصی ، رعایت حقوق و آزادی های فردی ، محکم سازی و مقاومت بالا در برابر حوادث طبیعی به مقاومت محل های مسکونی در برابر جرم نیز توجه کرده است .

در کشور ما یکی برخورد با جرم در کیفر و مجازات است و دیگری پیشگیری از جرم عمده ترین قوانینی در جهت مجازات کردن کیفر است . هرچند در این زمینه اخیراً و با تصویب قانون جدید مجازات اسلامی ، رویکردهای قانونی به صورت مناسبی تغییر یافته ولی باید در عمل نیز این موضوعات را جدی گرفته شود ، و به سمتی برویم که با اجرا شدن تمامی قوانینی که در این زمینه تصویب شده است و از آن جمله برخی از قوانین برنامه پنجم توسعه بتوانیم فرهنگ حاکم بر شهروندان و مسئولان را علی الاخصوص در بحث معماری و پیشگیری از جرم استوار کنیم .

موضوع دیگیر که باید به آن اشاره کرد . موضوع مدیریت و ارتقای فرهنگی به واسطه توانایی و نفوذ فراگیر معماری است . معماری با روابط کالبدی و جاذبه های بصری ، ایجاد تعادل روانی در جامعه افزایش اساسی هویت ملی و تعلق خاطر اجتماعی و توسعه زیبایی شناسی و در نتیجه ارتقای مکارم اخلاقی و ... پیوستگی های جمعی را تقویت و توان رفتاری جامعه و افراد جامعه را نهادینه می کند .

بیان مسئله

معماران ، طراحان و برنامه ریزان در ساخت ساختمان ها همه موارد را در نظر می گیرند ، اما انگار موارد امنیتی را فراموش می کنند . در بسیاری از موارد طراحی نامطلوب در ها ، پنجره ها و قفل ها امکان دسترسی مجرمان فراهم شده است . اکنون به نظر می رسد در تکمیل طرح های ساختمانی نگرش یشگیرانه از جرم نیز تا حدودی در نظر گرفته می شود . با وجود این ، هنوز بیشترین توجه به جنبه های زیبایی شناختی ، فاضلاب ، اطفاء حریق ، خروج اضطراری و پارکینگ است و به موارد امنیتی یک ساختمان چندان توجه نمی شود . یک روند بازنگری طرح پیشگیری از جرم از گذر طراحی محیطی باید در جوامع و سازمان های مربوط برای بررسی این موارد شکل می گیرد . شکل فیزیکی یک محیط در طراحی و به کار گیری تاثیر مستقیمی بر امنیت یا جرم می گذارد . رابطه آشکار میان فضای فیزیکی و جرم به عنوان یک مولفه فرهنگی ساختمان دسازی شناخته شده است و مفاهیم روابط انسان – محیط در پیشگیری از جرم بازبینی شده اند .

بعضی محیط ها باعث می شود مردم احساس امنیت و آرامش کنند در حالی که در بعضی محیط ها احساس آسیب پذیری می نمایند . منطق حکم می کند که جوامع و سازمان ها به صورت فعال در روند طرح پیشگیری از جرم از طریق وضعی درگیر گردند . بسیاری از حقوقدانان نقش تصمیم گیری و مدیریت را در حفظ امنیت بیشتر از نگهبانان و سیستم هشدار دهنده ی اساسی می دانند . سوالات بسیاری در خصوص آینده نگری و امکان رفع مشکلات و مدیریت کارآمد وجود دارند . عملکرد های امنیت آینده عملکرد امنیت طبیعی هستند . درک دادگاه از حفظ امنیت از شیوه های مکانیکی جرم سازمانی فراتر رفته و دیدگاه های طبیعی در مدیریت منابع فیزیکی و انسانی غالب گردیده است . تحت تاثیر دگرگونی های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در سراسر جهان و وقوع انقلاب در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و به موازات آن افزایش قابل ملاحظه ناهنجاری های اجتماعی در اکثر کشور های توسعه یافته و در حال توسعه ، طی دهه های اخیر ، دیدگاه های نوینی برای کنترل پیشگیری و مقابله با بزهکاری ها ارائه شده است . پیشگیری محیطی از جرم ، بر این مفهوم ساده مبتنی است که جرم تا اندازه ای پیامد فرصت های برخاسته از محیط است در این صورت ، باید دگرگونی محیط فیزیکی به منظور کاستن ارتکاب جرم امکان پذیر شود . در واقع هدف ، ارتقای سطح آگاهی صاحبان منزل معماران و طراحان شهری درباره مفهوم پیشگیری از جرم از طریق طراحی محیط است که به دنبال افزایش امنیت توسعه شهری و کاهش فرصت های مجرمانه حاصل می شود .

همواره از محیط عناصرآن (رنگ ، نور، ارتفاع و ...) برای تأثیر گذاری بر رفتار انسانی استفاده شده است. تأثیر محیط برانسان موضوع جدیدی نیست و از قدیم الایام از محیط برای تأثیر گذاری بر رفتار انسان ها استفاده شده است.این موضوع یکی از موضوعات مورد علاقه فلاسفه نیز بوده است. برای مثال تمام کسانی که به بحث درباره آرمان شهر و مدینه ی فاضله پرداخته اند به اصول و روشهایی اشاره کرده اند که بر شکل دادن به محیط و متقابلاً بر رفتارهای جمعی وفردی تأثیر داشته اند. صاحب نظران مختلف به تأثیر محیط بر انسان اشاره کرده اند: از جمله ابن خلدون شرایط محیط طبیعی و "محیط ساخته شده " را توأمان در روند زندگی بشر و تحولات فرهنگی اخلاقی و رفتاری موثر می داند شایداین فرایند تأثیر گذاری را بتوان  از طریق احساس "هویت" یا " این همانی" انسان با محیط تفسیر کرد. به عبارت دیگر، انسان هویت خویش را در هویت محیط جستجو می کند و هویت محیط را هویت خویش می پندارد و سعی در استحاله ی مختصات هویتی خویش به سمت کسب مختصات هویت محیط می نماید. تا دوران معاصر به دلیل محدویت های مفهوم انسان در نظریه های طراحی ، که صرفاً انسان از دید فیزیولوژیک مورد بررسی قرار می گرفت، الگویی نیز که در خصوص رابطه ی انسان و محیط ارائه می شد بر همین الگو مبتنی بود. این الگو که مبتنی بر جبرگرایی محیطی بود، بر مبنای مدل محرک و پاسخ قرار گرفته بود: بدین معنا که محیط طبیعی و مصنوع، محرک بوده و انسان پاسخ هایی از پیش تعیین شده به این محرک ها می دهد البته نظریات موجود در خصوص ارتباط انسان و محیط را می توان به سه دسته ی " جبرگرایی محیطی "(انسان به مانند بی اختیار )، " امکان گرایی محیطی " و "احتمال گرایی محیطی" تقسیم بندی کرد.             

در کنار سایر رهیافت های پیشگیری از جرم که بیشتر به دنبال تغییر شخصیت و از بین بردن زمینه ها وعلل اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی جرم بوده اند، رهیافت مکانیکی ( وضعی وفرصت مدار)  در پیشگیری از جرم به یکی از دیدگاه های غالب در زمینه ی پیشگیری از جرم تبدیل شده است در کنار نظریه پیشگیری وضعی ، نظریه ای دیگر مطرح شده است که به " پیشگیری از جرم از طریق طراحی محیطی " معرف است. این دیدگاه از لحاظ مبانی نظری تا حدودی شبیه نظریه پیشگیری وضعی است ولی در قلمرو و کاربرد محدودتر از آن است.

نظریه CPTEDبر این ادعا استوار است که می توان "با طراحی مناسب و کاربری موثر از محیط ، از ارتکاب جرم پیشگیری کرده و علاوه بر بهبود کیفیت محیط زندگی بر ترس ناشی از جرم نیز غلبه کرد" این نظریه هدف وتمرکز خود را بر " محیط ساخته شده" و جرایم مرتبط و شایع در مناطق مسکونی مانند، دیوار نویسی، تخریب و سرقت قرار می دهد. به عبارت دیگر، اگر محیط به نحوی طراحی شود که بتواند موجب بهبود نطارت افرادشده، تعلق ساکنان را به قلمرو خود بالا برده و تصویری مثبت از فضا ایجاد کند، فرصت های مجرمانه کاهش خواهد یافت و مجرمان از ارتکاب جرم باز خواهند ماند. زیرا در معامله ی عقلانی مجرم، میزان تلاش و خطر ارتکاب جرم ( هزینه ) بیشتر از منافع حاصل از جرم ( سود ) خواهد بود. این دیدگاه نسبت به سایر انواع پیشگیری ها ( به قول کوسن ) این مزیت را دارد که " تغییر وضعیت بسیار ساده تر از تغییر شخصیت فرد است" ساختمان ها ، خیابان ها، فضاهای سرباز و پارک ها صرفاً فضاهایی نیستند که جرم در آنجا روی می دهد، بلکه ساختار و طراحی فضا می تواند موجب پیشگیری و باز دارندگی از فعالیت های مجرمانه شده و امنیت شهری را بهبود بخشد. این دیدگاه در بر گیرنده ی تحلیل های دقیق وضعی از جرم است که به دنبال یافتن وضعیت ها و شرایطی است که می توانند فرصت های مجرمانه ایجاد کنند.

شاید در این میان بتوان گفت که نقش و تأثیر گذاری محیط بر جرم از ابتدا زیاد مورد توجه واقع نشده بود. البته اگر به این مسئله هم پرداخته شده باشد بیشتر این رویکردها جبرگرایانه بوده و بیشتر بر تأثیر گذاری محیط جعرافیایی و طبیعی بر جرم پرداخته شده است و بحثی پیرامون تأثیر محیط فیزیکی و ساخته شده بر رفتار مطرح نبوده است ( ازاین جمله می توان به قانون حرارتی کلته و گری اشاره کرد )

دانلود پایان نامه جرم


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه جرم ,